Minden létező gondolatra van már fórum, erre a kb. 80 éves stratégiára pedig még nincs... a value investor a részvényt annak tekinti, ami valójában: üzletrésznek. Eszerint értékeli azt, és diszkontáron vásárol belőle.
Megegyezes beton biztos.Mar valaki elmagyarazta a Teflon Ladynek Berlinben hogy nem hullajthatja a ruski medve ollebe még egy kikotot./amelyiken megy at a fegyverkereskedelem/. A szamlat majd az Eu emberkeken hajtjak be. Es a kolcsonos zsarolasi story kap egy kis timeoutot mindez ma este nagy pezsgobontas kozepette.
Vajon lesz görög megegyezés? :) Nagyban készülök a medvére, erre a dax megint 2.5% pluszban tartózkodik. :)
Még a távol-keleti tőzsdék is emelkedtek...
Amit ki tudtam hámozni a 2014-es éves jelentéséből az az, hogy lényegében lefedezte magát a cég a nyersanyagok árfolyam ingadozásaival szemben, és az ezen elért nyereségből adódik a kiemelkedő eredménye (olaj csereügyletekből - oil swaps).
Az eredménykimutatásban van egy ilyan sora:
Gain (loss) on commodity derivative instruments, net
Ezen a soron 2012-2013-ban elhanyagolható eredményt mutatott ki, viszont 2014-ben több mint 566 millió dollárt.
Az MLP egy adóoptimalizáló stratégia, ingatlanba, vagy természeti erőforrásokkal kapcsolatosan fektet be, pl. klasszikusan gázvezeték, olajtorony, stb. A nyereség nagy részét ki kell hogy fizesse. Cserébe nincs vállalati nyereségadó. Gyakran tele van rakva hitellel bőven, és cash-flow gyárnak használják.
"Cserébe kárpótol minket a 0.3-as p/b" és az osztalékhozam, ami még így lecsökkentve is kiemelkedő.
A felállás "Master Limited Partbership". Kerestem már ennek sajátosságai, de nem vagyok igazán beljebb. Ismered ezt a struktúrát?
A screenerem néha nekem is előhozta. Tisztázni kell, hogy az utolsó év mitől volt kiugró. Sajnos a két utolsó jelentést nem tudja letölteni a böngésző, ami elég gáz. Cserébe kárpótol minket a 0.3-as p/b.
A kbc-hez sajnos nem tudták valami miatt felvenni a papírt annak idején, pedig kértem.
(Ez a kbc nagy hátránya...minden papír felvételét külön e-mailben kell kérni)
A RIG-nek kisebb az adóssága mint a Seadrill-nek, viszont sokkal jobb a ROE-ja.
Megnéztem, és a PBR-nek is közel akkora az adóssága mint a Seadrill-nek, szóval ott is van kockázat bőven, ha jól emlékszem akkor a másik topicban a PBR-t hosszú távra vásároltad.
Több olajos céget már nem akarok venni, fel vagyok belőlük tankolva rendesen, így én sem számítok egy évekre elhúzódó alacsony olajárra. De nem zárom ki ennek a lehetőségét sem, ezért vásárolgattam belőlük kicsi szeleteket. Ha borul a bili, akkor ne ússzon már vele a gyerkőc is.
A Procter and Gamble világhírű márkákat forgalmazó FMCG cég. Van némi ismeretem róla, mivel 3 évig a versenytársánál (Unilever) dolgoztam. Viszont én rövid távon sem vennék belőle. Az egy dolog, hogy 3,5 a p/b-je, ez még nem olyan rémisztő.
Viszont ránézve a mérlegére, kicsit elhűltem. 53,7 milliárd dollár Goodwill, Intangible assets 30,8 milliárd. Van még neki cirka 75 milliárd dollár adósság is. A tőke mindezekhez képest 69 milliárd dollár. Szóval ez alapján nálam a cég No Go.
Persze értem én, hogy nem value oldalról, hanem TA alapon közelíted meg a céget, amihez én viszont nem értek, így nálam csak az értékalapú értékelés marad. :)
SeaDrill uj generacios flottaja, es szamai kedvezobbek; de ha az alacsony olajar idoszaka evekre elhuzodna (ami lehet de nem valoszinu), akkor SDRL nagy adossaga sulyos riziko lehet.
Talan erdemes most PG-re ranezni. PG soha nem classic value-play, mert oriasi stabilitasat meg kell fizetni. De egesz 2015ben esett, most 80. Ilyen olcson 2.5 eve kevesszer volt.
A 0.65 betaja es a 3.4% dividend a rossz idokben (ami megeshet) megnyugtato. A 19-es P/E sok eves alacsony ertek. Az idei 4.1 koruli Earnings varakozas nem rossz, negyedevenkent az 1.0-1.1 koruli E stabilitasa megnyugtato.
TA szempontbol meg MACD, McClellan, CMO mind felfele kunkorodik. Target 85-105. Szerintem jo play rovid-kozep tavra is.
Seadrill nálam egyelőre figyelőn van. Az tart vissza, hogy túlkínálat van mélytengeri fúróflottából és jelenleg is komoly volumen van gyártásban és tervezés alatt. Ez mindenképpen nagy kockázat. Ha már mindenképpen ebből a szektorból kell venni, akkor talán inkább ORIG. Persze ennek eladósodottsága aggasztóbb, mint SDRL-nek. Azzal együtt, hogy talán egyedülállóan a legalacsonyabb napi BEP költséggel dolgozik a flottája,egy csökkenő piacon gondjai lehetnek pénzügyi törékenysége okán. Így aztán ez is legfeljebb csak figyelős nálam.
A p/s-el nem foglalkozom, és nem is értek hozzá. Nekem a hosszútávú megtérülés számít, és ezért árazzák magasabban a BHP-t. A magas pb-ért cserébe olyan megtérülést kapsz (ha fenn tudja tartani), ami idővel ledolgozza a fizetett prémiumot, és onnantól hawaii van.
A cenx ennyi millió dollárt hozott/bukott az elmúlt években:
-116 -41 -101 -898 -206 60 11 -36 -40 112
Valami nagyon nem stimmel vele. Fordulhat a kocka a bhp rovására és a cenx javára, de csak a múlt adataira tudunk támaszkodni. Cenx-et kb. 0.3 pb alatt vásárolnék.
És ezért szeretjük a seadrillt:
7.87 15.83 -5.26 37.05 23.33 24.63 19.30 40.77 46.06
Ha ezt fenn tudná tartani (ami megjósolhatatlan), akkor kitűnő választás. A fenntarthatóságot segíti, hogy osztalékként kifizeti a nyeresége jelentős részét, így azt nem kell befektetnie. A kockázatot növeli, hogy magas az adóssága.
Ezt értem én, de BHP-nél p/b 2.0, míg CENX esetében 0.8, p/s pedig rendre 2.4 és 0.5 (ezek is játszanak, nem?)
Ha kikerül termékárfolyamuk a nyomás alól, akkor a megtérülésnek (ami az utolsó négy név mindegyikében pozitív és emelkedő volt) tovább kellene javulni szerintem
Value Investing