Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2023. 12. 07. 14:44
Előzmény: #211575  Evehid
#211580
Igy már értem.
Bizony sok sebből vérzik a dolog.
Újlakás esetében a minimum az kellene hogy legyen, hogy - miközben a vevő egy készletből maga választhatja ki a burkolatokat, belső nyilászárókat, fajanszokat - legyenek ajánlások számitógépes szimulációval 3D-s bemutatással a különböző verziókra. Egyenlőre egy fejlesztő sem tart itt.
A konyhát is elintézik azzal, hogy ha idejében jelentkezel, akkor a villamos és gépészeti kiállásokat a helyére teszik, de a konyha a Te dolgod. Nekem itt is szimpatikusabb lenne egy választható ajánlat a megtervezésre, kivitelezésre.
De ajánlahatnának beslőépitészeti szolgáltatást is, mert sokan vannak akik egyrészt eljutottak arra a felismerésre, hogy egyedül képtelenek célszerűen és esztétikusan berendezni a lakást, másrészt meg maradt is pénzük arra, hogy az új lakást ne a rokoni, baráti kör felajánlott bútoraival rendezzék be.
Hogy mondjak pozitiv dolgot is, a Cordia a mi zuglói lakásunknál megengedte az alaprajzi változtatásokat is. A teljes villamos hálózatot átalakithattam, fürdőt növelhettem stb.
A másik probléma a vevői igénytelenség.
Nálunk szerencsésebb országokban már párszáz évvel ezelőtt beindult a polgárosodás.
Hollandiában már 400 évvel ezelőtt megéltek tehetséges festők, mert nem csak pár nagyúr volt abban a helyzetben hogy a palotáikban dekorációs céllal festményeket helyezzenek el. Volt fizetőképes kereslet a polgárok körében is. Nálunk ez nagy fáziskéséssel indult be, és voltak visszalépések is. Ez egy lassú folyamat. Biztosan lehetne gyorsabban is előrelépni.
Nem ismerem a mai iskolai tantervet, de nem hiszem, hogy eljutottak odáig, hogy pár tanórában az alapokat ismertessék a gyerekekkel, hogy később partnerei tudjanak lenni egy épitésznek, konyhatervezőnek stb. (Talán még a pénzügyi alapismereteket sem adják le, akkor mit is álmodozok.)
Törölt felhasználó 2023. 12. 07. 14:39
Előzmény: #211568  berlini
#211579
Véleménnyel rendelkezni és álmodozni mindkét félnek szabad és hülyeséget beszélni is. Az, hogy mennyiért sikerül eladni vagy vásárolni ritkán van összhangban bármelyik fél igényével. Nem tulajdonítok itt az írásoknak túl sok jelentőséget, tisztelet a nagyon kevés kivételnek és nagyon kevés hozzászólásaiknak persze, de ilyet nem láttam már itt 1 hónapja... 
Evehid
Evehid 2023. 12. 07. 14:37
Előzmény: #211572  berlini
#211578
A körvasúti szerintem pont jobb konyha, mint több, ennél jóval drágább ingatlanban. Csak az én tapasztalati és ismereti anyagom alapján balkezesnek ideális. Neked más szempont fontosabb, illetve ügyesebb vagy kétkezesnek, mint a többség. Ez szerencsés. :)  A túl magasakra tervezett felső szekrény nagy igazság! És elég gyakran van eltolva. A konyhatervező keresésében, mint ideális megoldás, megint igazad van. De a hazai valóságban van egy több ezer fős mintám (lakber csoport), ahol telek nélkül 100-120M feletti összköltségű építkezés vége felé is százával töltik le a lányok(fiúk) a Zikeja-tervezőprogramot, és éjszakákba menően legózzák sk. a konyhájukat. És ők bőven a magyar középosztály, jellemzően jóval 30, akár 40 fölött, nem mediánból. 
Pistike12 2023. 12. 07. 14:25
Előzmény: #211574  tihamer
#211577
Ez igy van. Aki akar lakast venni maganak. Hajra. 
DAXHU 2023. 12. 07. 14:20
Előzmény: #211574  tihamer
#211576
Nem hát. Felesleges várni. A több lakást birtoklók száma nő, az első ingatlanvásárlók száma csökkenni fog, mivel kiszorulnak a piacról. Jövőre rakéta lesz, mind a gazdaságban, mind az ingatlanpiacon.
Evehid
Evehid 2023. 12. 07. 14:19
Előzmény: #211568  berlini
#211575
Lehet, nem tudom jól megfogalmazni, mit értek azon a kulturális hiátuson, ami zavar, (nevezzük inkább végtelen elkeseredésnek) de amit az egész ország elmaradottságának tartok folyamatosan, és csak a szakadék növekedését érzékelem évek óta, nem a közeledést. Az átlagnál jobban szeretem a szép épített környezetet, a műemlékeket, a szép, vagy innovatív új épületeket, az urbanisztika, tájépítészet is érdekel, ráadásul az sem mindegy, mi milyen lábnyommal ketyeg, sokat nézek-olvasok ilyesmit. Ettől még nem lettem olyan tudású, mint egy építész! Nem a magam, mint befektető, vagy lakhatási vevő számára fogalmazom meg a hangulatteremtést, mint igényt egy extrém drága piaci szegmensben, ezt félreérted. Mi nem ebben a kategóriában keresgélünk, de aki igen, annak egyfajta polgári identitásból kellene következzen, hogy igényt tarthasson pl. egyénibb home stagingre, sokkal szélesebb kínálatra burkolatválasztásban. Nem minőségben, kiemeltem, hogy itt sok, önmagában szép/jó burkolat, bútor van, nagyon szépen kivitelezve, csak nagyon szűk szín- és stílussémából.  Társadalmi jelenségként tartom komoly gondnak, hogy az arra elvileg anyagi biztonságban, társadalmi ranglétrán eljutott vevő/beruházó a sematikus berendezéshez társított szinten túl csak ritkán tud választani. És nem nyúl a múlthoz, csak modernet tud kapni, nagyon komoly pénzekért. Nincs tehetségünk, rosszak, károsak a történelmi mintáink a múlthoz való viszonyunkban, úgy is bánunk az emlékeivel. Holott ezekben a méretű terekben és anyagi potenciállal mind a fiatal művészek mecénásának lenni, mint a múltból legalább ingóságot menteni tiszteletre méltó lenne.  A vizuális edukáció felnőtt társadalomban is hatásos, nem csak gyerekeknél! Ezek az ingatlanok sokkal többet tudnak, jobbak, szebbek, kényelmesebbek a 4,5 M-ból kb. 4,3 milliónál, ez nem vitás! Csak tudhatnának ennél többet is, pl. abban, amit itt most próbáltam összekaparni. Peace!
tihamer
tihamer 2023. 12. 07. 14:14
Előzmény: #211573  Pistike12
#211574
Ebből nem  lesz ingatlan árcsökkenés.
berlini
berlini 2023. 12. 07. 14:00
Előzmény: #211570  Evehid
#211572
Az előző hozzászólásom igy pipa.
Nos én elég régóta használok konyhát, de nálam a több évtizedes használat során mások a prioritások.
Mert szerintem mindkét kéznek kell rendelkezni egy alap ügyességgel ami elegendő ahhoz hogy egy lábast fel tudjon tenni vagy levenni a főzőlapról.
Az általad vázolt sorrend a gyakorlatban senkit sem érdekel.
A hűtő lehet jobb oldalon is (36 éven keresztül igy volt,) de a bal oldalon is (ahogyan már 3 éve van az új lakásunkban) Mindkét kézzel vagyok annyira ügyes hogy ki/be tegyek bármit ami a hűtőben van.
Ami viszont tényleg lényeges, hogy a főzőlap mindkét oldalán legyen elegendő méretű pult, hogy ami a főzéshez kell azt (mindegy melyik kézzel de) a közelből meg lehessen találni és feltenni a pultra, vagy egyenesen a lapra.
Fontos továbbra az is, hogy a konyha ne kosaras méretűekre legyen tervezve, azaz a felső szekrénysor magassága max 2m legyen
Fontos továbbra az is hogy a sütő, mikro közelében is legyen pult.
Nagyon fontos egy jól (tul) méretezett elszivó még akkor is ha a akonyha egy külön légtérben van.
Fontos (de nálunk hiányzik) egy kis kamra a konyha közveteln közelségében. Ennek hiányában kamaraszekrény a minimum
A csepegtető nálam nem foglal el helyet a pulton. Az a mosogató feletti szekrény alsó polcán van. Alkalmas a mérete a kevés mennyiségű kézi mosgatáshoz. (Hiszen a mosogatógép több zónás tehát kevés mennyiség mosása is lehetséges gazdaságosan)
Amúgy meg a hirdetésben egy látványterv van csak, ami senkit sem kötelez semmire.
Mindenkinek javaslom, hogy a konyha vétele előtt keressen meg konyhatervezőt. Akkor mmár nem történhet nagy baj.
berlini
berlini 2023. 12. 07. 13:46
Előzmény: #211569  Evehid
#211571
Egy ilyen vevőt sem ismerek.
Ellenben több olyat, ahol belsőépitészt biztak meg a berendezés megtervezésével. (Volt köztük olyen kis lakás is köztük, ahol ez szinte kényszer volt, hogy a 3 fős kis család értelmesen tudja berendezni a lakást.)
Viszont szeretném tényleg végre megtudni, hogy a körvasut sori meghirdetett lakás konyhai látványtervével mi is a baj?
Evehid
Evehid 2023. 12. 07. 13:36
Előzmény: #211566  berlini
#211570
Az alaprajzból indultam ki, a látványtervek képei közt akad, amelyik nem egyezik vele. A műveleti sorrend pipa :) (Már ez nem egy evidencia, pedig tényleg nagyon nehéz helyrehozni. És feltűnő volt a többi, sokkal drágább linknél az utóbbi napokból, mennyinél volt elszúrva). De akkor, ha a hűtőtől kezdve balra haladsz. A mosogató-csepegtető beszerelési iránya a másik, amiből nekem ez következik. Én jobbkezes vagyok, ellenkező sorrendű a konyhában a hűtő-mosogató-tűzhely háromszögem,  így áll kézre (meg egyébként ez a tankönyvi elrendezés). A csepegtető nekem ellenkező oldalon van a medencéhez képest, mint a zuglói alaprajzon, mert amivel megvagyok, azt a sokkal ügyetlenebb bal kézzel teszem le, a másikat sokoldalúbban használom. Szerintem itt ezt jól végiggondolták, de persze lehet, csak véletlen. A sajátom kisebb ennél, az egyes területek közti pultszakaszok valamivel rövidebbek egy 100 m2 alatti házban. Közel 20 éves IKEA-konyha boho/rusztikus kiegészítőkkel és valódi régi bútorelemekkel egy tudatosan kevert stílusú térben. Gyerekes/macskás/sokáig kutyás háztartásban :D. Gondolhatod, kb. évente 5 olyan ünnepnap van, amikor fotóképes. :)  DE az étellel kapcsolatos munkát maximálisan szolgálja. 
Evehid
Evehid 2023. 12. 07. 13:14
Előzmény: #211567  Törölt felhasználó
#211569
Ebben igazad van, de számtalan olyan vevő van, aki egy-az-egyben a készen elé rakott tervet fogja megvalósíttatni, mert nem tud/akar foglalkozni vele többet, nincs érzéke hozzá, időhiány stb. Utána neki lesz kényelmetlen, ésszerűtlen. 
berlini
berlini 2023. 12. 07. 13:05
Előzmény: #211567  Törölt felhasználó
#211568
Én nem vitatkozom, szeretném ha megindokolna egy állitását legalább.
Ha elolvasod amit irt, akkor az a következtetésed, hogy ő csak azt a lakást venné meg ami egyrészt világszinvonalon van megtervezve és kivitelezve, lehetőleg olyan egyedi megoldásokkal ami egy világsztárnak is megfelelne, de ráadásul elvárná azt is, hogy a lakás berendezése is olyan legyen amit ő mint vevő megálmodna, mielőtt megvette.
De persze közben nem szeretné kifizetni az ezért az eladó által megálmodott vételárat.
Ez igy együtt szerintem még az amerikai luxus ingatlanonnál sem valósul meg. Már csak az ár miatt sem.
(Kiváncsi lennék arra, hogy ő milyen körülmények között lakik, miközben ilyen magasra teszi a lécet.)
Törölt felhasználó 2023. 12. 07. 12:56
Előzmény: #211566  berlini
#211567
ti most a balkezes photoshop-olt konyhán vitatkoztok? 😆 az design terv gyerekek...
berlini
berlini 2023. 12. 07. 12:52
Előzmény: #211563  Evehid
#211566
a balkezes konyha magyarázatát hallgatnám inkább a körvasúti lakásnál Zuglóban.
https://ingatlan.com/32708603
Utána elmagyarázhatnád, hogy nálad , a Te lakásodban hogyan is valósult meg az a kifinomult szinvonal, amihez képest itt ugy általában minden alpári  (lásd VV csumika).
Tényleg kiváncsi vagyok.
Törölt felhasználó 2023. 12. 07. 12:50
Előzmény: #211559  greenman76
#211565
pestinek mondhatod, amíg nem lesz valaki budai addig soha nem fogja megérteni
berlini
berlini 2023. 12. 07. 12:47
#211564
“Sokan nem értettek egyet, amikor Németországot Európa beteg emberének neveztem előző írásomban. Bárcsak ne lett volna igazam, de a korábban megfogalmazottakat az élet még valószínűbbé tette: Magyarország további nyugati politikai és gazdasági menekültekre számíthat, mert stabil, kiszámítható és biztonságos környezetben érjük majd el 2024-ben Európa egyik legnagyobb gazdasági növekedését, míg Németországra sajnos stagnálás várhat” - vetíti előre a mostani német válság újabb hatását. (Nagy Márton)
Kezd az az érzésem erősödni, hogy egy olyan miniszterelnökkel, aki gazdasági kérdésekben teljesen sötét és befolyásolható, csak az számithat arra, hogy hallgat rá, aki ehhez a szinvonalhoz alkalmazkodik.
Csak ezzel magyarázható, hogy egy csődöt mondott gazdasági miniszter a németországból ide menekülő németek fogadására késziti elő a közvéleményt, tényként kezelve, hogy az idei szar teljesitmény után jövőre éllovasok leszünk az EU-ban a gazdasági fejlődés területén.
Pedig idén a különbség küztünk és Németország között csupán az, hogy mi - kontrol nélkül - minusz 6%-os költségvetési hiánnyal zárunk és a  jövőre megcélzott minusz 2,9%-ot sem hiszi el senki, addig Németországban az alkotmányban rögzitett szigorú elv (hiány csak az lehet ami beruházási célu túlköltekezés) miatt került bajba a kormány egy a magyarországinál kisebb hiánynál is. 
Merthogy ott egy olyan alkotmánybiróság van, amely tényleg független és nincs guzsbakötve mint a magyar.
Merthogy ott egy olyan közmédia van, ami nem a kormány szócsöve, hanem erős kritikákat fogalmaz meg
Merthogy ott nem visszamenőleges hatályú jogaszbaályokat fogadnak el
Merthogy ott nem  vészhelyzeti kormányzás van, (már 3 éve), ahol a parlamentnek semmilyen kontrolja sem működhet a végrehajtó hatalommal szemben.
de nyilván készülnünk kell arra, hogy tömegével jönnek majd hozzánk a csalódott németek.
Evehid
Evehid 2023. 12. 07. 12:46
#211563
Van erre egy kis játékom: vannak nevek, hírességek (többségük filmszakma), akikhez a kollektív tudat köt egy egyediséget, egyéniséget. Volt, van stílusuk (a tehetség, a lenyűgöző életmű mellett persze!), az általános tiszteletnek, ami övezi őket, ez IS az alapja. Pl. Audrey Hepburn, David Suchet, Morricone, de fiatalabb generációkban is vannak ilyenek, pl. Ezra Miller, zenében is - legyen akár csak Dave Gahan. Vagy egy hegedűművész, egy neves matematikus stb. :) Na, helyezzük el bármelyiküket képzeletben egy itthoni ingatlanpumpás drága ingatlanban a comról szemezgetve. Ordító lesz a disszonancia. XD Ezek a lakások valamelyik VV Csumpikára(Csöcsikére vannak szabva. De túlméretezve és túlárazva. Hogy melyiknél mennyire, az már helye válogatja, de szerintem Murdochnak, N0MADnak abban igaza van, hogy ilyen árfekvés (>200M) már nem csak belföldön versenyez, úgy meg kb. versenyképtelen. 
berlini
berlini 2023. 12. 07. 12:31
Előzmény: #211561  Evehid
#211562
" A zuglói körvasúti lakás konyhája viszont nagyon rendben van, ha balkezes emberre tervezték. "
Kiváncsivá tettél.
Miért is van ez a konyha balkezesre tervezve?
Evehid
Evehid 2023. 12. 07. 12:23
#211561
Urak, megnéztem az utóbbi napokban belinkelt hirdetéseket. Berlininek igaza van, az a viszonylag kisebb, "olcsó" lakás tényleg jól megtervezett. A XIII. stb. kerületekben lévő vadiúj luxuskaszárnyákban a ránézésre 5-10 M közti értékben készült/tervezett konyhák zöme ergonómiailag használhatatlan sz.r. Tele olyan tervezési, kivitelezési hibával, amit bontás és milliós költség nélkül reménytelen helyrehozni. A zuglói körvasúti lakás konyhája viszont nagyon rendben van, ha balkezes emberre tervezték. Oké, különbözőek vagyunk, nekem a hajam égnek áll a gondolattól, h. egyetlen ingatlanban ekkora pénzem álljon Mo-on (nem valós veszély azért :-D). De mondjuk, hogy ez nem tétel, megtehetném. Akkor sem tudom elképzelni, h. egy bár műszakilag színvonalas, de ennyire jellegtelen, stílustalan tömegtermékben éljek, nulla intimitással. Ha ebből máshogy is élhetnék. Próbálom körülírni, mi még a bajom ezekkel (és ilyen árak mellett mit várnék el, ami nincs meg): nagyon igényesen kivitelezett, itt-ott még ötletes is, de csak egyféle kortárs irányzatba illeszkedő burkolatok, van, ahol a teret még tördelik is. Tök mindegy, mennyire volt drága, de 1-2 felvillanó ellenpéldától eltekintve stílustalan berendezés tokától-bokáig. A látványterveket is kommersz ízlés rajzolta, csak a tömegesen elérhetőnél jobb, sokkal drágább darabokkal. Kivétel a geometrikus üvegkorlátos lakás, ott a fogadótéren és az egész épületen látszik, hogy az art decohoz, Bauhaushoz nyúltak vissza. Csak a lakás berendezése vágja agyon. A berendezett, lakhatás közben/után árult lakásokról 2 dolog ordít számomra: hogy a lakónak teljesen üres a feje, és/vagy totál gyökértelen abban a közegben, amiben jelenleg anyagilag van. Nincs múltja, vagy ha a lakásán ennyire nem látszik a múltja, a tevékenysége, az nekem komoly red flag a személyiséggel kapcsolatban. (Oké, nem feleségül kell menni hozzá, csak max. lakást venni tőle. >:-D) folyt.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek