Topiknyitó: kuliominer 2024. 04. 30. 09:07

Kulio's F.I.R.E. portfolio (Financial Independence Retire Early)  

A portfólió összetevői hamarosan feltöltésre kerülnek.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
szieszta 2024. 06. 20. 17:29
Előzmény: #119  Tibi0002
#120

Az a szép, hogy 2008 után beszálltak a jegybankok is a tőzsde manipulálásába, amivel megoldották, hogy bukni szinte lehetetlen. Csak ki kell ülni.
Nagyon érdekes, mikor az a jó, ha valami rossz mert akkor jöhet a pénzszórás. Úgyis megmentenek mindenkit.
Ha ez így van, akkor viszont a kapitalizmust kell megkérdőjelezni, mivel a szabad piac és verseny megszűnt. A politika irányítja ezeket, ami inkább a szocira és  a kommunizmusra jellemző. Annak meg tudjuk, milyen vége lett.
Tibi0002 2024. 06. 20. 15:41
Előzmény: #118  szieszta
#119
sajnos ezek a kockázatok, és még sok más is, mindig fennállnak
szieszta 2024. 06. 20. 11:18
Előzmény: #117  Tibi0002
#118

Nekem az a bajom, hogy amint kockáztattam, azzal általában buktam. Így úszott el a befektetett rész 17%-a 2008-ban, a Budacashnél 15%-a. Mindig akkorra győztek meg, mikor már  a vége fele járt a jóvilág.
A legrosszabb "befektetésem" egy spórolós, baleset és életbiztosítás volt, ahol az ígéret nem fedte  a valóságot, a 15 oldalas apró betűs részt meg természetesen nem olvastam el. Húsz év után jöttem rá, hogy gyakorlatilag semmit nem kapok. A terv az volt, hogy a gyerkőcömnek ezen keresztül fogok biztosítani lakást, autót, és indulótőkét, így határoztuk meg  a célösszeget. Húsz év után a célösszegből még egy használt autó is nehezen jönne ki. Ennyit az inflációról és az 5%-os technikai kamatról.
Tibi0002 2024. 06. 20. 10:07
Előzmény: #113  szieszta
#117
Az alacsony kockázatúval az a gond, hogy az csak az infláció után kullog, épp csak tartja a reálértékét. És ha emellett még veszünk is el belőle fogyasztásra, akkor nem fenntartható. Magas kockázatúból pedig szerintem olyat érdemes választani, amihez a befektető ért, és szereti is csinálni. 
FR73 2024. 06. 20. 09:20
Előzmény: #113  szieszta
#116
Ez az alacsony kockázat technika 2014-ig jól is működött. A FIRE építkezésben az a nehéz, hogy idővel át kell gondolni és módosítani kell az építkezés alapelveit. Feladni a járt utat a járatlanért?
Pl. a jelentős ingatlan árrobbanás. A nullkamat (negatív reálkamat) a 2010-es évek közepétől a biztos savings account jellegű pénzekre. Ha nem szállsz fel valamilyen mértékben egy-egy ilyen hullámra, akkor le fogsz maradni.
Azért, amit észrevettem, hogy bizonyos összeg fölött a kockázatvállalás már szépen visszaszorul.
A másik érdekesség, hogy a Pareto elv érvényesül, a vagyon menedzselésre fordított energia 80%-a a portfólió 20%-át érinti.
blas 2024. 06. 20. 08:46
Előzmény: #112  Tibi0002
#115
köszi a választ!
szieszta 2024. 06. 20. 08:43
#114

Csak most fedeztem fel ezt a topikot és különösen tetszik, hogy nemcsak a dicsekedni való van leírva, hanem a veszteséges ügyletek is.
Máshol ez nincs így, ezért úgy tűnik, oda csak szuper profik írogatnak.
Az is jó, hogy az összegek is nyilvánosak, no nem azért, mert valakinek a zsebében szeretnék turkálni, csak a rizikóvállalás miatt. Elvégre ez egy anonim fórum, így bárki bármit beírhat. 
Például mikor az egyik szakértő a képernyő fotóját is megosztotta, hogy tőkeáttéttel mennyit keresett, ahol kisatírozta a megjátszott összeget, csak a százalékot hagyta. Egyszer aztán hibázott és ott hagyta, hogy csak 18 dollárral játszotta meg a "pirosat". Gondolom ugyanennyit tett a feketére is, aztán ami bejött, azt kiposztolta. Csakis azért, hogy fürdőzhessen az elismerésben és nagynak látszódjon.
Egy másik topikban többször beírják, hogy mit vettek, de mikor ugrottak ki, azt már nem. Fura is volt nekem, mikor az egyik nagy név beírta, milyen profitra tett szert, pedig visszaolvasva alig jönnek be a jóslatai. Mikor számonkértem, azt a választ kaptam, hogy az általam veszteségesnek látott befektetésekből már régebben kiugrott, csak pici bukót realizálva.
szieszta 2024. 06. 20. 08:25
Előzmény: #112  Tibi0002
#113

Én is így voltam, mikor arra vártam, gyűljön össze akkora tőkém, ami eltart. De nem rizikós befektetésekkel, hanem akár állampapír, vagy fix kamattal a " betétkönyvön".
Azután jött az infláció, meg a nullához közeli banki kamatok és gyorsan kellett munkát keresni, mert a pénzem nem gyarapodott annyira. Emelni kellett a célösszeget, de most már attól félek, ez folytatódni fog és 50 évesen még nem élvezhetem a semmittevős nyugdíjat.
Most már inkább úgy gondolom, legyen egy biztos háttér és tovább kell gyűjtögetni. Persze csak annyira, hogy nagyon ne essen nehezemre.
Még szerencse, hogy a lehetőségeimhez mérten mindig szerényen éltem, nem okoz gondot beülni egy 20 éves autóba, de az olcsó ruha sem égeti testemet.
Nem abból gazdagszik az ember, amit megkeres, hanem amit nem költ el.
Tibi0002 2024. 06. 20. 07:56
Előzmény: #81  blas
#112
Én amióta elkezdtem dolgozni, azon vagyok, hogy ne kelljen dolgoznom, és inkább tőkejövedelemből, vagy valamilyen saját bizniszből éljek. Nehezítette a helyzetem, hogy körülöttem mindenki, fejben még a kádár korszakban él, és a nulláról kellett kezdenem. Könnyítette, hogy nincs saját családom (nem akartam újratermelni a szegénységet). Egy szerencsés körülménynek köszönhetem, hogy dolgozom ugyan, de már csak heti pár órát. A részvényportfólióval elértem az eredeti célom, hogy szerényen meg tudjak belőle élni, csakhogy közben nőttek az igényeim is, úgyhogy a munkát még egy ideig megtartom. A rémképem, miszerint 40-50 évesen rá vagyok kényszerülve egy 8 órás munkára, már nem fenyeget, de akadnak más nehézségek, más kihívások. 
kuliominer
kuliominer 2024. 06. 20. 00:12
Előzmény: #109  HARDCORETERROR
#111
THX
kuliominer
kuliominer 2024. 06. 20. 00:12
Előzmény: #108  csova
#110
Köszömöm, így van értelme az egésznek. Ez nem Tik-Tok, nem kellenek a filterek   :)
HARDCORETERROR
HARDCORETERROR 2024. 06. 19. 08:41
#109
ügyesen tolod, csak így tovább, kollega
csova 2024. 06. 19. 07:54
#108
Csak ismételni tudom az előző hozzászólásokat. Grat a topikhoz és külön grat a transzparenciáért!!!
kuliominer
kuliominer 2024. 06. 18. 22:17
Előzmény: #106  apinter1967
#107
THX  :)
apinter1967 2024. 06. 18. 15:49
#106
Gratulálok, jó és hasznos topik.
Stayerke
Stayerke 2024. 06. 17. 21:10
Előzmény: #104  kuliominer
#105
Korrekt!
kuliominer
kuliominer 2024. 06. 17. 17:04
#104
Az USA részvény portfólió összetételében változtattam egy kicsit.
( Nem mindig csak sikeres üzletek vannak, tudni kell a rossz pozikból időben kiszállni ! )
1. PYPL kompletten eladva, -6,22% veszteséggel :(   
(nyár végéig kerülöm, ott majd ismét körbejárom)
2. A felszabaduló keretből középtávra TSLA vétele ($182,03 x 7db.) és COIN vétele ($236,57 x 2db.)
3. PLUG-ban jelentős visszasúlyozást eszközöltem (-8,9% veszteség), a felszabaduló keretből rövid távra, spekára TSLA ($1000), MSTR ($1000), PLTR ($300), PTON ($300) vétele.
wallasz
wallasz 2024. 06. 15. 08:01
Előzmény: #101  kuliominer
#103
Plusz még várhatóan felmarkolsz 3-4 szép kövér osztalékot addig (ha a SZIT-tagságot nézzük), részemről jó döntésnek tartom a BIF-be való beszállásod. 
kuliominer
kuliominer 2024. 06. 14. 22:25
#102
CRYPTO:
A BTC mai korrekciója ad még lehetőséget az altcoin potrtfóliók átrendezésére, mielőtt kimozdulunk a Bitcoin Season-ból (nem mindegy, melyik mennyit korrekciózott az elmúlt hetekben, illetve melyikben lehet komolyabb potenciál a felpattanásra).   
Tökéletes időpont most az altcoinokra figyelni, BTC Season van, a skálán 18-as értékkel.
"It's a Bitcoin Season!"
Tervezek egy kis változtatást a portfólión, főként az "others" kategóriámban lévő coinokból adok el és az újonnan beszerzett coinok a tőzsdékről kikerülnek Ledgerre. Egro a kriptotőzsdéken kevesebb coint hagyok kinn, a KuCoin portfóliót leépítem, a Binance-ot visszahozom minimumra és a CoinEx-en hagyok egy kisebb összeget "játszani".
Ha lesz valami konkrét, megírom.
kuliominer
kuliominer 2024. 06. 14. 22:14
Előzmény: #100  wallasz
#101

Egyszerűen annyi az oka hogy a BIF-be most fektettem be, hogy most volt meg egy elfogadható beszállási pont és az erre szánt keret az első pakk megvételéhez.   
Az Állami Nyomdában bőven megdupláztam a befektetésem az elmúlt 8-9 hónapban (2.000HUF alatt kezdtem el beszállni), abban pl. nagyobb lehetőséget láttam korábban és be is jött. Más szóval egyéb részvényekbe ment eddig a pénz.
 A kiosztalékolások az osztalékos papírokból most adtak lehetőséget beszállni más papírokba is, mint amelyek eddig a portfóliómban voltak, illetve a 2027/Q2 és 2032/J állampapírok 7.00%-os illetve 7,9%-os éves hozama mellett az állampapír hozamok egy része is szabaddá vált inkább további részvények vásárlására.
A BIF idén nem fizet osztalékot, így a cég értéke ennyivel is nő, és a felspekázott árszintről szép lassan visszajött az ás az 500 HUF-os tartományba.
Egyelőre stabilan csak 1.000.000 HUF-ot tartok benne, a többivel speka lesz, de a portfóliót év végéig max. kb. 2.500.000 HUF-ig húzom fel........
Befektetési időtáv:   3-5 év
A részvény árával kapcsolatos konzervetív és optimista várakozásom  --->
                                       konzervatív                  optimista
2027 H1 vége:            900-950 HUF               1.200 HUF
2029 H1 vége:     1.250-1.300 HUF               1.500 HUF

Topik gazda

kuliominer
kuliominer
3 4 5

aktív fórumozók