Ha jön EU pénz (nem úgy tűnik) vagy a fizetési mérleg jól alakul (ez szerencse dolga), ÉS a forró pénzre a kamat vonzó marad (teljesen kiszámíthatatlan), akkor akár még erősödhet is a forint. Biztosra menni a magunkfajtáknak itt nem lehet, de tétet kell tenni, aztán figyelni.
Valamirrol lemaradtal elouo nap zartam shortok nagyreszet pluszban, egy resze maradt, hogy benne maradjak, merz hianyzik, es amig elutazom, nem tudom nezni. Ha visszajovok es fentebb lenne, oromnel adom a lentebb tartak helyett, ha lentebb lesz arfolywm, orommel zarom lentebb. Ez tevezett. Nem en mocsokolodok evek ota itt, meg masik topikba. Atjottel ide, ott mar nincs kinek irni. Frusztralt csak Te lehetsz, ha erre szorulsz, miert ne vegyek allampapirt evek ota
Ezt így nem lehet kijelenteni, hogy 6% alatt nem érdemes állampapírt venni, kell hozzá a magyar és nemzetközi infláció USA és EU állampapír hozamok és a forint árfolyam. 1% alatti infláció 2% EU és USA állampapír hozam mellett, 1-2%-s éves forint leértékelésnél a fix 6% állampapír hozam elfogadható.
2023-ban nagyon sok minden jobban teljesített, mint az állampapír, pl. pénzpiaci alapok, ÖNYP, sok tőzsdei befektetés. Idén nehéz lesz a PMÁP hozamokat felülmúlni, persze vannak fekete foltok, pl. forint árfolyam. majd a második félévre elkezd felszállni a köd.
Én is attól tartok, hogy többek között Marci "áldásos" tevékenységének hála a forintgyengülés szinte garantált, és onnantól kezdve egy 5-6-7%-os állampapír kamatot simán lehet überelni, más nem forint alapú befektetéssel.
Előre ismert fix 19,1% forint hozamnál nagyobb hozamot kicsiholni nem könnyű, és kockázatos (2024 kamatfordulótól 1 évre) Előre ismert 5% körüli forint hozamnál nagyobb hozamot kicsiholni (2025 kamatfordiló után) már nem reménytelen próbálkozás egy vagy több ETF-fel. De előre ismert 7% körüli hozam (mostani kamat újrabefektetés) sem egy megugorhatatlan már más eszközökkel, gondolva évente 4% körüli HUF gyengülésre is. 2032-es lejárat vs bónusz 2027-es lejárata, ugye ez se mindegy. Ha tényleg tudatos lesz a kozmetika, akkor a FixMÁP is jobb, mert az is csak 2027 lejárat. Na ezért nem mindegy, hogy van-e hitelesség a PMÁP kamat mögött. Én nem vagyok szerelmes a PMÁP-ba, simán váltok, ha úgy látom jónak.
"Most lehet fikázni a 7,9 %-ot, de leviszik az összes többit arra a
szintre, hogy még így is a legjobb megoldásnak tűnjön, ahogy a 9,9-et is
szidta mindenki, aztán most mégis roham indult érte." . Tekintettel arra, hogy a PMÁP bázis számítás komolytalanná vált, a mostani PMÁP 7,9% -át én rövid távú befektetésnek tekintem, és nem hiszem, hogy roham indulna érte. Ez 1% visszaváltási levonva ez a számunkra elérhető 6,5 % körüli hozamú DKJ-kkal és a bónusszal versenyzik. Jelenleg hajszállal a bónusz tűnik legjobbnak rövid távra, mert az elsődleges piac nem tud 6,5% alá menni bárhogy is nyomják, és erre jön a kamatprémium. De a DKJ hozamokat talán már nem tudják úgy manipulálni, és rövidebb távon le fogják követni az esetleges piaci "eseményeket", mint a 2025 áprilisban forduló PMÁP. De ki van ez találva, mert egyelőre tkp bármit veszel 6,5-7% körül jössz ki...
De ha megnézitek 2020-ig visszamenőlegesen a lakossági állampapírok állományát, akkor azt lehet megfigyelni, hogy állampapírból állampapírba áramlik a pénz. Legtöbben, akik ebben gondolkodnak, nem fognak a tőkepiacokra rohanni.
A tudatos befektetők (mint itt a többség) tömegével fogja eldobálni, és vesz belőle kb bármi mást. (Ami jó eséllyel nem állampapír lesz, hanem deviza, részvény, ingatlan, ETF, vagy akármi, amit a magyar állam nem tud kézivezérelni.) Mari néni majd szembesül a 4-5%-os kamatokkal és majd akkor meglátja. Továbbra sem tartok attól, hogy a visszaváltást nagyságrendben szigorítják, de azt tényként vehetjük, hogy az infláció számítás unortodox metodikája komolytalanná tette az egészet. Gondolom a 0,5%-os üzemanyagár csökkenés is úgy jött ki 40 Ft emelés mellett, hogy a volument nézték. Mondanám, hogy hátha az EU a fejükre koppint, de nem bízom benne, majd lesz megint egy sok éven át húzódó eljárás...
Magyar Állampapír tulajok