• A várakozásoknak megfelelően, 0,50%-on hagyta az alapkamatot a kanadai jegybank (BoC) a tegnap délután tartott kamatdöntő ülésén. A megjelenő közleményből kiderült, hogy a döntéshozók a kanadai gazdaság fellendülését várják az év második felében, a szolgáltatási szektor aktivitása folyamatosan növekszik, az energiaipari beruházások pedig elérték a mélypontot, mivel az olajárfolyam is jelentősen emelkedett az elmúlt hónapokban. Az infláció 2017-ben elérheti a jegybank 2%-os célértékét, de ehhez a gazdasági növekedés tartós fellendülésére is szükség van. Amennyiben további ösztönző lépésékre lenne szükség, várhatóan a szövetségi kormány fiskális oldalról fogja megtenni, a monetáris mozgástér meglehetősen korlátozott. A döntést követően a kanadai dollár árfolyama erősödni kezdett, azonban késő délután megfordult a mozgás, és a nap eleji szintre került vissza a jegyzés.
• Tegnap este jelent meg a Fed Bézs-könyve, melyből megtudhattuk, hogy szeptemberben, és október elején a bérinflációs nyomás emelkedését tapasztalták a gazdasági szereplők, azonban ez még mindig szerény mértékű. A legtöbb régióban mérsékelt ütemű a gazdasági növekedés, és a lakossági fogyasztás hektikusan alakul. Az amerikai jegybank döntéshozói elsősorban az infláció alakulását követik szoros figyelemmel, mely rendkívül lassan emelkedik, annak ellenére, hogy több régióból kialakuló munkaerőhiányról jelentettek. Fontos bizonytalansági tényező a közelgő elnökválasztás, emiatt több üzleti döntést, illetve beruházást elhalasztottak a gazdasági szereplők. A határidős árazások alapján jelenleg 64% az esélye a december 14-i kamatemelésnek.
• Theresa May ma jelenik meg először az EU csúcstalálkozón. Ugyan a Brexit nem szerepel a napirenden, beszédében röviden összefoglalhatja nézeteit. A 28 állam vezetői a migrációt, kereskedelmet, Oroszország szíriai, és ukrajnai szerepét fogják megvitatni.
• Ma 13 órakor ismerhetjük meg a török kamatdöntő ülés eredményét. A konszenzus a jelenleg 8,25%-on tartott hitelkamati rátában vár 25 bázispontos csökkentést, de a múlt héten a török elnök senior tanácsadója, Cemil Ertem úgy nyilatkozott, hogy a központi bank "nem állította robotpilótára a gazdaságot" és a gyenge líra nem okoz gondot a makrogazdasági mutatókban. A deviza mozgásában a kockázatkerülő piaci hangulat, az erősödő dollár és a magasabb olajárak is szerepet játszanak. A közelgő amerikai kamatemelés a feltörekvő devizák közül a török lírát érintheti legérzékenyebben. A legfontosabb azonban, hogy a belpolitikai helyzet kiéleződni látszik, a rendkívüli állapotot parlamenti jóváhagyással meghosszabbították. Az elmúlt napokban a török parlamentben gyakran hallható volt az a nézet, hogy Erdogan török államelnök elnöki pozícióját alkotmánymódosítással kell megerősíteni, ezt a törvénytervezetet várhatóan hamarosan be is terjesztik a törvényhozás elé.
• Az Európai Központi Bank ma délután tartja kamatdöntő ülését. A határidős árazások alapján mindössze 11% az esélye, hogy kamatvágást fognak végrehajtani, mely az utóbbi hetekben tett jegybankári nyilatkozatok fényében nem is meglepő. A legutóbbi, szeptember 8-án tartott ülésen nem közöltek új, érdemi információt, lényegében a korábbi közleményt ismételték meg. Draghi kiemelte, hogy jelenleg nincs szükség extra stimulusra. Október elején a Bloomberg érdekes információt szellőztetett meg, mely szerint az EKB belső egyeztetést folytatott a QE program fokozatos leépítéséről. Az egyik ilyen felvázolt forgatókönyv szerint havi 10 milliárd eurós csökkentésről szól, de ennek kezdeti ideje egyelőre bizonytalan. A jelenleg érvényben lévő program 2017 márciusáig szól, de Mario Draghi minden közleményben elmondja, hogy a program meghosszabbítható, amennyiben szükséges (itt elsősorban az inflációs folyamatokon van a hangsúly). A Bloomberg értesüléseit egyébként Draghi cáfolta. A mai kamatdöntés utáni közlemény is tartalmazhat új információkat a QE programmal kapcsolatos terveket illetően, de az azt követő sajtótájékoztatón az újságírók biztosan rá fognak kérdezni az EKB elnökénél, ezért rendkívüli volatilitásra számíthatunk az euró árfolyamában.
Mai adatok, események
• EU – 10:00 Folyó fizetési mérleg, augusztus. Előző: 21 mrd EUR. Várt: 24,3 mrd EUR.
• GB – 10:30 Kiskereskedelmi forgalom változása (hó/hó), szeptember. Előző: -0,2%. Várt: +0,4%
• TR – 13:00 CBRT kamatdöntés. Hitelráta, előző: 8,25%. Várt: 8,00%
• EU – 13:45 EKB kamatdöntés. Előző: 0%. Várt: 0%
• EU – 14:30 EKB sajtótájékoztató
• US – 14:30 Fed-től Dudley tart beszédet
• US – 14:30 Heti friss munkanélküli segélykérelmek száma. Előző: 246 e fő. Várt: 250 e fő.
• US – 14:30 Tartósan munkanélküliek száma. Előző: 2,046 m fő. Várt: 2,05 m fő.
• US – 14:30 Philly Fed feldolgozóipari index, október. Előző: 12,8. Várt: 5,3.
• US – 16:00 Folyamatban lévő lakásértékesítések száma, szeptember. Előző: 5,33 m. Várt: 5,35 m.
• US – 22:45 Fed-től Dudley tart beszédet
azert a tuti hogy nem valasztjak meg annal azert sokkal jobb eselye van!!!
egyebkent nem biztos hogy Trump rossz az amerikai gazdasagnak, persze elnoke valasztasa akar sokkolhatja is a piacot,de nem biztos...
Lesznek itt meg a kozel jovoben erdekessegek:
-francia valasztasok
-FED decemberben
-Olasz valasztasok
majd a Nemet valasztasok...(es akkor meg csak a legfontosabbakat emlitettuk)
;)
Visszaküzdötték magukat kisebb mínuszaikból az európai tőzsdék, bár egyelőre csak enyhe pluszban vannak a főbb részvényindexek. Ha nagyobb piacmozgató hír nem érkezik, elképzelhető, hogy a holnapi EKB kamatdöntés, illetve az azt követő Mario Draghi sajtótájékoztatóig kivárnak a befektetők.
Amerikában valamivel derűsebb a helyzet, ott inkább enyhe pluszokat lehet látni.Az esti Fed Bézs-könyvön kívül egyéni vállalati jelentésekre lehet majd érdemes figyelni, a Morgan Stanley már nyitás előtt közzétette, zárás után pedig többek között jelent az eBay és az American Express.
Folytatta az amerikai bankok jó sorozatát a Morgan Stanley is, melynek szintén sikerült könnyedén megvernie az elemzői várakozásokat. A társakhoz hasonlóan jelentős élénkülést lehetett látni a kereskedési aktivitásban. A pénzintézet 81 centes egy részvényre jutó eredméynt termelt a harmadik negyedévben 8,9 milliárd dolláros bevétel mellett, szemben a várt 63 centes EPS-sel és 8,17 milliárd dolláros bevétellel. A részvény közel 1,5 százalékos pluszban nyithat.
A BUX index az európai társak jó részével ellentétben ma is erős tudott maradni, és 0,3 százalékos pluszban tartja magát. A reggeli akvizíciós bejelentést követően 1 százalékkal emelkedik a Richter, és a Magyar Telekom is majdnem 1 százalékos pluszban áll. A Mol és az OPT kisebb emelkedésre képes ma.
Új lokális csúcsra emelkedett tegnap a ma kisebb pluszban álló Mol árfolyama, ráadásul az ellenállások áttörése is meglehetősen meggyőzőnek tűnik. Technikailag a kép igen vonzó, és ahogy azt szeptember végén is írtuk már, fundamentálisan is látunk felértékelődési potenciált a részvényben. Akár a 19000 forintos magasságok is elérhetőek lehetnek a következő hetekben, ha a kitörés egy sikeres visszatesztet követően megerősítést nyer.
51 dollár közelébe emelkedett a WTI árfolyama kora délután az EIA készletadat megjelenése előtt. Tegnap az API riportja közel 4 millió hordós csökkenésről számolt be, míg az elemzők 2,5 milliós bővülést vártak. Ha a befektetők pozitívan értékelik a amerikai készletadatokat, akár az 51 dollár körüli technikai ellenállást is áttörhetné a nyersanyag.
Bár most semmi sem akar összeomlani..minden happy...nem lehet ilyenkor olyan rossz hír ami megakaszthatná az emelkedést...
a rossz híreket is jó mélyre rakják ilyenkor...
Máskor meg csak a rossz híreket kapják elő, hogy azzal pánikoltassák az embereket...milyen érdekes :-)))
a magyar piac egyelőre még bika, igaz rohadt bennfentes játék van benne ))
6-10 mrd forgalmak azok félnapi forgalom egy darab dax nagypapírban ....
kicsi piac vagyunk
Tréder Topik :o)
hát mindenkinek jó horgászatot! ))
link