Topiknyitó: Portfolio 2018. 06. 05. 20:55

Irreális bérigények a Balatonnál - Kifakadtak a vállalkozók  

Ugrás a cikkhez
Minden korábbinál nehezebb a szezonkezdés a szakképzett munkaerõ hiánya és az irreális bérigények miatt a Balatonnál, ugyanakkor a növekvõ kereseteknek köszönhetõen kezdenek visszatérni a külföldön munkát vállaló fiatalok -
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Mikieger85 2018. 06. 06. 12:19
Előzmény: #37  pampa
#40
"A "szellemi" vagy olyan jellegű  bőven túl lett értékelve a fizikai és egyéb "tedd ide-tedd oda" pedig bőven áron alul van fizetve."
.
Aha, mennyit is keres manapság egy Bp.-i szobafestő, vízvezetékszerelő, stb? És mennyit egy orvos, aki 26éves koráig az egyetemet nyúzta heti 6-7napban? Ha a sztárprogramozók, politikaközeli pályázatírók fizetéséből indulsz ki, akkor ne felejtkezz el a politikaközeli gázszerelők anyagi helyzetéről sem...
Mikieger85 2018. 06. 06. 12:16
Előzmény: #32  BudFox
#39
Igen, a magas árak mögött legtöbbször az ingatlanárak állnak. Ez amúgy a balatoni szitura is megáll, ha nem partmenti helyen eszel, ahol a tulajt már az üzlethelység megvételekor keményen lenyúlták + tudtommal extra adó is van, akkor olcsóbban megúszod. Gondolom az osztrákoknál ez az autópálya-környék nagy gazdasági maffia lehet, ekkora benzin-felárat más országban még nem láttam, mint az osztrák sztrádákon.
.
A menüre: ennek 40EUR-nál nem lett volna szabad többe fájnia egy átlagos (nem olcsó) bécsi/stb helyen, és akkor sokat mondtam.
peter_s 2018. 06. 06. 12:14
Előzmény: #24  BudFox
#38
Ebben teljesen igazad van BudFox. DE! 
Én úgy látom, hogy a minőségi termékekre Mo-n is lenne kereslet.
Én pl hajlandó vagyok megfizetni a minőséget otthon is. Ha a Balatonnál is akkora adagot fog adni a kebabos, mint Németországban, simán odanyomom a kezébe a 8-10 eurót és nem fogok érte sírni. A múltkor kértem egy kebabot extra hússal az egyik magyar étteremben, felárért, a srác grammra méregette a hűtőből előkapott csirkehúst, mondtam neki hogy rakjon már húst abba tányérba, erre odasúgja nekem, hogy nem teheti mert a főnöke le fogja tolni érte. A legszívesebben azt mondtam volna, hogy akkor nem kérem, de nem vagyok bunkó így kifizettem és megjegyeztem magamnak, hogy ide sem jövök többet... Csomó ilyen tapasztalatom van. Németben, Luxemburgban, Párizsban bármikor adok 10-15 €-t egy tál kebabért, de Mo-n még ennek a felét sem. Vannak nagyon ritka kivételek, ahol rendesen kiszolgálnak, oda rendszerint visszatérek ha tehetem és nem nagyon nézem az árakat, de a legtöbb helyen csapnivaló szolgáltatást és ételt kapok a pénzemért. A Landzeit-ban is jó cuccokat adnak, frissek az ételek, és nem 900 ft-ot keresnek az alkalmazottak.
pampa 2018. 06. 06. 12:13
Előzmény: #31  BudFox
#37
Szerintem a gond ott kezdődik, hogy "torzítva" árazódott be a munkaerő!
.
A "szellemi" vagy olyan jellegű  bőven túl lett értékelve a fizikai és egyéb "tedd ide-tedd oda" pedig bőven áron alul van fizetve.
.
Mivel a fizetés már "szerzett" jognak számít..... így képtelenség már kijavítani az eltérést.
Próbálkozni sem érdemes, mármint a csökkentéssel , mert egyből felszívná őket az EU munkaerőpiaca.
Az alsó réteget pedig nem lehet emelni mert áremelkedéssel,bérfeszültséggel,nyugdíjas sérelemmel, stb... járna.
Törölt felhasználó 2018. 06. 06. 12:12
#36
A büfés, "vendéglátó' meg akar élni a 8hetes szezonból egész évben. A melós miért ne így gondolkodna?
Mikieger85 2018. 06. 06. 12:11
Előzmény: #31  BudFox
#35
Nyitott piacon természetes, hogy a bérek és árak idővel kiegyenlítődnek a tőke és a munkaerő szabad mozgásával. Ha Mo.-gon belül pl cegléden 10edannyiért lehetne tankolni+bevásárolni, mint Bp-en, akkor mindenki elözönlené a ceglédi kutakat+boltokat addig, míg ott az árak megközelítenék a Bp-it.
.
Teljesen megértem, hogy árat kell emelniük a vállalkozóknak, de ez egy természetes folyamat, nem kell miatta úgy viselkedni, mintha az ember fogát húznák. Nem mellesleg, egy csomó szektorban vannak Mo.-on magas fizetések - igaz, sokan nyomorognak is. Teljesen érthető, hogy az a dolgozó, akiből hiány van, nem kíván a nyomorgókhoz csatlakozni és normális bérezést kér, amikor kiszolgál egy szintén jól szituált vendéget. Ha egy szobafestő havi százezreket rak össze, ne várja el, hogy a szakács 500Ft-ért tegyen elé egy 3fogásos menüt.
.
A gond sajnos ott van, hogy a lakosság bő fele minimálbér alatt tengődik - erről nem a balatoni pincér, szakács, vállalkozó tehet. Kb a lakosság negyede (kb fogyasztó vendégkör 3/4-ede!) meg a mercijével ruccan le Pestről a havi 600eFt-os IT-s fizetéséből költeni vagy épp németországból jött haza látogatóba, és nem azon rágódik, hogy 0.6 vagy 1EUR egy gömb fagyi.
pampa 2018. 06. 06. 12:06
Előzmény: #30  Mikieger85
#34
Egyébként miért is nevelje munkára a gyerekét, ha azt látja, hogy ügyeskedéssel, kapcsolatokkal, lopással messze jobban lehet járni, akár gázszerelőként milliárdos lehet belőle??"
.
Ezért értelmetlen itt "normális" beszélgetést kezdeni!
sanka 2018. 06. 06. 12:05
Előzmény: #26  _Bekre_Pal_
#33
Minden marché kibaszott drága.
BudFox
BudFox 2018. 06. 06. 12:05
Előzmény: #30  Mikieger85
#32

Na ebben kajáltunk tavaly...Bécs előtt van ez még 30-40 km -re kb...
https://landzeit.at/steinhaeusl
nézegessétek meg...
tényleg lehúzós volt a hely..de osztrákoknak ez kb egy normál árszint , mint nekünk a sarki étterem.:D
Ezért fizettünk 73 Eurót :
- 2 tányér leves
- 3 normál 2. fogás. ( egyik valami vadas-zsemlegombóccal, rántott csirkecomb, gordon-blue..vagy ilyesmik..)
- 3 szelet sütemény
- 3 ital : egy gyümölcslé, 1-1 Almdudler
- 1 vagy kettő savanyúság
- 1-2 kávé már nem emlékszem potnosan :D
éppen Linzből jöttünk hazafelé..egy fagyigépet hoztunk - mi mást :D - és egész nap nem ettünk semmit..nem is itt akartunk megállni...de ahol akartunk azon meg túlmentünk..szóval megérte bemenni...olcsó volt :D
Egyébként szinte mindenki magyar volt aki kiszolgált bennünket :-)))
itthon rájöttünk miért olyan drága minden..a fickónak fennt van valami videója..27 Mrd forintért építette ki ezt a hálózatot...szóval valahol visszakell hogy hozza az árát :D
BudFox
BudFox 2018. 06. 06. 11:51
Előzmény: #28  signal2
#31

majd megnézem :-))
bár én MOL kúton nem szoktam kávézni..mert itt van bőven kávé nálunk :-))
ha mondasz árakat összehasonlíthatjuk....
én csak ahhoz tudok viszonyítani amelyik árút ismerem..
Fagyi pl. 1 euró körül volt még amikor láttam... nálunk meg 180.- 1 gombóc. de csavart fagyiból 113 forint egy gombóc vagy 150.- egy gombóc. ennyire jön ki kb. nálunk
NA a lényeg a lényeg....sokan kimentek dolgozni külföldre..és ideiglenesen, szezonálisan nehéz lesz feltölteni a Balatont munkaerővel. Biztos sokan bezárnak majd...de aki meg üzemel, annak lehet hogy jobb éve lesz.
Mikieger85 2018. 06. 06. 11:46
Előzmény: #24  BudFox
#30
Jó, az osztrákoknál az autópálya benzinkutak-éttermek eszméletlen drágák, se tankolni (+30-50cent/liter! - kivéve mondjuk Melk környékén egy sztrádakút) se ennivalót nem szoktam ilyen helyeken venni. Mondhatjuk, hogy az autópályahálózat az osztrákok "lenyúlós Balatonja".
.
#27: Magasabbak az árak, de azért 3-4x-es szorzótól elég messze állunk, jó lesz az 1.5-2x-nek is. Szerencsétlen portfóliós fórummotor nem képes a numbeo.com-os linket kezelni az "és" jel miatt, nézz rá, hogy áll Bécs vs Budapest. Éttermi árak kb +60%. Hogy az egyéb árakat honnan sz.pták nem tudom, én ausztriában ennél lényegesen olcsóbban szoktam vásárolni, de még ezekkel a számokkal se jön ki a 3-4x.
.
"Szülők hibája" - a gyerek az ébren töltött idejének 80%-át az iskolában tölti. Legalább annyira az oktatási rendszer hibája is. Egyébként miért is nevelje munkára a gyerekét, ha azt látja, hogy ügyeskedéssel, kapcsolatokkal, lopással messze jobban lehet járni, akár gázszerelőként milliárdos lehet belőle??
TAmecenas 2018. 06. 06. 11:30
Törölt hozzászólás
#29
signal2
signal2 2018. 06. 06. 11:29
Előzmény: #24  BudFox
#28
Hát, akkor próbálj ki egy jó fresh corner-t a MOL kúton! Elég közel vannak az árai egy Landzeithoz.
Ausztriában evésre meg inkább a Rosenbergert ajánlom. A tányérnak van ára, és ha ügyes vagy, jól meg tudod pakolni. 10 €-ból egész jót lehet enni.
BudFox
BudFox 2018. 06. 06. 11:25
Előzmény: #26  _Bekre_Pal_
#27

az átlagról beszélünk.
itthon is van ami nagyon drága.
meg kinnt is van ami osztrák árakhoz képest olcsóbb..
kinnt egy Capuccino 2.5 - 3 Euró olcsóbb helyen.
nálunk meg 1,2 Euró
_Bekre_Pal_
_Bekre_Pal_ 2018. 06. 06. 11:15
Előzmény: #24  BudFox
#26
kukkants be az óvári mol kúton lévő marchéba, meg fogsz lepődni, hogy hasonló árszínvonalon van. ez a minden 3-4x annyiba kerül konkrétan tök alaptalan kijelentés
BudFox
BudFox 2018. 06. 06. 11:14
Előzmény: #10  Mikieger85
#25

Nem az oktatási rendszer csak a hibás, hanem a szülők és a gyerekek családjai.
Nem nevelik munkára a gyerekeket...
itt nekem vannak ilyen tanuló kisegítők...de csak a telefonjukat tudják nyomogatni..minden munkára nekem kell felhívni a figyelmüket...
tényleg...sok helyen már nem is engedik meg a mobiltelefon használatot munka alatt...
a munkát nem látja meg a tanuló..
nem "ég a keze alatt a munka".
És én úgy látom hogy a családok a hibásak ebben....nagy részben. a neveltetés.
BudFox
BudFox 2018. 06. 06. 11:09
Előzmény: #10  Mikieger85
#24

Ausztriában minden 3x , 4x annyiba kerül mint nálunk :-))
Vannak az autópálya mellett ezek a szépen kinéző önkiszolgáló kajáldák : Landzeit hálózat.
3 -an megkajáltunk múltkor, 21.000 Ft -ot fizettünk :DD
egy sima saláta a kaja mellé 1500.- Forint :-))
Innen tudnak fizetni az Osztrákok...nekünk megfizethetetlen.
pitcairn2 2018. 06. 06. 10:16
Előzmény: törölt hozzászólás
#23
a mesterségesen generált "lakásínség" törvényszerűen vezet a "lakásbőség" felé:)
pampa 2018. 06. 06. 10:13
Előzmény: törölt hozzászólás
#22
:)
TAmecenas 2018. 06. 06. 09:44
Törölt hozzászólás
#21

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek