Topiknyitó: forest_30 2007. 04. 03. 10:24

Mtelekom  

Ujra motiváció van a paperban
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
-bubu-
-bubu- 2017. 01. 04. 14:06
Előzmény: #159939  tchongee
#159940
nem reszket is senki tchongee, csak spekulálunk , ehhez meg igénybe veszünk információt

ennyi nem több s mindenki maga dönt mit tesz
tchongee
tchongee 2017. 01. 04. 13:59
Előzmény: #159937  -bubu-
#159939
97 -98 ban amikor még mobiltelefon is alig volt nem hogy net a matáv került privatizációra akkor volt 1000 ft felet a telekom, majd megjelent a westel + macedón telekom, +montenegrói telekom akvizició, most meg mindenki reszket a digi miatt?
Szabi2280
Szabi2280 2017. 01. 04. 13:58
Előzmény: #159937  -bubu-
#159938
ő is tévedhet... mint ahogy szokott is. pár hónapja javasolták eladásra a Citigroupot... utána két hét alatt ment még 20% ot fel...
-bubu-
-bubu- 2017. 01. 04. 13:51
Előzmény: #159934  szu
#159937
elemző elemez :) mi meg spekulálunk

apocca
apocca 2017. 01. 04. 13:48
Előzmény: #159932  Törölt felhasználó
#159936
az elemzésben két dolog biztos, az, hogy hosszú, és -hat,-het.
csak a digi pontos tervét és indulását nem tudjuk ( az elemző szerint se)
azt tudjuk, hogy a digi megszerzett frekvenciája nagyon kevés és keskeny. Országos hálózathoz (főleg 4G-hez) más szolgáltatók hálózatát kellene igénybe vennie.
kikken 2017. 01. 04. 13:48
Előzmény: #159931  -bubu-
#159935
Nem lesz 4g a diginél. Vagyis gagyi netje lesz. Ki akar visszafelé fejlődni? Holnap majd veszek a számítógépembe flopimeghajtót, nem?
szu
szu 2017. 01. 04. 13:46
Előzmény: #159931  -bubu-
#159934
Ez aztán az igazi elemzés, nem tudnak konkrét terveket, számokat, de mégis megbecsülik mennyi az annyi.
Törölt felhasználó 2017. 01. 04. 13:44
Előzmény: #159932  Törölt felhasználó
#159933
nem túl jó hír, de nem sokkoló mint az "ákos"
)))
Törölt felhasználó 2017. 01. 04. 13:34
Előzmény: #159931  -bubu-
#159932
Ez egy komoly elemzés. 520 ig esély felette kockázat.
-bubu-
-bubu- 2017. 01. 04. 13:32
Előzmény: #159918  Törölt felhasználó
#159931
KBC elemzés jött belinkelem :

Milliárdokat bukhat a Telekom a Digi miatt
Sok múlhat majd a mobilinterneten a Magyar Telekom és a Digi közötti várható csatározás során. A román cég vélhetően nem lesz majd képes felvenni a versenyt sebességben és kapacitásban, ugyanakkor az árakat itt is letörheti, ami milliárdos kiesést jelenthet a Telekomnak. A vezetékes szegmensben is éreztetheti hatását a mobilpiaci belépés, így továbbra is úgy véljük, hogy komoly kockázatot jelent a Telekom számára a Digi. A szolgáltatás ugyanakkor csak tavasszal indul, konkrét tervek pedig még nem ismertek, így az 520 forintos fair érték becslésen egyelőre nem változtatunk.

Jelentős kockázatot jelent a Digi a Magyar Telekom szempontjából, ezt erősítette meg legutóbbi elemzésünk, ami Digi korábbi piacra lépéséből, árazási politikájából, valamint a Vodafone 17 évvel ezelőtti megjelenéséből indult ki. Akkor úgy számoltunk, hogy akár 10 százalékkal is csökkenhetnek a mobilbevételek, EBITDA soron is legalább 4-5 milliárd forintos kieséssel lehet számolni a Magyar Telekomnál a Digi mobilpiaci belépése miatt.

Az akkori elemzés természetesen nem tudott minden részletre kitérni, így érdemesnek tartottuk megvizsgálni más szempontok alapján is a lehetséges hatásokat. Az előfizetők szolgáltatóváltási hajlandósága érdekes aspektus lehet, a mobiladat kiemelt területe lehet a csatározásnak, és a vezetékes piacon is fel kell készülnie a Telekomnak. Ki kell emelni, hogy konkrét tervek még továbbra sincsenek a Digitől, így a leírtakhoz képest merőben más hatások is lehetségesek.

