Tippeket én sem tudok adni, de azért nagy kérdőjel, hogy mivel lehet sokat keresni. A béka segge alá értékelt cégekkel, vagy a szuperul túlértékelt lufikkal. Én egy nagyon konzervatív befektető vagyok és legtöbbször a környezetemből veszem a példát.Ha valaki megszólítana az utcán, hogy társuljak a cégébe, rögtön az lenne a kérdésem, mikor térül meg a befektetett pénzem. Ha valaki azt mondaná, hogy 40 év alatt,nagyon gyorsan elköszönnénk egymástól. Nos a teslánál a P/E 76. Tudom, ez nem ugyan az az eset, de ez nekem egy mérvadó mutató. Persze azt is, hogy a tőzsde a jövőt árazza, így 10 év múlva lehet, ez a szám már csak 30 lesz. :-)
Őszintén tippeket nem tudok adni de az előttem szólokkal nagyon is egyetértek hogy hosszútávú portfolionak erősen fejlett piac túlsúlyosnak kell lennie. Az alapkezelők annyira nem reklámozták mi történt az Oroszország alapokkal (100%-os veszteségleírás). Az USA választásokról bevallom fogalmam nincs mi fog történni, de talán a választásig minden erejükkel azon lesznek hogy az évek óta várt és el nem jött válságot késleltessék mert akkor hosszú időre republikánus kormányzat jön. Eközben amit én látok, hogy a bond piacon végre kipukkadt a lufi, alaposan beverték különösen a hosszú oldali árfolyamokat, de a részvénypiacon fordított a helyzet. Érdekes összehasonlítani pl az Exxon és a Chevron értékeltségét a megújulókkal foglalkozó cégekkel szemben (pl Clean Energy ETFek). A piac enyhén nem a klímaváltozás legyőzésére szavaz hanem pont ellene. USA adósság kérdésében szerintem komoly tényező hogy az USD az első számú menedékdeviza azaz válságok során nem adják hanem veszik.
Mindenki látja Németországban a gazdákat... Beszéltem több ismerősömmel , az egyik ahol dolgozik ott kurzarbeit jön , és nem jók a kilátások , mert 30%-al estek a megrendelések.... A másik , ott eddig 3 műszakban ment a termelés , de most januártól vége az éjszakai műszaknak, mert elég már a nappali műszak.... Egy másik cégnél elküldtek majd 100 embert, azt is mondta , hogy sok helyről elküldtek sok közvetítőst..... Mit vetít ez előre , ha már határozottan látni ilyen dolgokat Németországban....??
Beszeljunk a sok kozul egy problemarol. Mire szamitasz pl. ebben? Minden media azzal van tele, hogy 2024-ben a vilag 70 orszagaban lesz valasztas, koztuk a 3 legnagyobb demokraciaban. De fokuszaljunk az USA-ra. A valasztasi evben minden kormany kolt, az USA is. Az adossag 34 Trill, az 120% GDP. . Tegyuk fel, a FED folytatja, hogy rovid bondokat arul inkabb mint hosszut, es nyilvan ujabb addicional 2-3Trill$ ertekben kell eladni ehhez. Honnan jon penz, ha mellette 70 masik orszagban is mindenhol kolti a kormany, ehhez magasabb kamatokat kinalnak, es ugyanezt csinaljak mint USA? . Es ha lesz is plusz penz, nos, mit okoz vajon? Elkolti az allam, a penz joresze felporgeti a job szamot, a bereket is, es vele az inflaciot. Nade, akkor a FED keptelen a mar bediszontalt 4-5 kamatcsokkentest megcsinalni, mert csak dragabban hajlando a piac a bondokat felszivni. Akkor nagy csalodas lesz, hatasara egyreszt esik a Bond piac, es a magas kamat fennmarad, de igy bezuhan a tozsde. . Vagy valami csoda folytan hamar atmegy a penz a tozsdebe, es nem emel inflaciot, hanem nyomja fel 5500-6000 fole az SPY-t? Kerem a tuti tippet csak erre az egy kerdesre. Ettol meg megertem a hosszutavu optimizmust, de sokunknak nincs ra 15 eve kivarni.
Teljes mértékben egyetértek. Az utolsó mondatodhoz egy kis kiegészítés. Szerintem a befektetési portfóliók gerincének hosszútávon Nyugat túlsúlyosnak kell lennie. És itt nem feltétlenül csak arról van szó, hogy az USA és a tágabb értelembe vett Nyugat gazdaságilag erős és a tőzsdének komoly hagyománya van ezen régiókban, hanem arról is, hogyha a leegyszerűsítve vett Nyugat és Kelet közti versengés élesre fordul ( a jelenlegi feszültségeket szorozzuk meg legalább tízzel), akkor a nem nyugati befektetéseidet akkor láttad utoljára. Ez akkora kockázat, amit nem lehet egy hosszútávú passzív portfólió építésnél figyelmen kívül hagyni.
Én úgy látom hogy pár állam gondolkodik történelmi távlatokban, és ebbe az USA és Kína biztosan beletartozik. Az USA 330 milliós lakosságával még mindig a világ legerősebb hatalma és szerintem a mi életünkben már az is fog maradni és ezért mindent meg is fog tenni hogy az maradjom. A világ pénzpiaca brutálisan USA túlsúlyos, a világ összes fejlett országa a Nyugathoz tartozik, kivétel nélkül, és bárki bármit mond, azok is mindent meg fognak tenni hogy a status quo így maradjon. Ennek megfelelően érdemes a hosszútávú befektetéseken gondolkodni.
tolvasva az utolso 2 nap beirasait: az evnek ebben a szakaszaban nem meglepo, ha 5-30 eves tavlatokban prognosztizalo gondolatmeneteket olvasunk egymastol, es kozben leszurjuk a tanulsagot, hogy az egy evvel ezelott gondolt kilatasokban is mekkorakat tevedtunk. . Most az ido, es nem annyira penzmozgasok megertese a szuk keresztmetszet a lenyeg megertese elotti akadaly: konnyu felismerni hogy most egy evre sem tudunk eleg megbizthatoan elore latni. Mert szinte minden tenyezo fordulatban van, szokatlanul bizonytalan 2024 elejen. Minden ciklikus amivel foglalkozunk, es most egyszerre sok ciklus latszik iranyt valtani. . Rengeteg dolgot kellene rendbetenni a Foldon, es a politikusok par ev ota keptelenek megbirkozni. A valsag metaforikusan es valosagosan is egy tusszentesnyi tavolsagra van, es ilyenkor a szukseges dolgok mint a biztonsag (Bond, Gold) es a commodityk a kezenfekvo menekulo iranyok, es nem a "nice to have". Az elokeruloben levo tenyezok miatt most komplikaltabb a helyes iranyt megtalni, es hosszutavu valtozasok trendjeiben nagy a tevedes valoszinusege. . Ezert is azt gondolom, sokkal ovatosabban, es preferaltan rovidebb idotavokra erdemes fokuszalni, az elet rovidtavu oromeinek gazdagitasara okosabb torekedni
Szaudiak 2 dollárral vágják az ajánlati olajárukat februárra. Ez durván bearish jelzés. Fel lehet készülni a 65 dolláros WTIre. Remélhetőleg ez csak felkészülés a februári OPEC találkozóra és nem egy újabb olajárháború kezdete.
Minden korszaknak meg van a maga specialitása. Valamikor háborúval lehetett területet szerezni, most meg szépen mindent felvásárolnak. Persze arra is rájöttek, hogy nem is kell tulajdon, elég kizsákmányolni. Látjuk a szegényebb országok vergődését, hogy oda vonzzák a nagyberuházókat, hogy aztán még gazdagabbá tegyük őket. Emlékszem egy filmre, ami Batya sikerét boncolgatta. Igazi kapitalista volt, ha 1-et adott, kettőt vett vissza. Egy mini államot épített fel a cipőgyára körül, a munkásainak úgy adott jólétet, hogy rabszolgáivá tette őket. Érdekes volt az a dokumentum film is, hogy a piramisépítő "rabszolgák" kiemelt ellátást kaptak. Nem kényszermunkát vállaltak, hanem a jólétért dolgoztak.
Financial Forecasts
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.