Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kbb 2017. 07. 30. 10:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#16740
Annyit tudunk csak, hogy 6 év alatt hatalmas nyereséget termelt a lakás, annak ellenére, hogy az első 2 évben (nominálisan is) csökkent az értéke. Azt senki nem tudja, hogy a következő 5-10-20 évben mi várható. Kisebb korrekció valószínű, mert az MNB szerint is túlzottak a mai árak, de nem rövid távon, míg van rekord foglalkoztatottság, nulla közeli kamat és CSOK. A panel egy kisebb része a nevemen van, amit fokozatosan törlesztettem (fizettem a szüleim nevén lévő új LTP-ket is), mert azt hittem, ez megkönnyíti az ügyintézéseket - tévesen, mert bármit el lehetett volna intézni egy adásvételibe írt általános meghatalmazással, de legalább az adómentes lakhatásiból is kiestem, mikor bevezették. Úgy tervezzük, hogy eladás előtt a hányadomra csinálunk egy külön, családon belüli adásvételt (ennek illetéke egyenes ági rokonok között nincs, ismerős ügyvéd meg olcsón megcsinálja). A panel eladása után meg tesómmal készpénzben kérjük, amennyivel beszálltunk az újba. Ez teljesen tiszta helyzet lesz. A tőkém így elég lenne egy saját lakás önerejére is, de a mai túlértékelt piacon ezt nem tartom jó ötletnek úgy, hogy igen nagy a havi megtakarításom, így hamar" kinőném", amit venni tudnék belőle. Inkább pár évig bérlem az új lakás felét. A panelt azért cseréjük le, mert az LTP miatt előbb-utóbb muszáj venni valamit - tavaly komolyan gondolkodtunk egy második panelen, de az akkori árak mellett kockázatosnak tartottuk (utólag bőven megérte volna), viszont panelt új lakásra cserélni sosem lehetett olyan jó arányban, mint tavaly, így végül a minőségi váltás mellett döntöttünk.
Törölt felhasználó 2017. 07. 30. 09:34
Előzmény: #16734  because
#16739
Ez így eléggé leegyszerűsítő álláspont, hiszen minden a nettó hozamon múlik, az ia lehet, hogy ha veszel egy lakást, majd a bérleti díjat kötvénybe fekteted, akkor 15 év múlva az addigra lepukkadt lakásod mellett több kötvényed lesz, mint amennyid akkor lenne, ha a pénzt eleve kötvénybe fekteted. Meg lehet persze fordítva is. Meg az is lehet, hogy rendszeresen karbantartod, nem lesz lepukkadt, miközbrn a nettó hozamod magasabb, mint a kötvényé.
ncseed 2017. 07. 30. 08:59
Törölt hozzászólás
#16738
ncseed 2017. 07. 30. 08:56
Törölt hozzászólás
#16737
kbb 2017. 07. 30. 08:54
Előzmény: #16734  because
#16736
Nem tudjuk, hogy 10-20 éves távlatban a lakás vagy az állampapír hoz-e többet. Elvileg a lakásnak kellene, mert jóval munka van vele, mint beírni a naptárba a kamatfizetés napját, és néhány klikkeléssel újra befektetni, de hosszabb időszakok is voltak, amikor fordítva volt, ráadásul az utolsóhoz egészen keveset kell csak visszamenni időben... Az lakás nyereségességet döntően befolyásolja a népsségváltozás. Ez országosan csökkenő, de Budapesten és környékén egyelőre nagy a bevándorlási nyereség. De 20-30 éve a vidéki városokban is ez volt a helyzet, amik mára a megyeszékhelyeket is beleértve nagyon kevés kivétellel szintén hanyatlanak... lehet, hogy egy-két évtizeden belül Budapestet is eléri ez, de lehet, hogy nem (talán nem, mert Budapest európai mértékben is nagy város - hanyatló 2 milliós város elég ritka).
ncseed 2017. 07. 30. 08:49
Törölt hozzászólás
#16735
because 2017. 07. 30. 08:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#16734
A gyermeked majd nem lesz túl hálás, ha kap egy lepusztított lakótelepi lakást harmadáron, amikor államkötvényt is kaphatott volna...
ncseed 2017. 07. 30. 08:33
Törölt hozzászólás
#16733
ncseed 2017. 07. 30. 08:31
Törölt hozzászólás
#16732
because 2017. 07. 30. 08:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#16731
Ha a lakásárak csökkennek, nem tudsz kimenekülni olyan egyszerűen és nyereséggel, mint az állampapírból. Azért a +6 %-os többletért nem éri meg...
kbb 2017. 07. 29. 22:24
Előzmény: #16729  kbb
#16730
"úgy mint 2011-ben panelt venni" Mármint tégla helyett. Emlékszem, ment a károgás, hogy a panel ára esett legjobban, a tégla mennyivel "válságállóbb", tehát aki panelbe fektet, az csak veszíthet... Mikor elkezdtem számolni, nagyon gyorsan kiderült, hogy a 2011-es árak mellett a panelnek sokkal jobb a megtérülése. Az csak hab a tortán, hogy a befektetők tömeges megjelenésével ezt már az árakban is realizálhatja, aki jókor vett. :)
kbb 2017. 07. 29. 22:18
Előzmény: törölt hozzászólás
#16729
A jövő év nagy kérdése az lesz, mi legyen a panellel, ha felépül az új. Ezt a tesóm és én LTP-it beforgatva ki tudjuk fizetni hitel nélkül, tehát meg lehetne tartani mindkettőt. Én afelé hajlok, hogy adjuk el a panelt (túlértékelt a piac, és illetéken 4% rögtön visszajön), írassuk a szülők nevére az újat (adómentes lakhatási és később esetleg CSOK miatt), és béreljem a felét, mint most a panelnél. Ekkor lesz mindennel egy kb. 10M tőkém. A kamatokra ránézve elsőre hülyeségnek tűnik (úgy mint 2011-ben panelt venni :D), de ha nem lesz nagy változás, a leghosszabb BMÁK-ba fogom tenni mindet TBSZ-en. Ez most épp nevetséges (augusztusi fordulás után 3% alatti) kamatot fizet, de a 2026-os lejáratig rengeteg idő van még, és a képlete igen gáláns: ha normalizálódnak a kamatok, 3-4% körül lesz az infláció fölött...
ncseed 2017. 07. 29. 21:38
Törölt hozzászólás
#16728
kbb 2017. 07. 29. 21:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#16727
2008-2013 között nominális árcsökkenés volt viszonylag magas infláció mellett, így bőven volt mit behozni. Mostanra viszont Budapesten már túllendült a piac az egyensúlyon (ezt nem én mondom, hanem az MNB elemzői), de nem veszélyes mértékben, és ez még évekig fenn is maradhat, ha nem változnak a körülmények jelentősen (rekord foglalkoztatottság, rekordalacsony kamat, CSOK, belső migráció). Szüleim 2011-ben sem azért vették a panelt, mert olyan jó üzletnek tűnt, hanem mert a lakás árának fele vicc (1,5% és 3%) betéti kamatú LTP-ben volt, amit nem lehetett volna átvarázsolni PMÁK-ba.
ncseed 2017. 07. 29. 20:50
Törölt hozzászólás
#16726
kbb 2017. 07. 29. 20:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#16725
"Csakhogy a lakásbefektetés hozama két részből tevődik össze és nem lehet szó nélkül elmenni a lakásár emelkedésből származó profit mellett ami ugyanúgy adómentes 5 év után... ;)" Igen, csakhogy mikor 2010-ben úgy tűnt, hogy tíz év piactorzítás után fenntartható egyensúlyba állt a lakáspiac, tehát a nominális árak az inflációval fognak nőni, még további 3 év nominális árcsökkenés következett... De mivel a lakásárak alapvetően az inflációt követik, a bérleti díjat én a kamatprémiumhoz mérném. 4-6% államilag garantált reálkamatot a lakáspiacon (amortizációt, nemfizetési kockázatot stb. korrekten beleszámolva) legfeljebb feketén lehet érdemben megverni... ha a reálfelértékelődéssel nem számolunk, de még egyszer, 2010 után évekig nemhogy reál, de még nominál felértékelődés sem volt! Ha valaki 2010-ben PMÁK helyett lakásba fektetett, 2013-ig jókora bukóban volt...
ncseed 2017. 07. 29. 19:25
Törölt hozzászólás
#16724
kbb 2017. 07. 29. 18:55
Előzmény: törölt hozzászólás
#16723
PMÁK-ra gyors keresés: link 2009-ben 6% prémiummal indult, de ez nem sokáig lehetett (én csak a 4-5%-okra emlékeztem). A 12%-ot nem én írtam, a 2012-es 5,7%-os inflációval ez még ki is jöhetett volna, de addigra szerintem már kifutottak a magas induló prémiumok.
ncseed 2017. 07. 29. 18:48
Törölt hozzászólás
#16722
ncseed 2017. 07. 29. 18:41
Törölt hozzászólás
#16721

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek