Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 21. 20:23
Előzmény: #57332  CyrusTheGreat
#57340
pont ma reggel számoltam ki, mennyire nem éri meg nagy nyugdíjalapot képezni magas bejelentettséggel, helyette mennyire megéri azon a pénzen ingatlant venni amiből magasabb díj nyerhető mint a nyögdíj és a végén még ingatlant is örökölnek a gyerekek. a nyögdíjat meg ami szar pénz vagy megéred vagy nem, vagy kihasználod mert elélsz 85+ évig, vagy nem. magát az ingatlant meg nem a kisnyugdíjból kell megvenni hanem azelőtt. de ugye nem is innen indultunk el.
gombócból_is_sok
gombócból_is_sok 2020. 01. 21. 20:18
Előzmény: #57338  CyrusTheGreat
#57339
és a szabad felhasználású mögé kérnek fedezetet ami nem részvény lesz
CyrusTheGreat 2020. 01. 21. 20:12
Előzmény: #57317  Deliver12
#57338
Ez azért elég erőteljes ferdítés, bármikor bemehetsz a bankba és vehetsz fel szabadelhasználásút, egyik szerződésben sem szerepel kitételként, hogy nem költheted részvényekre. 
Egy bank reakcióját és különbségtételét abban tudod lemérni, hogy elfogadják-e fedezetnek valamilyen hitelhez, vagy treasury limithez vagy margin collateralként. Megsúgom, az esetek döntő többségében az állampapírt például közel 1-es szorzóval fogadják el, de az ingatlant az esetek döntő többségében 1-nél kisebb szorzóval az értékbecslés értékéhez (amelyet általában kifejezetten konzervatívan határoznak meg).
Ebadta
Ebadta 2020. 01. 21. 20:08
Előzmény: #57336  Törölt felhasználó
#57337
Ezt most nem teljesem értem. Ha mondjuk 200 misit ér a házam, fel tudok rá venni 100M kölcsönt ingatlanfedezettel és máp+ba rakni? Mennyi a kamatkülönbözet?
Törölt felhasználó 2020. 01. 21. 20:01
Előzmény: #57328  Ebadta
#57336

"Most éppen okosabbnak látszik realizálni a nyereséget és pár évig máp+ban ülni"
Ehhez kell vevő is, aki a map+ hozam körüli árat vagy annál magasabbat kifizeti. Ilyen jelenleg nem nagyon van. A nyáron elvágták a dolgot. Szerintem map+ nélkül is beleállt volna a földbe, mert olyan árszinthez érkeztek az ingatlanok, ahol épeszű befektető már nem szállt be, map+ csak ráerősített erre, de persze ezt most már soha nem fogjuk megtudni.
Egyébként a kégli közel map+ hozammal kiadható, persze kérdés, hogy milyen árat veszünk figyelembe? A hirdetési álom árat, a reális eladhatósági árat, a bekerülési árat?
Egyik ismerősömet most meggyőztem és ő is felveszi a maximum szabad felhasználású hitelt a kéglijére. Egyébként a cib bank, de a több másik is nagyon jó kamattal adja, most már pofázhatok róla, mert map+-ban figyel a pénzecske.
A közjegyzői díj botrányos összeg, mert szabad felhasználásúra nincs kedvezmény, egyébként azzal együtt is 4% alatt van a thm. Map+ meg ad 4,95%-t. Nem hatalmas pénz és nyereség, de azért én is meg ismerősöm is lehajol érte. Ráadásul ez könnyen mozgatható jelentős mértékű tőke, ha sikerül jó áron kéglire változtatni, akkor onnantól a bérlők fizetik a törlesztőt és 10 év múlva lesz teljes a pénzügyi haszon. Ha meg semmi nem jön össze, akkor 5 év múlva előtörlesztem és lehajoltam pár százezerért, tudom ez egyeseknek nem tétel, hát én már csak ilyen kisstílű emberke vagyok, hogy lehajolok az apróért is.
