Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 03. 24. 23:51
Előzmény: #65038  klmn
#65040

Én is ezt tapasztalom. Korábban akik leráztak, már jönnének. Nem baj, tud várni még 1 évet a kerítésem. Jövőre már térden csúsznak, hogy adjak munkát.
Törölt felhasználó 2020. 03. 24. 23:47
Előzmény: #65033  tihamer
#65039
"a moratórium alatt meg nem fizetett kamat ne kerüljön tőkésítésre, hanem a hátralévő futamidőre évenként kerüljön felosztásra, azaz részletfizetés történjen a kamat tekintetében"
klmn 2020. 03. 24. 23:40
Előzmény: #65036  elemerorsos
#65038
Már 10-12 fős villanyszerelő brigádok keresnek munkát, 5-6 fős festőcsapat szintén.
Egy hónap alatt harmadával fognak esni a munkadíjak.
Törölt felhasználó 2020. 03. 24. 23:40
Előzmény: #65033  tihamer
#65037
Jo messzire gurult mar megint a gyogyszi.
elemerorsos 2020. 03. 24. 23:37
Előzmény: #65030  klmn
#65036
Hát én is várom, az elmúlt 5 évben minden évben újítottam fel lakást, az ideit még nem kezdtem el, olyan pofátlan árakat kaptam. A nem olcsó tavalyiakhoz képest 50-70%-kal magasabbakat. Először azt hittem viccelnek, de mások is ennyikről beszéltek. Ez most volt, március elején! Arról nem is beszélve, hogy 5-ből 4 azt mondja, tele van 5-6-8 hónapra, nem vállal be semmit. (Példa: burkolás 2016-ban 3500/m2, 2018-ban 6000/m2, idei árajánlat 10000/m2.)
Törölt felhasználó 2020. 03. 24. 23:35
Előzmény: #65033  tihamer
#65035
Néztem én is :) Tényleg már nem tudom, hogyan köszönjem meg a Matolcsynak, hogy gondolt ránk.
Törölt felhasználó 2020. 03. 24. 23:35
Előzmény: #65027  elemerorsos
#65034
Szerinted a bankok most szorni fogjak a 30-40-50 milcsis hitelelet mikor epp a nyakukba kaptak a thm maximalizalast meg a moratoriumot?
Kicsit el kene mar oszlatni a rozsaszin kodot.
tihamer
tihamer 2020. 03. 24. 23:30
#65033
Tibor 78, 
Ez egyre jobb: 
 "A MORATÓRIUMMAL ÉLŐ ÜGYFELEK RÉSZÉRE NE VÁLJÉK ELVISELHETETLEN TEHERRÉ A KÉSŐBBI, ÚJRAINDULÓ FIZETÉS. ÍGY TÖBBEK KÖZÖTT NEM SZÁMÍTHATÓ FEL KAMATOS KAMAT A MORATÓRIUM IDEJÉN, AMELY JELENTŐSEN KÖNNYÍTI AZ ADÓSOK TERHEIT.
További segítséget jelent az is, hogy 2021. január 1-jétől a korábban felvett hitel eredeti törlesztőrészletének nagysága nem növekedhet. A futamidő úgy hosszabbodik meg, hogy a törlesztőrészlet nagysága a futamidő időtartama alatt változatlan. "
Egyértelmű.
Lipio89 2020. 03. 24. 23:25
Előzmény: #65027  elemerorsos
#65032
Szinten ezt akartam irni, hogy egyelőre ne kapkodj, jelenleg hetrol hetre valtoznak a dolgok, ha elmúlik a vihar tisztabban fogsz latni. Persze legjobb lenne ha a foglalot visszakapnatok. Esetleg ha megis kitartotok ez az ingatlan mellett akkor koltseget nem tud csokkenteni a vallalkozo? Azert a 110 millas ikerhaz az itt Tetenyben mar nem az alap kategoria vagy mas olcsobb projektje nincs amibe at tudnatok menni? 
Ezekert a dolgokert nem eri meg tonkremenni anyagilag es csaladilag, attol meg a 10 milla buko is kevesbe fajo. Kitartast!
Törölt felhasználó 2020. 03. 24. 23:25
Előzmény: #65020  elemerorsos
#65031

Volt komoly alku, a legnagyobb amiről tudok, ismerős 19 mihályos nagypolgárija, de meg kellett hozzá találni az eladót, akinek vagy hihetetlenül sürgős volt vagy már torkig volt az egésszel.
Azt aláírom, hogy jó kégli nem volt nagyon sok, de vevő még kevesebb és a vevők nagy rész problémás volt. Igaz az eladók is.
2013 után még 1 év mélyrepülés volt, 2014-ben már én is úgy tudom, hogy kisebb volt az alkutér, ahogy kezdtek a vevők mozgolódni, de én 2013-ról beszélek.
13-ban mintha hibernálva lett volna a piac.
Itt az egyik utcában nem messze volt egy 80nm-es kocsibeállós, földszinti, 3 nagy szobás kégli, 18 éves házban, 11,5 mihályért ment el, a tulaj 16-t akar érte de odaadta a legjobb ajánlatért. Erről centikkel csúsztam le. Na mondjuk ott nem volt hülye a vevő, 3 millióval foglalózta le, cash természetesen.
1,5 szobás 8 éves kégli, 15,5, helyett 12,5, ezt is elvittem volna, de itt is komoly foglaló volt.
13-ban nagy foglalót csak akkor adtunk, ha sikerült lealkudni a kéglit. A hiteles vevők, akik bizonytalanok voltak meg 100e forint foglalóval is belevághattak és senki nem ígért rájuk. Helyette általában a bank kaszálta el a hitelt.
Simán ehhez hasonló vételekre számítok  a közeljövőben.
Aki el akar adni az egy kiszáradt piacot talál majd és nagyon hosszú és keserves értékesítési folyamatot. Márpedig a panelból mindig is volt kifele mozgás, mennének nagyobba, téglába, aglóba, valahova.
A tégla kéglik sorsát nem látom előre ennyire biztosan, azok szerintem nem lesznek befektetésre alkalmasak, mert aki jó lakásban lakik, az megtartja. A panel kecókban viszont biztos vagyok, hogy egy felezés lesz.
klmn 2020. 03. 24. 23:23
Előzmény: #65028  elemerorsos
#65030
Sorra mondják vissza a megbízásokat, az ács aki két hete még azt mondta hogy május előtt nem ér rá, ma reggel felvonult nálunk mert az összes áprilisi melóját lemondták...
A csatornás magától hívott hogy a március elején adott árnál tudna olcsóbb is lenni ha még érdekel minket.
A saját embereinknél múlt hét kedden bejelentettük a 30 % napi bér megvonást egységesen, senki nem szólt egy rossz szót se, sőt többen mondták hogy megértik, örülnek hogy jöhetnek dolgozni.
Én ezt az időszakot már régóta vártam :)
sakal83 2020. 03. 24. 23:18
Előzmény: #65027  elemerorsos
#65029
Pontosan. Jol irod! 
elemerorsos 2020. 03. 24. 23:17
Előzmény: #65025  klmn
#65028
Na ennek örülnék, de még nem tapasztalom a munkabér esést. Múlt héten is még mindenki horror árakról beszélt meg 3-4 hónapos határidőkről (már aki egyáltalán vállalta, mert nincs tele októberig) :-((
elemerorsos 2020. 03. 24. 23:14
Előzmény: #64981  Dwayne.Hicks
#65027
Szedd össze magad. Legfontosabb hogy ne kapkodj. Azt már aláírtad, úgyhogy kapkodni végképp nincs értelme. Legalább várj 2 hónapot hogy ez a vírus mizéria hova fut ki. Most a legrosszabb forgatókönyvet árazod. Ez nem csoda, ha az itt fórumozók többségére hallgatsz akkor azonnal eladod az összes ingatlanod 1 Ft-ért és utána eret vágsz magadon! Szóval, várjál, nézd meg hova fut ki, és utána dönts. Ráadásul, ha lakni kell egy ingatlan, akkor az NEM pénzügyi befektetés, ilyennel nem spekulálunk!! Ha tetszik a helyszín, a környezet, a ház, akkor most dőlj hátra és készülj a beköltözésre!
Törölt felhasználó 2020. 03. 24. 23:14
Előzmény: törölt hozzászólás
#65026
Jaja.
Csak ugy egett 2013ban a telefon, emlekszem, ketszer is cserelnem kellett elhasznalodas miatt.
Ja, nem! :D
klmn 2020. 03. 24. 23:12
#65025
Jó estét Mindenkinek!
Egy ideje olvaslak Benneteket, most úgy érzem eljött az idő hogy írjak is.
A saját tapasztalataimat szeretném megosztani Veletek.
Aki most benne van bármilyen kivitelezésben, az minden szükséges anyagot tankoljon be, mert várható gyár és beszállítói leállások miatt hetekig áruhiány várható bizonyos termékek esetében, mindent amit tudtok hogy mennyi illetve milyen kell azt vegyétek meg ha tehetitek, már csak azért is mert az újraindulásnál 20-30% -os áremelkedés várható.
Munkadíjak lefelé fognak menni már a múlt héten 30%-ot csökkentek a napi bérek és még meg sem jelentek a munkaerőpiacon a nyugatról hazaérkező melósok.
És még egy dolog, szerintem relatíve sok pénz fog a kockázatos eszközökből ingatlanba sietni a következő 1-2 hónapban.
Üdv:
teglaherceg 2020. 03. 24. 23:10
Törölt hozzászólás
#65024
teglaherceg 2020. 03. 24. 23:08
Törölt hozzászólás
#65023
elemerorsos 2020. 03. 24. 23:07
Előzmény: #65019  Törölt felhasználó
#65022
Szerintem te kevered az ajánlati biztosítékot a foglalóval. 100 ezer forinttal egy 1 millióst tudsz foglalózni. Nem volt ez másként 2013-ban sem. Most már tényleg nem tudom milyen lakásokat néztél te 2013-ban :-))
elemerorsos 2020. 03. 24. 23:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#65021
Ezt én se értettem. Mi az hogy "megszivatta a hiteles"?? Szerződést foglalóval írunk, ha nem teljesít, bukta a foglalót. Marha nagy szívatás, 2x10%-ot megkapni csak úgy....

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók