Topiknyitó: Portfolio 2014. 01. 14. 16:26

Orbán évtizedekre Oroszországhoz kötött minket  

Ugrás a cikkhez
Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin a magyar gazdaság szempontjából jelentős méretű megállapodást írt alá. Oroszország valósíthatja meg az évszázad magyarországi beruházását, a Paksi Atomerőmű bővítését, méghozzá tender nélkül. Oroszország a projekt...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=193947
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2014. 01. 17. 13:30
Előzmény: #260  Törölt felhasználó
#280
„- az évtizedekre, évszázadokra való hulladék kezelés, tárolás költségeit;
- az atomerőmű sorsát az élettartam után, annak kezelését; „

Ez a hulladék elhelyezés és élettartam utáni szétbontás is messze túl van lihegve.

Nem túl közismert, hogy a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójában most is közel 15 évnyi elhasznált fűtőelem van. Ez semmi más, mint egy nagy medence, mert a víz kiváló sugárzás csillapító és elvezeti radioaktív bomlás során keletkező hőt. Persze értelemszerűen a környezettől el van zárva és le van árnyékolva. Legalább 3-5 évet kell pihentetni a fűtőelemet mielőtt visszavihetik Oroszországba. A radioaktivitás és ezzel párhuzamosan a bomlási hőtermelés egy exponenciális görbe mentén csökken. 3-5 év után már nem termel annyi hőt a fűtőelem, hogy a több napi vasúti szállítás alatt ez gondot okozzon. Azonban bár van keretszerződésünk az oroszokkal a visszaszállításra, de az egyes szállításokról külön meg kell állapodnunk. A szállítások csak az első években voltak rendszeresek. Ekkor még az oroszok nagyban atomfegyvereket gyártottak és ezekhez az alapanyagot jórész a kiégett fűtőelemek feldolgozásából nyerték. A hidegháború végét követően már ritkultak a megállapodások a kiszállításokról. Emiatt a KKÁT-ban most 3-5 év helyett 14 évnyi kiégett fűtőelem pihen (7500 kazetta). A KKÁT-ot eleve modulokban bővíthetőre tervezték és a bővítések több lépcsőben meg is történtek. Jelenleg nagyjából 10 évnyi szabad hely van, de mivel a most kötött megállapodás előtt nem volt biztos, hogy mikor mennyit tudunk kiszállítani, 2017-ig a KKÁT-ot eleve max. kapacitásra tervezték bővíteni. Ez egy atomerőmű összköltségéhez képest nagyon kis arányú, az egyes bővítéseket nézve jellemzően néhány milliárdos, az eddigi összköltséget nézve pedig tízmilliárdos nagyságrendű költséget jelent. A max. kapacitás azt jelenti hogy az üzemidő hosszabbítás után 2032-2037-ig termelő 4 blokk teljes kiéget fűtőelem termelése elhelyezhető legyen a KKÁT-ban (közel 19 ezer kazettás kapacitás).

A most megkötött megállapodás szerint az oroszok el fogják szállítani a kiégett fűtőelemeket. Ez azért éri meg nekik újra, mert bár új atomfegyvereket már nem gyártanak, viszont elkezdtek építeni olyan negyedik generációs, gyorsneutronos erőműveket, amelyek a kiégett fűtőelemeket használják (BN-800-as). Innentől kezdve a kiégett fűtőelem számukra nem hulladék, hanem üzemanyag.

De még ha nem is szállítanák vissza az oroszok a kiégett fűtőelemeket, akkor is könnyen belátható, hogy az az átmeneti tároló, ami eddig a gyakorlatban évtizednyi ideig képes volt környezeti terhelés nélkül tárolni a fűtőelemeket, az ezután is képes lesz rá. Akár 50-100 évig is el lehetnek ott minimális költség mellett a kiégett fűtőelemek, amíg mi is építünk egy gyors neutronos erőművet, mert a felgyűlt kiégett elemek már a teljes élettartamra elegendő ingyen üzemanyagot biztosítanak.

Ha zöld szemléletű, vagy megújuló energetikai beruházásokban érdekelt becsléseket olvasol a hulladék elhelyezésének költségéről, azok kizárólag a legdrágább, atomhulladék temetős megoldással számolnak. Újrafeldolgozással/felhasználással soha.

De még ha nem is hasznosítanák és szállítanák el soha a kiégett fűtőelemeket, akkor is kézenfekvő, hogy az elemek legjobb temetője maga a tároló, ahol jelenleg is vannak. 50-100 év víz alatti tárolás után ki kel önteni ólommal, ami elnyeli a sugárzást és elvezeti a nagyon lecsökkent maradék bomlási hőt. Nagyságrenddel olcsóbb.

A kis és közepes aktivitású hulladék elhelyezésének drágasága csak legenda. Ezeket szilárdítják (ha folyékonyak), tömörítik és 200 literes acélhordókba teszik. Komoly hőt ezek nem termelnek. Az acél hordófal önmagában nagyrész leárnyékolja a sugárzásukat. Elszállítják a Bátaapáti hulladéktemetőbe. Bátaapáti költsége messze nem olyan nagy. Eddig 32 milliárdot költöttek rá és még 37 milliárdba kerül, hogy a kapacitása elég legyen a 4 jelenlegi blokk hosszabbított üzemidejének végéig.

Nem közismert, de van egy Központi Nukleáris Pénzügyi Alap, amiben most 230 milliárd pihen és az atomerőmű évente 20 milliárdot fizet be. Ebből finanszírozták eddig is bátaapátit és ez nyújt fedezetet a leszerelésre is.

A leszerelés sem olyan horribilis költség. Greenpeace-es módszerrel persze az. Ha zöld szemléletűeket, vagy megújuló energetikai beruházásokban érdekelteket kérdezed, akkor ők úgy számolják a leszerelés költségét, hogy valaki majd nekiáll szétflexelni a reaktort. Persze robotokkal, kenyérgőzzel mert egészségtelen lenne. A darabokat elszámítják egy szuperbiztos, kilométer mély sóbánya aljában lévő atomtemetőbe. Felszorozzák, a primer körben lévő anyag tonnáit és köbmétereit ennek költségével és kijön egy jó nagy szám.

Ezzel szemben az a kézenfekvő, hogy ha üzem közben a reaktor nem terhelte számottevően a környezetet, akkor leállítás után sem fogja, ha nem piszkálják, amikor csak tízezered akkora már csak a sugárzás a reaktoron belül. A szekunder kört természetesen szétbontják. A generátor, a gőzturbina, a segédberendezések máshol hasznosíthatók, de még ócskavas áron is bőven többet érnek, mint a leszerelési költség. Idáig pozitív szaldója van a leszerelésnek. A primer kört ott hagyják, ahol van. A reaktort feltöltik vízzel. A benne termelődő üzemi állapothoz képest százezred akkora bomlási hőt a meglévő primer köri hőelvezetés vígan elvonja. A hőcserélő köré (ami üzemszerűen gőzfejlesztőként működött) rittyentenek egy kis medencét a hőelvonáshoz. Pár év alatt a hőtermelés jelentősen lecsökken és már nem kell keringetni. Ekkor feltöltik a konténmentet is vízzel és a maradék hőt a konténment fala már le tudja adni. Ha nagyon ezer százalékig biztosra akarnak menni, akkor rávezetnek egy pici csatornában némi Duna vizet a konténment falára kívülről hőelvonási célból (nem válik sugárzóvá). Végül pár évtized múlva az egészet feltöltik betonnal. Vagy simán csak úgy hagyják vízzel tele. Kívülről annyi látszik az egészből, hogy ott marad 4 db, egyenként egy hétvégi ház területének megfelelő méretű, kör alakú beton sapka, ami alig látszik ki a földből. Ha pár száz év múlva kilyukad valamiért és kifolyik belőle a víz, akkor sincs semmi gond, mert ennyi idő alatt alig mérhető szintre csökken a sugárzás és ha a talajvízzel elkeveredve felhígul, nyugodtan meg is lehet inni. Így azért messze nem olyan nagy költség a leszerelés sem.
kukutyinbenko 2014. 01. 17. 13:05
Előzmény: #277  Törölt felhasználó
#279
Gondolom az oroszok önköltségi áron építik az erőművet (bár kíváncsi leszek mit szól majd ehhez a Közgép?), és kamatmentesen adják a hitelt. Persze egyéb kéréseik sem lesznek, ők nem olyan fajták...ők olyanok mint Süsü virága. "Ha szereted viszont szeret, meglocsolod örül ám"

Érdekes egyébként, hogy a bankokat, az egyéb hitelezőket mindig valami gonosz kézzelfogható személyként képzelik az emberek. Fel sem merül hogy manapság már a rendszerben keringő tőke többsége kisemberek magtakarításaiból jön össze. Még az is lehet, hogy pl. a gonosz Franklin Templeton (bár ő most nem gonosz mert vesz tőlünk állampapírt) a hozzánk befektetett tőke egy részét, magyar békemenetes nyugdíjasok, magyar bankok befektetési alapjaiba elhelyezett megtakarításaiból gyűjtötte. Ergo maga ellen tüntetett néhányuk.
Azt már csak félve teszem hozzá, hogy nem kötelező ám hitelt felvenni most éppen atomerőműre, máskor nyugdíjra, 13. havi közalkalmazotti juttatásra, új honvédségi járművekre, lakástámogatási rendszerre stb. stb. Lehet úgy is csinálni hogy ennyi van, osszátok be elvtársak! Ja hogy az meg nem népszerű a választásokon? Ja kérem...?!
Törölt felhasználó 2014. 01. 17. 12:08
Előzmény: #262  Törölt felhasználó
#278
"A világon most 450 reaktor működik 15,5 ezer reaktorév eddigi működési tapasztalattal. Ehhez képest volt egy Csernobil és egy Fukusima."

És még egy pár.Pl.
2011. március 11. - Japán
2005. május 29. - Az észak-angliai
1999. szeptember 30. - japán tokaimura
1993. április 6. - Szibériai Vegyi Kombinát
1986. április 26. - Szovjetunióba Csernobil
1979. március 28. - Amerikai Three Mile Island
Törölt felhasználó 2014. 01. 17. 12:02
Előzmény: #275  kukutyinbenko
#277
A tőlük felvett hitelt, az ó kereskedelmi láncaikban vásároltuk le, ami rövid idő alatt már az elvitt profit formájában hozzájuk került, a törlesztő meg itt maradt.
Ez dupla haszon volt nekik.
Törölt felhasználó 2014. 01. 17. 11:59
Előzmény: #274  Sigorszky
#276
Valami francia cég volt, aki a kazattacserét, vagy valami hasonló dolgot, vasolvasztássá fuserált a reaktorban.
Még kártérítést is fizettek peren kívül, a kiesésért.
kukutyinbenko 2014. 01. 17. 11:58
Előzmény: #271  Törölt felhasználó
#275
Ezt fejtsd már ki érthetőbben légy szíves.
Sigorszky 2014. 01. 17. 11:57
Előzmény: #271  Törölt felhasználó
#274
Korrekt feltételek? Na ezt honnan tudod? Te politikusnak mindent elhiszel? )
Persze ez is lehet, meg az ellenkezője is. De én azért NL-né szakértelmében oly nagyon nem bíznék...
Törölt felhasználó 2014. 01. 17. 11:56
Előzmény: #269  berlini
#273
Szépen megy az FHB-m, remélem zárásig marad a tempó.
Törölt felhasználó 2014. 01. 17. 11:55
Előzmény: #270  kukutyinbenko
#272
"kívülről történő illegális vezérléssel"
Azt a Moszad meg tudta csinálni, az Iráni centrifugák túlpörgetésével.
Volt egy spannjuk, aki az üzemben telepítette a vírust, mert kívülről nem lehetett.
Törölt felhasználó 2014. 01. 17. 11:51
Előzmény: #267  kukutyinbenko
#271
Az 1 éves államadósságtörlesztő + elvitt profit feléért kapunk egy vacsi új erőművet. Az elsőt az EU-s testvéreink vitték, a másodikat, szerintem korrekt feltételekkel adják.
Lehet választani, hova érdemesebb tartozni.
kukutyinbenko 2014. 01. 17. 11:46
Előzmény: #262  Törölt felhasználó
#270
Érdekes a biztonsági okfejtésed, de amennyire én tudom Csernobilt a személyzet sorozatos hibái okán sikerült felrobbantani. Tudom nálunk ez kizárt mert,
1. mi vagyunk a legokosabb nép
2. a kontraszelekción alapuló kinevezések nálunk elképzelhetetlenek

Fukusima típusú eseménytől én sem tartok reálisan, de terror cselekményt, fegyveres konfliktust nem lehet kizárni sajnos. Emellett érdekes felvetés volt azt hiszem tokos kollegától, hogy mi a helyzet a mai technológiák által simán elképzelhető kívülről történő illegális vezérléssel? Teljesen kizárható forgatókönyv?
berlini
berlini 2014. 01. 17. 11:39
Előzmény: #244  Törölt felhasználó
#269
Tévedsz, nem Demján az.
Talán Széles.
Törölt felhasználó 2014. 01. 17. 11:38
Előzmény: #264  Denever
#268
Azt is a nyugati alvállalkozók baxták el, az oroszok meg helyre hozták.
kukutyinbenko 2014. 01. 17. 11:37
Előzmény: #253  Törölt felhasználó
#267
"Azonban azzal is számolni kell, hogy 2025-ig a jelenlegi hagyományos, nem atomerőművi kapacitásunkból is ki fog esni (öregkori végelgyengülésben kimúlik) több, mint 3000 MW kapacitás és ebből bő 2000 MW alaperőművi. Ha ezeket Paks II-vel akarják pótolni, akkor legfeljebb még egy évet értek volna rá a döntéssel. "

Nos akkor érdemes átkalkulálni az egész számításodat, mert arra már többen többször felhívták a figyelmet (viszont reakció soha nem jött rá), hogy a legnagyobb blokk teljesítményével megegyező tartalékkapacitást kell üzemben tartani biztonsági okokból. Tehát két nagy reaktor ezen a téren csak rontja a jelenlegi helyzetet.

A megtérülésnél érdekes, hogy a napenergia kapacitásoknál kevesled az élettartam legalább félidejére történő megtérülést, miközben Paksnál egy hasonló elvárást már sokallsz. Szerintem egyáltalán nem túlzás a hitel futamidejével megegyező nullszaldós elvárás, mert
1. ki a tököm tudja mi lesz energiafronton 50-60-70 év múlva? (jelzem 30 évet sem lehet előrelátni...)
2. jó lenne ha az áramot fogyasztók fizetnék az árba építve a költségeket, és nem az adófizetőkre terítenék szét évtizedekre elosztva. (miért én fizessek több adót, azért hogy pl. egy vasmű olcsóbban tudjon termelni?)
csendben 2014. 01. 17. 11:37
Előzmény: #261  Denever
#266
Olyan tegye fel a kezét,aki a csernobili esemény idején nem evett semmit! :-)
Törölt felhasználó 2014. 01. 17. 11:36
Előzmény: #262  Törölt felhasználó
#265
"A világon most 450 reaktor működik 15,5 ezer reaktorév eddigi működési tapasztalattal. Ehhez képest volt egy Csernobil és egy Fukusima. Ez 1 a 7750-hez esély évente."

Szorozd fel 60 évvel. És tedd hozzá, hogy nálunk mindent vinne egy ilyen.
Denever 2014. 01. 17. 11:35
Előzmény: #262  Törölt felhasználó
#264
Én úgy emlékszem nálunk is volt baleset és leginkább a szerencsénknek volt köszönhető, hogy most nem világít a Balaton minden éjjel.

Jól imádkoztak a mérnökök.
csendben 2014. 01. 17. 11:33
Előzmény: #250  Törölt felhasználó
#263
Sem Vértessel sem Veled nem vitatkozom olyanról,amit még a Parlament sem ismer (tények),mert hipotetikus vitának nem sok értelmét látom.
Kálmán Olga számításához csak annyit,hogy a fogyasztó nem az önköltségi árat fogja fizetni.

Ennyi!
Törölt felhasználó 2014. 01. 17. 11:29
Előzmény: #258  Sigorszky
#262
Ezek a nyomott vizes reaktorok alapelvüket tekintve másként működnek, mint a grafit moderátoros Csernobil. Olyan típusú baleset elvileg is kizárt. Magyarországon a szökőár esélye is elég kicsi, lévén nincs tengerpartunk. De a szóban forgó reaktorokat konkrétan szökőár ellen is méretezték.

A biztonságáról csak a korábbi hozzászólásomat tudom idézni:

A konstrukciójuk másokéhoz képest masszív és biztonságos (olyan oroszos, van benne anyag). ... Az orosz reaktornak van zónaolvadék csapdája. Masszív, dupla konténment. Kibírja a repülőgép becsapódást. Bírja a földrengést (9-es erősségűt). Ellenáll külső robbanásnak (30 kPa, 1s-ig). Méretezve van orkán erejű szélre. Extrém hó és jégterhelést visel el. 4-szerezettek a főrendszerei. Passzív hőelvonás a reaktortól, a konténmenttől és a gőzfejlesztőtől. Vészleállás esetén 72 óráig biztonságos emberi beavatkozás és külső áramellátás nélkül (tehát még a dízel vészgenerátorok bekapcsolása nélkül is).

Konkrétan az AES-2006/VVER-1200/MIR-1200 esetében a zónasérülés kockázata kisebb, mint 5,94*10-7 1/reaktorév. A radioaktív anyag kikerülésének kockázata kisebb, mint 1,8*10-8 1/reaktorév. 60 éves működés alatt ez 1 az 1 millióhoz esélyt jelent a radioaktív anyag kikerülésére.

A világon most 450 reaktor működik 15,5 ezer reaktorév eddigi működési tapasztalattal. Ehhez képest volt egy Csernobil és egy Fukusima. Ez 1 a 7750-hez esély évente. De ha csak annyit elfogadsz, hogy a jelenlegi reaktorok azért biztonságosabbak, mint a régen építettek, akkor az esélyt még a legpesszimistábban sem becsülheted néhány 10, vagy 100 ezer évente 1 nagyobb balesetnél többre.

Persze van akinek ez is sok, de az ne üljön autóba, ne menjen ki az utcára, mert annak kockázata sokkal magasabb.

Akik az atomerőmű kockázatát próbálják túlhangsúlyozni, azok elfelejtik hozzátenni, hogy a fosszilis erőművek által kibocsátott por, korom, savgyökök és a tökéletlen égés miatt keletkező rákkeltő anyagok üzemszerűen is nagyságrendekkel több ember halálát és megbetegedését okozzák évente, mint amennyien eddig összesen meghaltak, vagy megbetegedtek atomerőművi balesetekben.

Kevesen tudják, hogy mivel egy szénerőmű több tízmilliószor több szenet éget el ugyanannyi energia előállításához, mint amennyi uránt egy atomerőmű felhasznál, a szén C14 izotóp tartama miatt a szénerőművek több nagyságrenddel több radioaktivitást bocsátanak ki, mint az atomerőművek.
Denever 2014. 01. 17. 11:17
Előzmény: #260  Törölt felhasználó
#261
Csernobil-i balesett majd 30 éve történt.
Tegye fel a kezét, aki venne olyan zöldséget amire származásként Csernobil van feltüntetve.

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek