Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2021. 08. 27. 10:04
Előzmény: #130318  Gaguse
#130320
Azt kell nézni, hogy milyenek a reálkamatok, hozamok.
Ma sincsen konzervativ eszközön semmi, (sőt te fizetsz egy német állampapiron hogy birtokolhasd) és ez még durvább lesz magasabb inflációnál.
De hagyjuk a többi eszközt, hsizen ingatlanos fórumon vagyunk.
Szerinted érdekli majd 10 év múlva az ingatlantulajdonost, hogy a forint a mai értékének a harmadára vagy felére esett vissza?
Nem. (mert legfeljebb nem kétszerannyi lesz a piaci ára hanem háromszor annyi)
Érdekli mindazokat akik kötvényekbe tették addig a mai pénzüket (pld ncseed a 2 lakásért kapottat)?
Igen! Mert a pénze még a 2-szeresét sem fogja érni, de ha még jobban elszabadul az infla és a reálhozamok még inkább nulla alá mennek, akkor sem fog sokkal többet érni mint 2-szörös. 
szieszta 2021. 08. 27. 10:02
Előzmény: #130310  Gaguse
#130319

Ha az infláció fájna, akkor a piac szépen korrigálna. De az emberek hajlandóak megfizetni ezt az árat is. Van rá pénz. Akkor nem értem, miért siránkozunk.
Balatonnál  tömve vannak a szállók. Kinek fáj ez? Az ingatlanokat arany áron mérik, mégis van vevő.
Az infláció akkor jön, mikor sok a vadász és kevés a fóka. Úgy látszik, egyeseknek semmi sem drága. Ezért vannak ilyen árak és minél több "egyesek" van, annál magasabb árak lesznek.
Amint az embereknek fogytán lesz a pénze, hitelkerete, szépen lassul majd a kereslet és csökkennek majd az árak.
Szerintem itt hamarabb lesz hitelválság, mint hiperinfláció. Az majd észre téríti a kölcsönből vett ingatlanok tulajdonosait.
Még egy-két kamatemelés és már százszor is meggondolja majd az ember, fel meri-e venni a hitelt. Feltelik majd az ingatlanbazár.
Gaguse
Gaguse 2021. 08. 27. 09:57
Előzmény: #130316  berlini
#130318
Szted azt tétlenül fogja nézni a Fed és az EKB? Kamatemelés lesz és szop..roller🥲
berlini
berlini 2021. 08. 27. 09:54
Előzmény: #130315  Gaguse
#130316
tegyük fel, igen.
Lesz akkora infla.
Szerinted ki jár akkor jól és ki pórul?
Gaguse
Gaguse 2021. 08. 27. 09:53
Előzmény: #130313  stolz
#130315
Még nincs akkora, de lesz 👌🚀
Tésztavirág 2021. 08. 27. 09:49
Előzmény: #130309  ahihetetlengyula
#130314
Erre van a nyugdíjprémium, meg mindenféle hókuszpókusz, itthon. De egyébként infláció kapcsán ma leginkább FED-ECB viszonylatban beszélgettünk. Az itthoni viszonyok azért mások picit, ezért is nyírták ki az NHP-t, csökkentik a QE-t és emelik a kamatot, mert ez egy pici, magas külső kitettségű gazdaság, és a kívülről begyűrűző inflációt nem lehet megakadályozni, így a belső eredetűt kell annyira visszafogni, amennyire az még nem fojtja le a gazdaságot és lehet még egyensúlyozni a hullámokon. Ráadásul mivel jövőre még fiskális élénkítés lesz, így a moneteáris lazaság csökkentése nem ördögtől való. Ha megnézed az NKP már nem KKV-knak szól, hanem nagy tőkeerős cégeknek, ráadásul teljesen más konstrukcióban, aztán majd az ott bevont tőke megrendelésállomány formájában feltűnik a tápláléklánc alsóbb szintjein is. Persze a hatékonyság kisebb lesz, mint a direkt, célzott forráskihelyezésnek, mert van a rendszernek egy belső vesztesége. 
stolz
stolz 2021. 08. 27. 09:45
Előzmény: #130310  Gaguse
#130313
Fáj-fáj, de hol van ez a '90-es évek magyar inflációjához vagy a '70-es évek világszintű inflációjához...a jegybankok elvétették a lépést, de nem most, hanem 2008-ban...
berlini
berlini 2021. 08. 27. 09:43
Előzmény: #130311  Gaguse
#130312
Telibe találtad!
És még azt is irtam, hogy ki fizeti.
Gaguse
Gaguse 2021. 08. 27. 09:41
Előzmény: #130306  berlini
#130311
Egyszerűen leírva: mert nincs ingyen ebéd
Gaguse
Gaguse 2021. 08. 27. 09:41
Előzmény: #130305  stolz
#130310
Szvsz ez az infla már fáj mindenkinek, és ez nem átmeneti mint ahogy ezek a PHD-s ökrök mondják. 
ahihetetlengyula 2021. 08. 27. 09:38
Előzmény: #130304  Tésztavirág
#130309
Persze, es ezzel elengednek tobb millio nyugdijas szavazatot, akik mar igy is letminimumon elnek. Realis....
szieszta 2021. 08. 27. 09:24
Előzmény: #130288  Sony123
#130308

Én mostanában 2 családi ház licitjén voltam. Az első nagyon a piaci ár alatt volt, már a 3. kör ment, ráadásul a covid miatt már 2x halasztottak. Meglepetésemre 21 érdeklődő volt. A licit megkezdése előtt már hárman suttogták, hogy ne licitáljak. Mivel még nem voltam így árverésen, nem tudtam, hogy itt egy igazi érdeklődő van, a többi a nyereményért jött. Milyen nyereményért? Hát amit a várható nyertes ajánlott fel a passzivitásukért. Hát velem rosszul jártak, mert eléggé a piaci árig felvertem az árat, volt egy célösszegem, de az úriembernek nagyon kellett, így végül ő nyert.
Kb 3 hete volt a másik, ott csak öten voltunk, teljesen más légkör, 2 security-s őr, 2 kamera, ha bejelentkeztél, már nem mehettél ki, egy laptopon a pontos idő. Később tudtam meg a jegyzőkönyvből, hogy egy "beépített" emberke is volt a licitálók között, a végrehajtást kezdeményező cégtől.
Hát ezt a 2 akciót össze sem lehetett hasonlítani.
Nálunk letétbe kell helyezni egy bizonyos összeget (kb 20%-ot) aki licitálni akar, így ezt a nyertes elveszti, ha visszalép. A kikiáltási ár alá nem mehet a licit, ha nincs érdeklődő, új kört írnak ki, cca 2 hónap az átfutási idő.
Megjegyzem ez már hivatalos "végrehajtás" volt, nem valami maszek alkudozás.
Voltam olyanon is, mikor mezőgazdasági gépeket árusítottak ki, az röhej! Interneten lehetett licitálni, egy profi oldalon. Szegénykék nem adták meg az alap árat, ezért én mindenre adtam 10 forintos ajánlatot, aztán rájöttek a hibájukra és pótolták. Így az én korai ajánlatomat már nem tudták törölni, de mások meg már nem kapcsolódtak be a túllőtt minimál áraknál. Szinte mindent elnyertem, aztán felhívtak, hogy tudom-e, hogy ez nem érvényes. Pedig a felkért aukciós cég ki is értesített, hogy én vagyok a nyertes, ők mondták, hogy még bíróságra is vihetem, mivel ők ezt hivatalosan, regisztráltan csinálják. Szegény tulajnak csak annyit kellett volna csinálni. hogy 1 perccel a vége előtt fölém licitál, de mivel már adtak be minimális árat, nem engedte a rendszer. Végül hagytam az egészet , mert már nagyon elfajult a tulajok viselkedése.
Tésztavirág 2021. 08. 27. 09:21
Előzmény: #130306  berlini
#130307
A japánoknál ráadásul a közkézen lévő állomány is belföldi tulajdonban van legnagyobb részt, így a külső sérülékenység jelentősen mérsékelt. Ezért lett itthon is, hogy amit csak tudtak államadósságot belföldi kézbe, lehetőleg magánkézbe adtak. A japánoknál egy dolog más, és ezért nincs érdemi infláció, mert a fogyasztás az öregedő társadalom miatt gyakorlatilag néhány szektort leszámítva csökken, valamint talán még jelentősebb faktor, hogy egyébként is kevésbé költekező kultúráról van szó. Na, ha ez utóbbi változik majd a nyugati kultúrkörben, akkor fogunk nagyon pöszén nézni.
berlini
berlini 2021. 08. 27. 09:11
Előzmény: #130303  Gaguse
#130306
Arra vagyok kiváncsi, hogy szerinted miért nem lehet tovább nyomni?
A Japán jegybank már felvásárolta a tényleg orbitális (GDP arányosan 280%-os) államadóság többségét és folyamatosan veszi.
Ugyanazt csinálja a FED is sőt kevesen veszik észre de arányosan az MNB nyomja a legkeményebben ugyanezt.
Ezt az adóság szintet ugyanis a legtöbb fejlett országban csak felvásárlással lehet csökkenteni.
Mint minden pénzteremtés ez is a spórolók rovására rendezi át a vagyoni viszonyokat.
stolz
stolz 2021. 08. 27. 08:56
Előzmény: #130303  Gaguse
#130305
De lehet. Ez az infláció még lepkefing...
Tésztavirág 2021. 08. 27. 08:54
Előzmény: #130302  1kor13
#130304
Egyébként szerintem az inflációt fogják tovább engedni, a statisztikákat meg enyhén kozmetikázni és hagyni, hogy magától beálljon. A TSMC a héten bejelentette, hogy jövő évtől 20%-al emeli az autóipar számára gyártott chipek árát...
Persze, hogy ez beépül mindenbe. Mint amikor az új autók ára 20xydec31 - 20xy+1jan1 viszonyban emelkedett nem keveset, mert bevezettek valami európai vajákolást... azt hogy gondolták Brüsszelben hogy ezek az intézkedések nem fogják az inflációt vágtágba rendezni... a németek is Fukushima óta nézegetik a villamosenergiaárakat a dotált szélerőművek, szénerőművek költségei miatt, csak mert "megijedtek" (vajon kinek az érdekéből?), hogy Münchent miután romba döntötte egy 9-es erősségű földrengés, még egy 100m-es cunami is le fogja tarolni a préri közepén... 1500km-re bármilyen tengertől...
Gaguse
Gaguse 2021. 08. 27. 08:49
Előzmény: #130302  1kor13
#130303
Már nincs üzemanyag, nem tudják nyomni a gázt. Ha nyomják tovább tovább generálják az inflát. Azt nem lehet már...
1kor13
1kor13 2021. 08. 27. 08:41
Előzmény: #130297  Gaguse
#130302
Nem tudom mit vársz... Valószínűleg tovább nyomják majd a gázpedált a vártnál rosszabb GDP adatra hivatkozva. 
Tésztavirág 2021. 08. 27. 08:32
Előzmény: #130300  Gaguse
#130301
Egyébként nem irigylem őket, mert nem sok eszközük van igazából, ha belegondolsz. És ők is csak kiszolgálják és fenntartják a kapitalista eszmét, többet, gyorsabban, magasabbra. Ezt csak úgy lehet, ha nyomod a gázt és nem nézel oda... egyébként jöhet a kommunizmus... bár erre most már egyre nagyobb esélyt látok...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek