Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pamutt 2024. 05. 05. 07:50
#221040
Üdv.! A Bp. XIII. Madarász házakról mi a véleményetek? Lakáscélra venni érdemes ott?
Murdoch 2024. 05. 04. 22:04
Előzmény: #221034  gyula1971
#221039
De hát ez nem meglepő. Vesz az ember egy nyaralót, ami akár évtizedekig eladhatatlan lesz úgy, hogy ne legyen rajta bukta. Akár több tízmilliós összeget értve. Az meg jó néhány világkörüli út ára. 100-200M-ért meg már bőven lehet nézelődni izgalmasabb helyeken is. 
Stiv
Stiv 2024. 05. 04. 21:52
Előzmény: #221037  Ishar
#221038
A szomszédba is keservesen jönnek a vevők a 86 milliós lakásra..
Ez volt 100 millió fölött is, kb.1,5 éve..
Garázs, napelem az nincs..
Ishar
Ishar 2024. 05. 04. 21:18
Előzmény: #221036  Stiv
#221037
Ebben az esetben nem is akarja eladni. Használja egészséggel!
Stiv
Stiv 2024. 05. 04. 21:15
Előzmény: #221034  gyula1971
#221036
Itt van olyan eladó ingatlan ami a temető mellett van, azt most 200 körül árulják.
A házat vagy 20 éve hirdetik, szerintem ebből sose szabadul ki.
Stiv
Stiv 2024. 05. 04. 20:57
Előzmény: #221034  gyula1971
#221035
Rendesen túl van tolva az ingatlanpiac. Szerintem amilyen árak Hévízen is vannak a kutya se vesz ingatlant. Pedig van eladó dögivel...
gyula1971
gyula1971 2024. 05. 04. 20:38
Előzmény: #221033  Stiv
#221034
Az északi Balaton parton egyik közvetítő ismerősöm mondta,a partközeli prémium házakra náluk idén még nem volt adás-vétel,annyira túlárazottak.-
A háttér településeken,falvakban ott van érdeklődés 40-50 milliós parasztházat vesznek inkább pár kilóméterrel a parttól.-
Stiv
Stiv 2024. 05. 04. 20:25
Előzmény: #221019  tihamer
#221033
Üzletileg egy nagy nulla a 3,2 milliós négyzetméterár a Balatonon. Aki ilyenbe beleugrik annak sok sikert...
Készpénzzel most inkább Floridában nézelődnék, esnek ott az árak.
Vodafonelive
Vodafonelive 2024. 05. 04. 19:26
Előzmény: #221029  berlini
#221032
En 1,5 eve interjun nagyon meglepodtem, hogy a doc lernel csak es kizarolag sajat, belso brigaddal dolgoznak. Sehol mashol nem tapasztaltam ilyet Budapesten. Vegul a ceg kicsit furcsa volt interju kozben, mintha elotte lehallgattak volna es ez az egyik indok ami miatt nem fogadtam el az ajanlatukat, mar meg sem hallgattam amikor hivtak.
LouMannheim
LouMannheim 2024. 05. 04. 14:21
Előzmény: #221028  Ishar
#221030
Reálbéremelkedés a tavalyi 17%-os éves infla után. Ez olyan mint a mostani 4% -os infláció, leírni jó csak nem igaz.
berlini
berlini 2024. 05. 04. 14:21
Előzmény: #221026  FR73
#221029
Az épitőipar mint gazdasági ág felépitése, működése miatt nagyfokú rugalmasságot mutat. 
A felépités a következő:
Csúcson a beruházó-fejlesztő cég, amelynek a cégcsoporton belül van
- tervező és fővállalkozó cége is
- a fővállalkozók szúk műszaki, lebonyolitói csapaton kivül kizárólag alvállalkozókat foglalkoztatnak, de sokszor még ezeknél sincs jelentős kivitelezői csapat. Az épitkezéseken dolgozó emberek jellemzően a 4. vagy ötödik lépcsőben belépő cégek alkalmazottai, általában anyagmentesen vállalkoznak, sokszor órabéresen.
- 2006-tól megindult egy folyamatos leépités. (Gyurcsányék nagy hibája volt, hogy a hirtelen nullára csökkent épitőipari induló munkák helyett nem inditott be az épitőipari kivitelező cégek átmentését és munkaerőmegtartását lehetővé tevő úniós finanszirozású, főként energetikai korszerűsitést megcélzó programokat. Akik túlélték a következő éveket azok a fejlesztő, beruházásbonyolitó cégek voltak. Ezeknek általában kevés saját szakemberük volt. Volt olyan nagy cég is ahol a kivitelezői fizikai létszám jelentős volt, ezek úgy élték túl a következő éveket, hogy NER-hez kötődő tulajdonosok vették át a cégeket.
- A rákövetkező 8-9 évben  senki sem ment ide szakmát tanulni, az idősebbek nyugdijba mentek, a középkorúak külföldre mentek dolgozni, a fiatalabbak átképezték magukat, a maradék maszekolt, javitgatott, felújitott, a hazai épitőanyaggyártás leginkább exportált, de kapacitást is csökkentett. Egyedül úniós programokban megvalósult beruházások maradtak. (Minimum kétszeresen túlárazva hasznosultak itt a pénzek nagyon gyatrán.)
- 2016-tól államilag hirtelen nagy fizetőképes kereslet  lett teremtve. Beindultak az újlakásépitések. A munkaerő oldalon pedig  továbbra is a leépült helyzet volt. Normális, hosszútávra gondolkodó gazdaságpolitika ilyenkor erősiti a szakképzést , támogatja az épitőanyagkapacitások növelését és óvatosan piszkálja a piacot. Ez persze eszükbe sem jutott. Attól ugyanis, hogy a keresleti oldalt feltúrbózom két-háromszorosára, még nem tud az iparág két-háromszorosat termelni, de az árak (dijak, anyagárak) igazodnak a fizetőképes kereslethez. Tömegével megjelentek a jól rosszul kiképzett külföldi munkavállalók, főleg ukránok az épitkezéseken.
- 2022-től a ténylegesen szakembereket foglalkoztató kivitelező cégek többségükben ujra csődbe mentek (nagy köztartozások mellett kiszedték belőlük a tulajdonosok a tőkét). Külföldi munkavállalók száma lecsökkent, (leginkább pár beindult ipari beruházásra koncentrálódott.) A beruházó, fejlesztő cégek élnek mint Marci Hevesen, a megszünt cégek szakemberei pedig elindultak ujra fusizni. És mindenki várja az újabb hullámot.
Ishar
Ishar 2024. 05. 04. 13:36
#221028
Rekordon a személyi kölcsönök, ismét 100 milliárdnál a lakáshitelek: „A személyi kölcsönök népszerűségét a még mindig elég magas kamatok sem tudták megtörni, az elmúlt hónapokban már láthatóan csökkenő kamatok pedig még tovább is növelték a keresletet. Márciusban 56,55 milliárd forint volt a szerződéses összeg, ami az eddigi legmagasabb a személyi kölcsönök történetében. Az átlagos kamatláb 18,11 százalékról 17,96-ra csökkent, a THM pedig 18,43-ról 18,29-re. Az átlagos hitelösszeg 2,5 millió forint körül alakult a személyi hiteleknél.” ----- Nem is értem, hogy a reálbér emelkedés mellett miért vesznek fel több személyi hitelt az emberek…
FR73 2024. 05. 04. 12:35
Előzmény: #221024  J0hnnyEnglish
#221027
Nézd, egy hét szállás a nekem megfelelő 4 csillagos kategóriában hármunknak olyan 1300-1500 EUR körül van, közvetlen tengerparton.
Az életvitelemhez sem passzolna (2 hét évente), a költségeket is nézve egy soha meg nem térülő beruházas lenne a balatoni nyaraló.
Ha max évente 1-2 hétvégére odavágyok a tóhoz, akkor majd kifizetem a szállást.
Ha valakinek ennyiért megéri, az ő dolga.
FR73 2024. 05. 04. 12:20
Előzmény: #221025  berlini
#221026
Már miért ne lenne válság, amikor egy szektor a potenciális kibocsátasi szintje alatt termel? Korábban kiépitett kapacitások kihasználatlanok, vagy egyszerűbben fogalmazva a tőke nem termel.
berlini
berlini 2024. 05. 04. 11:41
Előzmény: #221017  FR73
#221025
Nem akartam szaniol papirba csomagolni.
Sokszor leirtam már, hogy a tény, hogy a NER alatt nem épül meg a meglévő 4 millió feletti lakásállomány 1%-sem az válság jelenség. Az ország gazdaságpolitikájának a csődje.
De ez nem az ingatlanfejlesztők válsága. Ők jól megvannak. Bespájzoltak telkekből és mindig van pár épitési engedélyük. Most ott fejlesztenek ahol akkor is veszik a lakásokat ha recesszió van. (Ezt 2008 után tanulták meg)
Jó példa erre a Cordia thermál lakóparkja története.
1. ütem megépült 2008-ban. 
2. ütemet elkezdték 2015-ben (pedig folyamatos továbbépitést terveztek még 2008 előtt). 
3. ütemet elkezdték a 2. ütem épitése alatt 2017 év végén, kihasználva a konjunktúrát.  
4. ütemet elkezdték 2019-ben. (A maradék 2 tucat lakást a 3. ütem 2017-es áraihoz képest majdnem dupla áron adták el a végefelé 2022-ben) 
5. ütem épitését már óvatosabban kezdték és pár hónap után 2022 elején a földmunkák végével abbahagyták. (Nem tudom mit csináltak az előszerződött pár lakással) Most is igy áll a gödör. ha ott ujrakezdik, akkor tudni fogom, hogy az ingatlanfejlesztők várakozása egy közeli vásárlóerő növekedés.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 05. 04. 11:30
Előzmény: #221021  Ishar
#221024
Lehet velem van a baj, ha a 2-3m NM árat nem elérhetőnek tartom.
berlini
berlini 2024. 05. 04. 11:27
Előzmény: #221015  Murdoch
#221023
Olvastál tőlem az elmúlt 4 évben egyszer is olyat, hogy én örülök a lakásár emelkedésnek?
Ne keresd, nem irtam.
Amikor a covid-os nagy áresést jelezted (kisebbet én is vártam) akkor is csak azt irtam le ami bekövetkezett. Nagy törést nem okozott, sőt bizonyos lokációknak nagy lökést jelentett még a Covid is.
A lakástranzakciókat mint mérőszámot sem én találtam ki.
Itt a fórumon szokták irni, hogyha beszakad a tranzakciószám akkor nagy esés lesz.
Nos tavaly ez az összefüggés sem mutatott nagy korrelációt.
A emelkedő tranzakciószámmal kapcsolatban pedig az a véleményem, hogy az esetek:
1. megugró kinálat recesszió esetében azt jelzi, hogy az eladók egy része nekiáll kényszerértékesiteni, tranzakciószám nó árak csökkennek
2. stagnáló, csökkenő kinálat és kereslet recesszió esetében azt jelzi, hogy az eladók tudatában vannak annak, hogy az értékesitésnek nem a legalkalmasabb időszakában van a piac, ezért kivárnak. Megtehetik mert a recesszió még nem kényszeritette ki tömegével az eladásokat. Árak stagnálnak (oldalazás, pár lokációban áremelkedés is lehet.) (Ez volt 2023-ban)
3. stagnáló csökkenő kinálat és érezhető mértékű érdeklődő szám rövid ideig tartó recesszió utáni időszakban lehet amikor a többség azt várja hogy fellendülés lesz és kivár. Áresés nem valószinű. (Ez volt tavaly év végén).
4. növekvő kinálat recesszió után, amennyiben ez az érdeklődők számának növekedésével jár együtt, akkor tranzakciószám és az árszinvonal a legtöbb lokációban nő. (Ezt várom 2024 I. félévére)
5. megugró kinálat és kereslet, amit egy már érezhető gazdasági fellendülés és megtakaritás emelkedés vált ki erős tranzakciószám emelkedés mellett erősebb , infláció feletti áremelkedést vált ki szinte minden lokációban. (2024 II. negyedéve?)
slash 2024. 05. 04. 09:27
Előzmény: #221021  Ishar
#221022
így van. dögunalom százmilliókért. 
Ishar
Ishar 2024. 05. 04. 09:23
Előzmény: #221020  J0hnnyEnglish
#221021
...elérhető, csak minek?!

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek