OFF Mondjuk én liberális-konzervatív-szociáldemokrata vagyok, ebben a sorrendben. Én nem bánom szociáldemokrataként, hogy aki rászorul segítsük. Azt se bánom, hogyha a gázártámogatást lassan vezetik ki és egyre kisebb jut rám és több annak, akinek kell. Liberálisként azt mondom, hogy ezt az állímosítási hullámot nem értem, tényleg kell a reptér a Ct a gyógyszertár + a kelebia vasút? Konzervatívként a piacban hiszek. Benzinárstop? Megint fél év kell majd utána, míg helyreáll és mit fog csinálni a kisker: rátesz tartósan +2% a haszonkulcsra miután felengedik a stoppot, mert nem tudja mikor lesz megint. ON
Vagy mondjuk több mint 30 évvel a szocializmus után végre elfelejthetnénk, hogy az állam minden szektorba belenyúl, mindenki újjítson fel azt amit akar a saját pénzén de ne az én adómat ne erre költsék erre.
OFF Egyébként meg Kádár kockák felújítására kellene törekedni, de ott meg egy kiszámítható rendszer kellene, mert szaki az nincs. Ha egy évig él egy pályázat és nem tudni utána jön-e valami akkor a kis cégek nem vesznek fel új embert, hanem drágábban áraznak egy évig. Ha tudják, hogy jövőre is lesz ilyen, akkor talán felvesznek egy embert, betanítják, adózik és mindenki boldog. Időnként ráborítanak milliárdokat a piacra, aztán semmi. Ez így nem fog menni. ON
OFF A magyar néplélek arra van beállva, hogy saját lakásban él, ezt támogatja a kormány, így a lakbér egekben, mert - jogosan - a bérbeadó megtérülést vár az ingatlan árára. Én azt tenném, hogy aki 100 lakásos lakóparkot épít, az adjon ingyen 1-2 lakást az engedélyező önkormányzatnak bérlakásnak, építsen egy pici bölcsödét és óvodát és esetleg vegyen négy buszt a helyi BKV-nak, hogy közlekedni is tudjanak a helyiek. A busz opcionális. Aki ezt nem vállalja, a helyett majd jön más, szétporlasztja a költséget a 98-99 lakásra. Az önkormányzati bérlakásba beköltözhet az új óvoda pedagógusa vagy - hogy ne legyek demagóg - egy roma család és máris tettünk a szeparáció, gettósodás ellen. Ezen kívül kellene egy szűk keret az államtól, hogy mondjuk 30%-al segíti azt az önkormányzatot, ahol lakosságarányosan (lakásarányosan) mondjuk évi 0.5% bérlakás épít energiahatékonyan. Alapvetően kellene egy bérlakásprogram, mert a piac nem szabályozott és így a magyarok pénze kb 50-70%-ban ingatlanban van. Mondjuk politikailag kifizetődő, hogy nem enyhítjük a hozzáférést ahhoz, amire vágysz, de segítünk, hogy elérd. Ez a mai családtámogatás, keresleti oldalt támogatják, ha lenne kínálati, az szerintem jobb lenne. ON
Jogos meglátás. Ezen kívül azt is figyelembe lehetne venni, hogy melyik mennyire környezetkímélő, megújúló. És talán lehet még más szempont is van. De biztos vagyok benne, hogy ki lehetne találni valami jóbb megoldást a jelenlegihez képest, ahol mindenkit ugyan úgy támogat a hatósági árral az állam, függetlenül attól, hogy egy egyedülélő alacsony nyugdíjat kapó, vagy egy több keresetű, jól kereső család. Közben meg a geotermia projekteknek hatalmas beruházási költsége van, aminek a jelenlegi konstrukciója miatt a megtérülése hosszú idő, így inkább a cégek/önkormányzatok nem is vágnak bele.
Szerintem versenyzik is, meg amúgy alapból egyet is értek. Azt azonban hozzátenném, hogy mindezt GNI szempontjából nézném. Azaz a teljes nemzetgazdasági jövedelem szintjén. Azaz a gáz hiába olcsóbb egy adott ponton, ha azt 100%-ban külföldröl szerezzük be. Egy bizonyos szintig érdemes akkor is a 100% hazai forrású energiát választani, ha az drágább.
Nem a távhőcégeknek kell lennie piaci alapúnak, hanem a hőenergiát beszállító cégeknek. A távhőcégek versenyeztessék meg a hőbeszállító cégeket. Győrben, miskolcon is van gáz, biomassza, geotermia. Ezek arányát bizonyos körülmények között a piaci szereplők által adott árak határozhatnák meg. Nyilván egy bimassza erőművet, vagy egy geotermikus rendszert nem lehet máshova telepíteni, de bizonyos határok között lehetne ezeket egymással versenyeztetni.
Igen, jól megfogtad a lényeget. Amikor a szocializmusban tömegével nőttek ki a földből a régebben családi házas övezetek helyén, vagy akár puszta sík helyeken a nagy lakótelepek, akkor kellett gondoskodni az infrastruktúráról is. Már modernebb korban éltünk annál, hogy betervezze Ftnek egy kéményt és vesznek a lakók kályhát amivel egyénileg kedvük, igényeik szerint fűthetnek. Egy baromira nagy előre lépés volt a távfűtés. Ezt központilag valakinek üzemeltetni kellett, leegyszerűsítve ez a helyi tanácsi vállalatok nyakába szakadt. Mai napig döntő többségben gázzal fűtött erőművekből szolgáltatják az energiát (fűtés, melegvíz). Persze már sok helyen nem tanácsi, nem önkormányzati tulajdonúak a szolgáltató cégek. Ez nem tisztán piaci alapon működik, azokat a lakásokat nem az elitnek építették, akik a valós piaci árakat meg tudják fizetni. A lakások manspság piaci áron cserélnek gazdát. Miért ne lehetne piaci alapú a hőenergiával való ellátottságuk? A villanyt, vizet, stb. is piaci áron kapják - vagy nem?
Magáncégnek piaci alapon értékesíthet bárki most is hőt. Az önkormányzati tulajdonú távhőcégek még sosem lesznek piaci alapúak. Nem is lehetnek, mert monopóliumok.
Vagy végre hagyni kéne a cégeket piaci alapon működni és nem a kommunista beidegződést fentartani 35 évvel a rendszerváltás után is. Aki meg nem tudja kifizetni a kereste alapján a távhődíjat, az meg kapjon állami, vagy önkormányzati támogatást.
PANNERGY