Topiknyitó: Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 12:05

Matolcsy egy zseni!!  

Magyarországon a vállalati hitelek állománya 2008 vége óta folyamatosan csökken. Ez a jelenség különösen hátrányosan érinti a kis- és középvállalkozásokat, mivel őket a hitelkínálati korlátok is jobban sújtják, illetve nehezebben találnak maguknak alternatív finanszírozást. A jelenlegi makrogazdasági környezetben - törvényi felhatalmazás alapján - lehetőség van arra, hogy az MNB a hitelintézetek együttműködésével egy célzott hitelprogrammal - az árstabilitás veszélyeztetése nélkül - a fenntartható gazdasági növekedést támogassa.



A Növekedési Hitel Program alapvető célja, hogy kedvezményes jegybanki finanszírozás segítségével a kis és középvállalatok finanszírozási helyzetén segítsen, mert az kiemelten fontos a termelőkapacitások, valamint a munkahelyek megőrzése és gyarapítása céljából. A kedvezményes kamatláb a hitellel rendelkező vállalatok számára az alacsonyabb törlesztő részleteken keresztül alacsonyabb költségeket eredményez, melynek mind jövedelmezőségi, mind likviditási szempontból pozitív a hatása. A mérséklődő adósságszolgálati terhek miatt csökken a hitelállomány minőségének romlása, így végső soron a banki portfólió-minőségre is pozitív hatással lehet. Mindezek mellett a program a bankok mérlegpozícióján keresztül a hitelezési képességet is javíthatja.



A lakossági hitelezés és a devizahitelek problémájának kezelésére számos kormányzati program áll rendelkezésre, ezért a jegybank nem tervezi hasonló program kidolgozását a lakosság számára.

A Növekedési Hitel Program része továbbá a gazdaság külső sérülékenységének a mérséklése, ami egyben lehetővé teszi a jegybanki kamatkiadások csökkentését is. A kedvezményes kamatozású jegybanki refinanszírozás nyújtása, amely a kkv hitelezés ösztönzését célozza, növeli az MNB mérlegfőösszegét és ezen belül a forrásoldalon a 2 hetes kötvény állományát, így a GDP ma már 1%-ához közelítő kamatkiadásokat. A kéthetes kötvényállomány felépülése jórészt az államadósságon belül a devizaadósság aránya növekedésének, illetve az ország válság előtt és alatt nyilvánvalóvá vált pénzügyi sérülékenységéből kiinduló devizatartalék emelkedésnek volt egyenes következménye, amely jelenleg az MNB forrásoldalának legnagyobb tétele. Ennek költsége - amely beavatkozás nélkül tovább emelkedne a kedvezményes jegybanki finanszírozás forrásköltségével - azonban mérsékelhető az ország sérülékenységének csökkentésével.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás forint alapú kkv hitelek folyósítására



Az MNB a hitelintézetek bevonásával Növekedési Hitel Programot kezdeményez, melynek során átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségben, kedvezményes kamatozású refinanszírozási hitelt nyújt kereskedelmi bankok számára. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%.

A programban részt venni kívánó hitelintézeteknek a kedvezményes kamatozású jegybanki hitelt fix feláron kell a kkv-k számára tovább adni. Szándékaink szerint ez a felár nem lesz nagyobb 2 százalékpontnál, így a vállalati hitel kamata maximum 2% lehet. Ennek eléréséhez szükség lehet garanciaprogramok igénybevételére is. Erről és a program további részleteiről az MNB tárgyalást kezdeményez a hitelintézetekkel.



A tárgyalások során a jegybank számít az üzleti szféra képviselőinek együttműködésére is a kedvezményes hitelek megfelelő célzottságának kialakításában azzal a céllal, hogy a kedvezményes hitelek kizárólag azokban az ágazatokban és azokat a kis- és középvállalati adósokat érjék el, amelyek egészséges üzleti modellel rendelkeznek és növekedni szeretnének. Becsléseink szerint a hitelszűke nem egyformán érinti a vállalati szektor szereplőit. Különösen hátrányosan sújtják a szigorú hitelkínálati korlátok a kis- és középvállalkozásokat, ugyanakkor a számukra a banki finanszírozásnak nincs valódi alternatívája. Iparági megoszlás szerint vizsgálva a hitelkínálatot azt tapasztaltuk, hogy a hitelezési feltételek olyan ágazatokban is jelentősen szigorodtak, amelyek a potenciális növekedés szempontjából kulcsfontosságúak lehetnek. Ezzel szemben más, tartós értékesítési problémákkal küszködő iparágakban kényszerhitelezésre, vagyis a tartósan rossz hitelképességű vállalatok mesterséges életben tartására utaló jeleket látunk.



Mindezek miatt indokolt lehet a kedvezményes hitel ágazat és vállalatméret alapján célzott felhasználása.

A program hatására a jegybank mérlegfőösszeg megnő. Eszközeinek állománya teljes kihasználtság esetén a 250 milliárd forintos refinanszírozó hitellel emelkedik, miközben forrásoldala is ugyanennyivel bővül. A többlet sterilizációs állományra fizetett kamat az MNB közvetlen hozzájárulása a hitelezés ösztönzéséhez, ugyanis ezzel szemben eszközoldalon kamatmentes hitel jelenik meg. Ezt a költséget azonban ellensúlyozza a program további eleme.

A hitelintézetek programhoz való hozzájárulása a velük való megállapodás alapján úgy valósulna meg, hogy egy átlagos kkv-t jellemző hitelkockázati szintnek megfelelő felár helyett csak - a hitelintézetekkel folytatandó tárgyalás kiindulópontját képező - 2%-ot építenek be a hitelkamatokba. Az alacsonyabb felár miatt kieső jövedelmet azonban kompenzálhatja az adósok javuló fizetési képessége, ami a jóval a piac alatti kamattehertől remélhető.



A jegybank a hitelprogrammal nem vállal fel vállalati hitelkockázatot. Ennek a kockázatnak a felmérése és kezelése továbbra is a bankrendszer feladata. A program tehát azon túl, hogy a kisebb vállalatokat célozza, és esetleg ágazati preferenciákat is fog tartalmazni, a források allokálásában alapvetően a kereskedelmi bankok hitelezési döntéseire támaszkodik.



A jegybanki hitelprogram célzottságánál, méreténél és egyszeri jellegénél fogva nem befolyásolja a kamatpolitika vitelét és hatékonyságát, azaz nem jön létre "kettős kamatláb". A kamatpolitika továbbra is óvatos és kiszámítható marad. A program célzottsága biztosítja, hogy a kedvezményes finanszírozás az üzleti aktivitást élénkítse, és ne befolyásolja a pénzügyi eszközárakat. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége pedig korlátozott, a hazai bankok teljes vállalati hitelállományának mindössze 4%-a, a kkv hitelállomány 7%-a.



A hitelösztönzés ezen formája nem veszélyezteti az MNB elsődleges célját, az árstabilitás fenntartását. A jelenlegi, tartós kereslethiánnyal jellemezhető makrogazdasági környezetben az infláció tartósan a cél alatt maradhat. A célzott hitelösztönzés hozzájárulhat a potenciális növekedés erődítéséhez azáltal, hogy nem hagyja leépülni a termelőkapacitásokat. Tekintettel arra, hogy a program középtávon a potenciális kibocsátásra is hat, az ebből fakadó középtávú inflációs nyomás elhanyagolható, így az elsődleges cél szempontjából nem befolyásolja érdemben a kamatpolitikát.



Kedvezményes jegybanki refinanszírozás KKV devizahitelek forintra váltására



Az MNB - szintén a hitelintézetek bevonásával - átmeneti jelleggel, korlátozott mennyiségű, kedvezményes refinanszírozási hitelt kíván folyósítani kkv adósok fennálló devizahiteleinek forintra konvertálásához. A program keretösszege 250 milliárd forint, a jegybanki hitel kamata 0%. A program további feltételei - felár nagysága és célzottsága tekintetében - is megegyeznek az előző programpontéval. A program keretében kihelyezhető, alacsony kamatozású refinanszírozás maximális mennyisége itt is korlátozott: a hazai bankok kkv devizahitel-állományának legfeljebb a 15%-a.



A forinthitelekhez való nehéz hozzáférés mellett a kkv-szektor másik nagy problémája a kintlévő devizahitelek magas aránya. A kkv-hitelállomány közel fele deviza alapú, melynek összege 1860 milliárd forint (állomány 54%-a), 15000 vállalathoz kapcsolódóan. Ezeknek a hiteleknek a devizaneme nagyrészt euró (86 százalék), kisebb részt svájci frank (14 százalék). A svájci frank alapú devizahitelekkel rendelkező kkv-knak (257 milliárd forint) feltételezhetően nincs természetes vagy mesterséges fedezete, így ezek a cégek jelentős árfolyamkockázatnak vannak kitéve. A kkv-devizahitelek forintra váltását célzó program javítja az érintett vállalatok hitelképességét, és kiszámítható gazdálkodást tesz lehetővé számukra.



Annak érdekében, hogy az érintett devizahitelek forintra konvertálása ne okozzon volatilitást a forint árfolyamában, a jegybank a végtörlesztés esetén már sikerrel alkalmazott eljárást követi: a hitelek devizakonverziójához a hitelintézetek számára devizát bocsát rendelkezésre piaci áron a devizatartalék terhére annak feltételével, hogy a hitelintézetek vállalják, hogy abból a rövid lejáratú külföldi forrásaikat fizetik vissza. Így az ország rövid devizatartozásai és devizatartaléka ugyanolyan mértékben csökkennek, vagyis Magyarország devizatartalék-megfelelése változatlan marad.



A kétéves likviditást nyújtó hiteltender felfüggesztése



Figyelembe véve a tartósan kedvező külső pénz- és tőkepiaci környezetet, valamint a bankok tartósan stabil likviditási helyzetét, az MNB a kétéves fedezett hiteltendert határozatlan időre felfüggeszti. Pénzpiaci turbulencia esetén az eszköz reaktiválásával lehetőség van a likviditási sokkok kezelésére és annak biztosítására, hogy a hosszú források hiánya ne legyen gátja a vállalati hitelezésnek.



A gazdaság sérülékenységének és az ezzel együtt járó kamatkiadások csökkentése



Az MNB a Kormánnyal és a hitelintézetekkel közösen programot dolgoz ki a gazdaság sérülékenységének csökkentésére. A program az ország rövid külső adósságának 1000 milliárd forintos csökkenését célozza meg, ami - az eddig is alkalmazott szabályoknak megfelelő módon - mérsékli a jegybank devizatartalék-igényét. Ezzel párhuzamosan a kéthetes MNB-kötvény állománya - a jegybank elsődleges célja és a pénzügyi stabilitás veszélyeztetése nélkül - 3600 milliárd forintra csökken. A program során a tartalék-megfelelést az biztosítja, hogy az MNB devizaeszközének felhasználása és az egy éven belül lejáró külföldi adósság azonos mértékben csökken. A devizatartalékok legfeljebb egy tizedének a felhasználása (annak a sebezhetőségi forrásnak a mérséklésére, amely miatt a tartalék megképzésre került) teljesen összhangban van a jegybanki tartalékolás - a pénzügyi piacok által eddig is - elfogadott alapelveivel. A program során egyúttal az ország bruttó külső adóssága is mérséklődne.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Stiv
Stiv 2021. 09. 17. 14:07
Előzmény: #7558  kjanek
#7560
Jöhet az emelés, ez így gyenge.
Stiv
Stiv 2021. 09. 17. 14:05
Előzmény: #7553  eredmeny
#7559
Matolcsy György: Tíz évet ugrottunk előre a koronavírus-járvány miatt
.
Gondolkodásban és technológiai fejlettségben 2030-ra ugrottunk előre, bár a döntéshozatalban még lenne hova fejlődni – írta Matolcsy György.
.
https://index.hu/gazdasag/2021/09/13/matolcsy-gyorgy-koronavirus-jarvany-gazdasagi-valsag/
kjanek
kjanek 2021. 09. 17. 14:04
Előzmény: #7557  Stiv
#7558
Gőzerővel haladunk a 330 felé... ja mégsem.
Stiv
Stiv 2021. 09. 17. 13:47
#7557
EURHUF...
351.73
Stiv
Stiv 2021. 09. 17. 13:43
#7556
1000 milliárd forint fölé ugrik jövőre a magyar honvédelmi költségvetés.
.
Az idei honvédelmi költségvetés 778 milliárd forint volt, a jövő évi 1003 milliárd forint 28,9%-os nominális emelést jelent.
.
https://www.portfolio.hu/global/20210510/1000-milliard-forint-fole-ugrik-jovore-a-magyar-honvedelmi-koltsegvetes-482458
.
Ide is öntik a pénzt és így akarnak nullás költségvetést. Valamikor biztos elérünk oda, csak addigra nem lesz forint. 
.
Nem ártana azon is gondolkodni,hogy mi lesz 2028-után amikor nettó befizetők leszünk?
Több milliárd eurót kell majd befizetni, 7-8 év múlva már nem lesz elég a nullás költségvetés se. 
Stiv
Stiv 2021. 09. 17. 12:03
Előzmény: #7551  euler
#7555
Vagyis, a kormány a saját hibájából lehívni nem tudott vissza nem térítendő támogatást hitelfelvétellel pótolja. Teszi ezt azért, hogy a folyó évi költségvetés finanszírozható maradjon.
.
Ez önmagában a kormánypolitika totális csődje.
Stiv
Stiv 2021. 09. 17. 11:30
Előzmény: #7551  euler
#7554
Mindezek nyomán most ott tartunk, hogy se a 3400, se a 2500 milliárd nem jön Magyarországra.
 .
Csakhogy a hét elején az Államadósság-kezelő Központ (ÁAK) bejelentette, hogy az eddigi 644 milliárd forint értékű devizakötvény-kibocsátási keretet 1600 milliárddal megemeli. Tavaly év végén már felvettünk körülbelül 900 milliárd forint értékű euróhitelt, és úton van további 230 milliárdnyi forintkötvény kibocsátása is. Mi több, az új devizakötvény-kibocsátás bevallott célja az ÁAK közleménye szerint a helyreállítási alaptól korábban várt „előleg kifizetésének esetleges csúszása miatt szükséges áthidaló forrásbevonás, egyes 2021-es évi kormányzati kiadások, valamint a 2022-es költségvetési hiány részbeni előfinanszírozása céljából”.
.
A Paks2 se lesz olcsó, vagy 10 milliárd euró hitelt akarnak felvenni, a teljes beruházás költség valahol 12,5 milliárd euró lesz.
.
A Belgrád - Budapest vasútvonal is pénzkidobás lesz, A gigaprojekt 700 milliárd forintba kerül, ennek 85 százalékát kínai hitelből finanszírozza az Orbán-kormány. 
.
https://hvg.hu/gazdasag/20210817_budapest_belgrad_vasutvonal_epitesi_engedelyezesi_eljarasa
-
A kb. 500 milliárd forintos  Fudan beruházás se fog a közeljövőben megtérülni, 
ez is egy elkapkodott buta döntés. 
.
Nincs ember aki a  mostani államadósságot visszafizetné, de azért is kellenek az euró milliárdos hitelek.  
eredmeny 2021. 09. 17. 10:40
Előzmény: #7548  Stiv
#7553
Sajnos az ilyen pofonegyszerű dolgokat kellene mind szélesebb körben ismertetni, hogy a sok-- sok közgazdász sokkoló dumáját helyett ezt is megismerhessék!
eredmeny 2021. 09. 17. 10:35
#7552
Közben halkan jelzem: Parragh is egy zseni!
Kár hogy nem ment külföldre bdolgozni...-)
euler 2021. 09. 16. 22:52
Előzmény: #7538  Stiv
#7551
Orbán vargabetűi az uniós segélyalap, (2500 milliárd vissza nem térítendő, 3400 milliárd hitelrész) teljes visszautasításától, a csak az ingyenrész elfogadásán, majd a teljesre igényt tartáson át, a brutális összegű devizapiaci hitelfelvételig.
.
"... a kevesebb mint egy év alatt felvett és felvenni készült hitel összege nagyságrendileg ugyanannyi, mint a helyreállítási alap hitelrésze lett volna, csak éppen kedvezőtlenebb kondíciókkal.
  • A Paks 2-höz kapcsolódó orosz,
  • a Belgrád–Budapest-vasútvonalhoz felvett kínai és
  • a Fudan-beruházáshoz betervezett szintén kínai állami hitelt most nagyvonalúan nem is számolom.                                   Az Orbán-rezsimnek ebből láthatóan a világon semmi baja nincs a hitelfelvétellel, ha a befolyó pénzt a saját céljaira használhatja fel.
Ideje lenne körülnézni a hazaárulás címszó körül az értelmező szótárakban."
Nem kell a pénzetek, mi önerőből adósodunk el! 
geza77
geza77 2021. 09. 16. 16:10
#7550

ismét lendületben az ország!!
eur/
czk           25.3340    +0.0230    +0.09% pln              4.5794    +0.0194    +0.43%  a lengyelek igyekeznek, de a nyomunkba sem érnek!!
FOSrint  351.160     +2.570       +0.74%
RON           4.9478    +0.0032    +0.06%
try               9.9919   +0.0373    +0.37%
HRK           7.5050    +0.0230    +0.31%
uah          31.3742     -0.0881    -0.28%
Ki teljesít a leggyengébben ismét? (netán a legnagyobb banánállam a legkorruptabb helytartókkal?)
SeldonKuper 2021. 09. 15. 16:54
Előzmény: #7548  Stiv
#7549
Jó ötlet! Ezt tudta volna meg az UNIO!
Igy utólag, de jó lett volna! Igaz, nem vagyok Papp József sem.
Az UNIO tudja kiknek és mire ad pénzt! Ezt egy pillanatig nem vonnám kétségbe!
Stiv
Stiv 2021. 09. 15. 16:48
Előzmény: #7547  SeldonKuper
#7548
Mi lett volna, ha az összes uniós támogatást az államadósság törlesztésére fordítjuk?
-
(Papp József a Corvinus Egyetem nyugdíjas oktatója. A G7 Ekonomi a G7 véleményrovata.)
.
Már 2009-ben felvetettem, sokkal helyesebb volna, ha az uniós forrásokat az újonnan csatlakozott országok a maastrichti kritériumok teljesítésére – leginkább az államadósság törlesztésére – fordíthatnák ahelyett, hogy hatékonyságra képtelen, politikaközeli vállalkozásokat hizlalnának fel belőlük.
.
Sokkoló volt számomra az, amikor először jöttem rá arra, hogy miközben évente ezer milliárd forintot meghaladó uniós forrás áramlik be az országba, ugyanekkora nagyságrendben – az államadósság kamata formájában – dobunk ki pénzt az ablakon.
.
Ezek után nézzük meg, hogy milyen következményekkel járt volna, ha az elmúlt 17 évben az uniós támogatásokból az államadósságot törlesztettük volna!
.
A táblázatból látható, hogy tényleg majdnem forintra egyezően annyi uniós forrás (19 455 milliárd forint) érkezett a csatlakozás óta eltelt 17 évben, mint amennyit ezen időszak alatt kamatokra költöttünk (18 996 milliárd forint).
.
Vagyis valójában új forrás lényegében nem keletkezett! Amennyi uniós pénzt – hatalmas bürokrácia kiépítése mellett, vérlázító korrupcióval terhelten – szétosztottunk, annyit ki is folyattunk a költségvetésből, mint egy lyukas zsákból.
.
https://g7.hu/kozelet/20210714/mi-lett-volna-ha-az-osszes-unios-tamogatast-az-allamadossag-torlesztesere-forditjuk/
SeldonKuper 2021. 09. 15. 15:49
Előzmény: #7538  Stiv
#7547
Na erre az adósságra fáj a foga néhány bőbeszédű, ellenzékhez húzó politikai elemzőnek! 
  Bízzunk az ilyen  hitelezőkben, hogy belátták ilyen olcsón is tudnak a pénzükhöz jutni.
Azért van valami fedezet is ( ameglopottemberekenkívűl), ami nem riasztotta el a bankokat!
Egyébként melyik ország kormánya nem hitelből működik, működhet?
SeldonKuper 2021. 09. 15. 15:38
Előzmény: #7545  geza77
#7546
Ha "megrágalmazol" valakit akihez semmi közöd, hát arról nem is érdemes beszélgetni, mert hiteltelen lesz!
Mit szeretnél? Dicsérjem azokat a linkjeidet, amik nem bizonyíthatók?
geza77
geza77 2021. 09. 15. 15:16
Előzmény: #7544  SeldonKuper
#7545
csak a mellé duma megy, na ezért nem beszélgetek veled
SeldonKuper 2021. 09. 15. 15:01
Előzmény: #7543  geza77
#7544
Köszönmöm az érdeklődésedet! A hibát magadban keresd, ha nem érted a kérdéseimet!
Sőt azt sem érted talán, hogy miket írogatsz, csak linkelgetsz válasz helyett!
Az meg, hogy mi érthető, megint csak nézőpont kérdése!
Nem tudom van e még politikus, közszereplő, akibe nem rúgtál még bele!
Egyébként kitüntetett figyelemmel válaszolgatok!
geza77
geza77 2021. 09. 15. 14:34
Előzmény: #7541  SeldonKuper
#7543
nem tudok rájönni, magyarázd el légyszives, hátha úgy megértem, és azokra a kérdésekre sem jövök rá, amit feltettem a másik topikban arra is várnám a részletes érthető válaszodat. köszönöm előre is
SeldonKuper 2021. 09. 15. 11:49
Előzmény: #7540  _Macika_
#7542
Sok barátja van a Matolcsynak! Akinek sok pénze van, feltehetőleg mind Matolcsy barátja is.
Közpénzből épített étterem! "Szörnyű" lehetett megvenni! Persze  azt is közpénzből!
2010 óta Magyarországon minden csak közpénzből épült, szépült! Ez egy csodatörténet!
SeldonKuper 2021. 09. 15. 11:43
Előzmény: #7537  geza77
#7541
Gondolkodj, hátha magad is rájössz!

Topik gazda

kublaj1
4 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek