Az a lényeg, hogy ez a cég pontosan tudja, hogy hogyan kell megcsinálni a bányát és hogyan kell kitermelni. Azért tudják, mert már korábban megcsinálták és szétválás előtt.
A fundas javulasrol szolo hir(ek) mindig joval azutan erkeznek meg, mint ahogy a technikai kep mar megfordult. Miert? Az ujsagirok is, az invesztorok nagy tobbsege is az 'elozo haborut vivja", es mivel rengetegszer hallott mar evek ota negativ velemenyeket, es kilatast, az beakadt nekik. Es azt ismetli, mert "eddig bejott". A jo hirek altalaban akkor kezdenek jonni, amikor az elso rally mar a csucsanal jar. Es persze, az ujsagiro amugy sem elemez chartokat.
GlobalData 2025. január 8., szerda, 11:24 A Lithium Americas bejelentette, hogy megnövelt ásványkincs- és tartalékbecslést tesz a Thacker Pass lítiumprojekthez a nevadai Humboldt megyében. Ez a fejlesztés magában foglalja egy független National Instrument 43-101 (NI 43-101) műszaki jelentés és egy független SK 1300 műszaki jelentés kiadását, mindkettő 2024. december 31-i keltezésű. A projekt közvetett tulajdonosa a Lithium Nevada Ventures, egy vegyesvállalat, amelyben a Lithium Americas 62%-os, a General Motors Holdings pedig 38%-os részesedéssel rendelkezik. A frissített becslések legfontosabb elemei közé tartozik a 14,3 millió tonna (mt) lítium-karbonát-ekvivalens (LCE) bizonyított és valószínű (P&P) ásványi készlete, átlagosan 2540 ppm lítium (Li) minőséggel. Ez 286%-os növekedést jelent a 2022. novemberi megvalósíthatósági tanulmányhoz képest, és akár öt szakaszból álló bővítést is támogat. A mért és jelzett (M&I) ásványkincs becslése 44,5 millió tonna LCE 2230 ppm Li átlagminőség mellett, ami 177%-os növekedést tükröz az előző tanulmányhoz képest. A projekt gazdaságossága egy 85 éves élettartamra és egy optimalizált termelési forgatókönyv az első 25 évre szintén körvonalazódott. A Lithium Americas elnök-vezérigazgatója, Jonathan Evans így nyilatkozott: „Izgatottan várjuk a Thacker Pass technikai jelentésünk eredményeit, amely bemutatja a projekt által teremtett transzformációs növekedés többgenerációs lehetőséget. „A Thacker Pass jelenleg a világ legnagyobb mért lítiumtartaléka és erőforrása, és megvan a lehetősége, hogy páratlan körzetté váljon, amely amerikai munkahelyeket teremt, és segít az Egyesült Államoknak visszanyerni függetlenségét energiaellátásában. Elkötelezettek vagyunk a Thacker Pass biztonságos és fenntartható fejlesztése mellett, miközben érdekelt feleinkkel együttműködve növeljük a kritikus ásványok hazai termelését.”A becsült tőkeköltség az első fázisra 2,93 milliárd dollár, míg a második fázisra 2,33 milliárd dollárra, a harmadikra 2,74 milliárd dollárra, a negyedik és ötödik fázisra pedig együtt 4,32 milliárd dollárra becsülik. Ezek a becslések 2024 második negyedévének költségein alapulnak, és 15%-os vészhelyzetet tartalmaznak. Az első fázis a tervek szerint 2027 végén fejeződik be, és a vállalat 2025 elején kívánja bejelenteni a végső befektetési döntést erre a szakaszra vonatkozóan. A Bechtelt nevezték ki az első ütem mérnöki, beszerzési és építési menedzsment kivitelezőjévé. Az első ütem építése 2023 elején kezdődött, és a vállalat korlátozott, teljes körű értesítést adott ki a Bechtelnek és más fővállalkozóknak az építési ütemtervben szereplő kockázatok csökkentése érdekében, és továbbra is 2027 végén fejeződik be.
A "technikai képet" leszámítva nem értem mire várod a Kínai "csodát" Olvasom folyamatosan az ezzel kapcsolatos értekezéseidet de engem győzőtt meg valahogy ez a "várt-fordulat-várakozás"
Én régen foglalkoztam ilyennel, szóval fejből írom. Úgy emlékszem, hogy WACC-hoz voltak netes oldalak is, ahol ezt neked kiszámolták, de persze lehet kézzel is. A risk free rate-nél én emlékeim szerint 10Y-t használtam, talán ez a "standard". A hozamelváráshoz meg igény függő, ott egy S&P500 + 2-5%-ot választottam. Persze kérdés, hogy az S&P500 melyik évtizedét nézi az ember. Én ha most kellene ilyet mondani, akkor 12% alá nem mennék, mint egyedi részvény választásnál. Perpetual growth-ra meg, ha nem haldokló üzletről van szó, akkor a GDP növekedés rémlik, mint ökölszabály - ez persze globális vállalatoknál kérdéses, hogy az adott anyaországé, vagy inkább az egész világé, talán az utóbbi logikusabb.
Még messze nincs kész a modell (ha hívhatom annak), de pontosan az lesz a lényeg, hogy a jelenlegi cég értékelések és osztalék hozamok alapján melyik céget érdemes közelebbről vizsgálni. Akár egy screenerként is lehet rá tekinteni, de attól jóval több információval, így az elemzés alapjául szolgál majd. Mindenkképpen szeretném majd itt megosztani, hogy mire jutottam, illetve mely cégeket és miért tartom érdekesnek. Aztán meglátjuk mit hoz a jövő, mennyi időm lesz erre... Nagy körvonalakban így néz ki: Bár osztalék portfoliónak indult, még nem biztos, hogy csak az lesz belőle, de szerintem fontos része hosszú távon az osztalékhozama a cégnek az én szemszögemből. Hosszú távra, 10-15-20 évre próbálok majd vásárolni. (Még kérdéses, hogy mi alapján kerül majd ki egy cég a portfolióbol.) Az biztos, hogy stabil, erős cégekre fókuszálok, amik jobban vészelték át az előző két válságot, mint szektortársai. Amit tervezek és kb meg is van: Betöltődik sok cég pénzügyi adata, valamint osztalék és árfolyamok. Kiszámolom a szektorális átlagokat, az ismert cégadatok alapján, majd pontozással sorba rendezem őket. Kitaláltam egy egyszerű összehasonlításos pontrendszert, ahol a következőeket mérem a szektorális mediánokhoz: - avg dividend per share growth - avg payout ratio ( dividends paid / netincome) - Dividend yield current - Dividend growth streak - mennyi ideje fizet legalább ugyanannyi osztalákot években - avg net Profit Margin - avg netIncome Growth - avg Revenue Growth - P/E (a szektorálistól kisebb jobb, hiszen olcsó cégekre vadászok) - avg FCF to Dividend - avg Total Debt to Earnings Első nagyobb probléma, amivel szembesültem, hogy a REIT-ek esetében például nem érdemes ennyire a Netincome összehasonlítást alkalmazni. Ezt megkerülve, operating income-ot használok a netincome helyett, pl debt to OPI, vagy Operating Margin. Nem szeretnék belemenni, hogy minden szektorra külön értékelési rendszert hozzak létre, de a REIT-nél megkerülhetetlennek éreztem. Szívesen fogadok mindenféle építő jellegű hozzászólást. Ez a projektet saját célra kezdtem el, de már kisebb értelmezhető hasznát is látom :)
Es ezt mire alapozod? Oke, kell lithium a jelenlegi akksikhoz. A lithium karbonat ara lent van mar jo ideje mert tul termeles van es az EV kereslet esik vissza. Mindemelett ott van a technologiai kockazat hogy esetleg talalnak valami jobbat a LiCO3 helyett. Szoval en ovatosabb lennek ezzel, mondom ugy hogy en anno sokat kerestem ALBvel, es most is van LACom. Szoval figyelem egy ideje. Egyebkent az hogy kinaban vannak a legnagyobb lithium teremelok, ez sem teljesen igaz, mert SQM, ALB es Ganfeng a 3 om legnagyobb termelo. Ebbol csak a ganfengnek van kinaiban lelohelye.
Valaki regebben tett fel egy Bond ETFet rovid tavu befekektetesre. Be tudnatok irni megint? Esetleg van valakinek valami jo ETF ajanlata ahol tudom parkoltatni a free casht?
SPY daytrade A tegnapi zaro charthoz (bal oldali) nem tudok semmit erdemeben hozzatenni, es ugyan kisse lejjebb esett mint a tegnapi rajzon; de a lenyeg es a vart (ii)=abc-X-abc szerkezet jonak latszik, es vagy kesz a (ii) korrekcio, vagy nagyon kozel van hogy kesz legyen. Rallyra szamitok. . https://imgur.com/a/VZ4HFgs
Financial Forecasts
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.