CyrusTheGreat 2020. 01. 21. 20:00
Előzmény: #57323  sakal83
#57335
Én nem vitatom, hogy az alja beszállóval valóban nincs probléma, az valóban egy jó befektetés volt, lényegében 8 év alatt visszajön az ára. Ez részemről biztosan nem kérdés. A probléma ott van, hogy ilyen beszállók relatíve kevesen voltak, a legtöbben érzésem szerint (egyelőre nem találtam statisztikát), már bőven a mánia-szakaszban léptek be, így ott biztosan nem számolhatunk ilyen jó belépőkkel. Csak egy gyors panel négyzetméterár statisztika Budapestről:
- 2010: 191k
- 2011: 179k
- 2012: 179k
- 2013: 179k
- 2014: 194k
- 2015: 239k
- 2016: 291k
- 2017: 333k
- 2018: 422k
- 2019 Q1Q2: 508k
Szerinted melyik szinten kezdtek el beszállni tömegével?
A másik gondolatom, amivel úgy tűnik eléggé egyedül vagyok az az, hogy három darab lakásból származó nagyjából 250k - 330k-s bevételi sáv egyáltalán nem biztosít akkora nagy szabadságot és jólétet- eleve nem nagyon tudom értelmezni azt a szabadságot, amellyel meglehetősen sok munkám van és elég nagy kockázatot futok. 
Elismerem, hogy teljesen más, ha mediánbérben fejezem ki (aminek mértéke hivatalosan ismeretlen), mintha átlagbérben fejezem ki (ez mondjuk sokat elmond az országról) - de valaki árulja el nekem, hogy medián vagy akár csak átlagbért keresve miből is vennék 3 lakást kiadásra úgy, hogy még nekem is laknom kell valahol? Nyilván volt már olyan munkám/bevételforrásom, amivel ezt megteremtettem - ehhez gondolnám inkább mérni az összeget.
sakal83 2020. 01. 21. 19:56
Előzmény: #57328  Ebadta
#57334
En is realizalnam a panelt. De mint irtam ha realizal vki ha berbead qva jol jart. Ez tagadhatatlan. Ncseed meg szejjelesett onnon nagysagatol pedig az ilyen foku nyeresege szintiszta mazli:) ezt az emelkedesi utemet senki nem gondolta. 
sakal83 2020. 01. 21. 19:53
Előzmény: #57325  impudent
#57333
Barki barmibol vette jot keresett vele. Jo uzlet volt.
CyrusTheGreat 2020. 01. 21. 19:46
Előzmény: #57304  gombócból_is_sok
#57332
Mindösszesen annyit kérdeznék, hogy egy állami kisnyugdíj (azaz meglehetősen alacsony fizetés) esetén miből jött össze a három lakás? Miből építi fel ezt az alternatív forrást? Kisnyugdíjból milyen módon oldja meg az eseti felújításokat, egy-egy renitens bérlőt, legalább a két bérlő közötti takarítást? Pont, hogy a nyugdíj mellett a legrosszabb a bérleti díjra építeni, körülbelül a nyugdíjban eltöltött ötödik év után elég fárasztó lesz a dolog.
Portfoliooo 2020. 01. 21. 19:42
Előzmény: törölt hozzászólás
#57331

Figyelj nemecsek!
 
Igen, valoban bitcoint sokan vettek. Kulfoldon! Magyarorszagon kevesen.
Amugy ez itt egy ( HAZAI ) ingatlanos forum.
CyrusTheGreat 2020. 01. 21. 19:42
Előzmény: #57303  Törölt felhasználó
#57330
Tiborom, megint csak eltévedtél. Ingatlanokkal nem foglalkozok, mint pénztermelő eszköz/befektetés, az ingatlanokkal és ingatlanpiaccal azért foglalkozok, mert szeretek ezzel foglalkozni és az ingatlanpiac a szívügyem (mind piaci, mind társadalmi-politikai szempontból). A kettő között óriási különbség.
- - - - - - 
Tessék, megosztok veled pár személyes információt: az első munkahelyemet az egyetemi TDK-s munkásság és a belefektetett tanulás hozta meg (amely során interdiszciplináris területeken képeztem tovább magam, megszerezve azt az absztrakciós képességet, amely segített abban, hogy bármilyen bonyolult helyzetet relatíve gyorsan átlássak és elkezdhessem a mélyebb vizsgálatokat), második munkahely-váltásom 2010 környékén nettó 150k-s plusz "hozamot" hozott (kiszámolhatod az akkori kamatokkal, hogy milyen tőkebefektetés kellett volna ehhez), ezt követően pedig minimum 100k-s nettó váltásokkal szereztem újabb és újabb tapasztalatokat, projekteket és referenciákat, hogy aztán végül elindítsam a saját vállalkozásomat. 10 évnyi folyamatos munka, tanulás és kihívás-keresés után ott vagyok, hogy a havi bevételem 10-szerese a kezdeti béremnek - fenntarthatóan, bármilyen környezetbe beilleszthetően. Ez a legjobb befektetés, tessék, itt a recept, egyáltalán nem titok.
- - - - - - 
Az itteni munkásságom pedig alapvetően az elérhető számokon és az itt olvasott véleményeken alapul - én alapvetően vitatkozni és gondolkodni járok. Igen, szememre olvasható, hogy kommunikálok ncseed-del, de tudod, még mindig vállalhatóbban teszem, mint ahogy ő kommunikál bárki mással. A panelbárókkal és a többi "befektetővel" szemben pedig ne aggódj (a teljes antipátiám mellett), teljesen érzelemmentesen, pusztán a számok alapján érvelek, és szívből remélem, hogy több, fórumot olvasónak sikerül valamennyire átadnom azt, milyen számításokkal és gondolkodással kerülhetik el a szuper "befektetéseket".
Ebadta
Ebadta 2020. 01. 21. 19:33
Előzmény: #57327  impudent
#57329
Nem tudom ott lakom, feltételes módban írtam, nem adom el.
Ebadta
Ebadta 2020. 01. 21. 19:31
Előzmény: #57323  sakal83
#57328
Most éppen okosabbnak látszik realizálni a nyereséget és pár évig máp+ban ülni, de kívülről könnyebb belepofázni, ha lenne kiadott lakásom én is inkább tartanám.
impudent 2020. 01. 21. 19:26
Előzmény: #57320  Ebadta
#57327
Hazakkal ovatusabb lennek.
Eddig par paraszt a szar 100 milliora taksalt csereingatlanat es nemi keszpenzert akart luxushazakho jutni de talan ennek is vege.
Most mennyiert tudnad a valusagban éladni ?
Félaron ? 70%on ?
Ebadta
Ebadta 2020. 01. 21. 19:25
Előzmény: #57322  impudent
#57326
Valahol laknom kellet és az asszony valamiért a kertes házat preferálta a panellal szemben és nem hiszem hogy hozamszámítással meggyőztem volna az ellenkezőjéről.
impudent 2020. 01. 21. 19:22
Előzmény: #57323  sakal83
#57325
Te is megfeledkezel egy aprosagrul.
Mibul vette ?
koba_k 2020. 01. 21. 19:19
Előzmény: #57316  johai
#57324
..közkéz nagyság  ismeretlen. Illetve -ha jól tudom- mai napig nem tudni, kinek v. kiknek a kezében mennyi coin van...:) 
sakal83 2020. 01. 21. 19:18
#57323
Huh kisse elfajult a forum es az ertekiteleteknek sem tett jot:) ha vki 8-10 m kozott vett 3 lakast befektetesre az extrajoljart mar bocsasson meg mindenki. Ha eladja ha kiadja. Eleve 5-6 eves megterulese van kiadassal de nem reszletezem... az a lakas eletcikulsanak vegeig befolyo masfel havi berleti dij mindenkori erteken. Hat... az qva jo. Aki ezt tagadja az szimplan nem realistakent gondolkozik. Havi masfelber extra egy eleten at bagyon brutalis szabadsagot es joletet fedez.
impudent 2020. 01. 21. 19:16
Előzmény: #57320  Ebadta
#57322
De ha eladtad volna es vettel volna 3 panelt az egyiket lakasnak a tobbit kiadva jobban jartal volna ?
Par millioval max.
koba_k 2020. 01. 21. 19:16
Előzmény: #57314  Törölt felhasználó
#57321
Mindenkinek megvan a maga motivációja az itt létre. Valaki infót gyűjt,  tapasztalatot oszt meg , trollkodik, kompenzál és sorolhatnám.  De azt tartsd szemelőt , „Messziről jött ember azt mond amit akar….” Pl. MrLajos nálam már régóta a félisten kategória . Alig 30 éves ,  több 10 milliót tart tőzsdén, évi közel 200 ezer euró a bruttója, német barátnő..  sőt ezt már istenkategoria.    Elég sok magyar ismerősöm/barátom van, akik külföldön K+F területen szereztek phd fokozatot, középvezetők, IT területen fejlesztésvezető vagy  orvosok.. de nem ütik meg ezt a szintet. Néha elfogult az írásaival, de összeszedett,… színes foltja a csoportnak..:) 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek