Azért ha lassan is, de a minisztérium dolgozgat a geotermikus energia hasznosításán, a pénteki közlönyben két, igaz csak technikai, engedélyeztetési témájú rendelet is megjelent: (A Kormány 178/2023. (V. 12.) Korm. rendelete a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény egyes szabályainak veszélyhelyzetben történő eltérő alkalmazásáról, illetve A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága elnökének 9/2023. (V. 12.) SZTFH rendelete a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény végrehajtásának egyes szabályairól szóló 20/2022. (I. 31.) SZTFH rendelet módosításáról).
Szerintem anno senki nem írta naponta többször (bár akkor indokoltabb volt, mert kb. azon lehetett izgulni, hogy bedől-e az ország). De egyébként ha nem csak az aktuálisat nézed, az őszi, illetve a 2024-25-ös határidős gázárak olyan 50 euró környékén alakulnak, az még bőven jó helyzetbe hozza a geotermiát. De alapvetően már az pozitív, hogy legalább a döntéshozók fejében megjelent, hogy valamit tenni kellene az energiafüggőség csökkentése érdekében (teljesen leválni hosszú évtizedek folyamata lenne, még politikai akarattal és kellő anyagi háttérrel is) Persze nem mondom, hogy ezek a pozitív hozadékok a Pannergynél csapódnak le, mert... van egy kellően kiszámíthatatlan kormány, amely sokszor a racionalitást és a józan eszet semmibe vevő döntéseket hoz, illetve sok esetben bizonyos döntések fő mozgató háttere, hogy "baráti kezeket" pénzeljenek. Emiatt időnként a Bét őszintén szólva ruletthez hasonlít, ami igazán kár, mert különben vannak jó cégek, és az árazottságuk is jobb a nyugati cégekhez képest (persze ennek a diszkontnak az oka a fentebb leírt folyamatos bizonytalanságérzet)
Úgy tűnik, hogy most sem értetted a komment lényegét. Szerintem ne is olvasd el a hozzászólásaimt, mert felesleges. . Egy nagyon egyszerű (egy paraméteres) képlet, ami megadja mennyit kell fizetni a gázért egy adott időszakban: ga * x = Pt ahol: - ga : a gáz ára köbméterenként egy adott időszakban (konstans, azaz állandó ebben az időintervallumban, ami lehet pl.: egy óra, egy nap, vagy a szerződésben megadott időszak, stb) - x : az elfogyasztott gáz mennyisége köbméterben (a ga-nál megadott időintervallumban.) - Pt : amennyit fizetni kell majd a felhasznált gázért (a ga.-nál meghatározott időintervallumban.) . A végső S (Summa) ezekből az időszakos Pt-kből fog majd kijönni. . Namost, egy ilyen "egyszerű" kifejtős kommenthez se időm, se kedvem sincs.
Még kiegészíteném, hogy nemzetgazdasági szinten nézve a geotermikus fűtésre fordított összegek az országban maradnak, míg a gáz esetében kimegy az országból a pénz, azaz csökkenti a GNI-t. Tehát még ha egy adott önkorinak olcsóbb is lenne a gáz, nemzetgazdaságilag akkor is inkább a hazai energiaforrást éri meg igénybe venni.
Ez egy kicsit komplexebb, mint egy egy paraméteres egyenlet, amibe behelyettesíted a gáz árát. A gáznál figyelembe kell venned, hogy a forint árfolyama hogyan alakul (szerencsére erősödött), a CO2 kvóták árainak alakulását, akarunk-e karbonsemlegesek lenni stb. Ha pl. karbonsemlegesség a cél, akkor a gázár irreleváns lesz ...
PANNERGY