Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2013. 04. 06. 11:08
Előzmény: #595  pomperj
#600
Nos nagyon kíváncsi vagyok, hogy az alapkezelőnek, és elemzőknek, vagy Neked lesz igazad. Mindenesetre kicsit furcsállom, hogy ennyire beleásod magad a BÉT részvényekbe, hiszen ez még regionális mércével is légypiszok. Sajnos be vagyok ragadva MOL-ban, de ha egyszer a jövőben nyerőben le tudom zárni a pozíciót azt a tőkét is kivonom a magyar piacról. Cél, hogy 10%-ra csökkenjen tőzsde tőkém forintban ill. magyar részvényekben. OTP-ben már csak játék pakkokkal játszom, egy ilyen spekulatív papírban nem is szabad fundamentális kereskedőknek nagyobb tőkével beszállni.

Az elemzők azzal a véleményével egyet értek, hogy az Európai bankszektor kifejezetten olcsó Pl.: a Commerzbank 6 hét alatt mintegy 30%, de a Deutsche Bank is több mint 20%-ot zuhant. Ezeknél a papíroknál nehéz elképzelni, hogy rövid távon további komolyabb esés következne be. De pl. Bank of America részvényt 11§ fölött biztos nem fogok venni, és APPLE részvényekkel sem töltöm meg a portfólióm.

Véleményem szerint, az USA esetén egy jó 10%-os korrekció egészséges lenne, de a fejlődő piacok, az USA esését alulértékeltségüknél fogva mérsékeltebben fogják követni. Sőt nem zárom ki, hogy az esések mögött a portfólió átrendezések is jelentékeny szerepet fognak játszani. (Nem egészen világos, hogy ha az USA indexek felfelé elválhattak az eu-s trendektől, miért feltételezzük, hogy az esésnél feltétlenül mindenki követni fogja őket.

Én azt várom, hogy egyes tőzsdék mozgása erősen differenciált lesz, főleg az orosz piacra koncentrálok (ha hét elején nem adom el a Surgutom, már 5%-al feljebb lennék), de a török papírok is vonzóak.
pomperj
pomperj 2013. 04. 06. 10:41
Előzmény: #597  berlini
#599
"Május közepi gyj. megmutatja, hogy van-e komoly középtávú long fantázia a részvényben. Ha az ugyanolyan felemás marad mint a 2012 4. negyedévi, akkor eladom az összes OTP-részvényemet"

Hat, most nem ertek egyet veled. Ez szerintem rossz gondolat. Korabbi tulzott optimismusodbol fakad.

Ugyanis abban eddig mindig egyetertettunk, hogy OTP most, 4300Ft koruli aron, az intrinsic ertekehez es kilatasaihoz kepest jelentosen alulertekelt, tul-tartalekolt es eldugott konzervekkel feltoltott, kb. felereszben (a magyarnal sokkal) jobb kilatasu emerging market piacokon most is sikeresen mukodo, es jol menedzselt bank.

Abban is egyet szoktunk erteni, hogy OTP 2-3 eves kilatasa az, hogy 30-80% ar emelkedes elott all, es a realis cel ar valahol 7-8000Ft kurul van. Akkor fog ez kis kesessel bekovetkezni, amikor a magyar macro gazdasagi korulmenyek visszaternek a normalis potencial szintjere, amikor a befektetoi bizalom a melypontrol visszater az “atlagos szintre”, amikor az esszeru kormany politika es magatartas ujra eleri mondjuk a litvan, roman, lengyel szinvonalat. Nem ha, hanem amikor. Mert be fog kovetkezni.

Abban szokott jelentos nezetelteresunk lenni, hogy OTP rovidebb tavu kilatasai milyenek.
En azt latom realisnak, hogy a magyar banki operacios kornyezet egy eves tavlatban nem javul. Ugyanezt latjak az alapkezelok, akik a mostani negyedev fordulon , az utolso 2 hetben eladtak OTP-bol 15-25MrdFt reszvenyt , es nem fognak vissszajonni 1-2 negyedeven belul. Nem OTP intrinsic ertekenek romlasa miatt mentek el.
Arra szamitok, hogy a kulso kornyezet az S&P500/DAX megindult lefele mutato korrekcioja, es legalabb 10%koruli varhato esese miatt 1-3 honapig OTP-re eladoi nyomas nehezedik, es magaval sodorja OTP arat lejjebb (melynek betaja 2.0 korul van!), egy akar 20-30%-al alacsonyabb szintre.
Te azt varod, hogy a 4000-4400Ft szinten fog hullamzani, es a kovetkezo gyj. utan, amikor a nyereseg eloszor meguti a 200MrdFt szintet, a befektetok maris visszajonnek es beleontik a penzt.

Ezt en tulzottan optimistanak latom. En ugy gondolom, hogy a most varhato ujabb eladoi nyomas (lasd elobb) nagyszeru veteli lehetoseget fog nyujtani a higgadt es turelmes invesztornak, a mostaninal joval alacsonyabb arakon.

Ha magasabban vett poziciod van, egyszeruen vard meg a 3790Ft szintet. Ott duplazd meg a poziciot. Es vard ki azt a 3 evet, amig az ar visszamegy OTP realis erteke szintjere.
Nehez “value” invesztornak lenni az emerging market vilagban. Addig pedig OTP jo bank, a penzed nincs rossz helyen.
berlini
berlini 2013. 04. 05. 21:02
Előzmény: #591  Törölt felhasználó
#598
Nem nagyon látok más lehetőséget az USA-nál mint az alábbi mixet:
- mennyiségi lazitást ameddig a munkanélküliség nem csökken 5% alá, vagy ameddig az infláció nem pörög fel 3% fölé (mellékefektusként versenyképesebbé váló amerikai export gyengülő dollár révén.)
- szép lassan visszafogni a szövetségi kiadásokat, kiegyenlitett államháztartást elérni pár éven belül.
- előző pont csak egy folyamatosan csökkenő védelmi kiadásokkal elképzelhető.
berlini
berlini 2013. 04. 05. 20:46
Előzmény: #596  Törölt felhasználó
#597
Ma bejött amire számitottam (4370 záró).
Egyedül a forgalom volt szerény (csak 5 milliárd), ami nem azt mutatja, hogy az intézményi befektetők ma újra bevásároltak volna. Igy nem lesz gyorsan 4700 sem.
Viszont távolodunk a 3800-tól.
Felőlem maradhat ebben a 4200-4400-as sávban májusig.
Május közepi gyj. megmutatja, hogy van-e komoly középtávú long fantázia a részvényben. Ha az ugyanolyan felemás marad mint a 2012 4. negyedévi, akkor eladom az összes OTP-részvényemet.
Törölt felhasználó 2013. 04. 05. 14:01
Előzmény: #595  pomperj
#596
Köszönöm! Berlininek is. Az alapkezelőket nem szoktam komolyan venni. Én nem pár napban, vagy hétben gondolkodom és az alapkezelők általában a csúcsok közelében is végig veszik az emelkedést. A komolyabb fordulókat nem jósolják meg. Viszont a ti véleményeteket figyelembe veszem.
pomperj
pomperj 2013. 04. 05. 13:12
Előzmény: #585  Törölt felhasználó
#595
Erdekesek a gondolataid.
Koszonjuk, hogy megosztod.

Ide masolok egy mai cikket. Azert, hogy lasd, mit neznek a profi alapokat kezelok, mit figyelnek es hogyan gondolkodnak. talan ez is segit a helyzet megiteleseben.

En tovabbra is a korabbi allaspontomon maradtam:
-a valodi OTP cel ar 3700-3800Ft korul van, es kell hozza meg 2-3 honap. A legkorabbi nem-optimista, 30%-os indulo pozicio vetel 4000-4160Ft savban van. Es minden ujabb 10% eses utan ujabb 30%-ot vennek.

-Akkor is ez a cel-ar, ha egyebkent jonne egy 150-250Ft-os felefele mutato korrekcio elobb.

-Az S&P rallynak vege.
A lefele mozgas magaval sodorja OTP-t. Jo eselye van egy flash-crash bekovetkezesenek, akar par napon belul, akarcsak a 2010,maj.6 csucspont utani napokon. Akkor OTP 2 het alatt 30%-ot esett.

Es akkor jojjon a mai cikk.

Nagy OTP-drágulás jöhet a félelmekre - ezt várják a szakértők

A március 7-ei 4930 forintos csúcshoz képest április elejére 15 százalékot esett az OTP-részvények árfolyama, de tegnap már a fordulat jelei mutatkoztak. Itt az idő vásárolni
A Napi Gazdaság pénteki számának cikke
Az előző napi duplája, csaknem 16 milliárd forint volt tegnap az OTP-részvények forgalma, miközben az árfolyam 2,32 százalékkal emelkedett az idei mélypontot jelentő 4175 forintról. Az általunk megkérdezett szakértők szerint inkább a vétellel érdemes próbálkozni, néhány száz forintos felpattanás akkor is benne lehet a papírban, ha a tartós fordulatnak nem érkezett volna el az ideje. Ha mégsem jönne megerősítés a csütörtöki emelkedésre, akkor viszont érdemes élesíteni a stopokat.
Elsősorban az MNB körüli félelem járult hozzá a nagy OTP-zuhanáshoz, ám a tegnapi Matolcsy-nyilatkozattal a bizonytalanság jelentősen enyhült - mondta Varjú Péter, az Erste vezető üzletkötője. A félelmet tüzelte, hogy az MNB új vezére hetek óta nem mondott semmit, miközben korábban a piac kettős beszédet érzékelt: egyfelől a stimulus hívének, másrészt konzervatív jegybankárnak festette le magát az új elnök. A nagybefektetők így feszülten várták, hogy színt valljon, ami Varjú szerint jól sikerült: van stimulus, ami unortodox, de mégsem túlzó, így a nagy félelmeket sikerült eloszlatni. A kéthetes kötvény intézményének rettegett eltörlése elmaradt, miközben a vállalati hitelezésnél lehetővé tett kétszázalékos banki marzs nem tragikus − igaz, nem is túl vonzó.
Varjú szerint a régiós tőkekivonás ezért sújtott minket erősebben az utóbbi hetekben, ami a rendkívül intenzív OTP-esést is okozta. Ezek után a bankpapírban fölfelé érdemes gondolkozni, ugyanakkor csodát nem kell várni, az 5200-as csúcstámadásra nem érdemes számítani. Ugyanakkor nagyon valószínű, hogy előbb látunk ötezres árfolyamot, mint 3800-ast − tette hozzá.
Zsiday Viktor is optimista az OTP-vel kapcsolatban, a Plotinus Nyrt. elnöke azonban nemcsak a magyar, hanem az európai bankpapírokban is lát fantáziát. Nagyon sokat estek a bankrészvények a közelmúltban, miközben semmi sem változott: azt eddig is lehetett tudni, hogy Európában idén nem lesz növekedés, Ciprus pedig inkább utórengése az európai válságnak, mintsem valami új kezdete − vélekedett a befektetési szakértő.
Dráma továbbra sincsen, ami eladási hullámot indokolna. Az OTP-vel kapcsolatban optimista vagyok, mert olcsó, a fundamentumai pedig jók. Korábban azt gondoltam, hogy az eddigi magas céltartalékolás csökkenése nagy eredményjavulást tesz lehetővé, most viszont ezt mérsékelheti majd a magyar tevékenység során a várhatóan csökkenő kamatmarzs. Ennek a csökkenésnek a mértéke azonban még kérdéses − tette hozzá. A hosszú távú technikai kép is ígéretes: 2012-ben egy nagy bázist épített 3200 és 4200 között, majd idén ebből kilépett fölfelé, most pedig a bázis felső szélét visszatesztelte. Ez a nagykönyv szerinti visszateszt, ráadásul nem is drága, miért ne kéne megvenni − vélekedett Zsiday. Az országkockázatra irányuló kérdésünket pedig azzal hárította el, hogy elég olcsók a hazai részvények, sok minden már be van árazva.
Az Ipopema elemzője elutasítja a Matolcsy-teóriát, vagyis hogy az OTP esése hazai okokra lenne visszavezethető. Harcsa Norbert kiemelte: március elején az európai bankrészvények mozgását követő index is lokális csúcsra érkezett, majd onnan kilenc százalékot esett. Ugyanekkora esést szenvedett el a tavaly rekorderedményt felmutató cseh Komercni Banka, ezt meghaladó mértékben, fej fej mellett zuhant viszont az Erste, a Raiffeisen és az OTP. Ebből inkább úgy tűnik, hogy az európai bankkitettség csökkentésének lehettünk tanúi, ezen belül a kelet-európai fókuszú bankokat fokozottan csökkentették a portfóliókban.

Napi grafikonok
Harcsa szerint ugyanakkor a nagyon ígéretes fundamentumok, a várható eredménynövekedés miatt nincs oka annak, hogy az OTP a valós értéke, a tangible book value alatt forogjon, ami jelenleg 4561 forint. Rövid távon, trading szemlélettel nézve így 4500-4600 forintig elmehet a papír, itt húzódik (valamivel 4600 fölött) az 50 napos mozgóátlag is. Ha ma a tegnapi mélypont (4165) fölött tud maradni, akkor valószínű, hogy az 50 napost eléri. Ennek akkor nő meg a valószínűsége, ha a tegnapi 4331-es csúcs fölött tud zárni. Kicsit előbbre tekintve, az OTP részvényét támogathatja, hogy Lengyelországban a magas hiány miatt a második félévtől államosítások várhatók a magán-nyugdíjpénztári rendszerben, ami a lengyel részvénypiacról ide irányíthat pénzeket.
Az, hogy magasról jött le, betöltötte a 4165 és 4186 forint között hagyott korábbi rést, majd tegnap nagy forgalommal fölfelé indult, pozitív technikai képnek tekinthető − mondta Nyári Zsolt, a KBC Securities szenior üzletkötője. Míg az előző három napban érezhetően főleg hazai befektetők vették, a külföldiek csak az eladói oldalon álltak, tegnap már megjött az intézményi vétel is.
Feltételezve, hogy 4165-nél lokális mélypontot ért el a papír, az emelkedés minimális célja 4343, az elvárt érték pedig 4457 forint a Fibonacci-szintek alapján. Nyári úgy véli, ezek után már az sem lenne jó jel, ha 4250 forint alá menne az árfolyam, amennyiben péntek délelőtt ismét megjelennek az intézményi vásárlók, akkor érdemes belevenni a kibontakozó emelkedésbe. Az esés korrekciójaként rövid távon a 4400-4500 forintos árszint korrekt lenne, ha viszont még egyszer eljutna 4900 forintig, az már kemény ellenállás lenne a bankpapír előtt.
fxboy
fxboy 2013. 04. 05. 08:59
#594

Fizikai OTP eladó.

Törölt felhasználó 2013. 04. 05. 08:02
Előzmény: #590  berlini
#593
Ekkora mértékű eladósodottság, se az I-II Világháborúban, az előző 1929-33-as válságban nem volt. Most önmagamat ismétlem, de a GDP, heti új segélyért folyamodók számának alakulása, S&P vállalatainak EPS sora nem biztos, hogy mérvadó a helyzet megítélésénél. A 82mrd $ + pénzből 42.500.000 embernek lehetne 2000$-ros segélyt adni havonta. Tegnap 30.000-rel többen voltak, mint a várt volt. Ha annyival kevesebben lettek volna, az élénkítésre fordított összeghez képest akkor is nagyságrendi különbség van. A vállalatok sem bíznak a jövőben, mert a birtokukban levő, soha nem látott mennyiségű készpénz, nem a válság elmúltának érzetét kelti. Ennél oknál fogva a visszafogott beruházások dagaszthatják az EPS sort, de ez csalóka.
1929-33 után az USA a NewDeal ellenére újra recesszióba esett, ami a II. Világháború tényleges kirobbantó oka volt, mert a konkurencia, Németország, Japán már túl volt rajta. Ekkor indult be a Detroiti gyárakban a fegyvergyártás, kölcsönbérlet keretében. Az elköltött pénz nem volt hiába való, mert megsemmisült a konkurencia + a legyőzött országokból szellemi transzfert kapott tudósok formájában pl. Werner von Braun nélkül kíváncsi lettem volna, mikorra sikerül a Holdra szállás.
A lazításokat szimpla lopásnak tartom az olajexportáló országok, Kína, Japán irányába.
A fehérek kisebbségbe kerültek, a WASP korszaknak vége, a KKK mintha nem is lett volna, a gének olyan rasszal keverednek, akik a gyarmatosításig az írásbeliséget, épületet sáron, levélen, ágakon kívül nem ismertek.
Törölt felhasználó 2013. 04. 05. 07:54
Előzmény: #590  berlini
#592
Ha meg a világ összes M3 pénzmennyiségéhez viszonyítasz, akkor vedd figyelembe, hogy minden jegybank teremt egy kis pénzt, csak ez általában nem haladja meg a nominális GDP növekedési ütemet. Ezen az alap pénzteremtésen felül ma durva pénznyomda működik Amerika mellet Angliában, most már Japánban is. Ha állampapírpiaci, vagy bankszektort veszélyeztető problémák állnak fenn, akkor az EKB is beszáll a pénznyomtatásba, illetve az EU-nak a jegybankon kívül is van külön olyan mentőalapja, ami állami pénzteremtőnek tekinthető.
Törölt felhasználó 2013. 04. 05. 07:46
Előzmény: #590  berlini
#591
Az M2 és M3 pénzmennyiség 2007-ben 7 ezer és 12 ezer milliárd dollár volt, ma 10,5 ezer és 16 ezer milliárd dolláron áll ez a két adat. Havi 85 milliárd dolláros pénzteremtési ütem még multiplikátor hatás nélkül is közel 6,5 %-kal emeli éves szinten az M3 aggregátumot, ami bőven a GDP növekedési üteme felett van. Azt azért nem állítanám, hogy csak több év alatt képesek pár %-ot a rendszerbe pumpálni.

Ha a FED mennyiségi lazításának nem lenne érdemi (azonban megalapozatlan és fedezetlen) élénkítő hatása akkor nem csinálnák. Tehát ha leállítják (amit pont a napokban több jegybankár is pedzeget) akkor kiesik egy tetemes faktor a jövőbeni növekedési / vállalati eredmény várakozások mögül. És az még csak a leállítás. Ha ugyanis az infláció beindul, akkor ezt a pénzt még vissza is kellene szedni, különben üzemanyagként szolgál a tartósabban magas inflációhoz.

2007-ben a csúcsot egy fenntarthatatlan túlhitelezéssel sikerült elérni. Az hogy az S@P 500 vállalatai már tavaly hozták a 2007-es nyereség szintjüket, még nem jelenti azt, hogy a 2007-es csúcs újbóli elérése megalapozott lenne. 2007-ben is előre tekintő P/E alapon nem volt nagyon túlárazott a piac. Visszatekintő, 10 éves inflációval korrigált Shiller P/E alapon, könyv szerinti értékre vetítve, azaz Tobin Q mutató alapján és GDP arányos kapitalizáció alapon viszont igen. A forward P/E várakozások pedig gyorsan összezuhantak, ahogy eresztet le a lufi.
Utóbbi 3 mutató alapján most is túlértékelt a részvénypiac.
berlini
berlini 2013. 04. 05. 00:55
Előzmény: #585  Törölt felhasználó
#590
Téves az az elképzelés, hogy az a számunkra mértéktelennek tűnő havi pénzmennyiség amit a FED ráönt a világra az önmagában borithat mindent. A világban tekergő dollár M3 mennyiségéhez képest több év alatt sem tudnak csak pár %-ot a rendszerbe pumpálni.
(Addig csinálják, ameddig az infláció nem pörög föl túlzottan.)
Ha ez addig kitart, akkor ennek révén - megszoritások nélkül - megszabaditják az USA szövetségi államot adóságának nagy részétől. Ez persze nem jelenti azt, hogy az USA-nak nem kell törekedni egy kiegyensúlyozott költségvetésre.
Szerintem is lesz korrekció mostanában az amerikai tőzsdéken, de:
miközben mindenki hatalmas korrekcióval ijesztget, jobb tudni, hogy a jelenlegi (2007-es rekordszinteken lévő)tőzsdei részvényindexek mögött teljesitmény is van.
Már tavaly meghaladta az S&P500 500 cége össznyeresége a 2007-es évit, és a nyereségnövekedésével számolnak az elemzők. (2 éven belül 20% nyereségtömegemelkedés.) Mi a fenének esne vissza az index a jelenlegi (tehát 2007-es csúcsok) alá 10-20%-kal, ha már ma többet érnek ezek a cégek mint 2007-ben?
Erre csak egy esetben lenne magyarázat, ha az USA recesszióba zuhan és az elemzők visszaeséssel számolnak az 500 legnagyobb (és a többi) cég nyereségénél is.
Tény viszont, hogy jelenleg Európa van recesszióban (és mindenki azon filózik, hogy kijön-e ebből a 2. félévben,) mig amerika gondja csupán az, hogy:
- még mindig magas a munkanélküliség (de folyamatosan csökken már 3 éve,)és
- a GDP növekedés csupán 1-2%/év. (Dolgoznak rajta.)
Tehát nem látom a tartós visszaesés alapját.
De egy kisebb korrekció szvsz érik (talán 5-7% pár hét alatt, amit majd egy jó makróhir befejez és röpit a jelenlegi csúcsok fölé pár százalékkal.)
Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 22:47
Előzmény: #588  berlini
#589
berlini
berlini 2013. 04. 04. 22:41
Előzmény: #587  Törölt felhasználó
#588
Csak az utolsó mondatoddal nem értek egyet:
Hosszú távon minden banknak előnyös, rövid távon csak azoknak akik nem 55%-os céltartalékolási aránnyal (lásd FHB), hanem 80%-ossal (lásd OTP) dolgoznak. Utóbbiak ugyanis az egyszeri leirásokat a céltartalékolással fedezni tudják. Igy ezeknél a rövid távú hatás is pozitiv lehet.
Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 22:30
Előzmény: #586  berlini
#587
Még hozzátennék egy rövid gondolatot értékelésedhez:

Az MNB a lépésével egy potenciális rendszerkockázatot csökkentett ami a forint árfolyam gyengüléséből következett. Ez a kockázat ebben a körben csökkent.

A következő körben jöhetnek a háztartások, valószínű diszkont áron átváltják a 90 napot meghaladó hátralékosok adósságát és kamattámogatást vezetnek be.
Utána jöhetnek a többiek. Ha tőkeoldalról még ha áldozatot is kell hoznia a bankoknak a portfólió drasztikusan javulni fog. Tehát hosszútávon pozitívnak ítélném a felvázolt forgatókönyvet, de a rövidtávú hatások lehetnek erősen negatívak is.
berlini
berlini 2013. 04. 04. 22:14
Előzmény: #583  pomperj
#586
Nem mondom, hogy nem jöhet be amit felvázoltál.
Ha az amerikai tőzsdék vezetésével május közepe előtt korrekció indul le, akkor az OTP követni fogja ezt. (Utána már függ a reakció a gyj minőségétől.)
Egy pár gondolat:
- az OTP egy negativ európai hangulatban ment föl ma 2,3%-ot ma. Ha holnap Európa ujra felmegy az viheti tovább az OTP-t akár 4400 fölé is.
- az MNB hitelprogram egy mostani nagyon magas forint/svájci frank árfolyamon váltja át az eddigi KKV-devizahiteleket. (pld. felvett valaki 100ezer frankot 2008-ban 15 évre 6%-os kamaton és 3%-os forrásköltséggel, akkori ft értékben: 16 millió. Alig csökkent a tőke, de most már 24 millió ft-tal tartozik a vállalkozás a banknak. Ezt a tartozást fixálják le ft hitelként és lehet majd 2%-os kamattal törleszteni, úgy hogy a banki forrásköltség 0%. Nem olyan bomba üzlet ez a vállalkozásnak, és nem rossz üzlet a banknak sem annak ellenére, hogy most a kamatmarzs lecsökken 3-ról 2%-ra. A banknak az is jó, hogy a vállalkozás akkor is ezt a megemelkedett tőkét törleszti a hátralévő 10 évben, ha a frank árfolyam a jelenlegitől 20%-kal csökken. Ezen kivül pedig a 250 milliárdos keret elenyésző a bankszektor teljes magyar hitelállományához képest.)
- a mai emelkedés 15,4 milliárdos rekord forgalom mellett történt. Nem kizárt, hogy megjelent egy pár nagyobb vevő is. Ezek az elmúlt hetek 15%-os korrekciója után jó esélyt láthattak az újbóli beszálláshoz. Nem valószinű, hogy holnap sietősen dobnak, ha lesz egy kisebb korrekció napközben újra le.
- ne felejtsük el, hogy a mai MNB bejelentéseket pozitivan fogták fel az elemzők. (Részben azért mert kemény és öngyilkos unortodox intézkedések bejelentésére számitottak, részben meg azért mert amit bejelentettek az nem billenti meg az ország stabilitását és egy érdekes kisérlet lehet a z eladósodott KKV szektor stabilizálására.) Én nem várom azt hogy ez a hangulat holnap-holnapután megváltozik.
- ismételten emlkeztetek arra, hog az OTP egyre kevésbé az a bank akinek a nyereségessége szinte csak a magyar anyabankéétól függ. Oroszországban és Ukrajnában továbbra is 3-4% GDP növekedést várnak erre az évre, ami valószinűsiti, hogy az OTP hitelexpanziós tervei ezekben a relációkban bejönnek. (Lásd Wolf vezérig.h gazdasági rádiós riportja februárban.)
- de ha el is fogadjuk, hogy magyar reláció még mindig az egyik legjelentősebb a bankcsoportnál, akkor felhivom a figyelmet arra, hogy a magyar anyabank nyereségességének alakulása rövidtávon inkább attól függ hogy sikerül-e a céltartalékolt csökkenteni, mint attól hogy az operativ nyereség az idén csökken-e vagy esetleg nő. Ebből az következik, hogy az OTP-nek is létfontosságú, hogy minden hitelszegmensben leálljon a nemfizető hitelesek arányának növekedése. A mai ötlet ezt elősegitheti.
Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 21:49
Előzmény: #582  pomperj
#585
Bocs, hogy beleszólok, de ti (főleg pomperj és berlini) mit gondoltok, meddig törhet még az ég felé az amerikai tőzsde? Csak mert hiába alulárazott fundamentálisan az OTP, ha odakint elindul a szabadesés az OTP-nek is a pince lesz az irány.

Egy másik fórumban a következőkben foglaltam össze, hogy mit gondolok a dologról:

A tartósan magas amerikai (és nyugat-európai) növekedés először részben az olcsó energiára, nyersanyagokra épült. Jött a két olajválság 73-ban és 80-ban és jött két nagy tőzsdei esés, elszabadult infláció, dollár leértékelődés, gazdasági visszaesés lett a következmény. A kormány a 80-as évek elején Keynesnek hitte magát és költekezésbe kezdett. Államadósság 40-ről 60 %-ig ment fel GDP arányosan a 80-as évek végére. Pörgött is a gazdaság (úgy-ahogy), de a túlfogyasztástól felboruló külkereskedelmi és folyó fizetési mérleg mellett USA megtudhatta, milyen a klasszikus ikerdeficit. A fizetési mérleg hiányt az infláció ellen magasan tartott kamatú dollárba áramló pénz (többek közt az USA túlköltekezésének hasznát élvező exportőr országok pénze) ellensúlyozta. 1987-től az állami túlköltekezést leállították, de az államadósságot nem építették le és a külkereskedelmi és folyó fizetésimérleg hiány megvan a mai napig és maradt a ráutaltság a dollár eszközökbe áramló pénzre. 1987-ben méretes tőzsdei zakó, (igaz, előtte meg 5 éves rally). De az amerikai fogyasztói társadalom túl jól sikerült. Az amerikai fogyasztó nem mondott le a költekezési szintjéről. Ha az állam ad pénzt, legfeljebb nem takarítunk meg. A megtakarítási ráta durván visszaesett a 90-es évekre. Ebből a többletfogyasztásból maradt fenn a külkereskedelmi és folyó fizetésimérleg hiány. Megtakarítás helyett a pénzt befektették. Az amerikaiak elkezdtek részvényeket, bef. jegyeket venni és a tőzsde megint elszakadt a GDP növekedési ütemétől. A vállalati eredmények mögött részben a szocialista világrendszer összeomlása utáni globalizáció, tőkekivitel állt. Az olcsó energia után az olcsó keleti munkaerő lett a motor. Plusz jött a vakhit az IT fejlődésben, így a kibocsátások, árfolyam emelkedések az IT szektorban voltak a legnagyobbak. A vállalatok messze az ésszerű mértéken felül ruháztak be. 2000-ig tartott az IT buborék fújása. Azután közel 50 %-os zuhanás (igaz, előtte meg 5 éves rally) és némi gazdasági visszaesés. Erre a FED lépett elő és nagyon alacsonyra vitte a kamatokat. Hatalmas hitelkereslet. Mesze az ésszerű mértéken felüli túlhitelezés, a hitelek hajtotta ingatlanpiaci lufi lett az eredmény. 2007-re új csúcsra értek az indexek, azután tudjuk mi történt (igaz, előtte meg 5 éves rally). Eddig a lakosság két buborék fújásában volt ludas, a kormány és a FED csak 1-1-ben. Ez így nem mehet tovább! A kormány nekiállt túlköltekezni és 60 %-ról 105 %-ra vitte a GDP arányos államadósságot. A hiány 12 % fölött volt a csúcsán. Idén talán visszaszorítják 5,5 %-ig, de még ez is bőven a fenntartható mérték felett van. A FED egyszerre két eszközt is bevetett. A teljes tűzerejét. Egyrészt lenullázta a kamatot, másrészt őrült mennyiségű pénzt nyomtat. És a tőzsde 2013-ra megint csúcsot döntött.

Az egy dolog hogy az amerikai fogyasztó évtizedek óta lehetőségein felül él, de mára sikerült feltörni az összes malacperselyt, amiből ezt megtehette. Először kormányzati túlköltekezés, majd a megtakarítások visszafogása (az állam mögé odaállt a lakosság az adófizetésével), azután fogyasztás hitelből (a lakosság mögé odaállt a bankrendszer hitellel), most pedig állami túlköltekezés pénznyomtatással finanszírozva és extrém monetáris kondíciók (a bankok és a lakosság mögé odaállt az állam mentőcsomagokkal és túlköltekezéssel és az állam mögé odaállt a FED). Csakhogy ha ez a lufi is leereszt, akkor már nincs senki, aki megmentse a résztvevőket.
A korábbi válságokat okozó egyensúlyi problémák ma is megvannak. A külkereskedelmi és folyó fizetésimérleg hiány, a felhalmozódott, GDP arányosan magas vállalati hitelállomány, a felhalmozódott és alig csökkenő lakossági hitelállomány, a hatalmas államadósság, a korábbi többszörösére rúgó pénzmennyiség (FED mérleg), a függőség a külső finanszírozóktól mind megvan. Közben a globalizáció is kifutóban van. Az elmúlt 5 évben a világ GDP növekedésének több mint felét Kína, India, Brazília és Oroszország adta. Kína és India lassul. Kínában ugyanúgy ingatlanpiaci és hitelezési lufit fújnak. Oroszország teljesítménye pedig a szintén felfújt olajártól függ.

Ha leállítják a pénznyomtatást, gond lesz, pláne ha még meg is próbálják visszaszedni a kikerült pénzt, nehogy elszabaduljon az infláció. Ha emelik a kamatot sokszoros gond lesz. Az állam sem tudja kitermelni az elszállt államadósság kamatát, vagy csak a gazdaságot visszaesésbe taszító megszorítások árán tudja. A kamatemelés új lakossági hitelbedőlési hullámot indít. A bankrendszer sem tudja most jó kamaton kihelyezni a pénzt, ha emelkednek a betéti kamatok, borulnak a bankok is. Plusz a kamatemelés kötvény konkurenciát teremt a részvényeknek és közvetlenül is lassítja a gazdaságot. Ha a globalizáció kifullad és a külső finanszírozóknak nem termelődik elég gyors ütemben pénze és a dollár kereslet csökken, a dollár leértékelődik gond lesz, mert a rekord alacsony kamatszinten nem finanszírozzák majd az USA államadósságot, ha még egy deviza kockázat is beépül. Ha a külső finanszírozók nem lesznek hajlandóak az USA túlköltekezését tovább hitelezni és más tartalék valutát keresnek gond lesz. Ha máshol feladják a nulla kamat politikát (akár kényszerből) gond lesz, mert a dollár ilyen kamatszinten nem lesz vonzó. Ha a pénznyomtatás miatt még jobban elszállnak a nyersanyag árak gond lesz, mert megemelkedik az infláció. Ha a FED által nyomtatott temérdek pénzt nem kapcsolják le a rekord szintű likviditáson ücsörgő bankrendszer és vállalatok és nem csak a tőzsdére és a nyersanyag piacra áramlik árakat felhajtani, hanem eljut a lakossághoz, akkor elszabadul az infláció és gond lesz. Még ha a FED az inflációtól függetlenül is folytatná a pénznyomtatást, akkor sem tudja tartani a kamatot, mert a negatív reálkamatnak van egy elviselhető mértéke, a felett kamatot kell emelni. De nem kell a kamatnak emelkednie, hogy az USA államháztartás bajban legyen. Pusztán a lejáró tőke megújítása miatt is irdatlan pénznek kell beáramolnia, hogy finanszírozható legyen a költségvetés. És ahogy emelkedik, az államadósság egyre több pénz kell a napi túléléshez. Amerika közel van ahhoz az eladósodottság szinthez ahol Görögország, Írország, Portugália, Izland bedobta a törülközőt. A Spanyolokhoz és a Ciprusiakhoz képest pedig eladósodottabb.

Kíváncsian várom meddig tart a tőzsdei rally és mekkora lesz a zuhanás. Úgy tippelem minden eddiginél nagyobb. Az 5 éves rallyból 4 év már megvan. Legkésőbb jövőre esedékes a tisztítótűz.
Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 13:57
Előzmény: #583  pomperj
#584
A 10:59-es hozzászólásod miatt dobtam ki 4286-on.Remélem jól tettem.:))
Régóta olvaslak és eddig szinte minden bejött amit írtál.
pomperj
pomperj 2013. 04. 04. 13:51
Előzmény: #582  pomperj
#583
2) OTP belso helyzete megvaltozott.

Az MNB uj NHP programja nagyjabol a mai magyar hitelallomany 6-8%-anak megfelelo meretu, es 2-2.5%-os kamatozasu konstrukciok sorozata.

Ezen a magyar bankok 2%-ot kereshetnek, ami a mai szokasos 4-6%-os kamatresnel joval kisebb. Szamitani lehet arra, hogy a konstrukciokra igen gyorsan raugro kkv-k a meglevo hiteleik kivaltasara hasznaljak, vagy eddig a banki hiteltol elvart “normalis hozam kriteriumnak” nem megfelelo, kis jovedelmezosegu beruhazasaikhoz fogjak hasznalni. Mindketto rontani fogja a bankok profitabilitasat.

Ezzel parhuzamosan az MNB deviza tartalekai varhatoan csokkennek nehany Mrd Euro osszeggel, az orszag serulekenysege egy nehez idoszakban megnovekszik.

Ettol az uj NHP programtol egyik magyar banknak, igy az OTP-nek, sem javul a helyzete jottanyit sem.
Ellenkezoleg. A mozgasteruk szukul, a hitelezesi expanzio meg nehezebb lesz mert az MNB megjelent versenytarsnak elkepesztoen alacsony kamatszinten, raadasul az egyebkent is legrizikosabb uzleti szegmensben, es jovedelmezoseguk a versenytol csak romlik.

3) OTP mostani felfele iranyulo, tuladott poziciobol indulo korrekciojaba ma az eladoi oldalon vastagon konnyitik pozicioikat azok az alapok, amelyek ki akarnak szallni, es a rallyt felhasznaljak erre.

Azt gondolom, hogy a mikro-rally legfeljebb 1-2 napig tart; lehet hogy csak 1-2 oraig.
Aztan marad a fenti 2 ujabb “csapas” hatasa a magyar bankok reszvenyeinek arfolyamara.

OTP arfolyamanak tovabbi esese kodolva van.
Good luck.
pomperj
pomperj 2013. 04. 04. 10:59
Előzmény: #579  pomperj
#582
Mennyit er az OTP?

Elorebocsatom, hogy amit irok, az a nem a rovidtavu piaci hangulattal konform.

1)OTP kulso helyzete tegnap este ota jelentosen megvaltozott,

mert a 2012.nov.16 ota tarto S&P500 rally veget ert. Tegnap este a NYSE fo indexei beszakadtak annyira, hogy szignifikansan attorte a felfele mutato also trendvonalat.

Ugyanakkor tegnap a BOJ hivatalosan is bejelentette, ami mar honapok ota a levegoben van: ok is bevetik a "csodfegyvert", hatartalannak tuno penznyomtatasba kezdenek. A japan tozsde felugrott 5%-ot, a dollar 2%-ot erosodott. Az amerikai tozsden tegnap esett le a tantusz, hogy az "easing"-ben eros versenytars akadt. A japan exportcegek penzbosege hamarosan elkezdi oket kiszoritani , az USA cegeinek kilatasai hirtelen romlottak, exportjuk csokkenni fog, es a cegeik kevesebbet ernek hamarosan, majd mint gondoltak.

Siman bekovetkezhet az, amit Jupiter vizional: egy S&P es NASDAQ flash-crash, 1-2 nap alatt osszeomlik az ar a HFT automatak segitsegevel, olyan 10-15% meretben, vagy akar egy vizeses-szeru gyors eses jon, ami legalabbis a legutolso rallyt (1350-1560) egeszen lekorrigalja.

A flash-crash scenario azert is elkepzelheto, mert az arany(banyasz) indexek mar tegnap este is megcsinaltak egy mikro flash-crash-t, es mert a legutolso 201.maj.6-i orias-flash-crash is a mostanihoz hasonlo rally befejezo esemenye volt. Az arany flash-crash-rol eppen ma itt egy cikkben elolvashato.

OTP-re, es most ez a lenyeg, a 2010-es flash-crash akkor ugy hatott, hogy 7200Ft-rol 5850Ft-ra esett az ar aznap, es 2 het mulva egeszen 5000Ft-ig, ami kb. 30% zuhanas volt.

2) OTP belso helyzete matol megvaltozott.
Folyt. Kov.
Törölt felhasználó 2013. 04. 04. 08:01
Előzmény: #580  berlini
#581
Az okok túlmutatnak a gy-n és a P/E-n. Más persze téged nem érdekel.

Sajálatos.

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek