Topiknyitó: harlem 2020. 01. 25. 23:26

CoronaVirus  

Az alábbi linken olvasható bejegyzések alapján komoly egészségügyi problémával néz szembe a Világ, ami rövidesen jelentős hatással lehet a világgazdaságra is
https://mobile.twitter.com/hashtag/Wuhan?f=live
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
infin 2020. 09. 03. 17:14
Előzmény: #19349  dmz
#19360
Köszi, hogy kifejtetted az érvelésed, viszont a gondolkodásmódomról tett feltételezéseket, megjegyzéseket kéretik mellőzni, mivel nem én vagyok a téma, hanem a vírus. Ha türelmetlennek érzed magad, azt ne arroganciával vezesd le. Maradjunk az érzelemmentes, elfogulatlan érveléseknél a témában (az nem zavar, ha vannak érzelmek, de ezt ne a másikra irányítsuk). Ha ezt nem vállalod, ne is olvass tovább.
---
Szóval hadd jelezzem első körben, hogy milyen hibás feltételezéseket használtál, amelyekre ellenbizonyíték is van még a topicban is. 1. Hogy csak Népszavából tájékozódnék (egyértelmű szerintem, hogy más forrásokat is felhoztam) 2. Hogy engem érdekelne Szendi Gábor szintje, szerintem ez is látszik, hogy nem, és ezt a megjegyzésedet őszintén szólva burkolt sértésnek érzékeltem. 3. Miért lenne az igaz, hogy "mindent" az "első" logikailag életképes magyarázattal próbálnék feloldani, nem korrekt tőled, hogy ilyeneket feltételezel feketén-fehéren, csak mert nem értek egyet valami alapján. .....---Szendiről még: Konkrétan családtaggal nagy a feszültség köztünk, mert ő Szendi-rajongó, és minden propagandáját, érzelmi alapú "érvelését", hülyeségét beveszi. Ezért enyhén szólva is vicces, hogy engem hozzá kötsz :))). De ezt nem támadásnak szánom, csak tényleg nagyon felvontam a szemöldökömet, és enyhén sértőnek tartottam. De ez megesik, néztek engem itt már kreacionistának is : dddd Amúgy látom, a Népszava cikk legvégén említik Szendit, ezt eddig észre sem vettem. Na de akkor kérlek, máskor ne feltételezz arról, hogy mit gondolok és mit nem, hanem kérdezz rá először. Köszönöm. Mert máskülönben felesleges körök, és időpazarlás csak.---Összefoglalásul még erről - én alapvetően abból indultam ki, amit már leírtam a spanyolnátháról és arról, ami viszonylag közismertté vált manapság (nem kell hozzá sem Népszava, sem Szendi), ezt vedd figyelembe, ahelyett, hogy kényelmes feltételezéseket teszel arról, hogy mi alapján gondolom azt, amit. A kényelmesen leegyszerűsítő feltételezések, meg a gondolkodásom módjának elfogult elemzése helyett minden adatot dolgozz fel, amit megemlítettem a gondolatmenetemben, ha komolyan érdekel az eszmecsere - én is ezt teszem.
---
Akkor a válaszom általánosságban: értem, hogy szerinted az megalapozottabb, hogy pusztán amiatt terjedt el az új változat (új olyan értelemben, hogy nálunk később terjedt el), mert fertőzőképesebb. De ha amiatt fertőzőképesebb, mert a felső légutakban fertőz inkább, az eleve kevésbé veszélyesnek hangzik. Pont ez a lényeg pedig számunkra, átlagpolgárok számára. Nem vagyok sem orvos, sem biológus, de ha szerinted ez a - leginkább józan ész alapján és kis eü ismeretekre alapozott érvelés - nagyon nem stimmelne, akkor szívesen meghallgatlak. De leginkább az érdekel, hogy szerinted/ismereteid alapján a spanyolnáthánál észlelt beolvadás mennyire releváns a koronavírus esetében. Mert erről még nem esett szó eddig. ---
Arról, hogy már március óta ez a változat terjed jobban nálunk is, látom, attól függ melyik forrást olvassa az embert (a Népszavás cikk valamelyik másik cikkre hivatkozott a Reutersből, ahol meg a Lancetre hivatkoztak), de mivel vannak erről eredeti források, elfogadom, hogy ez a helyzet, és hogy félretájékoztatnak az újságírók ilyen alapvető tényekkel kapcsolatban is. Ebben a cikkben azt írják, hogy régiótól függő, hogy hol mikor terjedt el, Amerikában később, én pedig valami más forrásban korábban (most nem keresem vissza, hol) erről olvastam, anélkül hogy ezt kihangsúlyozták volna, hogy Amerikában más a helyzet, mint máshol... mert az meg amerikai forrás volt. Ahol arra hivatkoztak, hogy emiatt enyhébbek a halálozások ott. Szóval köszi az infókat a témában.
---
Halálozási mutatók és a vállrándítások: ha pusztán erről lenne szó, amit írsz, akkor végképp feleslegesen nagy pánik volt tavasszal a gazdaság nagy mértékű lezárása, és kezdem egyre inkább becsapottnak érezni magamat. (Attól függetlenül, hogy azzal tisztában vagyok, hogy amikor még nem láttunk tisztán, muszáj volt átmenetileg az óvatosság - ez rendben is van, de csak a kezdeti szakaszt tekintve.) Ez nem érzelmi alapú érvelés, hanem leírom, hogy mostanában kezdtem így érezni magamat eleve, úgy, hogy előtte maximálisan hittem az elképzeléseknek arról, hogy mennyire veszélyes ez a vírus, 8-10-15% meghal 70-80 év felett, stb. Hordtam a maszkot, mindenkinek mondtam, hogy fontosak a korlátozások, dühös voltam azokra, akik leszarták, stb. (Ezért is röhögök azon a feltételezésen, hogy Szendi-hívő lennék.) Aztán láttam, hogy a gazdaság és az emberek mennyit szenvednek már egy darab lezárás után is. Hogy ez mennyire fenntarthatatlan, logikával nézve is, hiszen még több rendkívül rossz következménye lesz később. Ekkor már nagyon gondolkoztam azon, miért nem csak az időseket különítették el eredetileg?! Erre még én egyetlen épkézláb magyarázatot nem láttam, ha neked van, természetesen érdekel. Végül pedig nemrég megláttam, hogy Bergamóban 57% átfertőzöttség mellett lett olyan drámai végkifejlet, természetesen felkészületlen eü mellett. Előtte azt hittem, sokkal halálosabb a vírus, mert úgy tudtam, hogy 5-10% átfertőzöttség volt jellemző Európában tavasszal. De ha ezt összerakjuk azzal, amit most írsz, hogy valójában az idősotthonokban volt csak nagy halálozás, hát végképp becsapottnak érzem magam. Ez nem érzelmi érvelés, csak leírom a motivációimat is. Ez véletlenül sem csak egy "vállrándítás". Légyszíves vedd figyelembe, hogy ez nem elméleti matematika, hanem valódi emberéletek múlnak azon, hogy bizgeráljuk tovább a gazdaságot és a társadalmat teljesen feleslegesen. Ez nem vicc.
---
Azt felfogtam, hogy nem biztos semmi sem, az sem, hogy netán tényleg enyhébb a vírus hatása a korábbiakhoz képest, elhiszem, hogy reális lehet, hogy az összes többi tényezőt összerakva azok megmagyarázzák a teljes észlelhető különbséget, de ami biztos, az az, hogy nem 10% meg 15% a halálozási arány még az időseknél sem általánosságban, csak a felderített esetek körében egyes gócpontokban egyéb tényezők miatt (felkészületlen, összeomlott eü, menekülő eü dolgozók, ilyen is volt, stb) így a pánikkeltést abba lehet hagyni, és a további lezárások ellen kell kampányolni. Senkinek nem hiányzik az, hogy a járvány másodlagos hatásai - gazdasági, társadalmi - sokkal súlyosabbak legyenek, mint az elsődleges hatásai (halálozás). Ezért én életveszélyesnek tartom azt, ha valaki a lezárásokat erőlteti a pánikkeltéssel.  Nem feltétlen rólad beszélek, de úgy érzékelem, hogy te is elbagatellizálod a másodlagos hatásokat.Nekem ez az álláspontom a témában, méghozzá igen erősen. Ha van magyarázatod arra, hogy miért van elkenve az az opció, hogy az időseket óvjuk csak (még akkor is, ha náluk sem feltétlen 10% feletti a halálozás), és helyette a teljes társadalom és gazdaság korlátozásáról, lezárásáról mennek csak az elképzelések, akkor az nagyon érdekelne. Adatokat is szívesen fogadok, érdekesek voltak a hivatkozásaid. Azt hiszem ennyi.
signal2
signal2 2020. 09. 03. 15:30
Előzmény: #19357  Törölt felhasználó
#19359
Hát, igen. Kocsival a világ végéről is hazajöhetsz, a végén kell bekamuzni valamit.
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 09. 03. 15:22
Előzmény: #19357  Törölt felhasználó
#19358

a hülyék lelkének ápolására
 
dzsáá, mínuszokat azonnal!
Törölt felhasználó 2020. 09. 03. 14:22
Előzmény: #19356  Törölt felhasználó
#19357
Ismerős ma jött haza a németektől, Hegyeshalom személyi igazolvány (pesti lakcím), honnan jött - Miklósfalváról, mehet, se lázmérő, se karantén. Akkor most miért is van határzár?
Törölt felhasználó 2020. 09. 03. 14:19
Előzmény: #19354  apocca
#19356
Svédek az elejétől elengedték és 8 hónap elteltével még Stockholmban is kurva messze vannak a nyájimmunitástól.
maxwax
maxwax 2020. 09. 03. 13:09
Előzmény: #19354  apocca
#19355
O, ha ez ilyen egyszeru lenne! Messze vagyunk es leszunk az un. nyajimmunitastol, es nem lesz olyan, hogy "mindenkin atment" a covid. Az teny, hogy a tavaszi idoszaktol elteroen most az egesz orszag teruleten vannak nem kis szamban fertozottek. En attol tartottam akkor is, hogy mind a 93ezer negyzetkilometeren lesznek fertozottek. Mostanra kovetkezett be, nem csak Pesten es nehany megyeben magasak az esetszamok, hanem mindenh(!) megyeben ujabb es ujabb fertozotteket diagnosztizalnak. 
apocca
apocca 2020. 09. 03. 12:03
Előzmény: #19351  signal2
#19354
tökéletes, 2-s szolid repro rátával számold ki,  gyorsan átfertőződik az egész ország.
pitcairn2 2020. 09. 03. 11:26
#19353
tanulságos történet...
Pregnant mum in pyjamas arrested in front of kids over 'anti-lockdown Facebook post'
https://www.mirror.co.uk/news/world-news/pregnant-mum-pyjamas-arrested-front-22616543
azt hiszem erre mondják azt, hogy no comment...
PusztaPutyin
PusztaPutyin 2020. 09. 03. 10:33
Előzmény: #19351  signal2
#19352
Az zsír, akkor szeptember végére mindenki odavissza átfertőződik és végre iktathatjuk ezt a hülye vírust. Neked legyen igazad.
signal2
signal2 2020. 09. 03. 10:28
Előzmény: #19350  signal2
#19351
jav: 2-300 EZER
signal2
signal2 2020. 09. 03. 09:55
Előzmény: #19348  maxwax
#19350
Sokkal nagyobb lehet a gáz, mint tavasszal. Akkor közel s távol nem volt ember, akiről tudtam, hogy fertőzött. Jelenleg 4 emberről tudok. Ha proxynak használjuk, hogy a kormányból hányakat érintett, vagy most az én ismertségi körömet, akkor szerintem most nagyjából 200-300 ember lehet aktívan fertőzött.
dmz 2020. 09. 03. 06:21
Előzmény: #19335  infin
#19349
Leírhatod még tizenkétszer ezt az 1%-ot, de ennél a járványnál a betegek döntő többsége végig olyan állapodban marad, hogy bőven tovább tud fertőzni. Egy átlagos beteg átadja 2-4 embernek és nem azért szorul ki valamelyik változat, mert ott korábban beállna a halál. Értékelem a logikai megközelítést, de attól, hogy logikus, még nem lehet mindent a legelső, logikailag életképes magyarázattal feloldani. 
A probléma ott kezdődik, hogy gyenge forrást használsz, Népszavát és Szendi Gábort, ami könnyen félrevisz. A koronavírus esetében szinte minden tanulmányt azonnal nyilvánossá tesznek, akit érdekelnek a részletek, nagyon sok helyen utána tud olvasni. Ebben a tanulmányban pl vannak adatok is: 
https://www.cell.com/action/showPdf?pii=S0092-8674%2820%2930820-5
Néhány megállapítás:
- A Népszava cikkben is bemutatott D - G mutáció enyhén szólva nem most történt. Március óta az új változat messze gyakrabban fordul elő (első oldal narancs-kék megoszlási ábra). 
- Az új változat a felső légutakban jóval nagyobb vírusszámot okoz, emiatt a fertőzőképessége nagyobb, és ettől vált meghatározó változattá, nem pedig attól, hogy ennél tovább éltek a betegek
- Egyelőre nincs egyértelmű következtetés, hogy a halálozási mutatókat merre befolyásolja ez a változat. De egyrészt ez már március óta itt van, tehát nem biztos, hogy érdemes erre visszavezetni az augusztusi alacsonyabb halálozásokat. Egyelőre sokkal valószínűbb, hogy a nyári vakációk, életmód stb miatt most a fiatalok körében robbant be, és ez a korosztálybeli eltérés (illetve a több tesztelés miatt a nagyobb felderített arány, valamint a tavasz óta sokat fejlődő klinikai gyakorlat) önmagában is jóval alacsonyabb halálozási rátát jelent, mint amikor idősotthonokban voltak tömeges fertőzések. Ezektől még nem biztos, hogy enyhébb lett a betegség lefutása. Nem azt mondom, hogy később sem lesz az, de így is túl sokan intézik el egy vállrándítással az egészet, egyelőre korai azt hinni, hogy ez már egy másik járvány, mert nem az.
maxwax
maxwax 2020. 09. 03. 05:50
Előzmény: #19342  infin
#19347
Alapvetoen allitolag most fiatalabbak fertozodnek, de a szakerto szerint - itt most matematikusrol beszelek - csak ido kerdese - o lb.4-5 hetet irt -, hogy mar idosebbek os fertozodnek, korhazakban kezeltekek es halottak szama is noni fog. 
maxwax
maxwax 2020. 09. 03. 05:45
Előzmény: #19336  infin
#19346
mar a mult heten 2-2,5 koruli volt ez a szam - hivatalos! -, sokkal jobban erjed most a virus. 
Törölt felhasználó 2020. 09. 03. 02:23
#19345
A Korona vírus hazai hatása, kezelése, az intézkedések nekem már egy ideje nem érthetőek. Tavasszal jól csinálta a Kormány. Onnantól lett minden zavaros, amikor a nyáron bejelentették, hogy ősszel visszatér a vírus. Megkérték a lakosságot, ne menjenek külföldre nyaralni, ott a Balaton. Ők elmentek, pl. Horvátországba. Emellett sokan mások is elmentek Horvátországa. Újra elkezdett terjedni a vírus. Jött az 1. határzár (mindenki piros, csak Magyarország zöld), majd a V4-es módosítás. Sportolók jöhetnek kevesebb kontrollal is. A világon szerintem egyik ország se adna ilyen helyzetben kedvezményt a sportolóknak. Belgium piros szinnel jelölte meg Magyarországot a vírust tekintve. Az EU ellenzi a határzárat. Összességében ultra gáz ez az egész, ahogy kezelve van. Olvassatok utána, hogy az ausztriai magyarok hogy vélekednek a határzárról. Miért ők igyák meg a levét ? Valószínűleg nem ők hozták az országba a vírust, hiszen leginkább Ausztriában élnek, Miért kell nekik két magyar tesztet csinálni ? Az osztrák miért nem jó ?
Össszeségében szerintem ennek lesz következménye. Szankciók, újra gyengülő Forint, stb.
Lehet, hogy nyomás gyakorlásként Ausztria is bevezeti Magyarországgal szemben a határzárat, és 2 osztrák tetsztet, vagy 2 hét karantént kér ? 
infin 2020. 09. 03. 00:10
Előzmény: #19328  impudent
#19344
Drága impudent itt is! Lebuktál.
infin 2020. 09. 03. 00:08
Előzmény: #19341  Csibefasirt
#19343

Muszáj többet tesztelni? Németek már vallják be h túl szigorúak voltak a korlátozások tavasszal
Ezzel nem vagyok feltétlenül egy véleményen viszont - kellett idő az egészségügynek felkészülni. Meg megvárni az enyhébb halálozási arányt, ha tényleg segít a mutáció
Majd kiderül
infin 2020. 09. 03. 00:06
Előzmény: #19340  Csibefasirt
#19342
Valami elindult, de más mint tavasszal?
-------------------
Franciáknál:
"Kedden 4982 esetet jelentettek, de pénteken is már 7 ezer, szombaton és vasárnap pedig 5400 fölött volt a napi esetszám.
A kórházban ápoltak száma kedd óta 28-cal 4632-re nőtt, immáron negyedik napja növekedő a tendencia, közülük 446-an vannak lélegeztetőgépen, az ő számuk 22-vel emelkedett az elmúlt 24 órában, de még mindig messze elmarad az áprilisi több mint hétezres rekordtól. A Covid-19 fertőzés halálos áldozatainak száma szerdán 25-tel 30 686-ra emelkedett."
Biztató, hogy csak 28-cal nőtt a kórházban ápoltak száma.
-------------------Aztán:
"From April to early August, the number of hospitalized patients in intensive care has been steadily decreasing, dropping below the 400 mark in late July. Although these numbers have risen again in August, they remain at a fraction of what they were at the height of the crisis."
https://www.nytimes.com/interactive/2020/world/europe/france-coronavirus-cases.html
Tehát az intenzív osztályon ápoltak száma is töredéke csak annak, ami a tavaszi krízis idején volt.
A halálozásokról pedig: jelenleg (szept. 1-ji adat) 17 a heti átlag, 5 héttel előtte az új fertőzések száma 924 volt heti átlagot tekintve. Hát ez talán tényleg szebb arány a halálozásokat nézve. (Azért 5 hét, mert elvileg ennyivel később látszik, h mennyien halnak mégis bele). A cikk említi, hogy franciáknál pontos a halálozások száma, mert beleszámolnak mindent rendesen. Na de majd még meglátjuk, hogy az 5400-as napi esetszámra mi jön ki
Csibefasirt
Csibefasirt 2020. 09. 03. 00:03
Előzmény: #19340  Csibefasirt
#19341

Topik gazda

harlem
harlem
4 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek