A topic celja hogy elmeleteket osszunk meg egymast kozott arra vonatkozoan, ami az OTP _trendjet_ leirja. Arra keressuk a valaszt, hogy a kovetkezo ket-harom heten belul milyen iranyba tart az OTP, es foleg _miert_? A "miert?"-nek sok oka lehet, lehet az technikai alapu (chartelemzes) vagy fundamentalis alapu (jo hirek/rossz hirek) nagy vevo, nagy elado megjelenese a piacon, stb.
A lenyeg, hogy ebbe a topicba olyan bejegyzesek keruljenek, amik javaslatokat tesznek, es azokat ala is tamasztjak valamilyen modon az OTP arfolyam valtozasara, kozeljovoben valo alakulasara. Egyszeru megfigyeles, hogy a kozeptavu trendek kb. 30 naposak, a kerdes az hogy eszre lehet-e ezeket venni idoben? Illetve az, hogy miert alakulnak ki (pl. osztalek-rally, varatlan hir)?
Ez a topic kulonbozne a masik kettotol (az "OTP reszvenyesek ide!" illeteve a "Mennyit er az OTP?") topicoktol abban, hogy itt sem a daytrade mufajt nem szeretnenk kivesezni (ugyanis egy adott napon belul "barmi" lehet, a trendfordito napoktol eltekintve csak zajnak szamitanak), sem pedig fundamentalis alapon ertekelni az OTPt (ugyanis a konyv szerinti es a piaci ertek az nagyon elterhet egymastol). Minket az az egy dolog erdekel, hogy az OTP merre tart a kozeljovoben.
Tobbeknek is van nagyon jo elkepzelese arrol, hogy es mikent alakul az arfolyam, de ezt nem terjesztik a nyilvanossag ele, mert
1) tartanak attol, hogy a brokerek lemennek a stopjaikert; illetve hogy
2) a modelluket hasznalva majd masok is sikeresek lesznek; illetve hogy
3) a modelljuk valojaban rossz, es kesobb emiatt "nevettseg" targyava valnak (beultetes, felbeszeles);
4) stb.
1) Ugyan egy-egy illikvid napon, vagy forgalom nelkuli kisreszvenyben elofordulhat (es elo is fordul!) a "mutyi", am az OTP arfolyamat a nagybefektetoi mozgatjak. Nehany szazmillios brokeri, belfoldi, bennfentes kotes a fo trenden aligha valtoztathat (na jo: Csanyi 5200 kornyeken annak idejen bullbol bearbe vagta).
2) Ha egy modellt sokan hasznalnak, akkor annak torzito hatasa van (ha mar mindenki vett a piacon, akkor nincs aki vegyen, es az arfolyam egyetlen iranyba mehet es az pedig lefele). Abban az egyben biztos vagyok, hogy a forumot olvasok meg egyutt is csak kishalak.
3) Egy modell addig jo, amig az arfolyam azt csinalja, amit a modell leir. Ha a modell mar elter az arfolyamtol, akkor az megy a kukaba, es nezni kell helyette masikat. Modellek jonnek, modellek mennek. Lehet tobb parhuzamos modell is: ezek vonatkozhatnak kulonfele idotavra, ezek lehetnek egymasnak ellentmondok (valaki kitorest, mas letorest var). Barmi, ami egy gyufalanggal intelligensebb a teljes sotetsegnel, nos, az johet.
4) stb.
Szoval a terv az, hogy ez valamifele ok-okozati topic volna. Ez egy aktualis topic, mert en magam tudok ket egymasnak homlokegyenest ellentmondo kozeptavu modellrol. Nagyon izgalmas kerdes, hogy melyik fog valora valni? Rally indul a napokban, vagy beszakadas jon?
Akinek van barmilyen elkepzelese, modellje, az jojjon, es ossza meg velunk.
pomperj javaslatara elkeszitettem egy "fapados" OTP chartot USD-ben szamolva (MNB kozeparfolyamokkal). Tud valaki esetleg olyan ISIN/ticker-t, ami ezt azonnal mutatna? Azt tudom, hogy a frankfurti tozsden is forog OTP, de ott EUR-ban van, raadasul szerintem nem 20 evre visszamenoleg.
A chart jellege hasonlo, de valoban van egy-ket elteres a Ft-ban szamolt charthoz kepest, nevezetesen:
- A longterm emelkedo trendline meg USD-ban szamolva el, jelenleg 12.6 USD kornyeken van, ez a celar a kovetkezo harom honapra.
- A marcius 15-i melypont 3500-nal (=15.5 USD, 225USD/HUF mellett) az mar elesett, a prompt ar 14.7 USD korul van, 15 USD (=3900, 260 USD/HUF mellett) mar ellenallas.
Jovo hetre a varakozas: 3600-as teszt, aztan meglatjuk. De ha az olaj leszakad, es rubel/huf panik lesz, akkor mehet melyebbre, es kiveheti a 3500-as melypontot. A gyenge HUF, rubel, olaj semmi jot nem vetit elore. Short stop 3850-nel (15 USD-nel). Kozzetetelek.hu -t tovabbra is figyelni!
Rossz linket és rosszul szúrod be a fórumra, ezért nem jelennek meg a linkjeid. Képfeltöltés után az utolsó linket kell teljes terjedelmében bemásolnod, mutatom: link
1)OTP tulajdonosai 80%ban USD elszamolasi alapon allnak, nagyjabol 250-400 Fund. Ezert a legjobb az USD alapu OTP Chart, es nem a HUF chart: mert ok ugy nezik.
2014-ben az USD chart 20%al lejjebre mutat, az idei veszteseguk nem -9%, hanem -30%. A chart forma hasonlo, de a projekciok mar jelentosen kulonboznek. Erdemes azok szemuvegen at is nezni.
2)Ha jol ertem, a koriv es a 2014 aljak trendvonalanak metszespontja, mint teglalap, 2015Q1 vegere a 2900-3660Ft target sav a projekciod lenyege.
Ezt erositi az eso ek trendvonalak is.
Ezzel egyet is ertek.
3)A 2009 ev nagy rallyja (B) korrekcios hullam, es 5 subhullamos. De korrektiv hullamokra nem szokas Fibo szinteket rajzolni: azokat impulzusokra szokas.
Hasonloan: a parallel csatornat sem korrekt az utolso 2 ev korrekciojara rajzolni. Egyebkent ettol meg lehet jol hasznalni: mint itt is.
Úgy tűnt,hogy csak ide nem tudok feltölteni.. sokszor próbáltam nem sikerült. Minden más oldalra viszont működött a dolog. Írni viszont tudtam! Egy olyan három óra múlva viszont már engedett a hozzászóláspanelbe beilleszteni. Uhogy ennyi volt a gyanúm...
2)Aki 2014-ben OTP-ben long poziciokat keresett, long oldalon ervelt, az mind tevedett.
Nagy valoszinuseggel a penze egyharmadat vasarlo eroben elvesztette, egy semleges USD cash-hez kepest.
Nagy valoszinuseggel HUF-ban -9%al zart.
Ha ez helyett ev elejen USD-be valtott volna at, a hozama +21% korul lehetett volna.
3)Minden EU index negativban van 2014 evre, nagyjabol -10% korul zartak.
Minden befektetesi ALAP, amely kulfoldrol hozott penzt az OTP-be, annak idei USD referencia vesztesege -30% korul volt.
4)OTP szereny mertekben jobban teljesitett, mint a -38% veszteseget felmutato KeletEuropa Index.
Az OTP vesztesegenek nagyobbik resze a HUF gyengulese. Ez arra utal, hogy az orszag leertekelodese joval nagyobb mint magae az OTP-e, mint bank leertekeleese.
5)Nagyon kerdeses, hogy valtozatlan Mo. es KeletEuropai (orosz, ukran, syb) korulmenyek kozott 2015 elejen lesz-e kedve barkinek is novelni a kitettseget ebben a regioban.
Mit tennel a helyukben? Novelned az OTP kitettseget, vagy inkabb csokkentened, felteve valtozatlan kilatasokat?
Azért egy dolgot kihagytál a képletből, az osztalékot. Másik, hogy eleve nem biztos, hogy ésszerű lokális árfolyamcsúcshoz viszonyítani. Aki befektetőként gondolkodik, az általában időben is diverzifikál.
Üdv Mats!
Köszi az építőjellegű megjegyzéseidet! Természetesen igazad van, amit profi hozzáállást és a kereskedéssel kapcsolatos döntéseket, stratégiákat illeti, de.. nekem alapvetően nem célom mások befolyásolása. Én egyszerűen csak szemlélem a dolgokat és nyitott vagyok mások véleményére. Csak annyit jegyzek meg és linkelek, ami számomra érdekes, és mások számára is az lehet. Természetesen lehet rossz is amit megjegyzek, de ez nyilvános fórum, és bőven belefér azt hiszem. A profi elemzés te és pompi asztala...
ahogy irtam korabban, erdekesek ezek az abrak, de a lenyeg kicsit elsikkad. A lenyeg roviden a kovetkezo:
1) Kereskedni es penzt kaszalni (lelkes amatoroknek legalabbis; a profik ezt olvasva lazonganak). Ehhez el kell donteni, hogy short/long/kivaras oldalra allunk.
Nagyon fontos, hogy a donteshez ERVEKET is felsorakoztassunk, amelyek azt alatamasztjak, mert igy nyomon tudjuk kovetni, hogy az tortenik-e, amit varunk. Ugy nem lehet kereskedni, hogy megteszunk valami tetet, mert ez-az-amaz azt mondta, hogy igy-ugy-amugy lesz majd, mert ezekkel az ember nem tud lelkiekben azonosulni, egy masik ember (hatter)-erveire tamaszkodik, es elobb vagy utobb elbizonytalanodik.
2) Ha short/long mellett dontunk, akkor a poziciot felvesszuk. Ha kivarunk, akkor eldontjuk, hogy mikor (idoben, mondjuk a honap vegen) vagy milyen esemeny hatasara, ("terben", pl. a charton atmegy egy szinten, ellenallason, vagy leesik az osztalekszelveny, stb.) lepunk be; ezek a zarojelben felsoroltak a kivaras mellett szolo ERVEK.
3) Menedzseljuk a poziciot, vagyis meghatarozzuk a stop szinteket, ahol igy vagy ugy, de kiszallunk, vagy ahol meg raveszunk (higitunk/bovitunk), stb.
En ezeket az abrakat ide egy heten egyszer a 3) pont miatt toltom fel: ez egyfajta mentalis felkeszules a kovetkezo hetre. Vegiggondolom, hogy mikor van az, hogy "rossz lovon ulok", es milyen mozgas az, ami csak "zaj", es nem befolyasolja azokat az erveket, elgondolasokat, ami miatt a poziciot egyaltalan felvettem.
Pl. most en 3750-tol shortban vagyok. Ez teljesen racionalis lepes volt december 13-an, mert akkor tovabbi vad esest vartunk. Ez egyelore nem jott el, de attol, hogy +50Ft, 1%-kal magasabban van a reszveny ezt nem kell meg zarni (mert az emelkedes egyelore forgalom es momentum nelkuli, tovabba azert, mert ahogyan te is irtad, Landsdowne meg most pakolt ra ujabb shortokat, es egy strategia lehet az, hogy az ember egyszeruen oket koveti). Tovabbra is esszeru feltetelezes, hogy a 3600-at tesztelni fogja januar elso heteben. De aztan, ha 3860-on atmenne, forgalommal, meg egy-ket nagyobb meretu napos gyertyaval, akkor erre a 3600-as szint eleresere varni kell majd sokat, es nincs ertelme tovabbra is a shortokban fuldokolni.
Szoval az abraknak celjuk van. Az a(z egyik) celjuk, hogy a te elkepzeleseidet a reszveny mozgasaval kapcsolatosan TAMOGASSAK ("igen, jo iranyban allok, hurra" vagy "igen, epul tovabb az ek", stb.), vagy azt CAFOLJAK ("a francba, forditva ulok rajta", "nem is ek, hanem sav", stb.).
Vegul: hasznald ki a tozsdei szunnapokat, meg azokat a napokat, amelyeken nyilvanvaloan erdektelenseg van, nincs forgalom. Pihenni is KELL, kulonben megorul az ember, es a "kritikus" napokon kimerultseg miatt nem tud helyesen donteni. A gondolkodo ember agyal a tozsden, es ez igy van rendjen.
Vagy altalanosabban: mennyit ert 4000Ft tavaly, 10 eve, es mennyit er majd 10 ev mulva?
Emlekszem, hogy gyerekkent 8Ft-ert vehettunk 1 gomboc fagylaltot a sarki kavehazban az 1990-es evek elejen. Jo volna ma is ilyen olcson fagyizni, de a realitas az, hogy -- tobbek kozott -- az inflacio miatt ma keptelenseg 8Ft-ert fagylalthoz jutni, mert ennyi penzbol egyszeruen ma nem lehet azt eloallitani. Ahhoz, hogy valami elkepzelesunk legyen arrol, hogy "regen" 8Ft, azaz egy gomboc fagyi mennyit ert, ahhoz ezt a (mult beli) osszeget jelenertekesitenunk kell. Ezt nem teljesen ertem, hogy a KSH ezt hogyan csinalja, de valahogy az inflaciobol es az MNB alapkamatbol kiszamol egy un. valorizacios szorzo szamot, amivel a mult beli kereseteket megszorozva azok mai vasarloerteket, jelenerteket kapja meg az ember. Ezeket a valorizacios szorzokat hasznaljak tobbek kozott a nyugdij kiszamitasahoz is. A Magyar Kozlonyben lehet ezekrol a szorzo szamokrol tajekozodni link , az 1990-es evekre vonatkozo szam 2014-ben 15.107. Azaz, a 8Ft-os 1990-ben vett fagyi mai, 2014-es jelenerteken 15-szor annyit er, azaz a (KSH es a kormany szerinti) "fair" ara, ha a technologia, es a kereslet-kinalati viszonyok valtozatlanok, akkor nos, ezt kb. 120Ft-ert kellene arulni. (Talan mar 300 Ft-ert sem lehet gombocat venni?)
Szoval ha en gyerekkent, a fagyi melle nagypapamtol kaptam meg 1244Ft-ot, hogy az orosz valsagot megelozo arfolyamcsucson vegyek OTP reszvenyt, akkor az az 1244Ft az mai arakon szamolva (jelenerteken) mennyit is ert? Mekkora penz volt 1244Ft 1998-ban? Ma ez az osszeg a 3.4-szereset erne. Tehat 1244*3.41=4242Ft-ot.
OTP prompt ara ma 3800Ft kornyeken van, ez vasarloero-alapon nezve OLCSOBB (!!!), mint 1998-ban, azaz tobb, mint 15 eve. Jogos ez a varakozas, hogy Magyarorszag legnagyobb bankjat, ami eleg sok vihart tulelt, a nyomott arak ellenere is meg lejjebb varjuk? Hihetetlen, hogy igy van, de hat ha egyszer nem kell senkinek... Jo volna, ha a fagyi is forogna (mondjuk a hataridos piacon), es akkor kisebb-nagyobb valsagok eseten ujra 100Ft-ert, vagy alatta jol bele(v)ennenk.
A lenti chartot megnezve ugy tunik, hogy OTP a 2004-es illetve a 2009-es evektol eltekintve egyaltalan nem volt kiemelkedo vetel, es inkabb csak stagnalt, oldalazgatott (amibe az ember tipikusan savkozepen vett bele). A "szokasos" charton levo hatarozott felfutas reszben a magas inflacionak volt koszonheto.
Jelenertekesitett chart, havi, a kezdetektol: link
Megmondom oszinten erdekesebb, teljesen osszekuszalt chartra szamitottam a jelenertekesites miatt, de osszessegeben csak annyi "erdekeseg" derult ki, hogy a 2008-as Lehman Brothers csod legmelyebb pontjan OTP ertekeltsege az orosz valsagi ertekenel is kisebb volt. A jelenertekesitett "orosz" trendline csokkeno, es kb. 1400Ft-ra mutat. Ja, es ha a longterm csokkeno trendlinet nezzuk, akkor az alol OTP arfolyama mar kioldalazott.
mikkmakk egesz jok az abraid, irok majd kesobb neked is.
mindenkitől elnézést kérek, hogy az ünnepek alatt is újabb és újabb variációkkal terhellek benneteket, de nem tehetek róla, kattogok rajta... szóval most jelen ábra szerint 2015. március eleje, mondjuk kedd 03. ill plusz mínusz pár nap az amikor elvileg eldől, hogy vagy kuka az ék és a 2011. szeptember óta működő körív, és akkor elindul a 18 éves trendet kísérve neki az eső trend vonalának, vagy pedig az ív és az ék metszésénél belehullik az ékbe valameddig???!!! logaritmikus az indikátor és a chart is..
Közben gondolkoztam egy kicsit, és inkább úgy gondolom most már, hogy február közepére tenném a leminősítést, vagy valami nagy horderejű momentumot és utána hát az ék alsó szárára várnám valahová.... Vélemény?
OTP-forecast
A lenyeg, hogy ebbe a topicba olyan bejegyzesek keruljenek, amik javaslatokat tesznek, es azokat ala is tamasztjak valamilyen modon az OTP arfolyam valtozasara, kozeljovoben valo alakulasara. Egyszeru megfigyeles, hogy a kozeptavu trendek kb. 30 naposak, a kerdes az hogy eszre lehet-e ezeket venni idoben? Illetve az, hogy miert alakulnak ki (pl. osztalek-rally, varatlan hir)?
Ez a topic kulonbozne a masik kettotol (az "OTP reszvenyesek ide!" illeteve a "Mennyit er az OTP?") topicoktol abban, hogy itt sem a daytrade mufajt nem szeretnenk kivesezni (ugyanis egy adott napon belul "barmi" lehet, a trendfordito napoktol eltekintve csak zajnak szamitanak), sem pedig fundamentalis alapon ertekelni az OTPt (ugyanis a konyv szerinti es a piaci ertek az nagyon elterhet egymastol). Minket az az egy dolog erdekel, hogy az OTP merre tart a kozeljovoben.
Tobbeknek is van nagyon jo elkepzelese arrol, hogy es mikent alakul az arfolyam, de ezt nem terjesztik a nyilvanossag ele, mert
1) tartanak attol, hogy a brokerek lemennek a stopjaikert; illetve hogy
2) a modelluket hasznalva majd masok is sikeresek lesznek; illetve hogy
3) a modelljuk valojaban rossz, es kesobb emiatt "nevettseg" targyava valnak (beultetes, felbeszeles);
4) stb.
1) Ugyan egy-egy illikvid napon, vagy forgalom nelkuli kisreszvenyben elofordulhat (es elo is fordul!) a "mutyi", am az OTP arfolyamat a nagybefektetoi mozgatjak. Nehany szazmillios brokeri, belfoldi, bennfentes kotes a fo trenden aligha valtoztathat (na jo: Csanyi 5200 kornyeken annak idejen bullbol bearbe vagta).
2) Ha egy modellt sokan hasznalnak, akkor annak torzito hatasa van (ha mar mindenki vett a piacon, akkor nincs aki vegyen, es az arfolyam egyetlen iranyba mehet es az pedig lefele). Abban az egyben biztos vagyok, hogy a forumot olvasok meg egyutt is csak kishalak.
3) Egy modell addig jo, amig az arfolyam azt csinalja, amit a modell leir. Ha a modell mar elter az arfolyamtol, akkor az megy a kukaba, es nezni kell helyette masikat. Modellek jonnek, modellek mennek. Lehet tobb parhuzamos modell is: ezek vonatkozhatnak kulonfele idotavra, ezek lehetnek egymasnak ellentmondok (valaki kitorest, mas letorest var). Barmi, ami egy gyufalanggal intelligensebb a teljes sotetsegnel, nos, az johet.
4) stb.
Szoval a terv az, hogy ez valamifele ok-okozati topic volna. Ez egy aktualis topic, mert en magam tudok ket egymasnak homlokegyenest ellentmondo kozeptavu modellrol. Nagyon izgalmas kerdes, hogy melyik fog valora valni? Rally indul a napokban, vagy beszakadas jon?
Akinek van barmilyen elkepzelese, modellje, az jojjon, es ossza meg velunk.