1) A szövetségi betétbiztosítás 250 ezer dollár küszöbig érvényes. Viszont ennek a banknak a betétesei nagyrészt vállalkozások, akiknek a számlája bőven a küszöb felett van, ezért nem esik a betétek jelentős része a biztosítás hatálya alá. 2) Hogy műküdik egy kereskedelmi bank? Összegyűjti a kisebb összegű, rövid lejáratú forrásokat, és kihitelezi hosszabb lejáratú, jellemzően nagyobb összegű hitelekként. Tehát a rövid lejáratú források hosszú lejáratú eszközökben (hitel + részben államkötvény) állnak nagyobbrészt. Természetesen tart minden bank vmennyi rövid lejáratú eszközt, hogy ki tudja elégíteni a normál működésből fakadó kötelezettségeit + vmennyi pluszt, hogy ha van némi fennforgás és nagyobb a betétkiáramlás a szokásosnál, akkor tudja teljesíteni a kötelezettségeit. De! amennyiben a betétesek igen jelentős része egyszerre akarja kivonni a pénzét (bankroham), úgy ezt már nem tudja teljesíteni a bank (lásd feljebb -> hosszú lejáratú hitelekben + kötvényekben áll a pénz), ezért csődbe megy. Emiatt bünteti a törvény olyan szigoróan, ha vki bankpánikot akar előidézni, mert bármely bank csődbe megy egy súlyos bankroham esetén. Emellé egy mellékszál: az SVB a hosszú lejáratú államkötvényeit eladta, hogy tudja teljesíteni a kiutalásokat, de ez is kevés volt. Ráadásul az elmúlt időszak hozamemelkedése miatt ezeket a kötvényeket csak olcsóbban tudta eladni mint ahogy beszerezte, mivel a hozamemelkedés következménye az árfolyamesés. Ezen bukott a bank 2 mrd dollárt, ezt próbálta részvénykibocsátással fedezni, amire még nagyobb pánik lett, még többen akarták kivonni a pénzüket a bankból, és innen K.O.
Azért ez így nagyon fals összehasonlítás. Az SVB csődje nem éget el 150 Mrd dollárt. A pénz megvan, a bank jó eséllyel szolvens, csak illikvid, ezért nem tud fizetni. A tényleges kár maximum pár Mrd dollár lehet, illetve kezelni kell a likviditási problémát, és visszaallitani a bizalmat, mert egy bankroham bármely teljesen megfelelően, prudensen működő bankot csődbe visz.
Az USA Ukrajnának eddig összesen, (január 15-ig) 73,2 milliárd dollár támogatást adott. Ebből 44,3 a katonai. Európai országok és intézmények összesen: 54,9 Egyéb országok összesen: 15,5 . Az Usa adja az összes támogatás felét. Ezévi költségvetésében 45 milliárdot különített el Ukrajna támogatására. Tavaly októbertől a tényleges fegyverszállításokról csak korlátozottan számolnak be a médiának, csak a kötelezettségvállalások ismertek. . Viszonyítani inkább Ukrajna vagy Oroszország katonai költségvetéséhez kellene, ami Ukrajna esetében kb. hétszereződött a támogatásokkal és nagyjából egálba került az oroszokéval. https://www.ifw-kiel.de/topics/war-against-ukraine/ukraine-support-tracker/
A Silicon Valley bank csődje egymagában150 milliárd dollárt éget el, (ennyi kb. az az összeg amire nincs betétbiztosítás), miközben USA Ukrajnának eddig 30-40 milliárd dollár támogatást adott.
Nemtom észrevette-e valaki, hogy mi igazából a legjobb hír ma? Igazából azt mondanám, hogy az utóbbi idők legjobb híre. Pont a videóban emlegetett JDAM-ER, és annak a magyarázata. Számomra eddig a legnagyobb fejtörést az okozta, hogy hiába látjuk el az ukránokat páncélosokkal, ők is ugyanúgy fent fognak akadni a megerődített orosz állásokon nagy veszteségekkel, mint most a ruszkik. Azonban ez a JDAM bomba gyakorlatilag egy olyan fegyver, amivel ha megszórnak egy szektort a fronton, úgy mennek át utána a páncélosokkal, mint kés a vajon. Talán ezt a bombát olyan game-changernek látom, mint a HIMARS volt tavaly nyáron.
3 percet néztem meg belőle, nem tudom ki ez, de hanyagoljátok, tele van tárgyi tévedésekkel... Ilyeneket állít, h a háború előtt 86% volt a ruszki gáz aránya európában, meg h a szaudiaknak 22 dollár, az oroszoknak 45 dollár felhozni az olajat. Egyrészt a szaudiaknak ez vhol 6-9 dollár között van, másrészt az oroszoknak speciel nem a hatékonytalanság miatt annyival drágább a kitermelés, hanem az olajmezők totálisan eltérő jellemzői miatt...
A csávó amolyan kis Mészáros Oroszországban. Van azért bőven vagyona és "bevétele" mégha az sokban orosz államhoz is köthetőek. De ha elvágnák a csapokat azért még volna miből kihúzni pár hónapig. Ha tényleg szeretne egy ilyen pucsot elvben megcsinálhatná. ( kicsit képzeld el mintha Simicskának összejött volna egy váltás mondjuk a Fideszen belül). Csak én is úgy látom hogy a népszerűség ellenére a befolyása meg ereje épp fordítottan alakul. A hadseregnél egyre több az ellenzője a saját serege meg nagyon fogy, nem csak az újjonnan toborzottak hanem az elit tapasztaklt zsoldosok is. Így pedig nem annyira reális egy pucs. Szóval marad a sima belső harc a táboron belül és inkább a haddseregre próbálja kenni a lassú Bahmuti haladást és a nagy veszteségeket.
Szerintem nem kell túl misztifikálni. Ugyanaz, mint az Orbán-rendszer. Ez csak az alattvalók folyamatos versenyeztetése. Egyszer fent, máskor lent. Putyin kipróbálja ezt is-azt is, hátha valamelyik hűbérese áttörést ér el. A Wagner megkapta a lehetőséget, nem jött be. Most újra keverik a kártyákat.
Orosz - Ukrán háború - trollmentes topik