Sziasztok
Ezt a topicot azért hoztam létre, hogy aki szivesen mesélne külföldi élettapasztalatairól, az itt (is) meg tudja tenni. Több topicban is az ilyen téren tapasztaltabbak megosztották tapasztalataikat, de talán jobb lenne itt egybe gyüjteni ezeket, mert ekkor a topicok homogénebbek maradnak.
Mondjuk ez annyiban fura, hogy sokan emlitik a nyugatra koltozes okanak pl honfitarsaink kozul is, hogy egeszsegugyert es hasonlokert is mennek (en is). De akkor meg mi ertelme oregen hazamenni? Egy olyan orszagba, ahol velhetoen szarabb az egeszsegugy? Ezt mondjuk annyira nem ertem.
Ez is személyfüggő. Ahány családi szituáció, annyiféle megoldás. A görögöknél vagy a törököknél a nyugdíjba jutó generáció hazaköltözése jellemző, a németeknél született "Nachwuchs" meg évente két-háromszor megy látogatni őket. A kelet-európaiaknál kétlakiságról is hallottam, főleg ha kint született unokák is vannak, de ahogy beleidősödnek a nyugdíjas évekbe, egyre többet tartózkodnak a saját eredeti hazájukban. Az időközben felnőtté cseperedett utódok meg a déliekhez hasonlóan látogatják őket.
Hat igen, testverem sem volt kint sokat amikor negy eve vettek kint egy felujitando hazat Nemetorszagban, leginkabb magyar berogzodes. A torlesztoje pedig annyi mintha bereltek volna (talan most mar dragabb lenne a berleti dij) de ez sem fetetlenul igaz, mert a nemeteknel sem feltetlenul jellemzo a berleti dij emeles, ezt inkabb a falvakra mondanam, nem a varosra!
Elég sok harmadik országbeli külföldivel volt dolgom korábban a németeknél. Főként egyéb EU-polgárokra gondolj. Senki közülük nem óhajt nyugdíjasként Németországban maradni. A német nyugdíjat mind köszönik majd, de lakni mindegyikük hazatér. Úgy gondolom, hogy ez a német államigazgatási szerveknek, hivataloknak, kórházaknak sincs ellenére.
Így van, ezt jól tudod. Főleg azért nem ragaszkodnak a saját tulajdonú ingatlanhoz, hogy a munkaerőpiacon mobilizálhatóak maradjanak, ha beüt vmi konjunkturális probléma vagy egyszerűen máshova szeretnének költözni. A németeknél néhány éve úgy olvastam, hogy 3 a 7-hez vagy 3.5-6.5 arányban van a saját ingatlanjukban élők és a lakásbérlők aránya.
30 éves kor alatt kikerülteknél működhet. 30-40 között kivándoroltaknál már jó ha ketten tudnak törleszteni. 40 fölötti kint újrakezdőknél szinte muszáj, hogy ketten törlesszenek, és az egyiküknek átlag feletti legyen a fizetése/jövedelme. Ha a fentiek közül bárki úgy megy ki, hogy előtte Magyarországon ingatlant ad el és az árát kiviszi magával, az már teljesen más helyzet. Azzal évtizedekkel lerövidítheti a kinti törlesztési időt.
A hegyeshalmi közúti határátkelőnél Bécs felől érkezve soha nem sikerül kikerülnöm azt az alattomos de mély kátyúcsoportot, mely néhány méterrel az országhatár után leselkedik az autósokra. Ez az élmény mindig jó alapot teremt a későbbiekhez. Előtte 4-500 kilométeren át jövök egyetlen döccenő nélkül, de az első párszáz magyarországi méteren máris kicsúszik az első káromkodás. Fel nem tudom fogni, hogy ez miért jó így a magyar döntéshozóknak.
Nekünk ehhez elegendő havonta egyszer végigmenni oda-vissza az M1-esen Hegyeshalom-Bp. között, plusz a resztli utakon Budapesten és a bp.-i agglomerációban.
Egyetértek. Minél gyakrabban tud az ember hazajárni kintről Magyarországra, annál hamarabb gyógyul ki a honvágyból. Szörnyű ezt leírni, pedig sajnos így van.
A honvágy épp emiatt inkább azokat fenyegeti, akik évek alatt sem tudnak hazajutni, mert messzire mentek. Usa, Kanada, Ausztrália.
Külföldi tapasztalatok
Ezt a topicot azért hoztam létre, hogy aki szivesen mesélne külföldi élettapasztalatairól, az itt (is) meg tudja tenni. Több topicban is az ilyen téren tapasztaltabbak megosztották tapasztalataikat, de talán jobb lenne itt egybe gyüjteni ezeket, mert ekkor a topicok homogénebbek maradnak.