Topiknyitó: Portfolio 2017. 12. 27. 08:05

Folytatódik a hanyatlás: 20 éves mélyponton az egyetemisták száma Magyarországon!  

Ugrás a cikkhez
Egyre kevesebb hallgató jár a felsõoktatásba és csökken a nappali képzésben résztvevõk száma is. A legfrissebb adatok alapján azt láthatjuk, hogy több mint egy évtizede szinte töretlen a lejtmenet, mostanra olyan kevés hallgató
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
-pny
-pny 2017. 12. 27. 21:02
Előzmény: #1  Portfolio
#60
“Brutális adatok: itt a tankötelezettség leszállításának eredménye
.
Több mint 42 ezer gyerek morzsolódott le, esett ki az oktatási rendszerből az Emmi belső felmérése szerint.”
.
http://168ora.hu/itthon/brutalis-adatok-itt-a-tankotelezettseg-leszallitasanak-eredmenye-2611
-pny
-pny 2017. 12. 27. 20:55
Előzmény: #58  pitcairn2
#59
“főszabályként elmondható, hogy minél inkább piaci alapon mennek a dolgok annál magasabb a társadalmi mobilitás...”
.
Ezzel egyetértek. De itthon egyre kevésbé piaciak a viszonyok...
pitcairn2 2017. 12. 27. 19:23
Előzmény: #56  -pny
#58
a tankötelezettségnek és a társadalmi mobilitásnak különben semmi köze sincs egymáshoz, ékesen példázza ezt az, hogy a nyugati világban abban az országban - az USÁ-ban - lett a legmagasabb a társadalmi mobilitás ahol a legtovább váratott magára az általános tankötelezettség bevezetése... 
no és akkor mi befolyásolja érdemben a társadalmi mobilitást?
a piaci koordináció részaránya...
főszabályként elmondható, hogy minél inkább piaci alapon mennek a dolgok annál magasabb a társadalmi mobilitás...
elég csak itt a bárdolatlan amerikai "újgazdag" sztereotípiájára gondolni... 
pitcairn2 2017. 12. 27. 19:19
Előzmény: #56  -pny
#57
ez szimpla empíria, nem véletlenül akar minden tanár "jó" környéken és "jó" iskolában tanítani, ahol a "jó" kb. annyit jelent, hogy már meg van válogatva a társaság...
és nem véletlenül akarja minden szülő a gyerekét  "jó" környéken és "jó" iskolában taníttatni, ahol a "jó" kb. annyit jelent, hogy már meg van válogatva a társaság...
-pny
-pny 2017. 12. 27. 19:14
Előzmény: #52  pitcairn2
#56
Nagy butaság, amit írtál. A tankötelezettség leszállítása pont, hogy csökkenti a társadalmi mobilitást. Az általad megbélyegzett “huligán-palántákat” éppen hogy azért kell tankötelezettséggel tanulásra kényszeríteni, mert a szülői háttér ezt nem teszi meg. A felemelkedés egyetlen lehetséges útja viszont a tanulás.
pitcairn2 2017. 12. 27. 19:02
Előzmény: #39  Peterbond
#55
a demográfiai komponenst se felejtsd ki ebből...
és a felsőoktatás szánalmas teljesítményét se...
pitcairn2 2017. 12. 27. 19:01
Előzmény: #40  ts3
#54
de tömegével pályaelhagyók lesznek...
mondjuk ez a többi szak esetében is masszívan így van...
innenitől kezdve nem nagyon lehet szépíteni azt, hogy a magyar felsőoktatás köszönőviszonyban sincs a munkaerő piaci igényekkel...
nem véletlenül csökken az egésznek a presztízse...
pitcairn2 2017. 12. 27. 18:58
Előzmény: #43  gambadoro
#53
nem a "robotok" hanem a túlszabályozás, a túladóztatás, a mesterséges belépési korlátok és a tétlenség szubvencionálása generálja a nem önkéntes munkanélküliséget... 
pitcairn2 2017. 12. 27. 18:57
Előzmény: #44  -pny
#52
a tankötelezettség speciel pont a feltörekvő szegények számára a legnagyobb teher, nem a sváb-hegyi elitiskolák lesznek telezsúfolva - és teljes mértékben tönkretéve - a mindenféle szülői kooperáció nélkül iskolába kényszerített kezelhetetlen, felkészületlen, totálisan motiválatlan huligán-palántákkal...
pitcairn2 2017. 12. 27. 18:54
Előzmény: #50  lzoli41
#51
most sokkal kisebb korosztályok lépnek be a felsőoktatásba mint korábban és a korábbi "feltorlódott" igény is a múlté (ezt azok képviselték akik anno a "szűk keresztmetszetek" miatt nem jutottak be a felsőoktatásba)
a mai 18-20 éves korosztály szerintem példátlanul magas arányban vesz részt a mi felettébb kétes értékű felsőoktatásunkban... 
lzoli41 2017. 12. 27. 18:49
Előzmény: #5  pitcairn2
#50
Nem értem a jelzést, mert arányról nem írtam és összefüggést sem érzek.  Nagyjából a következőt akartam sugallni, ami szerintem a vállalkozók versenyképessége(hisz ezért Ők ez egyik multiplikátorai az általa használt tőkéknek, a másik az állami szabályozás) és a munkavállalók képzettsége közötti összefüggésről szól:http://gazdasagtv.hu/sztorik/2017-12-22/a-gazdasagi-felzarkozashoz-teljes-paradigmavaltasra-lenne-szukseg
Czvetkovics 2017. 12. 27. 18:34
Törölt hozzászólás
#49
-pny
-pny 2017. 12. 27. 17:59
Előzmény: törölt hozzászólás
#48
Pontosan tudom, mit írtam. Ebben hol van szerinted ok-okozati viszony a tankötelezettség leszállítása és a csökkenő diplomás szám között? Mindkettő egy felsorolás elemeként szerepel a szövegemben...
.
Nem válaszoltál viszont: szövegértési gond van vagy szándékosan kamuzol?
Czvetkovics 2017. 12. 27. 17:56
Törölt hozzászólás
#47
-pny
-pny 2017. 12. 27. 17:39
Előzmény: törölt hozzászólás
#46
“Még oda is írtam a fideszes intézkedés évszámát (2013), de a trend akkor is 2004-óta tart.”
.
Hol állítottam ok-okozati összefüggést a tankötelezettség leszállítása és az alacsony diplomás szám között? Sehol.
.
Madxa is ezt próbálta hazudni, nem jött be neki. Mert nem írtam ilyet. Vagy szövegértési nehézségeid lehetnek, vagy szándékosan kamuzol. Első esetre gyakorlást, utóbbira önmérsékletet javasolok neked.
Czvetkovics 2017. 12. 27. 17:36
Törölt hozzászólás
#45
-pny
-pny 2017. 12. 27. 16:58
Előzmény: törölt hozzászólás
#44
A tankötelezettséget ő vitte le, akármennyire is próbálod védeni. Az meg külön vicces, hogy kikérted magadnak a Fideszes jelzőt, miközben minden topicban görcsösen azonnal a Fidesz védelmére kelsz. (megjegyzem, egy tőzsdei fórumon, ahol egyetlen tőzsdei hozzászólásod sincs, de még gazdasági se).
gambadoro 2017. 12. 27. 16:51
Előzmény: #38  Peterbond
#43
add hozza az irgalmatlan mennyiésgű magyar migrót + azokat, akik nincsenek a rendszerben
sima 10 százalék feletti a munkanélküliség
ez lesz 15 hamarosan a robotok miatt
egyetemista nem kell, mert a szalag mellé minek?
márpedig ez a jelen és a jövő
gambadoro 2017. 12. 27. 16:48
Előzmény: #33  SREd
#42
neked pl, mikor volt jobb?
amikor sima mszmps családként nyomtátok az mszmp alatt, vagy most a bolsevik fidesz idejében?
ts3 2017. 12. 27. 16:40
Előzmény: #32  SREd
#41
"Az EU-nak pedig ugyanolyan jó esélye volt felszívni Böszméék idejében is a munkanélkülijeinket, végül is 2004 óta vagyunk EU-tagok, nem 2010 óta."
Orbán imádatod elhomályosítja az éleslátásodat, pl a fidesz védők gyakori érve a sok magyar elvándorlására, hogy 2011-ben lett teljesen szabad a magyarok előtt, az eu-s munkaerőpiac. Tehát az az érved, hogy az általad élvezettel emlegetett böszméék alatt is felszívhatta volna a magyar szakmunkásokat, szimplán nem igaz.
Van olyan eset mikor a fideszvédőknek jól jön a mellébeszéléshez a 2011-ben bevezetett szabad eu-s munkavállalás, de most a te érvedet ez nem segíti.
ts3 2017. 12. 27. 16:30
Előzmény: #29  SREd
#40
Te alá tudod támasztani ezt a városi legendát, hogy a diplomás bölcsészek tömegesen nem tudnak elhelyezkedni? A diplomás bölcsész százszor előbb fog munkát találni, mint a képzetlen közmunkások tömegei.
Peterbond 2017. 12. 27. 16:06
Előzmény: #33  SREd
#39
Amugy 2012 utan nyilt meg nem 2010-ben. Es lass csodat 2013-tol indult el a csokkeno trend. Amugy en ertem van az hogy az ember maskent erzekeli a valosagot. Igyanezen a forumon beszelgettem egy masik Fidesz hivovel aki azzal ervelt hogy a gyurcsany kormany alatti borzaszto evek es munkanelkuliseget mindenki erezte meg Orban alatt a novekedest. Neki is ugyanezt az abrat javasoltam. A gyurcsany alatti 7-et o borzasztonak erezte a 2000-es evek kozepen mikozben a 2010-es evek elejere nem igy emlekezett pedig ott 10-12% volt.
Ugyanez a csalad tamogatasra ami sokak szerint hatasos es mukodik. Ugyanezen ksh infografikan ott az elve szuletesek szama. 8 ev utan sincs erdemleges novekedes az elveszuletesekben a sok CSOK tamogatas es csaladi adokedvezmeny ellenere. 2007 es 2017 kozott semmi kulonbseg nincs es kozte se.
Peterbond 2017. 12. 27. 15:55
Előzmény: #37  Peterbond
#38
Az a par honapos atmeneti ido amugy pontosan 2009 3. Negyedevtol tartott 2013 2. Negyedevig. Ebbol 3 ev volt Orban kormany. A Gyurcsany kormany 7% os szintjet 2015 2. Negyedevere multak alul. Ott van KSH fooldal kozepen kis infografika. Nem kell 1 percet se keresni.
Peterbond 2017. 12. 27. 15:51
Előzmény: #33  SREd
#37
KSH. Eves munkanelkulisegi adatok ( kozmunkat NEM munkanelkulinek szamoltak ) 
Most 4% ugyanez a mutato.
Boszmeek alatt meg par orszag le volt zarva ( mondjuk en ezert se mondogatom hogy az orbani diktatura elol menekulnek az emberek mert ez egy termeszetes folyamat hogy a mobilabbak a jobb lehetosegek fele igyekeznek ). Valamint a valsag elott nem volt mit elszivni mert volt munkaja itt is. Aztan a valsag sok uj munkanelkulitt eredmenyezett akik vegul nem itt hanem kint talaltak megelhetest. Magyarorszagon is not a foglalkoztatas de azert ehhez kellett par trukk is mint a kozmunka vagy a kulfoldre ingazok itthonikent valo elszamolasa es hasonlok.
Czvetkovics 2017. 12. 27. 15:46
Törölt hozzászólás
#36
-pny
-pny 2017. 12. 27. 15:41
Előzmény: #34  treff
#35
“Sajnos jól mondod!
Ez volt a cél - ne gondolkodjanak annyian, több egyszerű ember kell, akik melósok, mennek a szalag mellé”
.
+ kiváló szavazó droidok, beveszik a Soros kampányt és társaikat, és elég nekik egy kis aprópénz Erzsébet utalvánnyal és máris lehet uralkodni felettük és lopni tovább...
treff
treff 2017. 12. 27. 15:35
Előzmény: #9  -pny
#34
Sajnos jól mondod!
Ez volt a cél - ne gondolkodjanak annyian, több egyszerű ember kell, akik melósok, mennek a szalag mellé (hiszen összeszerelő országot csinálnak belőlünk), ráadásul az ügyesebb kétkeziek kint dolgoznak, így nem cél a diplomások számának növelése. Ráadásul az alacsonyabban iskolázott tömeget jobban lehet a propagandával hülyíteni...
SREd 2017. 12. 27. 15:34
Előzmény: #30  Peterbond
#33
"Azert ugye tudod hogy jelenleg a munkanelkuliseg se Orban miatt alacsony. Boszmeek alatt 7% volt Orban alatt meg volt evekig 2 szamjegyu is."    Ez biztosan nincs így, max. a kezdetén egy átmeneti, párhónapos periódusra emelkedhetett Orbánék alatt a munkanélküliség, továbbá biztos mellőzted a közmunkaprogramokat, pedig az akkor is valamennyire munka, ha te egyáltalán nem számítod annak. Az EU-nak pedig ugyanolyan jó esélye volt felszívni Böszméék idejében is a munkanélkülijeinket, végül is 2004 óta vagyunk EU-tagok, nem 2010 óta.
SREd 2017. 12. 27. 15:34
Előzmény: #30  Peterbond
#32
"Azert ugye tudod hogy jelenleg a munkanelkuliseg se Orban miatt alacsony. Boszmeek alatt 7% volt Orban alatt meg volt evekig 2 szamjegyu is."    Ez biztosan nincs így, max. a kezdetén egy átmeneti, párhónapos periódusra emelkedhetett Orbánék alatt a munkanélküliség, továbbá biztos mellőzted a közmunkaprogramokat, pedig az akkor is valamennyire munka, ha te egyáltalán nem számítod annak. Az EU-nak pedig ugyanolyan jó esélye volt felszívni Böszméék idejében is a munkanélkülijeinket, végül is 2004 óta vagyunk EU-tagok, nem 2010 óta.
Peterbond 2017. 12. 27. 15:17
Előzmény: #29  SREd
#31
Hat eselyesebb mint Belat a szakmunkasbol megtanitani programozni vagy megertetni vele hogyan szervezze meg a szallutmanyozast SAP ben. De a diplomasok igen kis resze bolcsesz a szakmunkasok igen nagy resue viszont okkal nem ilyen osszetettebb feladatokat vegez. Attol meg fontos munkat vegez persze de a diplomas szvsz sokkal mobilabb az atlag szakmunkasnal.
Peterbond 2017. 12. 27. 15:14
Előzmény: #22  SREd
#30
Azert ugye tudod hogy jelenleg a munkanelkuliseg se Orban miatt alacsony. Boszmeek alatt 7% volt Orban alatt meg volt evekig 2 szamjegyu is. A csunya EU viszont felszivta a sok munkanelkulinket azert olyan alacsony most ( kozte rengeteg szakmunkast is nem csak diplomast ). Diplomasbol se tul sok volt csak egyes szakbol volt tulkepzes masbol meg hiany ( lasd mernokok, informatikusok ). Nem mellesleg diplomaval meg most is konnyebb elhelyezkedni mint nelkule de persze az se megoldas mindenre.
Az hogy a diplomas semmirekellonek a szakmunkast meg istennek hiszed a te dolgod de most sincs tobb szakmunkas mint korabban sot szoval nem tudom miert hiszed hogy ez porgette fel a gazdasagot es ezert van annyi infrastrukturalis beruhazas.
SREd 2017. 12. 27. 14:58
Előzmény: #24  ts3
#29
"Kevesebb diplomás képzéséből nem következik a több szakmunkás."Valóban nincs egyértelmű kapcsolat, és más dolgokon is módosítani kell ahhoz, hogy jobb irányba haladjanak a dolgok, de pl. egy diplomás bölcsészt, aki ellofrált 5-6-8 évet az életéből, hogy megszerezze a felsőfokú végzettségét, már aligha lehet kétkezi munkára fogni, akkor sem, ha máshol nem tud elhelyezkedni.
totoro
totoro 2017. 12. 27. 14:55
#28
Egyszerűen kevesebb a gyerek, és évről évre ez lesz a tendencia. A gimnáziumok is már lasszóval fogják a gyerekeket, és egyre lejjebb a léc még a nevesebbekben is. A másik, hogy minden tizedik-huszadik fiatal már külföldi egyetemre megy.  Ezt a cikket kb. minden évben elsüthetik ha akarják.
Vazsmegyei 2017. 12. 27. 14:55
Előzmény: #24  ts3
#27
Aha! Ma már egyetemi végzettség kell Magyarországon a "szakmunkához" is! Ennyire igényesek az UNIOs piaci szereplők, akiknek munkaerőre lenne szükségük, ha már idetelepítették a "tudásuk" építményeit!
Vazsmegyei 2017. 12. 27. 14:49
Előzmény: #23  exmnbs1
#26
És mindezt a nagy UNIO tesz számukra lehetővé, mert nincs elegendő szakmunkásuk, mérnökük, tudósuk, csak rengeteg pénzük, amivel nem Magyarországon akarják megfizetni a magyar tudást, szakértelmet!
ts3 2017. 12. 27. 14:44
Előzmény: #23  exmnbs1
#25
Már minden stadiont felépítettünk, muszáj máshol munkát találni. :))
ts3 2017. 12. 27. 14:42
Előzmény: #22  SREd
#24
Kevesebb diplomás képzéséből nem következik a több szakmunkás.
Parragh elvtárs az elmúlt évben verte szét a szakközépiskolai oktatást, a szakmunkásképzés nagyjából nem létezik, az inkább egy nappali melegedő azoknak, akiket nem vettek fel normális középiskolába.
exmnbs1 2017. 12. 27. 14:42
Előzmény: #21  -pny
#23
14:40
SREd 2017. 12. 27. 14:35
Előzmény: #9  -pny
#22
Jobb lenne, ha egy csomó felsőfokú végzettségű ember koslatna hiábavalóan az országban munka után, olyan nagy lenne a munkanélküliség,  és olyan kicsi a foglakoztatottság, mint a Böszméék idején, és nem lehetne semmilyen infrastrukturális beruházást végrehajtani, mert egyrészt nincs hozzá elég építő szakmunkás, mert túl sok helyettük a diplomás, aki ilyesmivel nem hajlandó foglalkozni, másrészt tőke sincsen, mert a külföldi "nagyoknak" valahogy folyton sikerül kiszipkázni az országból, pl eltúlzottan nagy rezsiköltségeken keresztül? Neked biztos, mert azokkal a külföldi "nagyokkal" fognád a hasadat röhögtödben a buta és elmaradott magyarokon, akik kritikátlanul nyelték be a libsi tanokat, aztán pórul jártak mások javára.
-pny
-pny 2017. 12. 27. 13:12
Előzmény: #20  Vazsmegyei
#21
Feleslegesen írsz. Senki nem olvas már téged.
Vazsmegyei 2017. 12. 27. 13:01
Előzmény: #19  -pny
#20
Megvallom őszintén , nem értem a magyarázatodat! Azt látom nem akarsz válaszolni a hozzászólásodban! Hiába olvaslak figyelmesebben nem látom a logikádat! Talán mert nincs is logika benne! Legalább azt értelmezzed, amihez hozzászóltál! Ha nem szóltál hozzá, akkor nincs mit értelmezni sem! Kedvelem a stílusodat!
-pny
-pny 2017. 12. 27. 11:56
Előzmény: #13  madxa
#19
"A tankötelezettségi korhatárnak nincsen köze a diplomások számához."
.Hol is írtam szerinted, hogy köze van? Olvass figyelmesebben, ha pedig nem megy a szövegértés, kérjél segítséget.
Peterbond 2017. 12. 27. 11:55
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#18
Jaj ne mar. Persze a 80-as 90-es evekbe meg mindenki csak tanult senki se jart el bulizni meg inni csapatosan. A fiatalok pedig mind szuzen hazasodtak. Gondolom te is voltal fiatal szoval csak emlekez vissza teged mennyire kotott le a tortenelem es nyelvtan es mennyire a szomszed padban ulo lany hosszu combja. Hagyjuk mar az erkolcsi melypontot. A mai fiatalok se rosszabbak a mai 40-eseknel amikor azok voltak fiatalok. Max mas zenet halgattak mas volt a szorakozas es mas piakat ittak.
-pny
-pny 2017. 12. 27. 11:55
Előzmény: #11  cumi01
#17
"Már vártam ezt a hozzászólást."
.
És ezzel szerinted te cáfoltad, hogy amit írtam, az igaz lenne?
exmnbs1 2017. 12. 27. 11:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#16
Minél jobb egy iskola annál többen mennek szvsz
settevoltesette 2017. 12. 27. 11:46
Törölt hozzászólás
#15
Adelchi
Adelchi 2017. 12. 27. 11:39
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#14
"A tények igazak, de a probléma elsősorban a szülők felelőssége, nagy részüket egyszerűen nem érdekli a gyermekük jövője."Erről jut eszembe, valamikor a 90-es évek legelején javasolták,  (hogy kik, már nem emlékezem rá), hogy a nyugdíjakat maximalizálni kellene, és az SZJA jelentős részét a befizetők szülei kapják meg. Ezzel ösztönözték volna, hogy legyen legalább kettő, de háromnál ne több gyerek,  akiket megfelelően lehetett volna felnevelni, taníttatni és így a gyerekek minél több adója biztosította volna a szülők időskori megélhetését. Ezzel ösztönözni gondolták a növekvő utódszámot, minőségibb felneveléssel, korlátozva a csak a  családi pótlékért való, a nyomort ujratermelő gyerekvállalást. A bevezetését fokozatosan, egy emberöltő alatt megvalósíthatónak gondolták. A pontosabb részletekre már  nem emlékszem, de arra igen, hogy egyik pártnak sem tetszett.
madxa 2017. 12. 27. 11:26
Előzmény: #9  -pny
#13
Megint sikerült olyat írnod ami nem kapcsolódik össze.
.
A tankötelezettségi korhatárnak nincsen köze a diplomások számához.
Ahogyan a stadionépítési program sem kapcsolódik az oktatáshoz.
A kisvonat pedig teljesen értelmezhetetlen összehasonlítási alap ebben a kérdésben.
.
Stróman? 
Ezzel nem tudtam mit kezdeni, de hiányoltam a 20000 rogánmigráns megemlítését, az kimaradt.
cumi01 2017. 12. 27. 11:26
Előzmény: #6  Törölt felhasználó
#12
A cikkböl szerintem nagyon hiányzik egy regionális összehasonlítás. Megítélésem szerint pl. Ausztriában sokkal kevesebb a diplomás, mint Magyarországon. Még vezetöi pozipan is vannak diploma nélküliek.
-
DE: szerintem nem feltétlenül buta vagy neveletlen, akinek nincs egyetemi/föiskolai diplomája, vagy fordítva.
cumi01 2017. 12. 27. 11:23
Előzmény: #9  -pny
#11
Már vártam ezt a hozzászólást.
cumi01 2017. 12. 27. 11:22
Előzmény: #2  exmnbs1
#10
Ez elvileg pozitív lenne (mert más fizeti).
-pny
-pny 2017. 12. 27. 10:58
Előzmény: #1  Portfolio
#9
Tankötelezettség leszállítása, csökkenő diplomás arány = általánosan romlik az iskolázottság, minden szinten. Köszönjük, Viktor. De örülünk, hogy a kerted végében is van stadion és kisvasúttal mehetsz oda a stróman haverodtól is.
Törölt felhasználó 2017. 12. 27. 10:24
Előzmény: #3  pitcairn2
#8
Szerinten legjobban akkor jár, ha Nyugat-Európába megy egyetemre, és mellette dolgozik. Megjegyzem, pl. angol vagy skandináv tanrend mellett sokkal inkább van erre lehetősége, mint itthon, és simán meg tud élni belőle úgy, hogy a tandíjat is kifizeti. Esetleg 1 év csak munka, és ut1na egyetem ugyanott. Emellett pl. Dánia ösztöndíjjal várja a kelet-európai fiatalokat a műszaki egyetemeire. Bár anno én is gondolkoztam amikor érettségiztem külföldi tanuláson, de elvetettem, most még több jó lehetőség van, jó eséllyel ez az, amit másképp csinálnék, így a színvonalban béka segge alatt lévő, de lelkileg megterhelő magyar felsőoktatást is elkerültem volna.
exmnbs1 2017. 12. 27. 10:15
Előzmény: #3  pitcairn2
#7
minek, mikor egyből mehet és felveszi kint a diákhitelt?
Törölt felhasználó 2017. 12. 27. 09:53
#6
Nem tartom jónak a cikket.
A tények igazak, de a probléma elsősorban a szülők felelőssége, nagy részüket egyszerűen nem érdekli a gyermekük jövője. Szétszakadt családok, neveletlen buta gyerekek, erkölcsi mélypontok...ez a nagy probléma.
Egyszerűen nagyon sokan jövőkép nélkül érik el a 18. életévüket. Már általános és középiskolában sem sikk a tanulás! Videojátékok, you tube,  filmek, bulik. Tragikus a helyzet.
pitcairn2 2017. 12. 27. 09:26
Előzmény: #4  lzoli41
#5
a felsőoktatásban résztvevők aránya speciel szerintem nőtt... 
lzoli41 2017. 12. 27. 09:21
#4
Ez a tény a humán tőke csökkenését jelenti, ami kínálati oldal egyik eleme. Pedig az egyik legegyszerűbb fiskális politikai eszköz lenne, hiszen az oktatási kiadások növelésével elérhető, hogy hosszú távon lényegesen nagyobb mértékben növeljék mind az egyéni jövedelmeket, mind az adóbevételeket. Sajnos mind az állami vezetők,mind a befolyással bíró vállalkozók részéről erős törekvés hangzik el arra, hogy több szakképzettre, szakmunkásra lenne szükség. Szerintem az is hozzájárult ehhez a folyamathoz, hogy a vállalkozások részéről nem növekszik a kereslet a diplomások irányába, nem tudják a vállalkozásaikba hasznosan beépíteni. Másrészt az állami alkalmazásban lévő diplomások bére és elismertsége a piaci átlagbérekhez képest nagyon lemaradó. Nem ad feltétlenül jó kilátást a diploma.
pitcairn2 2017. 12. 27. 09:17
Előzmény: #2  exmnbs1
#3
ilyen is van, de jelentősen csökkent a potenciális korosztályok létszáma (demográfia), illetve megkopott már a papírszerzés értékébe vetett hit... (nem alaptalanul...)
megjegyzem szerintem sokkal jobban jár a mai 18 éves, ha egyetem/főiskola helyett kimegy dolgozni nyugatra, néhány év alatt magas szinten elsajátít egy idegen nyelvet, majd ott végzi el a főiskolát/egyetemet - akár munka mellett is... 
exmnbs1 2017. 12. 27. 08:05
Előzmény: #1  portfolio
#2
A csökkenés fő oka szvsz hogy sokan külföldön tanulnak

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek