Nem tudja megoldani. Én előre megkérdeztem. Mindenütt csinálják a görgetést. A CIB-nél pl. kötelező nyitni egyet ha jól emlékszem min 50000 Ft-tal, és arra teszik át. Erste külön kezeli. A másik meg attól függ, milyen válaszokat adtál a MIFID tesztre. Inkább kérdezze meg mindenkitől, mint hogy az én adómból mentsék meg azokat, akik nem tudták.
Erre lennék kiváncsi, hogy ezt honnan veszitek? Először is hogy fedez 1 db 17-szeres tőkeáttéttel rendelkező certi tranzakciót 1 db részvény traónzakció? Másodszor ki találta ki, hogy így fedezi? Honnan tudod, hogy mondjuk nem a certi indítás előtt nyit a teljes mennyiségre fedezeti ügyletet, akár a saját (mondjuk a befektetési alapjainál lévő) részvényekkel?
Honnan veszed ezt, hogy annyi db részvényt ad vesz, ahány db több mint 17-szeres tőkeáttétű certi forgalom van? Ráadásul ez short certi, azaz ha vesz valaki, akkor adnia kéne részvényt. Egyébként ez egy tévedés, hogy az Erste kötelezően elad vagy vesz a certifikát forgalommal szinkronban részvényt.
A gyorsan elfogyó certikről ment itt a találgatás. Megkérdeztem: A napokban többször előfordult, hogy frissen kibocsátott certifikát percek alatt elfogyott. (OTP turbo long)pl.OTPTL99 napi forgalma 127 173 darab volt.Hogy lehet, hogy a kiadott tájékoztató szerint a teljes kibocsátott mennyiség 200,000 darab elfogyott. Ezek szerint tőzsdén kívüli ügyletekben is értékesítenekcertifikátokat? Most jött a válasz:. Tőzsdén kívüli ügylet keretében is értékesíthet a termékből a Kibocsátó, valamint nem is köteles az összes kibocsátott mennyiséget eladásra felkínálni.
https://www.erstemarket.hu/termek/115939/EBOTPTL98 "A certifikát jelenleg "Sold Out" státuszban van, mert a forgalmazás során elértük a termékből kibocsátott mennyiségi korlátot. Emiatt nem jelezzük ki az árjegyzői oldalakat és az ebből kalkulált grafikont. A certifikáttal rendelkező ügyfelek zavartalanul el tudják adni a papírjaikat az árjegyzői ársávon belül. Amint a kibocsátó vissza tud vásárolni elegendő mennyiséget a papírból, az eladói oldal árjegyzése újraindul."
https://www.erstemarket.hu/termek/115939/EBOTPTL98 "A certifikát jelenleg "Sold Out" státuszban van, mert a forgalmazás során elértük a termékből kibocsátott mennyiségi korlátot. Emiatt nem jelezzük ki az árjegyzői oldalakat és az ebből kalkulált grafikont. A certifikáttal rendelkező ügyfelek zavartalanul el tudják adni a papírjaikat az árjegyzői ársávon belül. Amint a kibocsátó vissza tud vásárolni elegendő mennyiséget a papírból, az eladói oldal árjegyzése újraindul."
Az adókedvezmény TBSZ számlára vonatkozik. Az nem magától van, külön nyitni kell, évenete és külön alszámla. Nem az számít, mikor veszed, hanem az, hogy hova.
Napi gazdaság és a zöld újság (Világgazdaság). A munkahelyem előfizette a gazdasági lapokat, így nekem nem kellett megvennem. Az volt a rend, hogy a lapokat reggel a gazdasági igazgató asztalára tették, és ha átolvasta a reggeli kávé mellé, a titkárnő átvitte a könyvtárba. Ennek pontos idejét persze nem lehetett tudni, úgyhogy a könyvtárosok felszóltak nekem, amikor megjött. (Gondolom elunták, hogy állandóan kérdezgetem őket.) Győzelmek és vereségek. A régi időkben legtöbbet a kivezetésekkel kerestem. Az Égis esetében nem volt semmi spekuláció a részemről. Úgy gondoltam, gyógyszeripari részvény kell egy portfolióba, és én ezt tartottam jobbank. Az aktuális záróár feletti 33%-os ajánlat a tőzsde történetének legnagyvonalúbb ajánlata volt szerintem. Ami spekuláció volt pl. az a Brau Union. Itt volt egy sikertelen 12800Ft-os vételi ajánlat, ami után sok csalódott kisbefektető eladta. Én arra számítottam, hogy ha egy világcég ki akarja vezetni a leányvállalatát a tőzsdéről, ki is fogja. Vettem amennyit tudtam, és végül 17000 Ft fölött vezették ki. Azt mondják, nem is igazi tőzsdés, aki legalább egyszer nem ment csődbe. Én nem mentem, de egy hajszálon múlt. A 98-as orosz válság idején, az esésben jól bevásároltam. Aztán, ugye a kapzsiság, lombard hitelt vettem fel a meglévő részvényekre. Aztán esett tovább. Este úgy feküdtem le, hogy elalvás előtt azon gondolkodtam, mit tudok még betolni fedezetnek, ha másnap megjön a felszólítás. És napi rendszerességgel jött. Pótoljam a fedezetet, különben likvidálják a pozíciómat! A végén ott tartottam, hogy a fiókban nyaralásra szánt néhány dollárt átváltottam a pénzváltóknál, és bevittem a brókercég pénztárába. Amikor már semmi sem volt, délelőtt átmentem a másik szobába, és mondtam az ügyvezető igazgatónak, hogy nekem most kellene osztalékelőleg, mert sürgősen szükségem van egy nagyobb összegre. Ő hümmögött, hogy meggondolja. Aztán átment a harmadik szobába a könyvelőhöz, ahol én már jártam, és megbeszélte, hogy mivel a mérleget már leadtuk a megállapított osztalékkal, pénz meg van a számlán, nem érdemes velem külön bohóckodni. Gondolom beszélt a többi tulajdonostárssal is, úgyhogy mire visszajött hozzám, hogy közölje a döntést, én már tudtam a könyvelőtől, aki számlaszomt kért az utaláshoz. Így az éves jövedelmem kb. fele átkerült a brókercégnél vezetett számlámra, ami elegendő fedezetet biztosított a válság végéig. Megúsztam, de azt a stresszt az ellenségemnek sem kívánom. Soha többé lombard hitel!
Első részvényem a Fotex volt. A CoNexus-nál jegyeztem, még őrzöm, nem lett dematerializálva. A többit már brókercégen (BUDA-CASH) keresztül vettem, azok nem kerültek hozzám nyomtatott formában. Az árfolyamokat a teletex után a Fornax internetes adatszolgáltatásán követtem. Csak az érdekesség kedvéért az előfizetők megkapták Lauf László Részvényelemzésről egyszerűen című könyvét, amihez lemezmelléklet is járt. Ennek az Excel programnak az állandóan bővített változatát ma is használom. Jöhentek a történetek!
Nyilván sokféleképpen lehet értelmezni a gazdagságot. Nekem pl. gazdag, aki megengedheti magának, hogy a haverjaival béreljen egy katamaránt a Karib-tengeren. Nem értem miért nehéz belátni, hogy egy lakás, amiben benne lakik valaki, halott tőke. A saját lakásnak egyetlen előnye van, hogy biztos nem dönt úgy a tulaj, hogy eladja, vagy másnak adja ki. Cserébe egy csomó feladat, ahogy más is írta korábban.
Sokan laknak bérelt lakásban, annak ellenére, hogy lenne pénzük ingatlant vásároni. (Esetleg van is nekik, de befektetési célból, nem lakhatásra.) Ha az adott összeg befektetve jóval többet hoz, mint a bérleti díj, teljesen racionális döntés. De van meglehetősen gazdag ismerősöm, akinek nincs családja. Úgy gondolja, minek vegyen lakást, ha nincs aki örökölje?