Ez a teljes kapitalista rendszer feladását igényelné kb az első lépésként. Az az ami profit orientált, aminek folymatos pénz bőségre törekszik, hogy abból még több pénzt csináljon. Ehhez szerintem az ember túlságosan kapzsi... Félelmetes lesz a jövő és a mi gyerekeinknek már nem lesz olyan nyugodt gyerekkora mint nekünk volt. És szerintem az emberiség jó eséllyel el fog szenvedni egy részleges kihalást. Legyen az háború, akár a vízért, a tiszta ivóvízért, vagy a területért. Afrikában és Indiában csökkenteni kellene a születésszámot, mert az sem működik, hogy 10x gyerek szülessen mert nem fenntartható. Ahogy az Európai embernek is be kellene látni, hogy az igényeket egy kicsit visszább kellene fogni, a kényelemből lejebb adni, be kéne vezetni egy olyan törvényt ami a tartós fogyasztási cikkek élettartamát drasztikussan kitolja. Pl oroszoknál volt régen egy olyan, hogy min 30 évig kell egy mosógépnek működni. Meg lehet nézni a mostaniakat. Autók szintén. Én ezzel kapcsolatban nem vagyok túl optimista, mert csak 1 katalkizmikus esemény következik be már minden borul és a sokból legalább egy be fog következni akár a mi életünkben még. De ez már nagyon off topik. Jelenleg is mindenki próbálja a legjobb ( legkevésbé rossz) befektetést keresni ami közelíti az inflációt pl. --> Mi is kapzsik vagyunk .
Sokat elmélkedek a gyerekeim jövőjéről amit kötelességem az erkölcsi és morális projekcióim alapján a legjobb tudásom szerint egyengetni. Rengeteg aspektusa lehet ennek amiből egy apró szelet a megfelelő anyagi biztonság amivel ez a topic legnagyobbrészt foglalkozik. A befektetés a jövőbe mindig kifizetődő de mint minden befektetésnek ennek is vannak kockázatos mellékhatásai. Az egyik ilyen nem elhanyagolható kockázat a ma mindenhol tetten érhető "radikális remény" a klímaváltozás és az ellenpólusa az összeomlás kontxtusában. A kezembe akadt az IPCC jelentése (ennek a tudományos létjogosultságát nem szükséges megkérdőjelezni): https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/downloads/report/IPCC_AR6_WGI_SPM.pdf A 14. oldalon a B.1.1-ben érdemes megnézni a mid-term scenáriót (bár a long term sokkal siralmasabb, egyébként az egész borzasztóan sötét). A +3 fokos felszíni hőmérséklet változás elképesztően destruktív, különösen a "very likely range" tükrében, ami ezen jelentésben (IPCC-nél) 90%-os valószínűségű. Tájékozodjatok mi várható +3 fokos éghajlat változásnál. Ha kellőképpen megriadtunk akkor lehet releváns a kérdés: érdemes-e a jövőbe úgy fektetni ahogy eddig gondoltuk, vagy talán el kell gondolkoznunk egy kreatív módon megkontsruált adaptáción aminek első lépéseként feladjuk az implikatív tagadásunkat a témában majd ezt követően elengedjük a fenntartható növekedés illuzióját. Ha ez megtörténne kardinálisan megváltoztatná az eddigi gondolkodásunkat a gazdaságról valamint az eddig technológiai orientációnkról.
Olaj fundak. A vilag olajfogyasztasa 2021/22/23 evekben 97/99.5/102 m bpd varhato, szoval a vilaggazdsag nagyjabol tartja az evi 2.5m hordo/nap eves novekmenyt. Iden az utazas, turizmus, repules noveli legerosebben a fogyasztast . http://keptarhely.eu/view.php?file=20230328v01xzb5w1.jpeg . A fogyasztas novekmeny kis resze OECD (USA, EU, JAP), osszesen mindossze 0.3m bpd, viszont Azsiaban India es Kina vezetesevel 2.2m bpd olajfogyasztas novekedesre lehet iden szamitani. . 2023ban a gazdasagi novekedes az OECD orszagokban kb. 0.8-1.5% savban lesz, gyenge novekedes, de Azsiaban, foleg Indiaban es Kinaban plusz 5-6% savba varhato. . Az Olaj termeles novekedeset USA, Guayana, Brazil, Canada fogja hozni 2023ban. Az USA termelese 0.7 m, a Brazil 0.4 m, Guayana 0.3m bpd-vel novekedhet. A norveg, brit, indonez es malaj termeles varhatoan folytatja a csokkeno trendet. Az utolso ev fo trendjeit ez az abra foglalja ossze . http://keptarhely.eu/view.php?file=20230328v01x78pm8.jpeg . Egyelore ugy tunik, az USA es Brazil olajtermelesbe erdemesebb invesztalni, mert vol novekedes is varhato az ar novekedes melle. A tengeri olajszallitasban a Sueztol keletre mukodo olajtanker cegek neznek ki egy jobb piacra, mint az OECD szalitas. A Suezmax, Aframax arak elkezdtek esni.
DX szerintem még lemegy 99-96 sávba, a sáv alja a valószínűbb. A dollár gyengülés emelheti a nyersanyagok árát, bár most ez kétséges. EURUSD ismét erőre kapott, elmehet kb 1,12-ig. EURHUF egyelőre még gyenge, leszúrhat 36x sávba. USDHUF szabadesésben, jó eséllyel 340 vagy 330 alá fog esni szerintem. ec23
WTI-ben közép és hosszútávon 50-50 % esélye mindkét iránynak. Érdemes egy picit kivárni. Aki mégis longba lép 64,38 alatt fontolja meg a kiszállást. Esés esetén kb 58 de inkább 48 és akár 26, míg emelkedésnél 140 fölött lehet a reális célár. Valami történni fog mostanság az olajpiacon ami megindítja az árfolyamot egyik vagy másik irányba. ec23
NG esés lassult. Még egy rövid ideig nyomás alatt lehet. Jó eséllyel még leszúr 1,75 alá, talán még ebben a hóban. Utána fordulat jöhet, szerintem. De nem kizárt, hogy már megvolt az alja. Ha tovább szakadna, akkor kb 1,59x ideális fordulópont lenne nálam.
hogy oszinte legyek, nem tul ambiciozus... -- szvsz most valami szemet kitepes jon, amibol lesz egy kis pauza aprilisban (ami igazi katyvasz lesz=penzdaralo)
ehhez nem tudok mit hozzafuzni, mert a beiras pillanataban teljesen korrektek ezek a varakozasok masreszt en alapbol nem elliottot nezek -- nasdaq nagyon szepen mozog alakzatokban, szerkezeteket rajzol es figurakat csinal - ezeket keresem -- a kerdes, hogy a bika kidugja-e a szarvat 13k folott? ha meglesz, akkor onnantol felfele van minden nagyobb mozgas szvsz
Financial Forecasts
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.