REÁLIS A FÉLMILLIÓ ELŐFIZETŐ
Korábban azzal a feltételezéssel éltünk, hogy a következő években akár fél millióan is használhatják majd a Digi mobilszolgáltatását. Ezt továbbra sem tartjuk túlzásnak, amiben az NMHH piackutatása is megerősít minket.

Magyarországon ugyanis a szolgáltató váltási hajlandóság nem túl magas, mindössze 1-2 százalékos. A 2015-ös piackutatás alapján összesen 96 ezerre tehető azok száma, akik a következő 12 hónapban a terveik szerint váltanak. A piac most teljesen más érettségi szakaszban van, mint a Vodafone 99-es belépésekor, ekkor még dinamikusan bővült a piac, nagyobb volt a fluktuáció, így most nehezebb lesz ügyfeleket szereznie a Diginek.

A román cég megjelenésével vélhetően megugrik majd azok száma, akik váltani fognak, de drasztikus növekedésre nem számítunk. Látni kell azt is, hogy a magyar ügyfelek háromnegyede egyáltalán nem váltott még az elmúlt 15 évben sem, és bár 2 milliós potenciális tábora még ez alapján is lehet a Diginek, összességében azért ez a tény erős korlát lehet a Digi számára.

Ha minden évben 100 ezer ember váltana szolgáltatót, ahogy a piac kutatás is mutatja, akkor a következő 10 évben 1 millió előfizető válthat. Ha azt feltételezzük, hogy ebből minden másodikat a Digi szerez meg, akkor reálisnak tűnik korábbi becslésünk, a félmilliós előfizetői tábor. Persze ez inkább csak átlag, a következő 1-2 évben a Digi belépése miatt ideiglenesen nőhet a váltási hajlandóság.

Számításaink szerint 2017 és 2018 lesz a kritikus, itt összesen 200 ezer előfizetőt szerezhet a Digi. Azt is látni kell, hogy ez már önmagában a teljes, nagyjából 1 millió fős vezetékes Digi-előfizetői bázis 25 százalékát jelentené, ami igen erős átfedés lenne, legalábbis akkor, ha azt feltételezzük, hogy javarészt azok váltanak, akik a vezetékes szolgáltatásokra már most is a Diginél fizetnek elő.

A Magyar Telekom egyébként a 4 play (3 vezetékes + mobil) szolgáltatást jelentő Magenta1 csomagnál 100 ezer előfizetőnél járt szeptemberben, ami jól mutatja, hogy nehéz nagy átfedést kiépíteni. Ha a cég több mint 5 millió mobilelőfizetőjéből indulunk ki, akkor látható, alig 2 százalékos az arány hozzájuk képest. Fontos viszont azt is hozzátenni, hogy a Diginél a 25 százalék nem a 4playre vonatkozik, hanem arra, hogy valamilyen vezetékes szolgáltatás mellé pluszban legyen egy mobil is.

A Digi számára a legfontosabb tehát a vezetékes ügyfelek minél hatékonyabb kiaknázása lehet, 50 százaléknál magasabb aránnyal viszont egyelőre nem számolunk. Az is érdekes aspektus, hogy a Telekom fordított stratégiát követhet, számukra inkább a mobilos ügyfelek vezetékes szolgáltatással való ellátása (Magenta1) lehet a fontosabb.

A korábbi elemzésben leírtakhoz képest így továbbra is úgy véljük, hogy évente átlagosan 15 milliárd forinttal lehet alacsonyabb a Telekom mobilbevétele. Ennek oka egyrészt a fent leírt folyamat, miszerint sokan mehetnek majd a Digihez, másrészt pedig a fogyasztói árak mérséklődése, amiről a korábbi elemzésben részletesen is szó volt. Ennek egyébként fontos aspektusa lehet a mobilinternet árainak alakulása is, ezt a következő fejezetben részletesen is kifejtjük.

A MOBILADAT LEHET A KULCS
Kiemelt területe lehet a telekomszolgáltatók közötti csatározásnak a mobilos adatforgalom. A hazai telekommunikációs piacnak ez az egyik legdinamikusabban növekvő területe, ami nem is csoda, hiszen egyre többen, és egyre többet mobilinterneteznek. Emiatt a Digi sikere, így a fenti előrejelzések pontossága is nagyban múlhat majd az ezen a területen.

A lakosság közel fele használ már mobilinternetet, a 2016-os becslés például 4,4 millió fő volt az NMHH-tól. A piac mérete látványosan nő, éves szinten még mindig 10 százalékos a növekedés. A Telekom ügyfelei között is közel 2,5 millió mobilszélessávú előfizetés látható, és az éves növekedés még mindig 6-8 százalék közelében van.

Éves szinten nagyjából 50 milliárd forintos bevétele származik a cégnek a magyar mobilinternetes bevételekből. Ez azért céges szinten is érzékelhető, mivel közel 8 százalékát teszik ki a csoportszintű árbevételnek. Ha a mobilelőfizetők arányában nézzük, akkor havonta átlagosan 1 800 forintos a díj, persze azért itt kérdéses, hogy a magas előfizetési díjú díjcsomagoknál mekkora összeget tulajdonít a kimutatás hangnak, és mekkorát adatnak.

A magyar mobiladatpiacos tapasztalatok alapján nagyjából 1 000 forint közelében van egy 1 GB ára, ez viszont csökkenhet. Iparági információk szerint ezen jelentős nyereségtartalma keletkezik a szolgáltatóknak, így a Digi vélhetően ennél olcsóbb árazással jön majd piacra. Két okból is erre következtetünk:

A korábbi aukciók során nem szerzett olyan frekvenciákat a cég, amivel nagyon gyors mobilinternetet nyújthat. A 3G-s technológia viszont emiatt olcsóbb áron jöhet majd, ami már sokaknak elegendő sebesség lehet.
A Digi most is kínál mobilinternetet, 1 500 HUF/GB és 400HUF/GB között szóródnak az árak. Ezeket a Telenor segítségével nyújtja vezetékes ügyfeleknek a cég, egy saját hálózat és lassúbb szolgáltatás így jóval olcsóbb lehet ennél is.
A fentiek alapján a Magyar Telekomnál így csökkenhetnek a mobiladatbevételek. Amennyiben 30 százalékkal kellene csökkentenie a mobiladatra vonatkozó árait a cégnek, már az önmagában közel 20 milliárd forintos kiesést jelentene.

Emiatt jó esély van rá, hogy inkább az internet sebességére, és a benne foglalt adatforgalomra helyezné a hangsúlyt a Telekom. Ebben véleményünk szerint a Digi nem tud majd versenyezni a Telekom nagy kapacitásai miatt, ugyanazon az áron nagyobb mennyiséget adhatnak. Ezzel együtt sok Telekom-ügyfél így alacsonyabb előfizetési díjú plusz adatra, vagy díjcsomagra fizethet majd elő, mint korábban.

Ez összességében tehát szintén az általános árszint csökkenéséhez vezethet, de a negatív hatás mérsékeltebb lehet, és például 15-20 százalékos csökkenéssel is megúszhatja a Telekom. Az is kedvezőbb, hogy a hűségidő alatt lévő szerződések nem egyből kerülnek átértékelésre, vagyis elnyújtva, 1-2 év alatt jelentkezhet az árverseny hatása ezen a fronton.

A fentiek alapján így is akár 10 milliárd forintos lehet a kiesés a mobiladat bevételek csökkenése miatt. Úgy véljük, hogy a Telekom számára ez lehet a legfájóbb pont, nem elsősorban a Digi által elszipkázott 1-200 ezer, alapvetően nem prémium előfizetők elvesztése.

MI LESZ A VEZETÉKES SZEGMENSSEL?
Mivel a Digi 4play szolgáltatásokat nyújthat majd, ezért a Telekom vezetékes bevételei is csökkenhetnek. A Telekom az internetes piacon 35,4 a TV-s piacon pedig 25,4 százalékos részesedéssel rendelkezik a vállalat, ami az utóbbi években enyhén növekedett.

Mivel a Digi szolgáltatáspalettája nő a mobilpiaci belépés után, ezért reálisabbnak tartjuk, hogy a Telekom részesedése a mostani szinteken stagnálhat majd a következő években, a korábbi növekedés helyett. Jelentős visszaesés már túlzás lenne, ehhez a Diginek komoly beruházásokra lenne szüksége, mivel a vezetékes szolgáltatások sokszor csak 1-1 szolgáltatóra érhetőek el adott régiókban, pusztán a mobilos jelenlét emiatt így nem tud nagy tömegeket megmozgatni. Ez egyébként rímel is a fentiekre, a Digi számára a fő cél a már meglévő vezetékes ügyfelek konvertálása lehet, vezetékes plusz mobilos ügyfelekké (4play).

A vezetékes szegmensben a Telekom növekedése így csak a piacméret növekedésével képzelhető el, ami azért a korábbi évek alapján nem irreális feltételezés. Stagnáló részesedések mellett viszont a korábban becsültnél nagyjából 1 milliárd forinttal alacsonyabb lehet a vezetékes bevételek mértéke.

Ez egyébként 40 ezer forintos éves előfizetési díj mellett 25 ezer előfizetés elveszítését jelentené. A TV-s és internetes piacon meglévő 1 millió ügyfélhez képest ez amúgy nem tűnik soknak, ennyien azért reálisan átpártolhatnak majd a DIGI vezetékes szolgáltatásaihoz a következő években.

A fentiek alapján továbbra is úgy véljük, hogy a Digi mobilpiaci belépése kiemelt esemény a Telekom szempontjából. Ha a következő években a mobilpiaci és vezetékes bevételek 16 milliárd forinttal alacsonyabbak lesznek, úgy az EBITDA eredmény is nagyjából 5 milliárd forinttal lehet alacsonyabb, ami még adózás után is közel 50 forinttal csökkentheti a fair értéket. Ezt egyelőre azonban nem érvényesítjük fair érték becslésünknél, mivel a konkrét tervek még nem ismertek, és márciusig a Digi sem indítja el szolgáltatását. A tavaszi indulásnál viszont már kedvezőbb képet kaphatunk majd arról, mi lesz a Digi pontos stratégiája.

Cinkotai Norbert 2017. január 4. 9:24
tberki 2017. 01. 04. 13:07
Előzmény: #159920  Törölt felhasználó
#159930
Meddig ervenyes az ajanlat?

Ha mondjuk 18 vegeig ezt abszolvaljuk, akkor en nem csak a hajam ;)
Törölt felhasználó 2017. 01. 04. 12:50
Előzmény: #159920  Törölt felhasználó
#159929
Kell egy év és meglesz! :-)
szu
szu 2017. 01. 04. 12:46
Előzmény: #159923  szu
#159928
lesz annyi, csak nem mostanában.
Közeledünk az msci visszajutás felé.
MetalHeart
MetalHeart 2017. 01. 04. 12:44
Előzmény: #159921  csendben
#159927
Az elemzők cégeknél dolgoznak, ahol fundamentális és/vagy TA alapján követik az adott részvény árfolyamát. Saját modelljük, számításaik alapján meghatározzák a "reális" árat, amit finomítanak "belső "érdekük" alapján, majd indulhat a hírlevél és egyéb fórumok elárasztása. Nincs anyagi felelősségük... ha végképp eltévesztik az árfolyamot, akkor jön az un. 3. módszer a "vak majom" elmélet alkalmazása...
kismarton 2017. 01. 04. 12:39
Előzmény: törölt hozzászólás
#159926
25 forintos osztaléknál 3,8%-os hozam, 30 forintnál 4,5%. Nem lehetetlen összehasonlítva a jelenleg elérhető kamatokkal. Azonban 2017-ben infláció jön a minimálbéremelésnek és a szakmunkás bérminimum emelésének köszönhetően, továbbá várható egy általános béremelkedés. A prémium magyar állampapírokkal is magasabb hozam lesz elérhető, és ez az osztalékpapírokra is hatást gyakorol majd.
kismarton 2017. 01. 04. 12:33
Előzmény: #159920  Törölt felhasználó
#159925
Akkor tegyél fel magadról egy fotót is ide. Csak úgy érvényes. :)
Szabi2280
Szabi2280 2017. 01. 04. 12:26
Előzmény: #159921  csendben
#159924
el van írva!520-525 akar lenni
szu
szu 2017. 01. 04. 12:26
Előzmény: #159920  Törölt felhasználó
#159923
elírták
Törölt felhasználó 2017. 01. 04. 12:25
Törölt hozzászólás
#159922
csendben 2017. 01. 04. 12:20
Előzmény: #159919  szu
#159921
Arra lennék kíváncsi -de nagyon!-,hogy az ilyen elemző miért dolgozik még mindig egy csóró cégnél -amikor ilyen tuti infói vannak-,ahelyett,hogy orba-szájba venné az MTEL rv.-ket (500-ért!)?
Tudtok erre valami logikus választ adni?

Topik gazda

forest_30
5 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek