Továbbá ha nincs világgebasz akkor az usa menni fog fel mindig ! Az USA úgy gondolkodik egy átlag amerikai , hogy semmi rossz nem történhet. Ezért vesznek fel életük végéig tartó hiteleket, mert mondván úgyis fizetni tudják, sokat túlóráznak, mert ott nem divat az hogy lelépnek hamar, munka van ! Általában túlzóan is optimisták. Ebből kiindulva ezért hajtják fel úgy a részvényárakat is. Európából nézve pedig : NVIDIA ki tudja mennyi P/E vagy 100 .... hát nekem kissé soknak tűnik :D A gondolkodásmód valóban nem egyforma. Abban igazuk van hogy a németek egyenlő európa, mert ha német esik mindenki fog. Legerősebb gazdaság. És sajnos őket megviseli a háború meg van egy töketlen kancelláruk aki a választásokkor repül mint a sicc. Örüljenek hogy ha nem az AFD fog nyerni.
A cikket csak a megközelítés miatt raktam be, a gazdasági részéhez én hülye vagyok. De ebből az jön ki (ami alátámasztja hogy gondolkodik egy amerikai), hogy usának kb európa=németország, ha valami olcsó=nem véletlenül olcsó. Szerintem kb azt se tudják, hogy mi az hogy otp, nemhogy egymás mellé tegye egy usa bankkal ha össze akarja hasonlítani. Otp nekik a régiós portfólióban egy x súllyal bíró valami. És ha elkezdik átstruktúrálni a portfóliót, akkor lehet h nekik csak annyi lesz, hogy 0.8%-ról lemegy 0.6-ra a súlyozás, nekünk meg -x ezer. Én értem a szempontotokat, még egyet is értek vele, csak látszik, hogy a piac nem azt árazza. És azért tud nagyobbat esni, mert nagyobbat is emelkedik, mint bármelyik bux elem.
2026 elejére mondanám a végét. És jó esetben lesz döntetlen. Vagy orosz győzelem. Valamiért az ukik azt hiszik győzhetnek. Benyomultak kurszk környékére.... ami már most látni hiba volt, lehet a legnagyobb. Az oroszok törnek előre a donbaszban, ha így halad akkor a végén a frontot is áttörhetik aztán kurszkból önként kell kivonulniuk a végén. Minél szélesebb front az erősebb félnek kedvez. Az ukik a gyengébb fél, ha nem kapnak támogatást , nem is lett volna háború. Csak mondom Zelenszkij kormánya repedezik... elég sokan lemondtak a héten.... Csak tudnám miért jó az ukránoknak meghalni az usaért.... akik ki fogják semmizni őket a háború után. Illetve a legszebb, hogy budapesten egymást érik az ukrán rendszámos audik bmwk mercedesek :D szóval a csóró megy meghalni a frontra, a gazdagok már rég leléptek :D A ruszkik nem fognak kifogyni a municióból, tankokból se, max ha kevesebb lesz, a háború intenzitása csökken kissé, gyalogsággal fognak támadni (és hát több orosz van mint ukrán, az oroszok külföldön is toboroznak ráadásul) szóval igencsak lejt a pálya. Az ukik már nem akarnak háborút, hajszál híjján fele fele, jövőre szerintem többségbe kerülnek azok akik nem akarnak. 4 éve tart addigra a háború.... a második világháború alig tartott tovább.
"Akkor csak annyi a dolgunk, hogy átüljünk shortba és mindenki gazdagodni fog. Ennyire egyszerű a helyzet?" igen, ez ennyire egyszerű lenne, ha a pszihé engedné a tőzsde pont ilyen, nincs lélek, nincs érzelem, nincs hit, irányok vannak, és ha az rossz erodál a tőke aki megtanul fordulni, megtanul időben dönteni (HA TRÉDER!!!, mert ha hosszú távu befektető, akkor ez nem ennyire nyomatékos) az lesz sikeres
"Azt, hogy (pánikoló, nagy, külföldi) eladó se lesz olyan mennyiségben, ami lezúzná az árat a pincébe, mert még be se szálltak, nincsenek itt." Esetleg érdemes lenne megtekintened az utolsó jelentés tulajdonosi struktúráját: Külföldi intézményi/társaság Tulajdoni hányad: 53,52% Részvény darabszám: 149.846.394
Na de ..... csak mondom, aki esést várt először is még nem estünk (fogunk ugyan) másrészt azért nem gondoljátok hogy az amerikai dolgokat bármelyik chartból ti kiszeditek, meg hogy mekkora korrekció jön . Mindenesetre megvolt az első 13 ezres bemondás. Tehát a papír esik, közben rekord eredményt fog hozni. Az usában erre kilő az árfolyam, nálunk beesik. Csak hozzátenném USA ban egy bank 16 os P/En mozog, nálunk meg Otika meg 5 ön.Ebből azért látni, hogy USA ban van honnan esni, nálunk viszont az esés úgymond book value alá vinné az árfolyamot. Az USA ban egy JP Morgan, ha jól látom kb 3 as BV értéken forog. Mi 1-1.2 között ingadozunk. Szóval az aluklértékeltségünk nem vita tárgya. Az se hogy eddig bármikor esett kb a book valueig esett, az 17nél volt egy negyedéve most 17500 körül van talán. Szeptember végéig 18 körül lesz. Szóval eshet? Igen, mennyit? Attól függ honnan. Innen sokat nem, de 17 alá nem várnám se így se úgy. (13 nem tudom hogy jött ki pompinak, lehet ott lenne nullán a sok esés várás miatt ki tudja, de 30% esést bevízionálni .....) És most negatív hírek jöttek ki..... akkor számoljátok a pozitív hirrel is, mert jön a kamatcsökkentés. Jnö luminor hír, SRV nagyobb esésénél tuti élesedni fog. Ez kicsit olyan mint aki hívő, hisz Istenben..... de akkor ez magával vonja azt hogy az ördögben is és mindenben amiről ír a biblia. Szóval ha jön az esés, jön a negatív hír, akkor fordítva is jön az.
Ha vége lesz? Úgy tűnik senkinek sem érdeke a béke itt lesz a mi közel keletünk. Meg ha vége lesz nem lesz újra olcsó orosz cucc. Kína meg India meg happy kapják fillérekért az orosz anyagot, szaguldanak felfelé. Az unionk meg száguld az anyagi romlás felé, Európa olyan lesz mint dél Amerika. Ketté szakad a népség szűk gazdag, hatalmas szegény réteg az utcán banda háborúk igazi vadnyugat lesz.
Ez az olcsó orosz energiaforrás népmesei, a nyilvánosságra került adatok szerint, mi magyarok drágábban vesszük a gázt, mint a világpiaci ár. Németország a háború előtt sem a világpiaci ár alatt szerezte be az energiahordozókat, hanem világpiaci áron, ergo az olcsó orosz olaj, gáz csak a mesében létezik. A háború első szakaszában valóban jelentősen emelkedtek a világpiaci árak a gáz esetében, de azóta már végbement a normalizálódás, jelenleg olcsóbb, mint a háború előtt. Egyedül az orosz olaj (Ural) az, amit a Brenthez képest jelentős diszkonttal kap a MOL, de a kutakon a brent árához viszonyítva árulja (ennek a különbségnek a nagy részét pedig lenyúlja az állam saját kiadásaira). EU natural gas: https://www.investing.com/commodities/dutch-ttf-gas-c1-futures-streaming-chart
Amerika jol csinalja , kihasznalja az orosz hanorut , sajat gazdasaga megy ezerrel , az eut meg lehuzza. Ergo johogy erosebb a gazdasaguk. Mi nem vehetunk olcso orosz eroforrasokat , de ok csucsraporgetik az olaj es gaz kitermelesuket , hogy toluk vegyuk dragan. A nemet gazdasag motorja az olcso gaz volt. Hat az mar nincs. Van draga lng. Szoval amig a haboru tart addig szarakodik az egesz eu. Amint vege viszont gyorsan normalizalodni kell.
https://www.economist.com/finance-and-economics/2024/08/22/why-investors-are-not-buying-europes-revival . Even if there are signs of improvement, Europe’s economy has grown by just 4% since before the covid-19 pandemic, compared with 9% in America. And there are continued worries about the weakness of European demand, as well as stagnation in Germany, the continent’s usual economic motor. Without some sort of big break that prompts investors to reassess the continent, the share-price discount will not shrink. As anyone who has held European stocks over the past decade knows all too well, cheap assets can stay cheap for a very long time.
Egyelőre nincs rossz érzésem. Sőt, a tévedés jogát fenntartva mondom. Iszonyat alulteljesítése az egész BUX-nak (4 blue), mert abban vagyunk, most előny is lehet. Miért? Azért, mert éppen azért nem tudunk emelkedni, nem tudtunk eddig emelkedni, mert nincsenek vevők (az egész magyar piacon). Mármint nagy vevők, külföldi alapok és társaik. Mit jelent ez? Azt, hogy (pánikoló, nagy, külföldi) eladó se lesz olyan mennyiségben, ami lezúzná az árat a pincébe, mert még be se szálltak, nincsenek itt. A kicsi és mi, :D a magyar piac szereplői már beszálltak, feltankoltak korábban. Ezért nem megyünk sehova. Ez most paradox módon előny lehet egy rázósabb időszakban. Nyilván nem most fog a papír duplázni, ilyen körülmények között, de összeomlást sem várok. Sőt ha már itt tartunk, a lefelé szinteknél viszont, amit oly sokan és sokat vizionálnak, megjöhet a korábban hiányolt hosszabb távú nagyobb befektetők kedve a beszállásra.
A BOJ múlt héten közölte mégis folytatja a kamatemelést erősítve a jent. Tehát a jen nyomás nem szűnt meg. Most úgy néz ki a helyzet, ha a FED 0.25%- -ot vág azt kevesleni fogja a piac az okoz rossz kedvet. Ha 0.5%-ot vág azzal elismeri mégse lett puha landolás, tehát az lesz a vásárlók visszatartó ereje. Mert lent kell venni így inkább kivárnak. Mire stabilizálódna a helyzet itt az USA elnökválasztás ami szinte mindig inkább rv. piaci csökkenéssel jár. Sőt jönnek a felelőtlen kampány ígéretek. Elnököt megválasztják november elején. Rá egy nappal van a következő FED kamatvágás! Ez egy tényleg szerencsétlen egybeesés. De ez van. Bizonytalanság a csúcson, főleg ha Trump győz. November végére lecsillapodhat a piac, de decemberben van az újabb kamatvágási időpont amibe már az új elnök is lobbizni fog. . Szóval idei év hátralevő része nem kedvez a nyugodt befektetéseknek. Arról nem beszélve közben lesz EKB kamatvágás, még pár PMI és Svájc is készül belenyúlni az eddig stabil jegybanki kamatkörnyezetbe. EU óriási gondokkal küzd mi Magyarok meg főleg. Ez a recessziós környezet nem fog elmúlni napok alatt. Itt piacokat kell keresni, belső strukturális átalakítások kellenek. Kína lépet Hszi már a héten Afrikában körutazik piacokat gyűjteni. EU lomha mert nem egy vezetője van. Anglia meglepő módon nincs recesszióban! Tud gyorsan reagálni. EU így ebben a formában nem képes hatékonyan lépni. Mindig lesz egy tagállam aki fékezi. . Na és akkor itt a sok geopolitikai fegyveres konfliktus. Lényegében már nem is kell belevenni a képletbe mert az további bajok forrása. Orosz-Ukrán háború még rosszabb lett, Közel-Kelet nem nyugszik. Ha Trump lesz az elnök Tajvantól védelmi pénzt kér, de Trumpnak eleve az egész NATO már nem tetszik. . A kötvényhozamok már egyre alacsonyabbak lesznek. A tőke meg fog indulni más biztonságos vagy alternatív eszközökbe. Nem a recessziós EU rv. piacra az biztos. De 2025 tél és tavasza már újra jó lehet! Csak addig kissé kockázatos és bizonytalan a helyzet amit a tőke nem igazán kedvel. De szerintem látható nem az OTP a hibás és van más baj bőven. Egyszerűen olyan világesemények zajlanak amik kedvezőtlenek a részvénypiacoknak. Azért kiemelem a fent felsoroltak csak a nem kedvező események, szó sincs világméretű olajár robbanás, Lechmann, energiaválság, COVID, egyéb háborús, klímaváltozás miatti nagyobb összeomlásról, esetleg világvégéről. Azok a más, nem várt események kategóriába tartoznak. Befektetőknek sok türelem, a kereskedőknek meg alkalmazkodni kell.
OTP részvényesek ide!