Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
N0MAD 2023. 10. 16. 13:45
Előzmény: #207198  slash
#207200
Igen az elvek fintosak, mégha évi 16-20milla- bérlési díj összeget buksz is rajta egy csökkenő árú piacon.
Respect a htározottságodért!
Törölt felhasználó 2023. 10. 16. 13:41
Törölt hozzászólás
#207199
slash 2023. 10. 16. 13:39
Előzmény: #207196  nexthor
#207198
Nálam ez elvi kérdés. Életembe nem béreltem senkitől, kutyája nem leszek senkinek. Tőlem bérelnek. Az úgy ok.  Ott nyomorgok a családdal más lakásában, a panelom kiadására csak lúzerek jönnek a PMÁPot meg zabálja az infláció.  
slash 2023. 10. 16. 13:34
Előzmény: törölt hozzászólás
#207197
Srácnak asszem két gyereke van. Bérelne a hóhér, családdal átpakolni valahova, ahonnan jön a telefon és szombaton pakolsz.. vagy emelés.. és közbe tele vagyok pénzzel.    ott van a 90-100 M nehogymár valami ne jöjjön ki belőle. 
nexthor 2023. 10. 16. 13:33
Előzmény: #207194  slash
#207196
Ez nem egy általános érvényű igazság. Függ attól hogy mennyi a rendelkezésre álló tőke, mi az alternatív befektetések hozama. A jelenlegi konkrét helyzetben pont nem igaz. 
Nyilván amikor a hitelkamatok alacsonyak, állampapír kamatok szintén és egy önerőnyi megtakarítása van valakinek, akkor pénzkidobás a bérlés.
Törölt felhasználó 2023. 10. 16. 13:30
Törölt hozzászólás
#207195
slash 2023. 10. 16. 13:27
Előzmény: #207193  slash
#207194
Amit NEM ajánlok az a bérlés! Életembe egy napot nem béreltem senkitől. Pénzkidobás. 
slash 2023. 10. 16. 13:26
Előzmény: #207183  hunball
#207193
Hát igen. Eljött az idő amikort a tökötök tele lett a panellel. Ahogy nálunk anno. Ilyenkor kell házat venni.  Sajnos BP-en  80-100 alatt csak trágya ház van . Be kell áldozni a panelt egy jó ház érdekében.  40 évesen mi is  eladtuk a panelt lenulláztuk magunkat és csináltuk a házat évekig. Sajnos ez ilyen. Utána összeszeded magad 40-50 között még lehet annyit keresni hogy meglegyen a pénzügyi háttér.  
Törölt felhasználó 2023. 10. 16. 13:26
Törölt hozzászólás
#207192
Törölt felhasználó 2023. 10. 16. 13:22
Törölt hozzászólás
#207191
Pistike12 2023. 10. 16. 13:13
Előzmény: #207183  hunball
#207190
Varni, kamatoztatni, panelt nem eladni hanem kiadni, es a kiadasbol plusz egy kis aprobol torlesztheto hitelbol venni egyet. 
Illetve ha tobb a hozsm mint a kamat az onerore akkor hitelt maximalizalni. 
Szerintem ez a valtozat a jo megoldas.
Törölt felhasználó 2023. 10. 16. 13:07
Előzmény: #207187  8193
#207189
ne viccelj, más összefoglalójára ne hallgass mikor ilyen könnyű saját magadnak felmérni, semmi idő regisztrálni és belépni.
Törölt felhasználó 2023. 10. 16. 13:06
Előzmény: #207183  hunball
#207188
csak egy vélemény, de én tartanám és mivel nyitottak vagytok a kompromisszumra ezért nem kényszer, hogy álmaitok otthonába költözzetek (valszeg amúgy sem azon múlik, hogy úgy érzitek-e). Tehát én okosnak látom amit csináltok, megtaláltátok amivel elégedettek lennétek, ha jön alkalom lecsaptok rá és közben vagyont halmoztok. Nem látok hibát.
8193 2023. 10. 16. 13:05
Előzmény: #207184  Törölt felhasználó
#207187
Nem vagyok face-n, túl fiatal vagyok hozzá :)
Valaki olvassa ezeket a csoportokat a fórumból? Mit mondanak a beszámolók?
8193 2023. 10. 16. 13:03
Előzmény: #207182  N0MAD
#207186
Az AirBnB lakások piaca valóban szűk, de a hatása a budapesti árakra annál nagyobb
https://www.ingatlanmuhely.com/ha-vege-a-bulinegyednek-akkor-vege-a-bulinak-is/
Én a turizmust inkább globális trendként látom. Szerinted okozott ezen a téren 22-es választás bármilyen változást?
nexthor 2023. 10. 16. 13:03
Előzmény: #207183  hunball
#207185
Miért nem béreltek 1-2 évre? Kiadod a panelt 200-300K (nem tudom mekkora, milyen állapotú a lakás), a megtakarításod kamata PMÁP-ban havi 900K, ezeknek a bevételeknek a feléből már elég jó helyen tudsz bérelni.
Marad havi 500-600K kamatbevétel miközben az árak stagnálnak vagy akár eshetnek is.
Ha jön egy nagyon jó vételi lehetőség közben akkor ugyan úgy tudsz venni. Nincs értelme belekényszeríteni magadat egy rossz vételbe.
Törölt felhasználó 2023. 10. 16. 12:58
Előzmény: #207180  8193
#207184
ajánlom a faecbok-os AirBnB csoportok látogatását, ott első kézből látod milyen volt a szezon.
hunball 2023. 10. 16. 12:52
#207183
Saját ingatlanvásárlásban nekem most a legnagyobb feladatom személyes jellegű: Vagy várni kell még egy alkalmas wekerleire, vagy ki kell okoskodni a feleségemmel, hogy végül miben vagyunk hajlandóak engedni. Időközben viszont egyre feszítőbb a helyzet otthon, ami persze elősegíti a továbblépést, hiszen kényszerítve vagyunk. Most beázott a panelban a pince, penészes is, nem vettük észre, az ott tárolt holmijaink kétharmada kuka. Nem is a pénz a baj, nem voltak nagy értékek, csak az utánajárás, meg a válogatás, tisztogatás, most akkor kis raktár bérlés rögtön, lomtalanítás, mégiscsak újrameszelés valahogy. Szóval azért jó nagy gebasz. Na és ez mellé jön még, hogy a panelben alattunk olyan öregek laknak, ahol a bácsi már sok éve mozdíthatatlan, fekszik, és nem szellőztetnek, csak fűtenek. A lakásukból meg árad a bűz. Amint van valami kicsi probléma bármilyen lakások közötti szigeteléssel, tömítéssel, nálunk árad be a bűz. Jelenleg az egyik fűtéscső körül kieshetett valami tömítés, vagy nem tudom, mi volt, mindenesetre a gyerekszobában ömlött be (pontosabban a meleg levegő révén fölfele) a bűz. Ideiglenes megoldással segítettem a dolgon, nem volt még időm szétbontani a parkettát és az aljzatot, ez jön most még szerdán, de már hívtam embert segíteni. Szóval ilyen sztorik vannak. ---- 
Na meg a dilemma, hogy a mostani panelt eladjuk-e vagy nem. Erről a kérdésről itt még nem írtam. Nem volt kedvem belemenni a vitába, mert azt sejtem, hogy a fórum többsége azt mondja, hogy saját lakhatásra nem szabad spórolni a pénzt, és el kell adni a meglévőt. Jelenleg a panel eladása nélkül van kb 60 milliónk, ez jövő év végére 20%-os kamattal ugye már 70 felett lesz. Most kifutunk a CSOK-ból, akkor olyan lehetőség nem lesz ugye. De mondjuk ha 75 körül megkaphattuk volna a wekerlei lakást, akkor ahhoz csak 5-10 M piaci hitelt kellett volna felvenni, azzal meg már megéri megtartani a mostani panelt. Nyilván nagyobb hitelre nem éri meg, akkor el kell adni mindenképp.-----
De itt van egy diverzifikációs problémám is. Mondjuk az életem felénél járok életkort tekintve, voltak szar évek, voltak jobb évek, az utóbbiak azok mind jók voltak. Most már jó fizetésem van, sikeres vagyok, ez jó, és már becsorgott némi örökség a felmenőktől. Na de az van, hogy ha igazán jó lakást akarunk Budapesten, ami tényleg megfelel, akkor most minden pénzt bele kellene rakni, és még kis hitelt is. Olyan, ami tényleg minden szempontból jó nekünk, 120 millió körül kezd megnyílni. Minden más az kompromisszumos. A wekerlei is, nyilván, az is kompromisszumos. És akkor itt a kérdés, hogy 40 évesen milyen stratégia az, hogy minden vagyont berakni egy ingatlanba, amiben lakunk, amikor ennyi bizonytalanság van? Ezért tűnik ésszerűbbnek, hogy valahol lakjunk, akár kompromisszummal, és valamit tartsunk meg, ami akkor viszonylag likvid. Maradhat a panel, vagy azt eladva más befektetés. Ekkora összegnél, úgy, hogy ha nem lesz semmi más befektetés, óriási kockázatnak tűnik az ingatlanvásárlás. Mi van, ha épp az a környék elkezd leromlani. Vagy ha tényleg Magyarország kifordul az EU-ból, és munka miatt nekünk is máshová kellene költözni? Akkor elég nagy gáz lesz, ha magyar ingatlanban lesz minden pénz. ----
Ezek miatt gondolkodok a bérlésen is én is. 
N0MAD 2023. 10. 16. 12:36
Előzmény: #207180  8193
#207182
Én azt gondolom hogy hosszütávü döntéseket nem érdemes hozni arra alapozva hogy egy marginális piacot milyen adhoc szabállyal dobnak meg választási okokból.
z0li23
z0li23 2023. 10. 16. 12:08
Előzmény: #207180  8193
#207181

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek