Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
sakal83 2020. 02. 11. 11:51
Előzmény: #59959  sakal83
#59960

de mindeki azt tesz amit akar:) de furcsa, hogy egy ingatlanos fórumban a hitelre vett lakás szitokszó :):)
sakal83 2020. 02. 11. 11:49
Előzmény: #59954  Törölt felhasználó
#59959
ez is egy jó példa:) látom átlátod Te:) ha volt egy 8 milliód 2015-ben és vettél OTP-t és nem egy Bp XV kerületi panelt, akkor kb 3,3X-tál, ha realizálsz, akkor vehetsz egy egy ugyanolyan XV kerületi panelt :):):):):) De addig legalább kifizettél kg 7-8m bérleti díjat:). És nyerté egy 6 évvel öregebb panelt:) és máris jól érzed magad, hisz mennyit kerestél a tőzsdén:) Akkos már más a leányzó fekvése, ha van ingatlanod, és úgy teszed ezt meg...
johai 2020. 02. 11. 11:48
Előzmény: #59950  sakal83
#59958
Fix hitel se egy eletbiztositas.
Valtoznak a dolgok,es egyaltalan nem mindegy hogy 15 milla a torleszto,vagy 45.
Az elobbit meg ossze lehet kaparni,allasvesztes,vagy betegseg,ne adj Isten krach eseten,az utobbit nem.
sakal83 2020. 02. 11. 11:44
Előzmény: #59953  berlini
#59957
ja, és szerinted, aki nettó 2%-ért vesz egy 90 éves szart, azt nem éri el 50 év múlva... az lenne a legjobb, ha 1% lenne, akkor tuti lenne:) akkor van 100 éved visszahozni a befektetett összeget:) azt ugye vágod, ha a kiflit adsz el, akkor jobban keresel vele, mint az ingatlannal:)
sakal83 2020. 02. 11. 11:42
Előzmény: #59953  berlini
#59956
kinek van? Neked? Warren Buffetnek? :) senkinek... soha ne mvolt ingyenpénz a rendszerben. Eddig japán próbálkozott ezzel, mivel megszüntették, láthatjuk mit okozott... De várom. Szerinted mi els za 0ás környezet hosszútávú hatása? Szerinted nem alakulnak ki tőle egyes szegmensekben lufik? a lufik kipukkanak? A részvényekkel meg addig hagyjál, amíg zéró összegű játék. Addig megy fel, amíg van ingyenpénz. Egyértelmű. De nem szeretnék épp részvénybirtokos lenni, ha beüt vmi... rossz érzés lenne, hogy én fizettem az eddigi realizálókat:) De mindenk iazt csinál amit akar, ez a jó a szabadságban:)
Toniba 2020. 02. 11. 11:40
Előzmény: #59952  sakal83
#59955
Törölt felhasználó 2020. 02. 11. 11:33
Előzmény: #59946  Batiszkáf
#59954

Sokan kéglit se mertek venni 2013-ban, szóval nem értem a kérdésedet. Ez egy elméleti beszélgetés arról, hogy mi a nagy okosság a befektetések esetében, mert sokan úgy képzelik, hogy az csak egy komplett hülye lehetett, aki nem vett kéglit hitellel 2013/14-ben. Nem ilyen fekete és fehér ez a dolog. Aki nem félt a tőzsdétől és OTP-t, ETF-t vett, az mára úszik a pénzben és jó alkuval tud kégit venni, nagyon alacsony hitelre, ha éppen kéglit akar venni. Miközben a kégli vásárlók nagyon okosnak képzelik magukat. Én tudom, hogy a helyem :) jó befektetés volt a kégli, de messze nem a legjobb.
Nekem a legnagyobb nyerőm a MOL volt, sajnos csak kis pakkokkal, 2002/3-ban vettem 5e körüli átlagáron és 23e-ért passzoltam el 2007-ben. Ha nem kéglibe fektetem a pízt, meg nem a bratyót fizetem ki gyorsan, hanem MOL-ba teszek mindent, most úszhatnék a pénzben.
Én azért toltam már be nagyobb összeget a magyar tőzsdére, blue chipbe, ha nem is egy ház árát. Ezért például az én esetemben nagyon is reális összehasonlítás az, hogy mondjuk mi lett volna ha 10 misit betolok OTP-be. Túl reális, úgyhogy inkább nem is gondolok bele, mennyi pénzem lenne most :(
berlini
berlini 2020. 02. 11. 11:31
Előzmény: #59951  sakal83
#59953
"De idővel sajnos őket is eléri a 0-ás hozamszint áldásossága."
Nagy élettapasztalatod lehet, ha az felülirja a 100 éves statisztikákat a részvények hozamszintjét illetően.
sakal83 2020. 02. 11. 11:30
Előzmény: #59943  Törölt felhasználó
#59952

Ez a kulcsmondat: "Aki nem számított árrobanásra, annak simán jó döntés volt bérelni és nem venni. Le is írták, hogy jó fizetésük van, de nem akarnak sok hitelt (a magas kamatok miatt), tehát a bérlés és pár év sprórolás nem tűnt ördögtől való tervnek." Shortoltak. Aki akart, és volt rá cash, az rosszul mérte fel a kockázatot, ennyi és nem több. Akinek nem volt (pl.: én), na azokat sajnálom, és fogom is, mert azóta is futnak jobb esetben az önerőért, és pár bennfentes pedig kaszál(t). Köszönjük MAtolcsy:) végülis elmondta, hogy aki akkor nem vesz, soha nem tud majd... (Szerinted miért szálltak akkor ők is be az Alapítványokkal)
De egy érdekes hír: az MNB alapítványok kikulcsoltak az ingatlanokból!!!!!
sakal83 2020. 02. 11. 11:19
Előzmény: törölt hozzászólás
#59951

Nehogy azt gondold, hogy rosszat kívánok :) de egyébként te reagáltál az én hsz-emre, én a kiszámolós tanácsra reagáltam:) az egy balekság volt most is, akkor is, előtte is és a jövőben is:) mivel nem látod a jövőt, felesleges vele nagy mértékben számolni, mert elmegy a jelened :) volt a családban, aki 2012-ben elég látható összegen ülte ki az idei évig. Kemény volt a felismerés, hogy a nemlétezőinfláció minimum lefelezte a kp-ját. Pedig hosszú évek munkája volt benne...
De erről írtam már... aki ingatlanban és részvényben tartotta a lóvéját az nem nyert, hanem nem vesztett. De idővel sajnos őket is eléri a 0-ás hozamszint áldásossága. Az ingatlanoknál ezért ugat a megújulási rátáról az MNB... 250 év az 250 év:) az bőven az életciklus utáni idő, a maradványérték meg nem túl jó:)
sakal83 2020. 02. 11. 11:12
Előzmény: #59940  Törölt felhasználó
#59950
Nálam a hitel a fix futamidő végéig. A többi rulett. De saját célra MINDIG megérte venni hitelre. Ez színtiszta matek, az összes historikus adat ezt támasztja alá piacgazdaságban. A bérelni CSAK rövidtávon érheti meg anyagi szempontból. Én 1x éve bérlek, és tudom, hogy nem éri meg:) tehát eléggé érintett vagyok a témában:) A fizetőképesség más tészta, de akkro az albit sem tudod fizetni, tehát nem érdemes idehozni. A KFt-knél ez a jó:) volt hitel nincs hitel, ha nincs fizetőképesség:)
Törölt felhasználó 2020. 02. 11. 11:11
Előzmény: #59947  Törölt felhasználó
#59949
Persze tudom, megint kérdés, minek az 50%-át :P.
Törölt felhasználó 2020. 02. 11. 11:11
Előzmény: #59947  Törölt felhasználó
#59948
Persze tudom, megint kérdés, minek az 50%-át :P.
Törölt felhasználó 2020. 02. 11. 11:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#59947
Amíg a fizud 20 százalékát tolod bele bérlésbe, addig ez a hozzáállás még oké is lehet, de amikor 40-50%-okat, akkor már megint más a leányzó fekvése.
Batiszkáf
Batiszkáf 2020. 02. 11. 11:05
Előzmény: #59943  Törölt felhasználó
#59946
Nem te voltál az aki nem is olyan régen levezette, hogy a tőzsdére értelemszerűen senki nem tol be annyi pénzt, mint egy saját tulajdonú, általában hitelre - tehát tőkeáttétellel - vásárolt ingatlanba?
ilias.shivang@oovy.org 2020. 02. 11. 10:59
Törölt hozzászólás
#59945
ilias.shivang@oovy.org 2020. 02. 11. 10:57
Törölt hozzászólás
#59944
Törölt felhasználó 2020. 02. 11. 10:48
Előzmény: #59929  sakal83
#59943

2014-ről beszél Tihamér. Más világ volt akkor. Én 2013-ban vettem a kéglit, de 2014-ben még talán egy kicsit olcsóbban is megvehettem volna. Közben 1 évig tudtam volna kamatoztatni a pénzecskét egészen jó kamaton a mai szemmel vissza nézve. Miközben a banki hitelkamatok magasak voltak a mai lehetőségekhez képest.
Aki nem számított árrobanásra, annak simán jó döntés volt bérelni és nem venni. Le is írták, hogy jó fizetésük van, de nem akarnak sok hitelt (a magas kamatok miatt), tehát a bérlés és pár év sprórolás nem tűnt ördögtől való tervnek.
Egyébként is én magamban sokat nevetek ezeket a vettem egy kéglit és beduplázott az ára és én vmekkora nagyfejű okos ember vagyok, alig féj el az agyam a koponyában, annyira okos vagyok.
2011-12-ben sikerült levinnem az OTP pakkom átlagárát 3500-ra és mivel szenvedett a részvény, eladtam 2013 egy kicsivel 4000 felett és kéglit vettem ebből meg a többi pénzemből.
A kégli ára bestagnált 2014-re, talán 1-200e-el megkaptam volna olcsóbban, mert még jobban szorította volna az idő az eladót. Besöpörtem 1 év bérleti díjat és dagadt a mellem a büszkeségtől, hogy közben az OTP részvény árfolyam megint lekonyult.
Na aztán innen jön a tanmese az okosságról. Mi lett volna ha? Mi lett volna ha meghagyom az OTP részvényeimet, veszek hozzá, összesen mondjuk 3400 darab lett volna 4e forint átlagárral 2013-ban?
Mostanra 47,6m érne 14e forinton (ami nem is a csúcsérték) és bőven 3m forint felett adott volna osztalékban is.
Durván 10m forinttal több pénzem lenne, mint amennyit a kégli ér + 6év bérleti bevétele + a bérleti díj befektetés haszna.
Akkor ki is volt okos? Nem fogom lemodellezni, mert sok idő és valamennyire értelmetlen is ez, de akinek volt pénze és a lakás helyett mert venni OTP részvényt 4000forint 2013-ban, az sokkal jobban járt, mint a kéglik 95%-val bárki. A nagyon alkalmi vételek verhették csak meg ezt a hozamot, bár arra meg lehet azt mondani, hogy 2014-ben bőven 4000 alatt is lehetett veni OTP-t.
Ha a példában szereplő jól kereső fiatal pár megfogadta kiszámoló miklós tanácsát és vett OTP részvényt 2014-ben és az osztalékot felhasználta bérleti díjra és mondjuk 6 év alatt még ráköltött az osztalékon felül 6m-t (azaz 6év alatt összesen kb 10m-t) a bérlésre, nos ez a fiatal pár most igen igen jól jár és úszik a pénzben. Mehet venni a p.rasztoktól kéglit, akik meg egyre nehezebben tudják eladni és egyre nagyobb alkura lesznek hajlandóak.
Ez egy tanmese, de minden adat abszolút valós és megcsinálható lett volna. Aztán döntsük el, hogy ki is volt okos.
Eleve mekkora hülyeség ez, tőzsdén nincs okosság, lakásár spekában nincs okosság, mert senki nem tudja, hogy mi lesz, csak tippelget.
Törölt felhasználó 2020. 02. 11. 10:29
Előzmény: #59932  Criscito
#59942
Hát nem is szólt az írása negatív reálkamatokról, az 2018 "ajándéka" volt
Törölt felhasználó 2020. 02. 11. 10:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#59941
Lakást veszel, Lali?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek