• Tegnap tartotta kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. A kamatszinteken nem változtattak, az alapkamat maradt 0,90%, azonban a három hónapos betétekben elhelyezhető banki betétállományt jelentősen korlátozták, az idei évi tendereken nem haladhatja meg a 900 milliárd forintot. A piac 1 500 milliárd forintos korlátozásra számított, így ez meglepetést okozott. A jegybank csökkentette az idei évi, és jövő évi inflációs prognózisát, idén 0,4%-os, jövőre 2,3%-os inflációt várnak. A GDP várakozásokon nem változtattak: 2016-ban 2,8%-os, 2017-ben 3%-os GDP növekedést várnak. A mostani döntés jelentős a bankközi piac számára, de valószínűleg a hitelezés területén nem érhetik el a várt hatást: a bankok inkább az államkötvényeket választhatják. Mivel Magyarország már két hitelminősítőnél is befektetésre ajánlott kategóriába került, az MNB mozgástere megnőtt: ismét felélénkülnek majd a kamatcsökkentési várakozások a közeljövőben. A betétállomány várt feletti korlátozása miatt időlegesen gyengült a forint, az euró-forint jegyzése rövid ideig 310-nél is járt, azonban később visszarendeződött az árfolyam.
• Ma reggel tartotta kamatdöntő ülését a japán jegybank. Az újonnan elhelyezett betétekre vonatkozó ráta maradt -0,1%, az eszközvásárlási programon módosításokat fognak végrehajtani. A 2%-os inflációs cél elérése érdekében úgynevezett hozamgörbe-kontrollt vezetnek be. Eszerint a jegybank ellenőrizni fogja a hosszú- és rövid lejáratú állampapírok hozamát, és különböző eszközök segítségével befolyásolhatja azt. Az eszközvásárlási program keretösszege ezentúl rugalmas lesz, a jegybank megítélése alapján változtathatják azt, de ezentúl sem haladhatja meg a 80 ezer milliárd jenes plafont. A jegybank aláhúzta, hogy amennyiben szükséges, készek tovább csökkenteni a kamatszintet, és további monetáris lazító intézkedésekről dönteni. A jen gyengüléssel reagált a döntésre, azonban egyelőre kérdéses, hogy a mozgás mennyire lesz tartós.
• Ma este dönt az alapkamatról az amerikai jegybank. Augusztus végén Janet Yellen jegybankelnök a Jackson Hole-ban tartott szimpóziumon elmondta, hogy jelentősen nőtt az amerikai kamatemelés esélye, ezzel megerősítette az augusztusban érezhető szigorúbb amerikai jegybanki kommunikációt. Stanley Fischer Fed alelnök szintén optimistán nyilatkozott az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatban, a korábbi jegybanki célokat elérték, vagy megközelítették. A gazdasági növekedés tovább gyorsulhat, a munkaerőpiacon lényegében elérték a teljes foglalkoztatottságot, és a 2%-os inflációs célkitűzés is elérhető lehet hamarosan. Fischer az augusztusi munkaerőpiaci adatoktól tette függővé a mai döntést. Az augusztusi adatok kisebb csalódást okoztak, hiszen a nem mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma a várt 186 ezres bővülés helyett csak 151 ezerrel bővült, azonban a júliusi adatot felfelé módosították 255 ezerről 275 ezerre. Érdekesség, hogy az adat megjelenése előtt egy nappal Loretta Mester – az idei évben szavazó – jegybankár beszédében kitért arra, hogy a munkanélküliségi ráta stabilan tartásához elegendő havonta 75-150 ezer új munkahelyet teremteni. Mester utalt rá, hogy nagy valószínűséggel támogatni fogja a mai kamatemelést. Az utóbbi hetekben azonban vegyes adatok érkeztek az Egyesült Államokból, így ezek alapján kevéssé valószínű, hogy ma sor kerül a kamatemelésre. A határidős árazások is kamattartást valószínűsítenek, mindössze 22% az esélye a mai kamatemelésnek, és 58% az esélye, hogy az idei évben legalább egy kamatemelést végrehajt a Fed.
• Ma este – hazai idő szerint – 23 órakor tartja kamatdöntő ülését az új-zélandi jegybank, az előzetes várakozások szerint nem változik a 2%-os alapkamat. A legutóbb, augusztus 10-i ülésen 25 bázispontos kamatvágást hajtottak végre, melyet elsősorban az alacsony inflációval indokoltak, illetve kiemelték, hogy a közeljövőben további enyhítésre lehet szükség. A határidős árazások alapján mindössze 16% az esélye egy mai kamatvágásnak, ugyanakkor a november 10-i kamatcsökkentésnek már 51%.
Komoly változásokra történtek a Bank of Japan monetáris politikájában. Az alapkamatot ugyan nem csökkentették tovább, ugyanakkor a jegybank elmondása szerint mostantól a kamatgörbe kontrollálása lesz a központban, amelyet 0 százalék körül kívánnak tartani. A bejelentésekre szép pluszba emelkedtek a japán indexek, a Nikkei például közel 2 százalékot tudott erősödni.
Tegnap szép pluszokat hoztak össze nap közben az európai tőzsdék, záráshoz közeledve viszont elgyengültek, és csak néhány index tudott emelkedni. Főleg az energiaszektor szenvedett a gyengélkedő olajnak köszönhetően, ma reggel viszont visszatérhetnek a pluszok a japán jegybank bejelentését követően.
Amerikában egymást hétfő után tegnap is alig mutattak elmozdulást a részvényindexek, feltehetően már a Fed délutáni kamatdöntését várják a befektetők. A japán jegybank az amerikai tőzsdékre is jó hatással volt, hiszen szép pluszban vannak a határidős indexek, de ma sokkal inkább a Fed lehet a fontos. A mai üléstől csak kis valószínűséggel várnak kamatemelést, idén viszont egyre valószínűbb.
A magyar tőzsde teljesített leggyengébben a régióban tegnap, nem tartott tehát sokáig az S&P felminősítés okozta optimizmus. A BUX index 1,3 százalékos mínuszban zárt, melyet főként az OTP 1,8 százalékos mínusza húzott le, de a Richter is 1,5 százalékos mínuszban zárt. Tegnap az MNB kamatdöntését követő sajtótájékoztatón még kiderült, hogy a 2016-os, illetve 2017-es inflációs várakozásokat is csökkentették, ugyanakkor a GDP növekedésre vonatkozó előrejelzést fenntartották.
Szép pluszban van ma reggel az olaj, ez is segítheti a tőzsdéket. Azt hozzá kell tenni, hogy ebben a határidős kontraktusok átkötése is szerepet játszik. Mindazonáltal már tegnap is kisebb pluszban zárt a nyersanyag azt követően, hogy az API szerint 7,5 millió hordóval csökkenhettek az amerikai nyersolaj készletek múlt héten, miközben a várakozások 2,8 milliós bővülésről szóltak. Az EIA csak ma teszi közzé jelentését, de ha hasonló visszaesésről számolnak be, az újabb löketet adhatna a 45 dollár közelében mozgó WTI-nek.
Közel 7 százalékot zuhant tegnap a GoPro árfolyama. A háttérben az állhat, hogy a termékbemutató előtt remekelt a papír, ám a fejlesztések talán annyira mégsem lettek erősek, mint amennyire a várakozások felfokozottak voltak. Sokan realizálhatták a gyorsan szerzett profitot, ez is hozzájárulhatott a nagyobb eséshez. A kitörés előtti, és a termékbemutató utáni elemzésünket itt érheti el.
Meghosszabbítja a részvény visszavásárlási programot a Microsoft, a mostani 40 milliárdos program a 2013-ban bevezetettet váltja majd fel, ami év végén le is jár. A cég emellett 39 centre emeli az osztalékot, ami 2,53 százalékos osztalékhozamot jelent majd. Elemzők ezzel együtt kiemelik, hogy a program időbeli folytatása várható volt, miközben az osztalék 2010 óta a legalacsonyabb emelkedést mutatta, bár ebben a LinkedIn felvásárlásnak is szerepe lehet.
Tréder Topik :o)
hát mindenkinek jó horgászatot! ))
link