Sziasztok
Ezt a topicot azért hoztam létre, hogy aki szivesen mesélne külföldi élettapasztalatairól, az itt (is) meg tudja tenni. Több topicban is az ilyen téren tapasztaltabbak megosztották tapasztalataikat, de talán jobb lenne itt egybe gyüjteni ezeket, mert ekkor a topicok homogénebbek maradnak.
Ez kicsit felreertheto amit irtal. Ugy fogalmazol, hogy el kell kezdeni elore felkedzulni vagy el kell kezdeni a szakmaban levo kivitelezest (terepmunka, muszaki vezetes stb.)?
Nem kell komolyan venni azt az interju kérdést, "miért jött haza ?" Azt kell mondani, elég volt... Ne firtassa ezt a kérdést az interjuztató akkor, ha ö maga nem dolgozott külföldön. Mert azért külföldön dolgozi nem olyan egyszerü, mint amilyennek tünik. Én nem akarok vezetö lenni, akkor se, ha több pénzzel jár. Sokszor a vezetök nem igazán értik azt, amivel a saját beosztottjuk foglalkozik. Tehát nem járták végig a ranglétrát. Egy ismert ember, Bill Gates. Ö végig járta a ranglétrát. Nyilván hitelesen tudott vezetni csoportot, szakkérdésekben beszélni emberekkel. Persze már ezzel valószinüleg már nem foglalkozik, de van hitele. Életem során találkoztam már pár rossz fönökkel. A mostani fönököm is rossz, csak a fiatalokat el tudja kábitani azzal, hogy menedzser. Engem 50 felé nem tud elkábitani. Korábban informatikai tesztelö volt, de szavai szerint "azért hagyta ott a tesztelést, mert karriert akart befutni". És most meg úgy állitja be magát, mint aki kinötte a tesztelést, holott enyhén szólva már köze nincs a szakmai dolgokhoz. Nyilván egy pénzéhes karrierista. De vannak olyan vezetök, akik még benne vannak a szakmában, ezeket tudom tisztelni igazán. Én a magam szakmai jövöje szempontjából igyekszem foglalkozni a munkakörömmel kapcsolatos uj ismeretek megszerzésével, mert csak akkor tudok a pályán maradni. Az informatikán belül aki nem foglalkozik a tanulással, annak vége lesz a pályán. Önmagunk képzése nagyon fontos... Legyen az a munka, sport vagy más.
Szerintem észreveszik magukon, csak nagy úr a pénz és esetleg külső elvárásoknak megfelelés. Férfiakra jellemző főleg, és a kisfőnöki kinevezés gyanúsan egybe szokott esni a családalapítással. Gyanítom, hogy sok esetben eredetileg fizetésemeléshez kérnek időpontot a főnöküktől, akik azzal a feltétellel adják meg, hogy elvállalja a régóta betöltetlen csoportvezetői pozíciót (ami nem véletlenül betöltetlen - a plusz stressz nem áll arányban a plusz pénzzel, de az 1 beosztotti fizetés + GYED szűkös tud lenni lakáshitelt törleszteni). Aki külföldről jön haza, fontos szempont lehet az is, hogy ahol kint meg tudja fizetni a lakhatást, ott a körzeti óvodában-iskolában nem sok fehér osztálytársa lenne a gyerekének. Ha meg itthon nem lesz belőle rövid időn belül vezető, mit mondjon a kellemetlen kérdésekre: miért jött haza, ha ugyanazt csinálja itt is, csak kevesebb pénzért?
Igen, most az epitoiparban lett a rajzolo droid es a projektmenedzser kozotti munkaszint is. Igaz en nem ezt csinalom most de szivesen csinalnam a jovoben, mert nem is a droidmelo de nem is az a nagyon menedzserkedes, hanem a ketto otvozete. Nekem mindenkeppen kifele palyazgatasnal a CADmonkey lesz az egyik cel aztan ahogyan jon magamra a nyelv es kezdem megszokni a szakszavakat, kezd leengedni a language barrier, jon a kinti tapasztalat utana mennek a koztes szintre.
En pl. nem szeretnek karriert berobbantani kulfoldon, hasonlo vagy rosszabb munkaszinten szeretnek kint lenni de kinek mi a vagya, kivansaga, elhatarozasa. Peldaul nem mindenki valo vezetonek meg ha sokan annak is mennek vagy azt celozzak meg csak ezt sokan nem veszik eszre es megis csinaljak.
Azoknál a külföldi munkahelyeknél, ahol a tökéletes célországbeli nyelvtudás alkalmazási feltétel a munkaadó részéről, ott a magyar expatok valóban nem minden esetben felelnek meg. De a teljes munkaerőpiacnak hány százalékát teszik ki az ilyen munkahelyek? Szerintem max. 20-25 százalékát, de persze az is igaz, hogy ezek a tevékenységek elvileg a jobban fizető munkák közé tartoznak.
Mindenkinek érdemes, azoknak is akiknek nincs szakmájuk a Laturo őket is elhelyezi. Vagy Paffstadtba a baromfi vágóhídra vagy Eggelsbergbe a Bar-industriához-(ez egy elektronikai cég és betanított munkásokat alkalmaznak) vagy a KTM biciklihez ami Mattighofen-ben van. Ezek a cégek mindegyike két műszakos. Akinek nincs nyelvtudása, szakmája azoknak is fognak munkát adni... A nyelvtudás nem kizáró ok, de mindenkinek törekedni kell arra, hogy ez minél előbb valamilyen szinten menjen.
Nem azért, mert "külföldi"... hanem mert egy kicsit is komolyabb pozícióban, ahol a munkáltató nevében tárgyalni kell, szóban meg kell érteni az országon belüli tájszólásokat (németben, angolban is bőven van), szakmai szlenget, helyi szólásokat-közmondásokat... plusz tökeletes helyesírás, hogy a cég nevében levelezhess. Ez nem elérhetetlen, de kemény munka és hosszú évekig kint kell hozzá élni... évfolyamtárs ezalatt itthon ugyanennyi energiával már simán befutott középvezető. Plusz kapcsolattendszer. Vevőt, beszállítót, új kollégát kell keresned? Helyi csak felhívja az ugyanabban a városban élő ismerősét, akivel gyerekkorában vagy egyetemen együtt bandázott... és te?
Szerintem azt írtad le hosszan, amit én röviden. Nem elégséges a nyelvtudása, szóban vagy épp írásban. Én úgy értettem a te "első" kommented - lehet én értelmeztem félre - hogy azonos tudással (szakmailag és nyelvben megközelítőleg) egy külföldi csak azért van 2 ranggal lejjebb külföldön, mert "külföldi". És azt írtam, hogy ilyet én nem tapasztaltam. Ja a skillekről meg nagy általánosságban beszéltem, hogy univerzálisak... Mindig vannak kivételek. A fodrász, ITs, gépész, lakatos valószínűleg bárhol a világon ugyanolyan minőségű lesz 1 másik országban is... Olyan munkakör, ahova jogi ismeretek kellenek, az nyilván nem mobil.
Műszaki, IT vonalon, ahol kevésbé számít a hivatalos kommunikáció, helyi kapcsolatrendszer, piac- és jogszabályismeret, simán el tudom képzelni, hogy kisebb vagy akár minimális az elérhető karrierszint különbsége, így anyagilag is megéri külföldön.
Volt egy felvidéki HR-esünk. Szervezési, tárgyalási képessege átlag feletti, DE: - írásban sok helyesírási hibát vétett, lektorálás nélkül nem mehett ki partnernek levele (szlovák iskolákba járt) - magyar munkajogi szabályokkal eleinte annyira sem volt tisztában, mint egy nyolcosztályos betanított munkás És ő anyanyelvi magyar volt, hátránya "csak" annyi, hogy a határtól pár kilométerre nőtt fel a másik oldalon... képzeljük el ezt olyannal, aki huszonévesen, esetleg még később tanul meg németül. Ha kint el tud helyezkedni szakmájában alsó szintű beosztottként, annyi energiával itthon nemhogy senior, de csoportvezető is lehetne. Úgy pedig már anyaiglag is simán megérheti Magyarországon maradni - vagy épp hazajönni, ami saját ismeretségi körömben, harmincas korosztályban tömeges jelenség.
"Az éves fizetésed leosztod 12 hónapra akkor olyan 3300/hó-ra fogsz
kijönni átlagban, ebbe néhány túlóra is benne van és többel még némileg
emelhető is." Ez a 3300. netto úgy jön ki, hogy 14-havi nettó bért+ a januári rendszeres jutalmat leosztod 12 hónapra. Amit még elfelejtettem hozzátenni, hogy először a Laturo vesz szerződéses alkalmazásba és a Laturo fizeti a béredet is mivel ő van szerződésben a KTM-el. 1-hónaptól akár 1 évig is elcsúszhat mire a KTM fix alkalmazásba vesz és onnan lehet számolni ezt a 3300 körüli nettó havi összeget, amit több túlórával még bőven emelni lehet. (A Laturo által adott fizetés sem sokkal rosszabb. A jutalom viszont nem jár mivel nem a KTM, hanem a Laturo alkalmaz... Tehát a 13-14 havi bért a Laturo-tól is megkapod, viszont a januári jutalmat amit a KTM fizet azt nem kapod meg, csak akkor ha már fixes vagy a KTM-nél.)
Ezt én nem tapasztalom mérnöki, informatikusi vonalon, elég gyorsan karriert lehet csinálni. Igaz, tárgyalási szintű angol és német tudás szükséges, hogy ne csak biorobot legyél.
A 2500-2600 az nettó bért jelent... Ezt három műszakot bevállalva tudod megkeresni, mivel a pótlékok sokat emelnek. Ki kell menni és ki kell próbálni....
Ja es meg 1 erdekes teny a tegnapi hirekböl. Az osztrak "atlag" munkanelküliseg 6%on all. Az itt elö szirek közt a munkanelküliek aranya 35,2%, az afganok közt 20,1%.
Külföldi tapasztalatok
Ezt a topicot azért hoztam létre, hogy aki szivesen mesélne külföldi élettapasztalatairól, az itt (is) meg tudja tenni. Több topicban is az ilyen téren tapasztaltabbak megosztották tapasztalataikat, de talán jobb lenne itt egybe gyüjteni ezeket, mert ekkor a topicok homogénebbek maradnak.