Te valami nagyon félreolvastál. A szélerőmű nem a Panny növekedésének egyik lehetséges alternatívájaként merült fel, hanem annak kapcsán, hogy ezzel esetleg részben ki lehetne váltani a legnagyobb költséget.
Gondolom a szélerőműves ötletelést - ami egyesek szerint a Panny növekedésének egyik lehetséges alternatívájaként felmerült itt a topik berkein belül - elfelejthetjük.
Geotermia. Szavai szerint a geotermiában nagyot léptek előre azzal, hogy március 1-től új szabályozás lépett életbe. Elmondása szerint megnőtt a befektetői érdeklődés, és néhány fúrás is elkezdődött már. Azt mondta: szeretnék a geotermia jelenlegi 10 százalékos arányát a távhőben jelentősen megnövelni. Elárulta: számos új kutatási engedélyt is kiadtak, de ezek kicsi, 2-4, legfeljebb 20 megawattos kapacitású projektek lehetnek majd.
Igaz, nagyon messze vagyunk a kiszorítástól, szinte lehetetlen, mint ahogy az Alteonál se szorítottak ki senkit, aki maradni akart, cserébe elveszett a növekedési sztori. Mondjuk itt nincs is, így egy kiszorítási próbálkozás még akár sztorit is indíthat.
A kiszorításnál, mint fogalomnál tök mindegy, hogy a cégnek van-e 4M db saját részvénye, vagy bevonták azokat. Lévén befolyást kell nézni, ott meg nem számoljuk a saját részvényt. A jogszabály is lehetne áttekinthetőbb, ha jól rémlik a befolyást több lépcsőben a számviteli törvényig vezeti vissza, ott írják le, hogy a saját tulajdonban lévő részvényekkel nem kell számolni.
400Ft alatt is sokan temették. Meg osztalékot követeltek. Nem kaptak osztalékot, a kisrészvényesek le lettek szavazva, helyette fejlesztett a cég. Így mostanra sokkal magasabba cég bevétele, EBITDA-ja, nyeresége. Meg a részvényárfolyam is. Nem mindig kell rossz néven venni, ha a nagyobb tulajdonosok máshogy látják a helyzetet.
Akkor ez így ok, így godnoltam én is.Én azt írtam, hogy mi van ha bevonják a részvényeket. Én nem írtam saját tulajdonú részvényekről, mert az volt a feltételezés, hogy bevonják, azaz nincs saját tuljdonú részvény.
De a 90% az tényleg más tészta, ezzel sokkal nehezebb a történet. Ahhoz tényleg jó ár kell kellene.
"Azaz a saját tulajdonban lévő részvények bevonásával nem változik a
befolyás. A birtokolt szavazati jogok száma és a befolyás nem ugyanaz a fogalom, máshogy számítódik."
Minden részvényhez tartozik szavazati jog, az alapító okirat szerint. Azaz a Pannergy esetében jelenleg 20M db részvény van, ami 20M szavazati jogot jelent. A saját részvényekhez is tartozik szavazati jog. Így a tulajdoni hányad számításakor az osztó mindig 20M, a számlálóban meg a Te tulajdonodban lévő részvényekkel kell számolj. Ha a befolyásra vagy kíváncsi, akkor a 20M-ből le kell vedd azokat a részvényeket, amikhez ugyan tartozik szavazati jog, de az nem gyakorolható (pl. a saját tulajdonban lévő részvények), illetve a számlálóban nem csak a Te tulajdonosban lévő részvényeket kell beírd, hanem meg kell kérdezd pl. a testvéred is, hogy van-e neki részvénye, azt is bele kell számold. Pl. ha neked van 10e db részvényed, édesapádnak meg 5e db-ja, akkor: 1) a tulajdoni hányadod: 10e/20M=0,05% 2) a befolyásod a cégben: (10e+5e)/(20M-4,5M)=0,097%
Ha a cég bevonna 4M db részvényt, akkor a tulajdoni hányadod nőne, lévén a 20M helyett már csak 16M lenne az osztó, de a befolyásod semmit se változna, lévén az osztó ugyanaz maradna, 20M-4,5M helyett 16M-0,5M.
Márpedig a kiszorítósdniál a 90% befolyást kell elérni. Azaz itt nincs semmi hatása annak, hogy bevonják-e a saját részvényeket, vagy sem.
A fúziós erőművet csak arra írtam, hogy kb. annyi értelme van azért izgulni, hogy valaki kiszorításban gondolkodik, mint a fúziós erőmű hirtelen térnyerésében. Minek olyanon agyalni, aminek minimális az esélye. A kiszorításhoz 90% kell. Se az alteónál, se a waberers-nél, se a rábánál, stb. nem jött össze a kiszorítás, mert nem volt elég magas ahhoz az ajánlati ár, hogy elérjék a 90%. Az EGIS-nél pl. ez összejött, de azért jött össze, mert magas árat adtak. A TVK-nél meg azért jött össze, mert a MOL eleve 90% fölött volt. Ugyanez volt a Kartonpack-nál. Szóval nem olyan egyszerű a kiszorítás. Ilyen közkéznél nagyon jó ajánlat kell hozzá.
Ezt kérlek magyarázd meg kérlek: "Azaz a saját tulajdonban lévő részvények bevonásával nem változik a
befolyás. A birtokolt szavazati jogok száma és a befolyás nem ugyanaz a fogalom, máshogy számítódik."
Ha a részvényszámmal nem változik a befolyás, akkor mégis mi alapján számolják azt?
A fúziós reaktor, meg ami utána írtál, baromira nem értem hogy került ide? Ki beszélt itt ilyenről, arról, hogy az mikor lesz és milyen olcsó lesz?
Van egy nagyobb kiszálló, aki 1350Ft körül aktivizálta magát. Albrecht Ottó 2019. elején olyan 650Ft körül szállt ki, jó sok részvénnyel. 2020. végén, 2021. elején is kiszállt valaki egy nagy adaggal, besegítettem neki én is, jó sokat átvettem tőle 750 Ft körül. 2021. nyarán jött a következő nagyobb kiszálló, 850Ft körül. Most itt egy újabb. Nem azt akarom ezzel mondani, hogy égig ér a paszuly, csak azt, hogy a nagyobb kiszállók eddig mindig megakasztották az árfolyam növekedést.
Először is a kiszorításhoz 90%-os befolyást kell elérni. Továbbá
a befolyás mértékének számításába a saját tulajdonban lévő részvények
nem számítanak (lévén azokhoz tartozó szavazati jog nem gyakorolható).
Azaz a saját tulajdonban lévő részvények bevonásával nem változik a
befolyás. A birtokolt szavazati jogok száma és a befolyás nem ugyanaz a fogalom, máshogy számítódik. A
befolyás számításakor a saját részvényekre úgy kell tekinteni, mintha
nem lennének. Ez nem keverendő a Tpt. 61 paragrafus szerinti szavazat
jog mértékének meghatározásával. Pl. a befolyásba számításánál a közeli
hozzátartozó is beleszámolandó, stb.
Végezetül:
álljon elő valaki egy olyan vételi ajánlattal, amivel eléri a 90%-os
befolyást. Az nem 1200 Ft-os ajánlat lesz. Sajnos nem hiszem, hogy
ilyennel kellene számolni, de hátha. Ezen "aggódni" kb.
olyan, mint ha azért rágnád a körmöd, mert a kísérleti fúziós reaktornál
újra több milliszekundumos "ugrás" következett be a stabil működési
időben, és e miatt tuti fix, hogy 1 éven belül jön a most olcsónak
mondott energia. A valóság az, hogy kanyarban sincs még az, hogy ipari
méretben lehessen azt alkalmazni, és az "olcsó"-ra is térjünk vissza
akkor, amikor beárazzák, hogy mibe is került ezt kifejleszteni,
megépíteni, működtetni. Lásd Paks, ami csak akkor olcsó, ha maga az
erőmű csak úgy van, és csak a fűtőelemek árával meg a karbantartással
számolsz. Apropó, a Pannergy-től olcsóbban veszik át a hóenergiát, mint
Pakstól az áramot.
Ne értsd fél, én is azt szeretném, hogy jó magas legyen az ár (de legalábbis a valódi értékén), csak sajnos eddig erős csalódás ez a részvény, pedig a geotermiában nagy lehetőség lenne, de sajnos nem mo.-on, mert ma a politikai környezet ott tesz ennek keresztbe, ahol tud. Nem mondom, hogy a lentebb leírt dolog fog bekövetkezni, de én látok rá esélyt. Aztán lehet egyedül vagyok ezzel.
Az árfolyamnak szerintem már most 1600Ft körül kellene lennie, ehhez képest 1200Ft-on döglődik. Jól hangzik az elmélet, csak az a fránya valóság meg teljesen más...
Nyíván így van, csak az árfolyam eddig sem követte ezt, miért lenne ez másképp a jövőben? Az elmúlt kb. 5 év alatt kb. 50%-al lett magasabb az ár (2019 jan. - 2023 dec.). Az infláció ez idő alatt meg magasabb volt. Szóval reálértéken az 5 évvel ezelőtti szint alatt van az ár (az infláció ez idő alatt kb. 55% lehetee, de aki akar nézzen utána pontosan), az srv semmit nem tett hozzá, max. arra jó, hogy reálértéken ne sokat veszítsen az árából. És ez szerintem a jövőben sem fog változni, sajnos. Lehet valaki ezzel megelégszik, de azért én egy befektetéstől ennél többet várok.
PANNERGY