• Stanley Fischer, a Fed alelnöke tegnap egy gazdasági találkozón elmondta, hogy a gyenge termelékenységet, és a kedvezőtlen demográfiai folyamatokat is figyelembe kell vennie a jegybanknak a hosszú távú kamatpálya meghatározása során. Fischer szerint nem jelent veszélyt a pénzügyi stabilitásra a tartósan alacsony kamatszint.
• A várt felett alakult, ugyanakkor továbbra is rendkívül alacsony az infláció Új-Zélandon. A harmadik negyedévben éves összehasonlításban 0,2%-kal emelkedett az árindex, miközben csak 0,1%-os növekedést vártak. Az új-zélandi jegybank inflációs célsávja 1-3%, tehát az infláció alapján nagyon valószínű, hogy a következő hónapokban további kamatvágásról döntenek, a határidős árazások alapján 79% az esélye, hogy a következő, november 10-i ülésen ez megtörténik.
• Ma hajnalban jelent meg az október 4-i ausztrál kamatdöntő ülés jegyzőkönyve, mely nem tartalmazott érdemi új információt. A döntéshozók október elején 1,5%-on hagyták az alapkamatot, és kiemelték, hogy a jelenlegi kamatszint összhangban van a fenntartható gazdasági növekedéssel, illetve az inflációs célszint későbbi elérésével. Philip Lowe, az új jegybankelnök egy tegnapi beszédében kiemelte, hogy közel járnak a teljes foglalkoztatottsághoz, illetve az alacsony inflációt elsősorban globális folyamatok okozzák. A további kamatcsökkentés a pénzügyi stabilitást veszélyeztetné, és tovább növelné az ingatlanpiacon kialakult eszközár-buborékot. Az ausztrál dollár erősödött, mivel egyre valószínűtlenebb, hogy a jegybank további kamatvágást hajt végre a közeljövőben.
• A tegnapi kereskedésben meghatározó szinthez ért a forint árfolyama, az euróval szemben megérintette a 307-es szintet, mely korábban egy fontos hosszú távú támasz volt. Rövid ideig a szint felett is mozgott a jegyzés, azonban nap végére visszaesett alá, így egyelőre csupán visszatesztelésről van szó. Amennyiben a következő napokban sem kerül szignifikánsan áttörésre, hamarosan újabb erősödő hullám indulhat a forintban, a 303-as támasz felé.
• Ma fejezi be a brit High Court a Brexit ügy tárgyalását, az ítéletre azonban még néhány hetet várni kell, mely jogerőre év végén emelkedhet. A tárgyalt kérdés, hogy Theresa May parlamenti jóváhagyás nélkül aktiválhatja-e az 50-es cikkelyt, újra gyengülő pályára küldte a brit fontot néhány napja. A témát részletesen követjük az Equilor Blogon, a cikk elolvasásához kattintson ide. Jelenleg az elemzők 70%-a véli úgy, hogy a brit jegybank kamatot csökkenthet a következő hónapban.
Mai adatok, események
• GB – 10:30 Fogyasztói árindex változása (év/év), szeptember. Előző: +0,6%. Várt: +0,9%
• GB – 10:30 Maginfláció (év/év), szeptember. Előző: 1,3%. Várt: 1,4%
• US – 14:30 Fogyasztói árindex változása (év/év), szeptember. Előző: +1,1%. Várt: +1,5%
• US – 14:30 Maginfláció (év/év), szeptember. Előző: 2,3%. Várt: 2,3%
• US – 16:00 NAHB lakáspiaci index, október. Előző: 65. Várt: 63.
Október 19. szerda:
• CN – 4:00 GDP változása (év/év), Q3. Előző: +6,7%. Várt: +6,7%
• CN – 4:00 Ipari termelés változása (év/év), szeptember. Előző: +10,6%. Várt: +10,6%
Tréder Topik :o)
hát mindenkinek jó horgászatot! ))
link