Topiknyitó: Törölt felhasználó 2022. 01. 25. 09:28

OROSZ-UKRÁN háború  

Kíváncsi vagyok kinek mi a véleménye erről .
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
szieszta 2022. 08. 12. 09:05
Előzmény: #19836  Shortelek
#19840
Én csak annyit tudok, hogy egy nemzetiség felmorzsolásának legjobb módszere a nyelvének haszálatának  a korlátozása. A vegyes házasságok 99%-ánál az "államnyelv" lesz a kiválasztott anyanyelve az utódoknak. Az meg már egyet jelent azzal, hogy nem magyarnak fogja magát vallani.
Szlovákiában nagyon sok ismerősöm van, ott már számtalan Mesároš, Naď, Lendel, de még Maďar nevezetű nem tud egy szót sem magyarul. A nagypapa meg szlovákul nem beszélt.
Van egy nagyon jó mondás, a birkák között lehet bégetni, de próbáld meg ezt a farkasok között. 
Persze nagyon sok embernek teljesen mindegy, melyik nemzet himnuszát énekli, csak az a fontos, hogy a pocak tele legyen. 
Az viszont igaz, hogy nem árt több nyelvet beszélni, csak az ne az anyanyelv rovására menjen.
Phylaxa 2022. 08. 12. 08:53
Előzmény: #19836  Shortelek
#19839
Korlátozás. Azt korlátozzák, ami megvan. Nem bonyolult.
totoro
totoro 2022. 08. 12. 08:46
Előzmény: #19832  broccoli
#19838
Ritka értelmes poszt, de miért dobsz gyöngyöt a disznók közé? Felesleges időpocsékolás, hívőket nem fogsz észérvekkel meggyőzni.
Shortelek 2022. 08. 12. 07:23
Előzmény: #19835  sasa44
#19837
Há mi történt gyuluskával?:))
Shortelek 2022. 08. 12. 07:23
Előzmény: #19824  Phylaxa
#19836
"más anyanyelvű lakosság nyelvének a leírtak szerinti barbár és erőszakos korlátozásáról viszont igen."
Ez csak a te fejedben fogalmazódik meg így, biztos vagyok benne, hogy a magyarok használhatják a nyelvüket magánba, ha van magyar nyelvű iskola akkor ott is, nyilván a hivatalos nyelv az ukrán, a hivatalokban az a nyelv dívik, mivel Ukrajnában élnek, ezt úgy beállítani, hogy elnyomják a magyarokat az csak túlzott nemzetieskedés, hazugság, a szélsőségesek propagandája.
sasa44 2022. 08. 12. 04:35
Előzmény: #19827  Prophet_001
#19835

Szegény Gyuszi!
Ott messze-messze Dél-Tirolban, tejesen el lesz vágva az internettől hisz köztudomású hogy Ausztria mennyire fejletlen  ország mihozzánk képest.
Talán nem kéne úgy tenned, mintha elhalálozott volna...
broccoli 2022. 08. 11. 23:18
Előzmény: #19833  szieszta
#19834
Ukrajnában is mindenki olyan nyelven beszél, amilyenen tud. Itt viszont az iskolai közoktatás nyelvéről van szó. Államilag, közpénzből finanszírozott közoktatás esetében hogyan kell teret engedni Adam Smith piacokat szabályozó láthatatlan kezének? Nyisson az állam/önkormányzat minden évben valamennyi, kisebbségiek által is lakott településen, az összes évfolyamon külön osztályt az egyes etnikumokhoz tartozó gyerekeknek, aztán zárja be, ha mégsem mutatkozik rá igény? Nem vagyok benne biztos, hogy ez elvárható lenne az államtól. Az adott nyelvi / etnikai kisebbség által alapított iskolákra viszont nem vonatkozik a nyelvtörvény, ott minden tantárgyat lehet magyarul is oktatni: https://kiszo.net/2021/09/04/a-magyar-nyelvu-oktatas-helyzete-karpataljan/
szieszta 2022. 08. 11. 23:00
Előzmény: #19832  broccoli
#19833
Demokráciában mindenki olyan nyelven beszél, amit tud, aztán csak az  a kérdés, mennyire fog érvényesülni. Kényszerítés csak ellenszenvet hoz.
A szabad piac tökéletes szabályzó. Ha nem avatkoznak be, gyönyörűen tud szelektálni.
broccoli 2022. 08. 11. 22:35
Előzmény: #19828  Phylaxa
#19832
Nem állt szándékomban elbeszélni melletted. Szerintem egyszerűen csak arról van szó, hogy mindketten másból indulunk ki. Én azt tételezem, hogy egy majd 40 milliós országban van egy Kárpátaljának nevezett régió, ahol 1.250.000 ember él, akik közül 77,5% az ukrán, 11,6% pedig magyar. Ezek alapján én úgy gondolom, hogy a magyar kisebbség mind regionálisan, mind pedig országosan számarányában jelentéktelen, területileg viszont koncentrált. Ez a két tényező együttesen felveti annak a veszélyét, hogy egyfajta nyelvi zárvánnyá váljanak az országon belül. Én nem gondolom azt, hogy egy ilyen koncentrált magyarlakta közösségben reális elvárás legyen az állam részéről az, hogy a kisebbségi hátterű gyerekek a saját családjuktól tanuljanak meg a magyar nyelv mellett még ukránul is (azt már elmagyaráztam, hogy az ukrán nyelvtudást miért tartom létkérdésnek Ukrán állampolgárok esetében). Márpedig könnyű belátni, hogy ha sem a család, sem pedig a közoktatás nem tanítja meg a gyerekeknek az ukrán nyelvet, akkor felnőttként nagyon limitáltak lesznek a lehetőségeik a saját közösségükön kívül a munkára/boldogulásra. Én egyébként egyáltalán nem vagyok bevándorlás ellenes. Ha rajtam múlna, akkor bármilyen etnikum költözhetne Magyarországra, az egyetlen követelmény csak az lenne, hogy a bevándorló legyen hajlandó integrálódni az itteni társadalomba, aminek az előfeltétele ugye a legalább középfokú nyelvismeret. Ebből a meggyőződésemből kifolyólag nem tudom hibáztatni az ukrán adminisztráció azon törekvését, hogy garanciát szeretne az etnikai kisebbségek ukrán nyelvismeretére vonatkozóan. Én már az eddig leírtakat is kielégítő indoknak tartom a kötelező ukrán nyelvoktatás követelményével kapcsolatban (ami ugye csak a magyar nyelvű közoktatás kárára valósítható meg), de emellett szeretnék még 2 +1 másik tényezőt is megemlíteni. Az első az, hogy a nyelvtörvény nem a magyar kisebbség, hanem az orosz propaganda ellen született, a második pedig az, hogy az elmúlt 12 évben egy olyan kormány gyakorolta a hatalmat Magyarországon, amely hivatalosan is felvállalta az irredenta eszmékkel kapcsolatos rokonszenvét, amelyet az utóbbi időben az orosz propaganda is megpróbált tovább tüzelni (Kárpátalja visszacsatolása egy orosz győzelem esetén). Ezen tényezők számomra teljesen elfogadhatóvá teszik az ukrán törvényhozás azon törekvését, hogy akár a nemzetiségi nyelvű oktatás háttérbeszorítása vagy ellehetetlenítése árán is garantálják a felnövekvő állampolgáraik ukrán nyelvtudását. Mindezek mellett (+1) én azt sem tudom figyelmen kívül hagyni, hogy az ukrán nemzet gyakorlatilag most születik meg a szemünk láttára. Ez a nemzet egy olyan multietnikus hátterű államban jön most létre, amelyben eddig 20 különböző nyelvet beszéltek, és még az anyanyelvi beszélők sem feltétlenül az ukránt használták az orosz nyelv magasabb presztízse miatt (https://hu.wikipedia.org/wiki/Szurzsik). Ezt az államot és sokszínű lakosságát érte 2014-ben és 2022-ben egy olyan külső orosz agresszió, amely gyakorlatilag az állam integritását veszélyezteti. Ilyen előzmények után én nagyon megértő tudok lenni egy olyan ukrán adminisztrációval szemben, amely ebből a multietnikus lakosságból egy összetartó és egymással azonos nyelven kommunikálni képes nemzetet akar létrehozni. Én ezt azért nem látom nacionalista elnyomásnak, mert tudtommal az Ukrajnában élő kisebbségek is a hatalom mellett állnak ebben a kérdésben. Már említettem korábban is, hogy a megszálló orosz hadsereg gaztetteinek nyilvánosságra kerülése óta az Ukrajnában élő orosz nyelvű lakosság is fokozottabb lojalitással viszonyul a Zelenszkij vezette kormányhoz, és még az orosz nyelvhasználatot is önként mellőzni kezdte. Ha a jövőben ez a helyzet megváltozna, és a mostani ukrán kormány elvesztené az etnikai kisebbségek belé vetett bizalmát, akkor természetesen én is revideálni fogom az álláspontom, és támogatni fogom az autonómiára vonatkozó követeléseiket. Amíg viszont azt látom, hogy az orosz megszállás eshetősége még az ukrajnai oroszokra is rémisztően hat, addig nem látom értelmét sem a nyelvtörvény visszavonásának, sem pedig az – orosz kisebbség által sem akart – autonómia követelésének.   
Phylaxa 2022. 08. 11. 21:50
Előzmény: #19830  vigkrisz
#19831
Olvasd el a kiindulópontot és képben leszel!
vigkrisz 2022. 08. 11. 21:31
Előzmény: #19828  Phylaxa
#19830
Magyarországon megteheted ezeket németül?
Nem.
broccoli 2022. 08. 11. 21:28
Előzmény: #19827  Prophet_001
#19829
Egyébként nagyon megható, hogy a távolléte alatt is ilyen sokat gondolsz a kispajtásodra. Erősen remélem, hogy kölcsönös a szimpátia, és te is legalább ilyen gyakran az eszébe jutsz!
Phylaxa 2022. 08. 11. 21:27
Előzmény: #19825  broccoli
#19828
Már másodszor beszélsz el mellettem: ki beszélt arról, hogy Ukrajnában ne tanuljanak ukránul? A kérdés az volt, hogy Kárpátalján miért nem tanulhatnak magyarul? Miért nem szerezhetnek szakmát magyarul, miért nem szerezhetnek diplomát magyarul? Miért nem intézheti az ügyeit magyarul?  Választhatja ukránul is, is ha akarja. Egyáltalán milyen évet írunk? 1920-at? Autonómia? 
Prophet_001
Prophet_001 2022. 08. 11. 20:36
#19827
Gyuszinak tetszene a mai híradó, fatüzelés, nyugdíj emelés, benzinár, kétfejű borjú. A felszabadító különleges művelet nem érdekel senkit, unalmas. 🥱🥱🥱
broccoli 2022. 08. 11. 20:16
Előzmény: #19823  Prophet_001
#19826
Ha a Krím elektromos hálózatába 2015 óta nem a Zaporizzsja Atomerőműből táplálják be az áramot, akkor így 7 év után miért pont ezen a télen fognak megfagyni a krími ukrán és orosz gyerekek abban az esetben, ha idén sem onnan érkezik majd a drótokon a delej? 
broccoli 2022. 08. 11. 19:58
Előzmény: #19824  Phylaxa
#19825
Az iskolában történő ukrán nyelvhasználat egész pontosan milyen mechanizmuson keresztül öli meg az ezeréves kultúrát egy olyan gyerek esetében, aki otthon a szüleivel és a rokonaival amúgy is magyarul beszél?
Phylaxa 2022. 08. 11. 18:47
Előzmény: #19822  broccoli
#19824
Az adott állam hivatalos nyelvéről nem tettem említést, az egy adott ország belügye. Az elrabolt területeken élő más anyanyelvű lakosság nyelvének a leírtak szerinti barbár és erőszakos korlátozásáról viszont igen.
      
A szabad nyelvhasználat nem vezet el semmiféle szegregációhoz. Az adott hivatalos nyelven mindenki megtanul a saját és családja érdekében, ha érvényesülni akar az adott országban. Az ellenkezője viszont egyértelműen megöli az adott 1000 éves kultúrát ugyanabban az országban. Te nem tartod ezt barbárnak és erőszakosnak, én viszont igen.
Prophet_001
Prophet_001 2022. 08. 11. 17:29
#19823
Petro Kotyin, az Enerhoatom ukrán állami atomipari vállalat vezetője pedig szerdán az áramvezetékek elvágását helyezte kilátásba, amennyiben Európa legnagyobb atomerőművét, a zaporizzsjai létesítményt rákötik az Oroszország által elcsatolt Krím félsziget hálózatára. „Úgy vélem, hadseregünk készen fog állni erre, ha szükségessé válik” 
Az ukronácik azt akarják, hogy a krími orosz és ukrán gyermekek megfagyjanak.😥
Gyilkosok. 
broccoli 2022. 08. 11. 16:39
Előzmény: #19821  Phylaxa
#19822
Az előző hozzászólásomban összeszedett pontok alapján én nem látom fenyegetve a szabad nyelvhasználatot, az anyanyelven történő tanulás korlátozása pedig szerintem egyáltalán nem barbár és erőszakos cselekedet. Itt tudsz utána olvasni az aktuális szabályoknak: kiszo.net/2021/09/04/a-magyar-nyelvu-oktatas-helyzete-karpataljan/ Én tényleg nem értem, hogy egy állam miért nem várhatja el azt, hogy a területén élő, és a költségvetéséből finanszírozott oktatási intézményeit látogató diákok megtanulják az állam hivatalos nyelvét. Márpedig erre csak akkor van garancia, ha az oktatás – legalább részben – az állam hivatalos nyelvén történik. Ha egy kisebbség nem beszéli az állam hivatalos nyelvét, akkor a kisebbség tagjai előbb-utóbb hátrányba kerülnek a többségi társadalom tagjaival szemben, hiszen csak korlátozottan fognak tudni munkát vállalni és hivatalos ügyeket intézni. A hivatalos nyelv ismerete megelőzheti ezt, és így segíti a többségi társadalomba történő beilleszkedést és megelőzi a szegregálódást és ezáltal a – jobbosok által annyira rettegett – párhuzamos társadalmak kialakulását. Márpedig a szegregáció és a marginalizáció könnyen elvezethet a radikalizációhoz, úgyhogy nem nehéz belátni, hogy mindenki érdeke, hogy a többségi társadalmak és a kisebbségek képesek legyenek szót érteni egymással. Ebből a szempontból pedig teljesen mindegy, hogy az adott kisebbség hány generáció óta él az adott területen, és az ő ősei voltak ott korábban, vagy a mostani államnyelvet beszélő többségi társadalom tagjainak felmenői.
Phylaxa 2022. 08. 11. 16:00
Előzmény: #19820  broccoli
#19821
Ukrajna 1919-ig nem létezett. Egy jó része a mai területének, a lakosságával együtt a cári birodalomhoz tartozott. Logikailag lehetetlen bizonyítani, hogy ha a földfelszín eme tartománya nem Ukrajna név alatt létezett, akkor a létező nevek alatti területekből, az ott élő valamilyen nyelvet beszélő lakossággal együtt ne kapott volna. A Földfelszínt tekintsük ugyanakkorának, gondolom ebben mindenki egyetért.
    
Abban is gondolom, hogy egyetértünk, miszerint Kárpátalja nem, hogy Ukrajnához, de még a cári Oroszországhoz sem és Lengyelországhoz sem tartozott. Tehát az ott élő lakkosság bármiféle korlátozása a szabad nyelvhasználat és anyanyelven történő tanulás megvonása számomra igencsak barbár és erőszakos cselekedet. De ha ez nem igaz és az ott élő lakosság szabadon tanulhat bármilyen szinten magyarul és ezen a nyelven diplomát is szerezhet, sőt, az ügyeit is intézheti, akkor nem szóltam. Úgy tudom, hogy ez nem igaz. Márpedig, ha ez így van, akkor nem nehéz elképzelni, hogy a fentebbi okokból más területeken is lehetnek ilyen problémák.

Topik gazda

sotime
4 2 1

aktív fórumozók