Topiknyitó: berlini 2012. 07. 28. 16:45

Mennyit ér az OTP?  

Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.

Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.

Számolgatva:

Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.

Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.

Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.

Magyarország tragédiája, hogy:

- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,

- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,

- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.

Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.

Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.

Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pomperj
pomperj 2013. 03. 25. 16:47
Előzmény: #556  berlini
#560
1)Igazad van abban, hogy van nehany hely most (US, EU, Csehorszag, stb stb), ahol nulla koruli az alapkamat. De errol mindenki tudja ezeken a helyeken, hogy rovidtavu eroteljes gazdasagelenkito modszerkent is, nagyon "unorthodox" ez a kamatlab. Es azt is tudjak, hogy a normalis alapkamat a tankonyvek szerint nagyjabol a GDP novekedesi uteme+Inflacios rata osszege.
Ami az USA-ban most 2%GDP+2%inflacio=4% korul kene legyen. Ugyanigy gondolkodva nalunk, az MNB most 1%GDP+5%Inflacio mellett nagyjabol 6% koruli alapkamatot tarthatna, ha a szakmai szempontok ervenyesulnenek. Errol most nincs szo se itt, se ott.
Az fontos, hogy a lenyomott kamatrol mindenhol tudjak, hogy nem tarthato sokaig, mert a kozgazdasagi erok azert megiscsak mukodnek. Egy ideig, 1-3 evig ra lehet kenyszeriteni a penz tulajdonosokat arra, hogy majdnem ingyen is kolcsonadjak...aztan nem. Aztan jon az inflacio, es muszaj emelni, kovetni a piac nyomasat, akar tetszik, akar nem. Peldaul a 30 eves T-bond kamata most az USA-ban 3.2%, a 2012 juniusi 2.4% melypontrol rendessen emelkedett mar, (ami 40 eves minimum volt!) , tehat bizony a FED oriasi erofeszitesei ellenere eleg szepen emelkedett. A piac erosebb mint a FED. A piac erosebb, mint MNB. Ez vilagossa teszi, hogy a FED egy ideig meg tartja magat, aztan rakenyszerul kamatot emelni. Az inverzbe fordulo kamatgorbe nem sok jot iger egyebkent.

2) Mennyit er az OTP? Ha ugy gondolkodnank OTP ertekenek szamolasara a modell szerint, hogy a most kovetkezo 3 evben OTP visszater sajat normalis banki jovedelmezosegi szintjere, tehat a nyereseg ujra eleri a 200MrdFt-ot, es ugyanilyen sebesseggel no az osztalek is, utana pedig 7 even at tovabbi evi 4%-al, akkor

200Mrd/121Mrd=1.65, tehat 65%-os nyeresegemelkedest varhatunk, es igy az osztalek is a mostani kb. 100Ft-rol 165Ft/reszveny szintig emelkedne.

Akkor a keplet szerint a modell 165/(6.0%-4.0%)=8250Ft “fair” arat prognosztizal.
Es ennek nagy resze 3 ev alatt realizalodhatna a modell szerint. Csak az kene elofeltetelkent, hogy normalis makrogazdasagi kornyezet legyen. Az OTP meg tudna csinalni a tobbit. Es az ara nagyjabol duplazodna.
berlini
berlini 2013. 03. 25. 13:36
Előzmény: #557  1946
#559
Nekem meg van még az OTP-direkt-em is, (de már nem ott kerskedek,) de ha az nincsen bekapcsolva akkor ezt nézem. (Pár forintos pontosságú és talán 30 másodperces késleltetétes.)

link
berlini
berlini 2013. 03. 25. 13:34
Előzmény: #556  berlini
#558
Most nézem, hogy ez a modell is (Úgy ahogy a Tied) csak akkor működik, ha az osztalék éves növekedése kisebb mint az infláció, mert ha nem akkor a sorozat minden következő tagja nagyobb az előzőnél. (Nem véges a sorozatösszeg.)
1946
1946 2013. 03. 25. 13:30
Előzmény: #556  berlini
#557
Kérhetnék egy reált?
berlini
berlini 2013. 03. 25. 13:26
Előzmény: #555  pomperj
#556
Csehországban szinte 0%-os az alapkamat.
Hogyan működik ött ez a modell?
Szerintem egy országban sincs stabil növekedés, ahol az
- inflációt nem tartják kézben (2-2,5%)
- az alapkamat nincsen az infláció fölött csak 0-2%-kal, (a mi esetünkben sajnos a felső határ,) mert akkor nincsen hitelezésre kereslet, (drága hitel,)
Ha mi nem sorolunk be ebbe a sorba akkor felesleges számitgatnunk. Az OTP árfolyam alakulása lesz a legkevesebb gondunk.
Nem vagyok bankos, se pénzügyes, de nem az a pontos képlet erre a becslésre:
S= sorozatösszeg (diszkontált osztalékosztalék_i től végtelenig),
ahol a diszkontált osztalék sor minden tagja az éves infációk szorzatával van diszkontálva?
pomperj
pomperj 2013. 03. 25. 12:59
Előzmény: #554  berlini
#555
Phuuuu...te aztan optimista vagy.
Ilyen jo vilag a model nem is letezhet.

Ugyanis, ha behelyettesitem, amit feltetelezel,
122/4.0%-10%=-2033Ft jonne ki.

a) A 4% MNB alapkamat meg USA-ban is vad optimizmus, felnek is rendesen attol, hogy a mostani extrem alacsony szintrol elindul felfele. Kinaban pedig (ahol megiscsak a legjobb kilatasokkal szamolnak, marmint a valo vilagban) egeszen elkepzelhetetlen, orulni fognak 5-6% kozotti szamnak.

Nalunk szinte tuti allamcsod lenne ebbol a finaszirozhatatlansag miatt (ki a frasz adna nekunk 10 evre 4%-on hitelt???)

Szoval, azt gondolom, hogy a 6-6.5% kozotti sav is igen jo lenne atlagkamatnak.

b)Nem vitas, OTP most nyomott nyeresegu es osztaleku allapotban van, ezert teteleztem fel majdnem ketszer akkora osztalek szamot, mint a mostani USA atlag-osztalek.
Azert 10 evre elore tekintve se lesz minden tejfol OTP szamara se. De probaljuk meg a szerintem extrem optimista 5%-ot, nos,
ez mar ket es felszer nagyobb mint a varhato GDP novekedesi rata.
Akkor
121/6.25-5%= 9680Ft celar.
Na, ez se lenen rossz, nagyjabol ujra ott lehetne a 2007-es csucsponton.

c)Egy even belul megismetelhetjuk, es az idokozi szamok talan mutatjak, mkkora a potencial.
berlini
berlini 2013. 03. 25. 12:24
Előzmény: #553  pomperj
#554
Köszönöm!
Egy pár megjegyzés:
Az OTP már bejelentette, hogy az osztalék javaslat 121-122 ft körüli lesz a közgyűlésre (20% körüli növekedés).
Az MNB alapkamatot én (márha sikerül az államháztartás konszolidációját továbbfolytatni,) 4% alá várom a következő 10 év átlagában. (Ha ez nem jön be akkor felesleges OTP részvényárfolyam növekedésre hosszútávon spekulálni.)
Az OTP tőkehelyzete és a magas céltartalékolási ráta miatti rekord likviditása (5,5 milliárd EUR ) is kombinálva a válság miatti hitelkihelyezési apállyal azt valószinűsitik, hogy az OTP a következő 10 évben inkább éves 10%-kal tudja növelni a nyereségét és ezzel a várható osztalék növekedési is hasonló mértékű lehet.
A magyar GDP növekedésre szerintem is jó a becslésed.
Feltételezve, hogy a fenti becslések a pontosabbak mi jön ki a modelledből?
pomperj
pomperj 2013. 03. 25. 11:44
Előzmény: #552  berlini
#553
A 2012-es gyorsjelentes ota meg nem lattam toletek egy uj modellkalkulaciot.

Nekem a sok kozul a "Dividend Discount Modell" a kedvencem, mert a tenyleges, kezzel foghato penzekkel es szamokkal dolgozik, es a feltetelezesei az empirikus multbeli adatokkal osszevetheto, sot a varhato hiba nagysaga is becsulheto.

Szoval, ide masolom, ami nekem most kijott.

A reszveny erteket ez a modell a jovobeli osztalekfizetesek varhato osszegekent hatarozza meg, a jelen ertekre diszkontalva.

Keplete:
Ertek=osztalek/(Diszkont kamatlab-osztaleknovekedesi rata%)

Az OTP eseteben a 2011 osztaleka 101.7Ft volt reszvenyenkent. Mivel 2012 osztalekat (es a rakovetkezo eveket) nem ismerjuk, egyenlore tetelezzuk fel, hogy ugyanekkora osztalek fizetesre szamitunk. (Mivel 2012 ev nyeresege 46%-al magasabb volt 2011-nel, ez ovatos becslesnek szamit.)

Az MNB alapkamat jelenleg 5.25%, es 10 evre elore tekintve 6.25% talan jo becsles lehet a varhato MNB kamat atlagara. Az utolso 10 ev atlagos kamata 8.0% korul volt. A megelozo 10 ev atlaga pedig 12%. A hosszutavu kamatcsokkenes magyar trendjenek folytatodasara tehat szamitok, de az aligha valoszinu hogy a kovetkezo 1-2 evre varhato alapkamat lenyomasi monetaris politika, mely most 30 eves minimumra szoritotta az MNB kamatot, hosszutavon is ilyen alacsony maradhat.
Vegyuk tehat a 6.25%-t a varhato 10 eves atlagkamat elorejelzesnek.

Az OTP osztalek novekedesi rata ovatos becsles mellett is 4-4.5%-os emelkedest mutathat a kovetkezo 10 ev atlagara.

A magyar GDP novekedes uteme ennel joval alacsonyabbra, talan 2-2.5%-ra varhato 10 eves tavlatban, de a bankszektor mai nyomott allapota talan megalapoz ekkora osztaleknovekedesi potencialt.

Ennek alapjan OTP erteke=101.7Ft/6.25% -4.0%=4530Ft

Ennek a szamitasnak ellenorzo modszere az, amely alapkamat valtozasat hasonlitja ossze az utolso 2 evben a reszveny ar valtozasaval szazalekosan, annak erdekeben, hogy megallapitsa, vajon mennyire relevans az alapkamat valtozasa a reszveny aranak valtozasaban. Magyarazza-e egyaltalan, van-e korrelacio?

Ha igy gondolkodunk, akkor az utolso 2 ev max. alapkamata 7.0%, es minimuma 5.25% volt, mikozben OTP aranak max erteke 4920FT, min. 3300Ft volt.

Az aranypar szerint
7.0/5.25=1.33, illetve
4920/3300=1.49,
tehat 1.33/1.49=0.89,

Tehat a model nagyjabol 89% pontossagu kalkulaciot eredmenyezett (a hibahatar 11% korul lehet) az OTP aranak fenti ertekenel, ha a tenyleges adatokat figyelembe vesszuk. Ez arra utal, hogy speciel ez a modell JO, a reszveny ara ezzel osszangban mozog.

A szamok arra mutatnak ra, hogy OTP “fair” ara 4530Ft korul lehet, meghozza a 4030-5028Ft kozotti savban.

Ha egyeb korulmenyek nem valtoznanak, akkor a sav aljan (vagy alatta) venni, tetejen pedig eladni kell. Az OTP armozgasa alapjan talan nem tevedes azt mondani, hogy ez a modell most nagyjabol helyes.

Ha az OTP pozitiv meglepetest tudna okozni a kovetkezo 2-3 evben az osztalek jelentos novelesevel, mondjuk annak 50%-os emelesevel, akkor a potencialis osztaleknovekedes lezuhanna 3% koruli szamra, es a kalkulacios kepletbe helyettesitve 5000Ft koruli “fair” arat mutatna.

berlini
berlini 2013. 03. 25. 11:04
Előzmény: #551  berlini
#552
másfélmilliárdos a forgalom csupán. Igy nehéz lesz 4600 fölé menni.
berlini
berlini 2013. 03. 25. 09:07
Előzmény: #548  berlini
#551
4534-en nyitott, egy picit visszavett, de már 4540 felett van.
Még lehet ma 4600ft.
berlini
berlini 2013. 03. 25. 08:53
Előzmény: #549  Törölt felhasználó
#550
imponáló profit marzs!
Törölt felhasználó 2013. 03. 25. 08:26
Előzmény: #547  berlini
#549
link

De általában negyedéves jelentéseket javaslom elolvasni.
berlini
berlini 2013. 03. 25. 08:11
#548
link

Vajon réssel nyit-e fel?
Én 4500 feletti nyitással számolok.

Erősitheti az OTP pozicióját és a napközbeni alakulását a Varga Mihállyal leközölt interjú.

link
berlini
berlini 2013. 03. 24. 22:46
Előzmény: #546  Törölt felhasználó
#547
link

Ha jól tudom már Magyarországon is jelen vannak. A volt Volksbank az övék.
Ami feltünt nekem, hogy a tőzsdei érték a könyvszerinti duplája, (ez még a lengyelbankokéinál is magasabb, de ha a nyereségesség alakulása kecsegtető, akkor jogos lehet.)

Van a fenti oldalnál jobb linked ahol a jövőbeni nyereségalakulásról is olvasni lehet?
Törölt felhasználó 2013. 03. 24. 18:37
Előzmény: #545  pomperj
#546
Sberbank kódja: SBRCY.

A nemzetközi számviteli standardok bevezetésével az előzetes információk szerint jelentős forrástöbblete kerül felszínre a cégnek.

De általánosságban Schiller, vagy előretekintő P/E alapján az orosz piac az egyik legolcsóbb, de jóval biztonságosabb mint a hasonlóan olcsó görögök.

A két cégnek erős a profittermelő képessége, gyengén vannak eladósodva, nagy növekedési potenciállal rendelkeznek, illetve kevésbé kötődnek annyira a politikai elithez, mint a többi orosz nagyobb cég.
pomperj
pomperj 2013. 03. 24. 10:35
Előzmény: #543  Törölt felhasználó
#545
A Szurgut...-ot megtalaltam, a Sberbankot nem latom az OTC piacon.
Megadnad a ticker-jet?

Egyebkent: azt latom, hogy Szurgut-nak van elfogadhato (nem veletlenszeru) korrelacioja az olajos cegekkel, es talan joval olcsobb is pl. XOM-nal.

De mibol gondolod, hogy jobb vetel, mint mondjuk az orosz piac atlaga (ETF-hez vagy Templeton-hoz kepest) amik megiscsak adnak nemi biztonsagot es likviditast? Es fokepp, hol talaltal rola hiheto informaciokat?
Koszi a valaszt.
berlini
berlini 2013. 03. 23. 14:51
Előzmény: #543  Törölt felhasználó
#544
jól teszed!
Törölt felhasználó 2013. 03. 23. 11:17
Előzmény: #542  berlini
#543
Tegnap már elkezdtem csipegetni az amerikai piacon orosz adreket (Sberbank, Surgut), reményeim szerint, még pár napig tartani fog a szarkeverés, lejjebbről bővíteni tudom a longokat, majd utána a kedélyek megnyugvásával lehet egy északi elmozdulás...
berlini
berlini 2013. 03. 22. 23:38
Előzmény: #541  berlini
#542
link

Dacolnak a ciprióták!
Előteremtik az önrészt, de a trojka által elutasitott módszerekkel.
Pozitiv, mert védik a bankbetéteket, de nem a végleges megoldás. Vasárnap lesz a nagy meccs.
Lehet, hogy hétfőre megoldódik a válság!
berlini
berlini 2013. 03. 22. 17:43
Előzmény: #537  berlini
#541
Ma az lett amit vártam.
4450 Ft-os záró (-1,8%-os esés) a megoldatlan ciprusi kérdésre reális. Különösen azért, mert a várható megoldás mégis egyszeri bankbetét adóval jár majd, ami mégha igazságosnak is tűnik is egy precedenst teremt Európában. Hogy 4 év válság után miért éppen a ciprusiakbál kezdik?
Már hosszú ideje szálka a ciprusi adóparadicsom az EU-ban. Csak az alkalmat keresték arra, hogy széttapossák.
Csak nehogy még nagyobb baj legyen belőle. Lehetséges következmények:
- euró mint tartalékvaluta szerepe gyengül,
- euró gyengül,
- a déleurópai országok bankjaiból megindul a nagyobb bankbetétek kimenekitése Észak-európai bankokba (meg Svájcba) növelve a feszültséget a sikeresen válságkezelők és a bajban lévők között,
- az euróövezet tovább marad recesszióban,
- ....(a végén megint mi b@szunk rá a legjobban.)

Topik gazda

berlini
berlini
4 5 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek