A pénzügyi válság kitörése után, 2009-ben a Bitcoin feltalálásával kiszabadult a szellem a palackból: az emberiség többé már nem fogja elfelejteni, hogyan kell egy központi felügyelet nélküli virtuális pénzt létrehozni. Blummer Tamás Bitcoin...
a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046
"Egy peldat mondhatnal" "Kinek??? köszi, inkább nem élek vele." Ez egy igazi tankönyvi válasz :-) Amint konkrétumokra terelődik a téma, jön a hárítás! Persze egy "profi" ennél jobb választ adott volna. Valami ilyet: Kinek??? Aki érti a modern idők szavát, annak nincs mit magyarázni. Aki meg nem, annak teljesen felesleges, amúgy sem értené meg.
a legfőbb attribútuma az, hogy az illikvid piacán hihetetlenül könnyű jobbra balra manipulálni az árakat pl. most is gondolt vki egy merészet és néhány másodperc alatt 5%-al vitte el az árfolyamot:) nem tudom, hogy mi lesz ebből, de hogy valódi pénz nem az szent...
Szerintem a BTC whitepaper a kérdésre nem ad választ. Csak a tisztánlátás kedvéért: nem kötekedni akarok azokkal, akik biztosak/hisznek/bíznak a BTC fényes jövőjében, csak szeretném látni, megérteni az érveket, okokat. Alapvetően nem vagyok technológiai szempontból egy early adopter, de amint látom és értem az előnyöket, beépítem az életembe a technológiai fejlődést. Minden téren törekszem erre. Ami egyszerűbbé, hatékonyabbá teszi az életem, és anyagilag megengedhetem magamnak, az már a hétköznapjaim része. De egyelőre nem látom, hogy a BTC-től az életem melyik percei lennének hatékonyabbak/egyszerűbbek/jobbak/kényelmesebbek/eredményesebbek. A potenciális vagyoni gyarapodás az más kérdés. Ha az alap kérdésemre látnám a pozitív választ, akkor anyagilag is beruháznék, de így a BTC számomra egyelőre egy kockázatos, végletesen spekulatív valami.
A modern pénz már a rég a BTC és ami mögötte van csak még nem látod a fátol az erdőt. Kérlek
fejtsd ezt ki egy kicsit részletesebben! A BTC NAGYON messze van még
attól, hogy valódi pénz (általános csereeszköz) legyen. OK, egy kártya
mögötte tágra nyitotta a kapukat. De ugye ennek meg is van a költsége.
Valójában azonban ha BTC kártyával fizetsz, nem BTC-vel fizetsz! A bank
átváltja (költség mellett) FIAT-ra, te azzal fizetsz. Amúgy meg rengeteg
helyen nem használható még a BTC, pl. minden olyan tranzakció esetében,
ahol a másik fél casht vár.
Mivel a Bitcoin immáron 10 éve létezik, tőzsdén van, egy rakás váltónál adják veszik... nem tudom milyen fedezetet akarsz még ? :) Közben valaki belevett .. Szép zőld gyertya :D
Az, hogy mennyi van belőle összesen és az hány darabra felosztható, az két teljesen külön tulajdonság. Értem mire gondoltál, mert találkoztam már ezzel a marhasággal, hogy van aki szerint ugyanaz a kettő..
BTC előnyök, és hátrányok: - Elektronikusan tárolható. És csak elektronikusan tárolható! Innentől ez hátrány is, bár amikor ez a tulajdonság valós probléma, akkor már nagy baj van. - átruházható köztes szereplő nélkül. Ez OK, de ez igaz minden fizikai eszközre is (papírpénz, arany, stb.) - korlátozott a mennyisége- Ez erősen kérdéses. A BTC maga tényleg korlátozott. De a BTC mellett számos helyettesítő eszköz (kriptovaluta) van. Azt aláírom, hogy ez az első, a leginkább elterjedt, és ez lehet egy olyan terület, ami sokat számít (lásd mobil operációs rendszerek, stb) - nincs központi hatalom felette. Hát... Ha úgy nézem nincs, de ha meg amúgy, akkor van. Bármely hatalom korlátozhatja a hozzájutást, hozzáférést. - Jelentős támogatottság van mögötte - Ez igaz. De a támogatók egy jelentős részét csak a "hit" tartja a BTC mellett. Pontosabban a meggazdagodás reménye. Nem igazán láttam még olyan BTC tulajt, aki a hétköznapjait szeretné vele egyszerűbbé, hatékonyabbá tenni.
"Te írtad, hogy "a 0 utáni tizedesvessző mögött tetszőleges számú további
helyi érték képezhető". Ez igaz minden számra, de attól a szám nem lesz
nagyobb: 0,1 = 0,100000000" Zsenikém, segítek: 0,1 és 0,000000000001 Így már leesett, hogy mit mondott a kolléga?
A bitcoin-nak - a dollár közbeiktatása nélkül - semmiféle "belső értéke" sincs...sőt, még a dollár közvetítésével sincs! Megfordítva a dollárról ez már egyáltalán nem állítható. A helyiértékes félreértelmezésedet meg inkább hagyjuk, láthatóan nem ugyanabban a ligában játszunk.
Csak idő kérdése, hogy a Bitcoin elsöpri a pénzügyi rendszert?
Ugrás a cikkheza teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=188046