Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Zoom1
Zoom1 2020. 07. 03. 11:38
Előzmény: #77834  ypsilon
#77840
2M feletti pénzmozgást a bank automatikusan jelenti... a kiszabott büntetés alapesetben késedelmi kamat szokott lenni, de ha szándékos, ki tudja... Biztos van ebben is mozgástér annak, aki megállapítja. 
franc0 2020. 07. 03. 11:38
Előzmény: #77832  ypsilon
#77839
Ez az a hozzáállás, amiért a jogszabályokon és profiton alapuló társadalom hosszútávon működésképtelen.
Ilyen alapon este átmehetne a szomszédod is maszkban meggyalázni a családodat, hátha nem bukik le.
Erkölcs, gerinc - hol vannak ezek már.
ypsilon 2020. 07. 03. 11:35
#77838
Tehát a kérdés a következőként módosul: van-e itt olyan valaki, aki magánszemélyként az ingatlaneladásból származó jövedelme után nem vallotta be az SZJA kötelezettségét és megbüntették. Ha megbüntették, akkor mennyi volt a büntetési tétel.
focas 2020. 07. 03. 11:34
Törölt hozzászólás
#77837
Moka-Miki 2020. 07. 03. 11:34
Törölt hozzászólás
#77836
Toniba 2020. 07. 03. 11:32
Előzmény: #77826  ypsilon
#77835
" de ezt a 15% -ot nagyon soknak tartom - a kockázat az enyém volt, mert pl. ha bedől a projekt, akkor bukom a vételér jó részét."
Ezt akkor is tudhattad mikor megvetted a lakast. Bele kell kalkulalni.
Olyan mintha valaki jonne sirni hogy nem akar adozni a berleti dijbol jovo jovedelme utan mert milyen sok kockazatot vallal.
Meg mar befizette az illeteket, kifizette az ugyvedet es a lakast is fel kellett ujitani.
Ezt az elejen bele kell szamolni. Ha igy is megeri bele kell vagni. De nem utana sirni hogy mekkora kockazatot vallaltam.
ypsilon 2020. 07. 03. 11:29
Előzmény: #77832  ypsilon
#77834
Mindenképp meg fogok kérdezni egy NAV-ost, hogy ennek mennyi a büntetési tételem, mert lehet hogy csak pótolni kell az adóhiányt. Olyan válaszoljon már akire azt kiszabták utólagosan az SZJA-t és meg is büntették mert a többi csak találgatás.
Zoom1
Zoom1 2020. 07. 03. 11:27
Előzmény: #77827  CyrusTheGreat
#77833
Ha bejelentené, hogy vesz másik ingatlant, akkor ezzel lehet, hogy időt nyerne?
ypsilon 2020. 07. 03. 11:25
Előzmény: #77826  ypsilon
#77832
Az eladáskor épp az ügyvédet kérdeztem, hogyan lehetne az SZJA-t elkerülni. Kapásból azt mondta, hogy ne valljam be, mert ha utólag kiszabják, akkor nem lesz büntetés, ha meg nem szabják ki az adót, akkor 5+1 év alatt elévül a dolog.  Ha nincs büntetés, akkor lehet értelme a dolognak ellenkező esetben nem érdemes próbálkozni.
Gaguse
Gaguse 2020. 07. 03. 11:23
Előzmény: #77826  ypsilon
#77831
lol, fizesd be szépen, mert olyat rád fog verni a NAV, hogy a 15% ajándéknak fog tűnni ;) 
Moka-Miki 2020. 07. 03. 11:10
Törölt hozzászólás
#77830
Zoom1
Zoom1 2020. 07. 03. 11:10
Előzmény: #77828  Zoom1
#77829
Írd meg nekik, hogy a vagyonvesztesi illetéket viszont visszaadhatnák.... :)
Zoom1
Zoom1 2020. 07. 03. 11:06
Előzmény: #77826  ypsilon
#77828
Szerintem látni fogják, eleve értesítést kapnak, hogy nagyobb pénz érkezett a számládra... Azt nem tudom , hogy milyen szankcióval jár majd.
CyrusTheGreat 2020. 07. 03. 11:06
Előzmény: #77826  ypsilon
#77827
Egy adásvételben mindig két szereplő van, a vevőd részéről biztosan fennáll illetékfizetési kötelezettség, neked a vételkor volt illetékfizetési kötelezettséged ugyanarra az ingatlanra, elég könnyen tudomást szerez a NAV arról, ha egy ingatlan gazdát cserélt. A te vételkori illetékfizetési kötelezettséged és a vevőd illetékfizetési kötelezettségének különbözőségéből meg elég könnyen visszavezetheti a te SZJA-fizetési hátralékodat.
Senkit sem érdekel, hogy mennyit fizettél a vételkor, ha az eladáskor profitot realizáltál, akkor 15% SZJA-t fizetsz, ez pontosan így van minden megszerzett fillér esetén, függetlenül attól, hogy ingatlanból származik vagy sem. A jutalom a kockázatvállalásért a vételi és az eladási ár közti különbözet volt.
ypsilon 2020. 07. 03. 10:59
#77826
Sziasztok. A következő lenne a kérdésem. Vásároltam egy új építésű lakást Budapesten 2017-ben, ami idén került átadásra. Ezt most eladtam, viszont eladási ár jóval magasabb mint a vételár volt. Így a különbség SZJA köteles lenne (15%) ami igen jelentős összeg. Szerintetek, ha nem vallom be akkor az adóhatóság tudomására juthat-e a tranzakció (saját banki magánszámlára érkezett a vételár). Továbbá, ha a tudomására jut, akkor van e büntetés, vagy csak utólag be kell fizetni az adót. A vagyonszerzési illetéket már befizettem, azzal nincs is problémám, de ezt a 15% -ot nagyon soknak tartom - a kockázat az enyém volt, mert pl. ha bedől a projekt, akkor bukom a vételér jó részét.
Zoom1
Zoom1 2020. 07. 03. 10:53
Előzmény: #77824  sakal83
#77825
Nekem megsúgta, hogy személyi hitelnél, ami fix kamatozású végig, egy hónap után felmondhatom a hitelfedezeti biztosítás, és nem veszítem el a kedvezményt.
sakal83 2020. 07. 03. 10:43
Előzmény: #77812  fogpaszta
#77824
A kozvetitok gyakran olcsobban tudjak a lakashitelt kozvetiteni illetve egyeb engedmenyekk is vannak: nincs jovairasi vagy biztositasi kotelezettseg stb.
Nekem a full kedvezmenyes banki ajanlathoz kepest is ala tudtak menni a otpnel jovedelem es bizti nelkul.
Zoom1
Zoom1 2020. 07. 03. 10:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#77823
Lehet, hogy prémium csomagja lesz, és akkor ingyenes.... ezek morzsák nincs jelentősége, de drágább nem lesz, mert akkor szólsz neki és intéz vmi + kedvezményt szerintem.
Törölt felhasználó 2020. 07. 03. 10:21
Előzmény: #77819  CyrusTheGreat
#77822

Én voltam OTP-s ügyfél régebben, mert van bankfiók Veresen is, de ettől még az a tény nem változik, hogy szinte alig van olyan hiteltípus, ahol beférnének a top5-be.
Egyik ismerősöm úgy váltott ki OTP-s hitelt, hogy több százezret rá kellett fizessen és még így is ha jól emlékszem 2 év után már jobban áll majd és összeségében is rövidebb lett a futamideje a kiváltó hitellel.
Nem is ez az érdekes, hanem amikor intézte a hitel kiváltását, akkor ugye nagybankéknál rendeznie kellett a megelőlegezett költségeket. Nekem a mostani hitelnél például 3 évig nem lehetne kiváltanom, persze ez elméleti, mert nem valószínű, hogy ennél jobb ajánlat lesz akkor.
Ismerősnek nagybankéknál meg az eleve magasabb kamat mellett is 6 évet írtak elő, aminél hamarabb csak úgy lehet végtörleszteni, hogy akkor leverik az ügyfélen a kezdeti költségeket. A 6 évet túlzottnak gondolom, de hát végül is az ügyfélnek van esze, át tudja ezt gondolni.
Na, de nem is ezt akarom mondani, hanem azt mondta az ismerősöm és ez volt nekem érdekes, hogy nem volt a bankfiókban az ügyintézőnek gyakorlata a hitelkiváltással.
Ez azért úgy elgondolkodtatott, hogy ismerősöm esetében is 4%-nál is több kamatkülönbözet volt és egyértelműen megérte neki kiváltani. Ezek szerint ennyire nem érdekli a zembereket, hogy nagyon súlyos összegeket meg lehetne spórolni egy hitelkiváltással. Még úgy is kijön a matek, hogy a durve kezdeti költségeket leverik rajtuk és akkor sem mozdulnak, mert van a hitel, az szent, ahhoz nem lehet hozzányúlni.
Nagyon árulkodó a primitív pénzügyi kultúráról ez. Én ha találok olyant 3 év múlva, ami megéri, akkor kiváltom, ha nem, akkor nem, de ez a bankhoz ragaszkodás nekem kicsit túl sok az emberi butaságból.
Törölt felhasználó 2020. 07. 03. 10:17
Törölt hozzászólás
#77821

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek