Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
pomperj
pomperj 2016. 02. 20. 12:59
Előzmény: #6116  mage
#6120
"volt osztálytársnőm aki orvosira ment kijelentette, hogy ő bizony nem fog rangon alul férjhez menni "

Ezt a mufajt en is lattam egy job kiadasban.

S. osztalytarsam orvosno lett. Eloszor egy mernokhoz ment, aki egy magyar gumigyar igazgatosagaig vitte. Elvalt, es masodszor hozzament egy kozgazdahoz, aki egy EUs multi vezerhelyettessegig vitte.
Elvalt. Harmadszor egy Harvard professorhoz ment, aki aztan otthagyta a kedveert, es a westcoast-on egy oriasi korhaz igazgatosagig vitte. A legjobb geneket valasztotta, csak a harmadiktol lett gyereke. Aki most jo esellyel bejut Harvardra.
A vilag legszebb varosaban lakik, nagy haz kilatassal az oceanra Japanig, a Spyglass Hill-en.

Ja, ferjhez menni tudni kell. Fontosabb, mint a gasztro-enterologia.

Törölt felhasználó 2016. 02. 20. 11:35
Előzmény: #6095  mage
#6119
"Ma egy 1400m2 telket vettem :). Sajnos a CSOK-osok miatt idő előtt lépnem kellet, mert a folyamatos érdeklődésük miatt felverték az árakat a környéken. "

Hol vetted és milyen m2-áron?
mage 2016. 02. 19. 19:16
Előzmény: #6117  gyula1971
#6118
Vidék alatt mit értesz?
gyula1971
gyula1971 2016. 02. 19. 18:45
Előzmény: #6115  Törölt felhasználó
#6117
Az 1990-es rendszerváltási sokkhoz is 8-év kellett, hogy elmúljon.
Most már a 2008-as hitelválság utáni 8-év is eljött.
Én bízok a vidékben.
mage 2016. 02. 19. 18:08
Előzmény: #6113  Törölt felhasználó
#6116
Én se Pestről beszéltem, debreceni vagyok. Nekem akad úgy 30-40 orvos ismerősöm, szinte egy se jött szegény családból, sok esetben orvos volt a szülő is, vagy igencsak jómódú. Az orvos képzés mindig is elit iskola volt, ritkán álmodoznak arról szakmunkások, hogy a gyerekük orvos lesz és ez nyilván meghatározza a gyerek jövőjét is.

De tegyük fel az orvosi egyetemre járók 1/3 szegény családból jön. Ahogy leírtam szinte semelyik állami alkalmazott nem kezd magasabb bérrel. Vállalja, hogy nem fogad el hálapénzt 50e-t kap 5 évig, addigra szinte mindenütt eljutnak a szakvizsgáig ami megemeli jelentősen a fizetésüket. Ezen felül hiány szakmában plusz 50% bér. Orvos viszonylag könnyen tudd bérkiegészítést kapni plusz ügyeléssel, mentőzéssel, kutatással Persze ez mind szarul fizet, de másnak ennyi se jut (bár hallottam olyat, hogy egyes vidéki kórházakban ahol hiány van orvosból, külsős orvosoknak egy 48 órás ügyeletért nettó 100e-t simán kifizetnek, hogy ne kelljen megszüntetni egyes osztályaikat).

Igazad van, iszonyat nehéz elindulniuk, ha nincs szülői háttér de ez-az egyetemet végzők 80-90% igaz. Aki nem egy rendes egyetemen szerez programozói, mérnöki, műszaki diplomát, nincsenek ambíciói, nincsen szülői háttér, ismeretség, az bizony szopni fog pénzügyileg nagyon sokáig. Az orvos az egyik legjobban alulfizetett szakma a tudás alapján? Valószínű, de ez így van évek óta és így lesz még sokáig Magyarországon, tehát orvosnak az menjen aki gyógyítani akar és nem sokat keresni, mert amúgy vagy pofátlanul rá kell hajtania a hálapénzre, vagy külföldre kell mennie idővel.

Egy volt osztálytársnőm aki orvosira ment kijelentette, hogy ő bizony nem fog rangon alul férjhez menni (nyilván később orvoshoz ment hozzá). 3 nőt ismerek aki nem orvoshoz ment hozzá, ebből 2 jogászhoz és a maradék egy se egy egyszerű munkás emberhez :).

Törölt felhasználó 2016. 02. 19. 17:22
Előzmény: #6114  gyula1971
#6115
Akkor gazdasági fellendülés volt vidéken is, plusz ekkor indult el tömegesen a lakáshitelezés is. A rendszerváltás utáni sokk is addigra kezdett elmúlni. Teljesen más idők jártak.
gyula1971
gyula1971 2016. 02. 19. 17:00
Előzmény: #6110  Törölt felhasználó
#6114
Ami 1998-2002 között is történt duplázódtak a családi ház árak ekkor.
Törölt felhasználó 2016. 02. 19. 16:45
Előzmény: #6112  mage
#6113
"De a nem hiányszakmában kezdő orvosok se keresnek rosszabbul, mint a többi kezdő állami alkalmazott"

Egyetemi diplomával 128 bruttót kap egy pályakezdő közalkalmazott. 3 év múlva 3%-al többet. Ez alig több a minimálbérnél. A kórházaktól függően persze kaphatnak némi extrát, azt tudom. Nq de 6 év egyetem után, ha becsületesek is akar ak maradni, akkor is iszonyat nehéz elindulniuk.

Van orvosegyetemről nem egy ismerősöm, nincs igazad, elég sok közülük a csóró, igaz ez nem Pesten, hanem egy vidéki városban van. Kb. harmaduk orvos gyereke, a többi vegyes. Sokan a diákhitelt is kénytelenek voltak felvenni. Az orvos házaspároktól meg ments meg uram minket...
mage 2016. 02. 19. 15:24
Előzmény: #6105  Törölt felhasználó
#6112
Ez-az alig keresnek többet a minimálbérnél a szokásos megtévesztés része amit az orvosok és ellenzékiek terjesztenek. Pont annyira valós, mint Orbán és Lázár kirohanása a pedagógusok ellen, hogy most fizetés emelést akarnak, holott nem kértek fizetés emelést, hanem azt kérték, hogy kössék a minimálbérhez a fizetésük emelkedését (ez egyébként alapból benne volt a pedagógus életpályamodellben, csak mikor először emelték a minimálbért, gyorsan kivették, hogy a pedagógusbért ne kelljen emelni).

Pár éve emelték meg a kezdő rezidensek bérét, csak azért kapnak havi 50e-t, ha vállalják, hogy nem fogadnak el hálapénzt. Több ismerősöm kezdett 230-250 nettóval, mert vállalta, hogy nem fogad el hálapénzt és hiányszakmát választott (patológus, baleseti sebész). Nyilván ezek azért hiányszakmák, mert sose lesz hálapénz és magánpraxis belőle (vagy csak nagyon ritkán). De a nem hiányszakmában kezdő orvosok se keresnek rosszabbul, mint a többi kezdő állami alkalmazott (tekintsük el a politikusoktól és a hozzájuk kapcsolódó holdudvartól). Az, hogy többet érdemelnének én is leírtam már, de ne esük azért át a ló túloldalára, mert éhezni azért nem fognak, akkor se ha vállalnak 3 gyereket 10 év alatt.

Egyébként meg viszonylag kevés a nem tehetős családi háttérrel orvosira bekerülő, mivel emelt kémiára, fizikára nehéz felkészülni jó külön tanár nélkül (vagyis itt Debrecenben minősíthetetlen a középiskolai oktatása ezen tárgyaknak). De ha mégis egy szerény anyagi háttérrel rendelkező diák bekerül az orvosira, azt is elsimítja, hogy nagy valószínűség szerint gazdag szülők gyerekével jön össze, mivel a többi orvosis nagy eséllyel gazdag szülők gyereke és az orvosoknál belterjesebb társaságot még nem láttam.
boxika 2016. 02. 19. 14:47
Előzmény: #6109  gyula1971
#6111
Szerintetek itt mekkora lakásár robbanás van? :)
link
Törölt felhasználó 2016. 02. 19. 13:52
Előzmény: #6109  gyula1971
#6110
De mitől várod az emelkedést vidéken? Elvándorlás, munkanélküliség, elöregedés majdnem mindenütt. Budapesten a pozitív nettó migráció tudja emelni a lakásárakat, vidéken nincs mi emelje.
gyula1971
gyula1971 2016. 02. 19. 13:46
Előzmény: #6097  Vortex
#6109
Csak a fővárosi panelek ára ment fel ilyen mértékben.
Vidéki panelek még sok helyen 2003.-as árakon mennek, a tégla lakások és a családi házak is.
Itt várható árrobbanás.
Törölt felhasználó 2016. 02. 19. 12:30
Előzmény: #6103  exmnbs1
#6108
nyilván egy évig nem ment el a bummban most majd többért el fog
egyébként tényleg vannak ilyenek
és az ellenkezője
én pl. szemezgetek egy lakással kb fél éve 49,9 volt most vitték le 46,9-re
de ez is sok még:)
Törölt felhasználó 2016. 02. 19. 08:27
Előzmény: #6106  Törölt felhasználó
#6107
Na, azért ezt kicsit jobban kifejtem (sok időm moat nincs). Szóval rendszer szintű gondolkodás. Mondja ezt olyan, aki egyszerűen az általa vélt gazdagoktól elvenne, amit az általa vélt szegényeknek odaadna, miközben minden érvet ignorál, amivel tovább lehetne gondolni a dolgot.

Nos, először is, az igazán szegényeknek ma Magyarországon munkájuk sincs. Ha minimálbéres munkája lenne, már összetenné a kezét. Másrészt az igazán gazdag nem bérből él. És akkor még nem beszéltem a bérüket szürkén kapókról.

Szóval már a kiindulás is rossz, de a megoldás is az. Ha akarod részletezem azt is, de valószínűleg felesleges, mert az eddigi érveket arra automatikusan elvetetted, mint ha nem is léteznének (lásd pl. oktatás). Egyértelműen az adjunk halat a szegényeknek elv pártján állsz, nem a hálót adjunk párton.
Törölt felhasználó 2016. 02. 19. 08:07
Előzmény: #6098  Törölt felhasználó
#6106
Ja, neked még valami:
"Az önzés, a csak a saját önös érdekek nézése a rendszerszerű gondolkodás helyett tragikus. "

Ezt gondolom magadnak írhattad.
Törölt felhasználó 2016. 02. 19. 08:05
Előzmény: #6093  mage
#6105
Ez nem ilyen egyszerű, mert ha nem tehetősek a szülei, akkor a családalapítást fel is adhatja, hiába elhivatott a hivatásában. Kezdő orvosként ugyanis sok évig alig keresnek többet a minimálbérnél. Ilyenkor az elhivatottabbak ia meginognak.
Törölt felhasználó 2016. 02. 19. 08:02
Előzmény: #6098  Törölt felhasználó
#6104
Alaptalanul személyeskedsz, de azért ne sértődjek meg. Ok, nem fogom, mindezt pusztán az előítéleteidnek tekintem.

"Elmagyaráztad nekem, hogy tök mindegy, milyen körülmények között él egy gyerek, mert majd oktatási reform és akkor minden szép lesz. "

Te valakivel összekeverhetsz, ugyanis semmi ilyet nem írtam. Én itt arról beszélek, hogy legyen arányos adózás, ne pedig aránytalan, ahogy te szeretnéd. A szociális hálóról egy szót sem vitatkoztunk, egyáltalán nem ismered a véleményem, csak agyatlanul önzőnek nevezel. Engem például nem érdekel, hogy nyertese vagy vesztese vagy az egykulcsosnak, a véleményeddel vitázok, nem az élethelyzeteddel, te ugyanerre képtelen vagy.

Honnan tudod, hogy milyen családba születtem? Honnan tudod, milyen iskolákba jártam? És egyáltapán mipyen alapon feltételezed, hogy mem vagyok képes elvonatkoztatni a saját helyzetemtől? Mint írtam, korábban vesztese voltam az egykulcsosnak, és képzeld, volt egy hosszas vitám egy emberrel aki nagy nyertese volt amúgy, tehát ő és én is elvonatkoztattunk a saját életünktől, nem a saját kicsinyes érdekeinket vettük figyelembe, hanem hogy mi lenne hosszülútávon jobb az országnak. Csak éppen máshogy gondoltuk, ami teljesen normális, mert erről kéne szólnia a demokráciának. Te viszont leszerepeltél, mert nekem esel, hogy önző vagyok, még fel sem merül benned, hogy esetleg az érveimet támadd, nem engem.
exmnbs1 2016. 02. 19. 06:33
Előzmény: #6102  Törölt felhasználó
#6103
1 éve látok egy lakást folyamatosan a Gellérthegyen
eltünt pár hete, most mint új hirdetést a lakáspiacon hirdetik kb 15 %-kal feljebb)))))))))))))))
Törölt felhasználó 2016. 02. 19. 01:52
Előzmény: #6097  Vortex
#6102
"Mihez képest alacsonyak az árak?"

2008-hoz, 2004-hez, 2000-hez, 1995-höz képest.
Törölt felhasználó 2016. 02. 19. 01:43
Előzmény: #6089  terelemel
#6101
na igen
ezt a pénzt egy vacak otp részvénnyel is meg lehetett csinálni sokkal rövidebb idő alatt:)
hamarosan megint eljön ennek az ideje, nézzétek a 5200 körüli szinteket

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók