Őszintén mondom, hogy örülök a sikereidnek, ami természetesen a Te érdemed. Kicsit bànt, hogy nem említesz meg engem, aki neked mindíg jó tanàcsot adott!
Én 950-en hagytam itt ezt a trágyadombot, elég komoly veszteséggel. Kb fél éve. Pedig nagyon hittem ám benne. Azóta bőven visszajött a mínusz, sőt, háromszoroztam. Opus, Appeninn, Nordtelekom. Szóval nem bántam meg. Ha itt maradtam volna, ugyanott tartanék, mint fél éve. Azaz jó nagy mínusszal sehol. Egy idő után már nem célszerű várni a csodát, hanem lépni érdemes. No de őszintén drukkolok és a legjobbakat kívánom a kitartóknak.
Ha tényleg nem tiszta akkor leírom: Egy részvényes fundamentális részvényesi értéke a vállalatértéknek azon része, hogy mekkora részét birtokolja a teljes részvénycsomagnak. Tehát ha mondjuk egy részvényenkent 1500 forintot érő fundamentális értékkel bíró cégben 1350 forinton tőkét emelnek, akkor az ceteris paribus alacsonyabb új egy részvényre jutó fundamentális értéket fog jelenteni, mivel az adott értéknél kevesebb kerül a cégbe. Ha ugyanennél az 1500 forintos egy részvényre jutó fundamentális értékű vállalatnál 1000 forintért saját részvényt vásárolnak akkor növekedni fog ceteris paribus az egy részvényre jutó fundamentális érték. Ugyanez egyben méginkább érthető: ha a cég megvásárol 100 részvényt 1000 forintos darabáron, majd tőkét von be 1350 forintonkéngi részvényaron 100 darabot akkor ezen hatások együttese lenne, hogy a részvények száma nem változna, cserébe a vételi, illetve a tőkebevonási árak közötti különbözet a cégben maradna, vagyis annyival nőne a vállalat egészének fundamentalis érték. Természetesen nem feltételezem, hogy annyi saját részvényt venne a cég 1350 forint alatt, mint amennyi új részvényt most ki fognak bocsátani 1350 forinton, de attól még a logika ugyanaz. Ceterum censeo: a saját részvény vásárlás ezen a szinten értékteremtő folyamat lenne a maradó részvényesek számára. (Illetve kevésbé fontos, de a távozó részvényesek számára is mert valószínűleg ők még amúgy is el akarják adni és örülnek ha el tudják ott ahol végül eladnák)
Az az igazság, hogy csak magas még az ezer Ft-os névérték. Nagy kihívást jelent. Sem a cég a saját vételeivel, sem a nagybefektetők, sem pedig a kicsik nem tudják leküzdeni. Nem tudom, van még ilyen cég a BÉTen, vagy csupán egyedül a Nap ennyire gagyi?
Vajon értékteremtésnek minősül, ha valamit, aminek a belső értéke 1500-1600 Ft, megveszítek 950-1200 között? Vajon értékteremtésnek minősül, ha ezzel a diszkont vásárlással a megmaradó tulajdonosokra több eredmény jut, még akkor is ha az alaptevékenység eredménye nem változik? Szerintem igen!
Ne vedd komolyan, mert szamárság, sőt nem is tőlem kérdezted, de ne komolykodjunk mindig. Eljátszva a gondolattal én úgy képzelném, hogy ha Ti jóáron felvásárolnátok mindenkitől a részvényeit, a nyereségéből ki-ki vehetne magának pl. menő órát, drága ékszereket, jó verdát, lakást, házat stb. Ezek mind érték, amit közvetve Ti teremtenétek meg.
Öröm az ürömben, hogy amennyiben 1350-ért bocsátanak ki új részvényeket akkor remélem legalább jobban érzi magán a vezetőség a felelősséget, hogy 1350 körülre fel kéne vinni az árfolyamato, vagy másképpen megfogalmazva értékteremtő lenne a cégnek mindnkitől megvennie a részvényeit, aki 1350-nél kevesebbre értékeli.
Nem először is, hogy világ vége van. Msáodsorban azonban szerintem örvendeni sem igazán éri meg. Az új részvény hígulást fog eredményezni és mivel a vezetőség fél éve azt hajtja, hogy éppen nincs megfelelő akvi célpont, így valszeg ha lesz is lassan az is alacsonyabb megtérüléssel lehet majd beszerezni, mint a jelenlegi portoliót. Összességében tehát a vállalat átlagos egy részvényre jutó eredménytermelő képessége ez alapján ceteris paribus csökken. (Hacsak ezt nem ellensúlyozza a jobban elosztható központi fix költségek hatása) Az más kérdés, hogy a nagyobb tőzsdei kapitalizáció jelenthetne nagyobb likviditást is, tehát akár a roszabb fundamentálsi eredmény ellenére is lehetne jobb tőkepiaci eredmény, de ennek eeshetősége szerintem inkább csak szabadon jegyezhető kibocsátás esetén lehet jelentősége.
Jó estét kívánok! Hogy igaz lesz-e azt még nem tudom, csak elképzelés lenne ez részemről. Viszont hogy ha emelkedő mozgást látok majd az ár vonatkozásában, akkor veszek még. Ha jövőre szépen sütne a nap és csökkenne a káros uv sugárzás akár 1300-ig is felmehet. (Persze ezt ne vedd befektetési tanácsnak!)
A Matolcsy szál jó közelítés. A (lengyel) GTC-t (aminek a magyar leánya vállalta a tőkeemelést) az Optima Befektetési Zrt szerezte meg. Az Optimát a Pallas Athéné Alapítványok hozták létre... Ebbe a sorba illik a Quartz bef alapkezelő is (jelenleg 17,19 %-os tulajdonnal)
NAP Nyrt.
https://bet.hu/newkibdata/128599130/NAP_InfoDok_jovahagyas.pdf