A távfűtő cégek nagy része önkormányzati tulajdon a mit nem fognak államosítani !
Távfűtés a ciklus végére,az-az 2018./de mint írtam nincs jelentősége a mi szempontunkból/ link
Elbizonytalanodás jogos, mert megint kiszámíthatatlan, előreláthatatlan dolgok jönnek. Az is látszik, hogy valamit elvenni, megadóztatni, beszélni róla nagyon tudnak. De itt azért majd valamit létre is kell hozni és azzal már nehezen tudnak megküzdeni. Lásd Sólyom Airways, sokadik mobil szolgáltató. Továbbá a Pannit nehéz lesz elválasztani a CBA-s fiúktól. A Tescót és társaiból lehet ellenséget csinálni és megvádolni, hogy csúnya pénzt lopó idegen multik. De a Panni magyar, magyar alkalmazottakkal, akik zöldenergiában nyomulnak a kormány helyett. Itt nagyon nehéz lesz ideológiát gyártani a cég ellehetetlenítéséhez.
Nem igazán értem, hogyan tehetné olcsóbbá a távhőt a kormány. A távhő szolgáltatók önkormányzati tulajdonban vannak, a távfűtés árának csökkentése mellé a kormánynak pótolnia kellene a kiesett bevételeket, mert már olyan szinten vannak a távhő árak, hogy minden további csökkentés veszteségbe hajszolja őket. Vagyis az állam áttenné a pénzt egyik zsebéből a másikba, aminek semmi értelme sincs, választási fogásnak jó lehetett, de arra most pár évig nincs szükségük.
Amire páran utaltak itt, a fórumon, hogy a kormány veszteségbe hajszolná a Pannit, hogy olcsón átvegye: és ez így hogy??? Olyan átvételi árat állapítana meg ősszel, ami veszteségessé tenné a Panni működését, a vele konkuráló gázalapú távfűtő művet meg még inkább? Nem tudom, meg lehet-e ezt csinálni az EU-ban, de ha igen, ki fúrna ezek után akár csak egy métert is ebben az országban? Nemcsak a geotermikus fűtés, de minden magántőkéből finanszírozott megújuló energia termelés ismeretlen fogalommá válna. Még a CBA-s társaság sem tudhatná, hogy mikor kerül sorra. Megújuló energia nélkül pedig nem érheti el azt a célját a kormány, hogy az olcsó energiával tegye versenyképessé az országot. Az meg borítékolható, hogy a kormány nem fog állami milliárdokat önteni fúrásokba országszerte, arra nincs pénze. Ezen érdemes lenne kicsit elfilózgatnunk. Jó lenne, ha valaki, aki így gondolja, leírná, hogyan is képzeli.
Amúgy ahogyan várni lehetett, az euró sokat gyengült, ami azt jelenti, hogy a Panni adósságai forintban mérve csökkentek. A dollár pedig 20-25%-kal erősödött a forinthoz képest tavaly nyár óta, ami azt jelenti, hogy hiába csökken a gáz ára, ettől a gázalapú fűtés nem lesz olcsóbb, mivel a világpiacon dolláralapú elszámolás van és hiába kell kevesebb dollárt fizetni a gázért, a fogyasztó forintban nem feltétlenül fog kevesebbet fizetni. Tehát ez is kedvező a Panninak.
némi elbizonytalanodás távhő ügyben:
"Jó ütemben halad a nemzeti közműszolgáltató előkészítése, amely - versenyre kelve a német és francia cégekkel - árammal, gázzal és talán távhővel láthatja el a lakosságot - közölte Lázár János."
sajnos az.....
ha jönne egy felminősítés lehet nagyot emelkedne itt a Bét-en szinte minden de addig sajnos csak a dagonya marad.
2007-es szintekhez képest nagyon de nagyon le vagyunk maradva.
Azért ha az építésbe nem tenne bele semmit, és eladná a projektet támogatás értéken, és hosszútávú hőszolgáltatási szerződést is kötne mellé, akkor az már nem adna okot fanyalgásra.
a 2013 Q3-as jelentésben is szerepel:
"olyan tőkeerős pályázót/pályázókat keresett,
aki a projektet teljes kőrűen tudja lebonyolítani, ami magában foglalja a tervezést, kivitelezést,
és az üzemeltetést. A meghívásos pályázatra számos résztvevő – általában vállalkozói
konzorciumok üzemeltető és üvegház szállítói párosok – kapott felkérést.
A legkedvezőbb pályázat beadójával a pályázati anyagban átadott, és a tárgyalásokon már
pontosított szerződés aláírás előkészítése van folyamatban."
Ebből az következik, hogy a PE nem foglalkozik se kivitelezéssel, se üzemeltetéssel (szerencsére), és valszeg finanszírozással sem.
Az üvegházzal kapcsolatban számom nem világos, hogy ott milyen szerepe lesz a Pannergynek.
Az oké, hogy másodhőt ad el, de a beruházás, üzemeltetés témában nem egyértelmű a szerepe.
És ott van még ennek a finanszírozási oldala is. Addig amíg ezt nem tudjuk, tényleg kockázat is, nemcsak lehetőség. Remélem komoly beruházási boom lesz ősszel/őszig.
Nem látok problémát benne, így hogy van jogerős engedély végre. Legalábbis a fővezetékkel, valamint az üvegházzal kapcsolatosan. Ezek átfutási ideje bőven-bőven belefér. Amit nem érzek az a kistokaji lakossági fűtés. Erről semmi infó nincs, így nehéz megbecsülni, hogy kész lehet-e időre...
Mivel mindkettő projekt támogatásos, legkésőbb idén decemberre be kell fejezni őket, a szállítókat ki kell fizetni, mert csak az idén leadott számlákat tudja kifizetni az EU.
PANNERGY