Topiknyitó: Törölt felhasználó 2014. 10. 19. 12:52

OTP-forecast  

A topic celja hogy elmeleteket osszunk meg egymast kozott arra vonatkozoan, ami az OTP _trendjet_ leirja. Arra keressuk a valaszt, hogy a kovetkezo ket-harom heten belul milyen iranyba tart az OTP, es foleg _miert_? A "miert?"-nek sok oka lehet, lehet az technikai alapu (chartelemzes) vagy fundamentalis alapu (jo hirek/rossz hirek) nagy vevo, nagy elado megjelenese a piacon, stb.



A lenyeg, hogy ebbe a topicba olyan bejegyzesek keruljenek, amik javaslatokat tesznek, es azokat ala is tamasztjak valamilyen modon az OTP arfolyam valtozasara, kozeljovoben valo alakulasara. Egyszeru megfigyeles, hogy a kozeptavu trendek kb. 30 naposak, a kerdes az hogy eszre lehet-e ezeket venni idoben? Illetve az, hogy miert alakulnak ki (pl. osztalek-rally, varatlan hir)?



Ez a topic kulonbozne a masik kettotol (az "OTP reszvenyesek ide!" illeteve a "Mennyit er az OTP?") topicoktol abban, hogy itt sem a daytrade mufajt nem szeretnenk kivesezni (ugyanis egy adott napon belul "barmi" lehet, a trendfordito napoktol eltekintve csak zajnak szamitanak), sem pedig fundamentalis alapon ertekelni az OTPt (ugyanis a konyv szerinti es a piaci ertek az nagyon elterhet egymastol). Minket az az egy dolog erdekel, hogy az OTP merre tart a kozeljovoben.



Tobbeknek is van nagyon jo elkepzelese arrol, hogy es mikent alakul az arfolyam, de ezt nem terjesztik a nyilvanossag ele, mert

1) tartanak attol, hogy a brokerek lemennek a stopjaikert; illetve hogy

2) a modelluket hasznalva majd masok is sikeresek lesznek; illetve hogy

3) a modelljuk valojaban rossz, es kesobb emiatt "nevettseg" targyava valnak (beultetes, felbeszeles);

4) stb.



1) Ugyan egy-egy illikvid napon, vagy forgalom nelkuli kisreszvenyben elofordulhat (es elo is fordul!) a "mutyi", am az OTP arfolyamat a nagybefektetoi mozgatjak. Nehany szazmillios brokeri, belfoldi, bennfentes kotes a fo trenden aligha valtoztathat (na jo: Csanyi 5200 kornyeken annak idejen bullbol bearbe vagta).

2) Ha egy modellt sokan hasznalnak, akkor annak torzito hatasa van (ha mar mindenki vett a piacon, akkor nincs aki vegyen, es az arfolyam egyetlen iranyba mehet es az pedig lefele). Abban az egyben biztos vagyok, hogy a forumot olvasok meg egyutt is csak kishalak.

3) Egy modell addig jo, amig az arfolyam azt csinalja, amit a modell leir. Ha a modell mar elter az arfolyamtol, akkor az megy a kukaba, es nezni kell helyette masikat. Modellek jonnek, modellek mennek. Lehet tobb parhuzamos modell is: ezek vonatkozhatnak kulonfele idotavra, ezek lehetnek egymasnak ellentmondok (valaki kitorest, mas letorest var). Barmi, ami egy gyufalanggal intelligensebb a teljes sotetsegnel, nos, az johet.

4) stb.



Szoval a terv az, hogy ez valamifele ok-okozati topic volna. Ez egy aktualis topic, mert en magam tudok ket egymasnak homlokegyenest ellentmondo kozeptavu modellrol. Nagyon izgalmas kerdes, hogy melyik fog valora valni? Rally indul a napokban, vagy beszakadas jon?



Akinek van barmilyen elkepzelese, modellje, az jojjon, es ossza meg velunk.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tberki 2014. 11. 14. 08:31
Előzmény: #79  pomperj
#80
huha. nekem ez mar partvonal, ertem mit akartok de a "nyers eron" kivul nem tudnam hogy essek neki.

nem tudom ezzel ujat mondok-e: ha elkezditek parameterezni akkor en ugy allnek neki hogy nezem a negy fundot azok szorzoit vegigprobalom 0-1 kozott mondjuk 0,01 lepesenkent, majd keresem a tenyleges otp elmozdulas es a fenti modszerrel kapott fuggveny hanyadosat, ez lenne a "mernoki has tenyezo". Es itt egy otlet: ennek nem a minimumat hanem a legkisebb szorast ado erteket kellene keresni.
pomperj
pomperj 2014. 11. 14. 07:02
Előzmény: #78  Törölt felhasználó
#79
Par otlet a dilemmakra.
1) Normalizaljuk az adatokat 100.0 (vagy 10, vagy 1.0)re.
Tehat EEM RNE tablakban a mai napi ar 0.01-ed reszevel osszuk vissza az osszes 1 evi adatot.
Akkor a napi adatok erteke kb. 80-120 kozott lesznek mindegyikre. Tehat a fuggetlen valtozok kb. egyenlo hatasuak, az adat-torzitasa igy minimalis lesz, marmint az egyutthatok hatasahoz kepest.
Persze a celfuggvenyt is ugyanigy normalizalni kell.

2)Harom lepeses a feladat.
Az elso lepes a legjobb tenyezok kivalasztasa (mondjuk a 4 Fund-bol 3 (vagy 2) marad, mert pl. az egyutthatok erteke nagyon kicsi es a masik ketto mar eleg jol kozelit, viszont helyette 2 egesz masik tenyezot emelunk be, amik egyutthatoja magasabb).

Utana jon a jo tenyezokhoz az egyutthatok vegleges meghatarozasa.

A harmadik lepes az, hogyan kell elorejelzesre hasznalni.
Az nem nagyon sok variacio. Az egyutthatok birtokaban a szobajovo 0-1-2 napra visszatolva a celfuggvenyt, megtalaljuk hogy melyik idoeltolas adja a legjobb minosegu elorejelzest a kovetkezo napra (vagy hetre).

3)Nem a valtozasokat kell megprobalni szamolni naponta, hanem a fuggvenyt. Mert a derivaltak kozelitese sokkal bizonytalanabb altalaban is, mint a fuggvenyeke, sok lesz a teves irany. Itt meg, ahol amugy is eros a volatilitas, plane.
Törölt felhasználó 2014. 11. 14. 06:10
#78
Multiple Linear Regression (MLR) model OTP-re
/pomperj javaslata alapjan, innen: link #3568-as bejegyzes/

Bevezeto statisztika feladat
============================

Tegyuk fel, hogy MINDEN munkavallalonak evente KOTELEZO benyujtanai egy formanyomtatvanyt a KSH/NAV fele, amelyen az alabbi negy adatot tunteti fel: havi jovedelem (jelolje ezt Y); iskolaban toltott evek szama (X_1); munkaviszonyban toltott evek szama (X_2); es vegul a munkavallalo neme (X_3, ahol X_3=0, ha az illeto ferfi, es X_3=1, ha no). Tehat minden munkavallalo benyujtja a ra vonatkozo (Y;X_1,X_2,X_3) adatsort, mondjuk az adobevallassal egyutt.

A KSH hipotezise az, hogy a jovedelem linearisan fugg a fenti valtozoktol, azaz ugy gondolja, az a modellje, hogy

Y(X_1,X_2,X_3)=A+B*X_1+C*X_2+D*X_3,

jo kozelitessel teljesul valamilyen ismeretlen (A,B,C,D) konstansokkal. A KSH a rendelkezesere allo adatsor alapjan (amit ugye minden munkavallalo korabban benyujtott fele) hosszas szamolgatas utan (ez az MLR modell, amit itt egyelore nem reszletezek) arra a kovetkeztetesre jut, hogy (A,B,C,D)=(4000,8000,5000,-3000), azaz

Y(X_1,X_2,X_3,X_4)=4000+8000*X_1+5000*X_2-3000*X_3.

Igy tehat, ha valaki palyakezdo ferfi (X_1=12, X_2=0, X_3=0), akkor varhatoan Y=100000 Ft a havi jovedelme, mig ha valaki palyakezdo no, akkor ennel 3000 Ft-tal kevesebb. Sot, tovabbi vizsgalatokkal olyan kerdesekre is valaszt lehet adni, hogy "Mi a valoszinusege annak, hogy egy palyakezdo ferfi 150000Ft-nal tobb fizetest kap?". Ezt egyelore hagyjuk.

A KSH-nak tehat a kezeben van valami, aminek segitsegvel intelligensen mondani tud valamit arrol, hogy megis milyen fizetesre szamitson egy adott szellemi kapacitassal (X_1), munkatapasztalattal (X_2) rendelkezo ferfi/noi (X_3) munkavallalo munkahelyvaltast kovetoen.

MLR modell OTP-re: nulladik, primitiv kiserlet
==============================================
Az MLR-rol itt: link (vagy barmilyen nulladikos statisztika konyvben). Az egyvaltozos linearis regresszioval kb. mindenki tisztaban van.

Tegyuk fel, hogy egy lelkes kozgazdasz szamvitel hallgato (nevezzuk az egyszeruseg kedveert Gammatyinak) nagy erdeklodessel figyeli az OTP, valamint az ahhoz kapcsolodo negy nagy proxy fund (EEM, EUFN, RNE, ESR) arfolyam alakulasat, es egy EXCEL tablazatban feltunteti az OTP, valamint ezen fundok napi zaroarat 2014. januar 1-tol kezdodoen. Tegyuk fel, hogy Gammatyit a zaroaraknal sokkal inkabb a zaroar-valtozas izgatja, ezert januar 2-tol kezdodoen kiszamolja, hogy hany %-kal nott az elozo naphoz kepest a negy eszkoz. Mindezeket osszehasonlitja az OTP zaroaraival, es annak alakulasaval. A tablazatbol kidobja azokat a sorokat, ahol valamelyik eszkozzel nem volt kereskedes (pl. kereskedesi szunnap miatt).

A tablazat tehat valahogy igy nez ki:

DATUM && ZAROARAK (USD) && ZAROAR-VALTOZAS (%) && OTP
&& EEM & EUFN & RNE & ESR && EEM & EUFN & RNE & ESR && ZAROAR & ZAROAR-VALTOZAS (%)
jan 1 && 40 & 24 & 20 & 25 && & & & && 4120 &
jan 2 && 41 & 25 & 19 & 23 && 2 & 4 & -5 & -8 && 4199 & 1.9
jan 3 && stb...

(ez valoszinuleg a sortoresek miatt nem fog sehogy sem latszani, de azert ki lehet talalni.)

Gammatyi egy internetes forumon azt olvasta, hogy az OTP arfolyam-valtozasa linearisan fugg a fenti fundok arfolyam-valtozasatol, azaz ha EUFN fund 2%-ot menetel egy nap, akkor NAGYSAGRENDILEG ez 2% aramelkedest general az OTPn is (megjegyzes: jo egy ilyen hipotezis???). Modellje tehat

Y(X_1,X_2,X_3,X_4)=A+B*X_1+C*X_2+D*X_3+E*X_4,

ahol Y az OTP zaroar-valtozasa, X_1,X_2,X_3, es X_4 pedig az EEM, EUFN, RNE, ESR, zaroar-valtozasa, szinten %-ban, ahol (A,B,C,D,E) ismeretlen konstansok. A historikus zaroar-adatsor alapjan, amit Gammatyi a NASDAQ honlapjan szerez be, hosszas szamolgatas utan arra a kovetkeztetesre jut -- az MLR modellt megint nem reszletezve --, hogy (A,B,C,D,E)=(0.0819845, -0.191936, 0.431086, 0.0942872, 0.362772), vagyis az OTP arfolyamvaltozasat az MLR modszer szerint

Y(X_1,X_2,X_3,X_4)=0.0819845-0.191936*X_1+0.431086*X_2+0.0942872*X_3+0.362772*X_4

kozeliti. Mit mond ez? Ez azt mondja, hogy OTP arfolyamvaltozasa egyezik EUFN, RNE, ESR fundok arfolyam-valtozasaval, viszont forditott (!!!) EEM fund valtozasaval. Micsoda?!

Szoval, ez egy nulladik kiserlet. Ezt a modellt (vagyis inkabb az eredmenyt, ami kijott) validalni kellene a statisztika eszkozeivel (mekkora szorasa van, hasznalhato-e egyaltalan, stb.), de ezt egyelore nem vagyok hajlando megcsinalni (es valoszinuleg egyebkent is az jonne ki, hogy -- ebben a formaban -- NEM). De a terv az, hogy ezt a primitiv modellt kellene hosszu tavon kicsit pofozgatni, meg vegiggondolni, hogy egyaltalan lehet-e valami hasonlo alapjan ertelmesen kereskedni.

Tovabbi megjegyzesek:

1) FORECAST: Gammatyi trendkoveto trader, ezert (kicsit naivan) azt feltetelezi, hogy HOLNAP is folytatodik a MAI zaroarakkal kijott trend, vagyis a fenti modellbe behelyettesiti X_1, X_2, X_3, X4 helyere a MAI zaroban feljegyzetteket. Ezek alapjan az altala becsult arfolyam-valtozas a HOLNAPI nap arfolyam-valtozasra Y. (Lehet probalkozni azzal, hogy az MLR modellt ugy modositjuk, hogy eltoljuk az OTP zaroarakat egy nappal, azaz azt nezzuk, hogy a MAI fund zaroar-valtozasoknak milyen hatasa van OTP arfolyamara HOLNAP).

Nezzunk is egy gyors peldat tegnaprol (2014. November 13-i valtozasok):
EEM valtozas: -0.26%
EUFN : -0.34%
RNE : -1.81%
ESR : -3.01%
OTP : +0.05% (tenyadat)

A becsles a modell alapjan: -1.31%. OTP tehat -- eddig, a kilatasok ellenere -- jol tartja magat.

2) Mi lehet egy ertelmes idotav? Jobb nagy idotavot nezni, mondjuk egy egesz eveset, vagy csak egy hetet, ket hetet, stb? Vagy mondjuk index-atsulyozastol kezdeni?

3) Vegig kellene gondolni, hogy kell-e azzal is foglalkozni, hogy mekkora OTP aranya az egyes fundok portfoliojaban. De lehet, hogy ez az aranyszam automatikusan "bele van epitve" a becsult konstansokba.

4) Nyilvan a modell elvi hibas abban az ertelemben, hogy az arfolyam-valtozasat nem csak a 4 nagy fund hatarozza meg. Bele lehet-e epiteni ertelmesen egy "bizonytalansagi" faktort?

5) Volt szo arrol, hogy OTP gyakran szembe megy a vilagnak a napos idotavon. De hetesen talan mar nem. Erdemes-e heti zaroarakat vizsgalni inkabb?

6) Pomperj eredetileg azt javasolta (es valoszinu, hogy kozgazdaszok ezt is csinaljak), hogy a modellt ne a zaroar-valtozasra, hanem magukra a zaroarakra hasznaljuk. Es o azt is tippeli, hogy EEM fund kb. 50%-ban felelos az arfolyam valtozasert (a=0.5-ot irt). Na de itt van egy skalazasi, mertekegysegi bizonytalansag: ha EEM-et holnaptol yenben mernenk, azaz a zaroarakat felszoroznank mondjuk 100-zal, akkor a becsult konstansnak a=0.5/100=0.005-re kellene esnie. Szoval itt es igy valami nincs rendben.

7) Stb. stb. stb. stb. stb...

Maci jo volna, ha ennek szabadidodben nekifeszulnel peldaul te is, mert ez egy nagysagrendileg jobb (am joval bonyolultabb) modszer volna, mint az FRSI. Nyilvan nehezebb is megerteni, erre jelentos idot kell szanni. De, hosszu tavon (tehat ha 5+ evig tervezel tozsdezni), ugyanugy, ahogyan az RSI-bol, ebbol is rengeteget lehetne tanulni. Hogy penzt lehet-e (majd) ezzel keresni... hat... :-).
tberki 2014. 11. 11. 07:44
Előzmény: #74  kimpaa
#77
Nyilvan van ertelme a "tokeattetelnek" megfeleloen kevesebb penzt beletenni ugyanakkora osszegu nyereseg eleresehez. Alacsonyabb osszegu portfoliot is lehrt diverzifikalni ezzel. Kockazat nagyobb, igy van
tberki 2014. 11. 11. 07:41
Előzmény: #72  kimpaa
#76
kora delutan amikor lefele jottunk. Arjegyzo volt nem ajanlat, vegig 2500 db-rol beszeltunk.
totoro
totoro 2014. 11. 11. 07:27
Előzmény: #74  kimpaa
#75
Már miért ne lenne értelme ugyanúgy csak 100db-ot venni? Simán van értelme, mert a tőkéd amit így nem kell OTP-be tenned máshol tudod forgatni.
kimpaa
kimpaa 2014. 11. 11. 06:50
Előzmény: #54  kexelo
#74
De ezt ne úgy képzeld hogy ha az Otp emelkedik 5%-t akkor annak 40%-t kell mindig.
Hanem ott jön trükk hogy míg te normál longra veszel 4000-n 100db-t addig a certi épp 500-n állva tudsz venni 800-t.
A certi pont annyit mozog mint az Otp: ha felmegy az árfolyam 200 pontot akkor a certi is 200 pontot megy, és csökkenéskor is ez van. A nagy % abból jön hogy míg a normál árfolyamnál nyertél 200/4000= 5% addig a certinél 200/500= 40%.
A tőkeáttétel pedig 4000/500=8.
Szóval minél közelebb van a kiütési árfolyamhoz a certi annál brutálisabb az elmozdulás %-ban. Na de oda azt a pénzt be is kell tolni. Ha ugyanúgy csak 100 db-t veszel akkor nincs értelme az egyforma mozgás miatt, ráadásul fenyeget a kiütés veszélye.
kimpaa
kimpaa 2014. 11. 11. 06:43
Előzmény: #67  tberki
#73
Én csak láttam :( Máig sem értem hogy mehetett az eladási árjegyző 10-re holott a maradványérték 11-12 szokott lenni. Utólag világosítottak fel. Ha ezt tudom akkor veszek vagy 50 ezer db-t belőle.
kimpaa
kimpaa 2014. 11. 11. 06:41
Előzmény: #64  macibear
#72
Ez hány óra körül volt? Vissza lehet nézni a kötéslistában hogy akkor vajon reális értéken mentek-e a kötések vagy téneg elcsúszott. Nem lehet hogy épp nem volt árjegyző s csak a bentmaradt ajánlatokat láttátok? Vagy másik eset hogy valaki beállt adni 2500 db-l mintha ő lenne az árjegyző. Volt bent egy 3200 db-s csóka délután, az ővéből összejöhetett a 2500 idővel, ha úgy vettek tőle, nem figyeltem. 650-n állt.
tberki 2014. 11. 10. 22:06
Előzmény: #70  macibear
#71
Van mar 4 minuszod... Egyebkent ez a joakarod Minden nap regel egy ujat?
macibear
macibear 2014. 11. 10. 21:59
Előzmény: #69  tberki
#70
A humor a lényeg! :)
Had ugassanak! A karaván halad.. :)
tberki 2014. 11. 10. 21:53
Előzmény: #67  tberki
#69
Hehe... A nagysag atka. Engem mindenhol utalnak 😊 de altalaban elerem a celjaim es altalaban haromszor annyit keresek az engem utaloknal. 😊
macibear
macibear 2014. 11. 10. 21:49
Előzmény: #46  tberki
#68
Méghogy kettőt! Már háromnál járok. :) Növekszik a népszerűségem. :)
tberki 2014. 11. 10. 21:40
Előzmény: #66  macibear
#67
Eurusdben Van. Napon belul 4* 😃 de az pont a kiutes folott egy pippel fordult es mazli Volt.
macibear
macibear 2014. 11. 10. 21:38
Előzmény: #65  tberki
#66
Azen gondolkodtam már, hogy kiütéshez közeli helyzetben érdemes lehet-e kis mikropakkot venni.

Akkor már nem nagy a bukó, viszont óriásit hoz, ha mégis megmenekül. Kockázatos, kockázatos, ha viszont bejön ... :) Van erről tapasztalatod?
tberki 2014. 11. 10. 21:33
Előzmény: #63  macibear
#65
En most otpvel es eurusdvel certizek. Eurusd erdekes, ott az egyik long van kiutes kozel, szoval oriasiakat mozog.
macibear
macibear 2014. 11. 10. 21:32
Előzmény: #61  tberki
#64
Ja! :) Mondtam is Kontrának .. Né má! Megőrült az árjegyző!
macibear
macibear 2014. 11. 10. 21:30
Előzmény: #60  tberki
#63
Na akkor veled nem vitatkozom certi ügyben. :)

Én nem régóta alkalmazom, pedig mennyivel kevesebbet bukóm lett volna ha korábban rájuk lelek. Mindig is hiányzott az egy időben két irányba való állás lehetősége. Ezt most a certivel meg tudom oldani.

A tl14 3733-as kiütés elég közelinek tűnt, de úgy véltem előtte még fel kell jönnie 4000 fölé. Ezért mertem venni.
tberki 2014. 11. 10. 21:28
Előzmény: #61  tberki
#62
Ugy ertem alacsonyabb
tberki 2014. 11. 10. 21:27
Előzmény: #58  macibear
#61
A masik ami ma vicces Volt. 4080on magasabb Volt az eladasi arjegyzo mint 4100on

Topik gazda

Matsmath
Matsmath
3 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek