A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
A fogyasztása? A nagyobbaknak pár 300-500 Mwh. Nem igazán értelek..Miért lenne drágább a megújuló? Az utóbbi pár évben már olcsóbb, tele van ezzel a sajtó. Lassan Magyarországon is piaci alapú tud lenni a napaenergia erőművek építése, nem kell hozzá majd támogatás. Spanyolban, Portugáliában régebb óta, de már Németországban is épült piaci alapon erőmű( ehhez ugye az kell hogy olcsóbban tudjanak termelni mint a piaci ár), pedig az nem délen van. Itt meg leginkább vízierőművekről beszélünk, amik éjszaka szerinted hová adják le a felesleges áramot? Eladhatják bagóért a gálózatnak, vagy a szomszéd telekre jobb áron a bányáknak. Win-win.
Gondolom mérnök lehetsz, mert a lényeget nem érted. Igen, ebben az esetben pont sziget üzemről van szó. Odatelepül az alacsony határköltségű termelő mellé (pl. víz), akinek a termelése már ki sem megy a hálózatra. Mi a fenének, hogy utána a bányász még RHD-t is fizessen, ami kb duplázza az áramszámlát? Francokat.
Villamos energia termelesben, az hogy lokalisan hol helyezkedsz el teljesen lenyegtelen. (hacsak nem sziget eromuvekrol beszelunk) Minden nagyobb eromu a halozatra termel (foleg egy vizeromu) mivel a nagy generatorok inerciaja hozzajarul a halozat stabilitasahoz, illetve hogy ezek az eromuvek tobb Gigawattot kepesek termelni. Privatizalt piacokon tudsz venni kulonbozo szolgaltatoktol kulonbozo aron aramot (IPP model), pl. Nyugat Europaban, de akkor elteresek nem lesznek. Mellesleg a zold energia meg dragabb is a meglevo szubvenciok ellenere is. De akkor is ugynarrol a halozatrol kapod. Kinaban persze errol szo sincs. Azt eltudom kepzelni hogy egy banya PV panelekkel csokkenti a termelesi koltsegeit ha a halozatrol vett aram dragabbra jon ki mint ugyanez PV vel, bar nem tudom mennyi megterulesi idovel szamolnak. Mondjuk nem tudom mennyi a fogyasztasa egy ilyen kripto banyanak.
Akkor komolyan érdekelne hogy mi volt a hülyeség az állításomban. Miért vannak ezek a bányák vízierőműek közelében ha a bánya nem kap olcsóbb áramot és az a vízierőműnek sem jó?
Olvass utána..Valamiért a vízierőművek környékén nőnek ki ezek a bányák és nem nehéz belátni, hogy az éjszaak folyamán sok ilyen erőműnek felesleges kapacitása van, amit csak ultra alacsony áron tud tovább adni. Ezt egy árnyalattal drágábban veszik meg a bányák és mindenki örül. Véletlen Izland is egy népszerű hely erre, igaz ott a hideg miatt is.
Érdekes, hogy pusztán számokra alapozza a kifejtését, belevéve minden valóban shitcoint, aminek kb haszna vagy minősége nincs a kripto szférában. Pl. ethernek ~5% a kibocsátás miatti éves inflálódása. Bitcoin ~ 4%. Felesleges ezeket egyben nézni, főként úgy, hogy még egy csomó jelentéktelen projektet egybe hozzá vonnak.
Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046