Mennyi idő alatt szokott a Wise számlára érkezni az IBCE kiutalás? Az utóbbi 3 hónap tapasztalata érdekel, mióta megvan a kiépített Wise - IBCE kapcsolat.
IBCE-nél megreklamáltam kb 2 hete a TSLA harmadolás miatti hibás kivonatot, mai napig nem válaszoltak, viszont ma (utolsó bevallási napon) amikor próbálom korrigálni saját magam a kivonatot, csodák csodája az IBCE-rendszerében a javított verzió szerepel. ÉLJEN! Nézzétek meg ti is, mert értesítést nem kaptam róla.
wantuu, jocinet, köszi mindkettőtöknek! Megvilágosodtam, aztán láttam egy Erstes adóigazolást, ahol meg is van erősítve, hogy a 182-188. és 67 sorokon kell bontani a külföldön megfizetett és a kifizető által "utánpótolt" forrásadót. Meg hogy mindez sose lesz jó az eSZJA-ban, mert "a NAV felé teljesítendő kifizetői
adatszolgáltatás nem teszi lehetővé az említett jövedelem után külföldön megfizetett adó, és a kapcsolódó kettős
adóztatást kizáró egyezményekre vonatkozó adatok közlését." Úgyhogy még az is lehet, hogy időben a végére érek. De hogy ez mekkora sz.... minden évben.
A kiküldött adó kimutatásból hiányoznak azok a tranzakciók, amelyek elszámolási napja nem 2022. Ilyenek az év utolsó két napján történt tranzakciók, amelyek 2023 január elején lettek elszámolva. Tehát ha valaki egyik évben a tranzakció napjával számol, másik évben az elszámolás napjával, akkor bizonyos tranzakciók kétszer vagy egyszer sem lesznek elszámolva, amennyiben az év utolsó két kereskedési napján történtek.
Nekem nem volt, de én a 182. + 186. sor és 67. sorra tippelnék. És még az is kérdés, hogy SZOCHO-t kell-e utána fizetni, és azt befizette-e az IBCE. Amúgy az osztalék utáni SZOCHO-ra van egy felső határ, 2022-ben ez 4.8M adóalap és 624e adó. Ha valakinek ezt elérte 2022-ben a munkabére (évi 4.8M), és a munkáltatója befizetett ennyi SZOCHO-t utána (624e), akkor az osztalék után már biztos nem lesz SZOCHO fizetési kötelezettség. forrás: https://nav.gov.hu/pfile/file?path=/ugyfeliranytu/nezzen-utana/inf_fuz/2022/49._informacios_fuzet_-_A_szocialis_hozzajarulasi_ado 7. oldaltól
Még beadhat egy önellenőrzött SZJA bevallást határidő előtt. De valóban, én is reméltem hogy ebben az évben már nem kell majd az utolsó pillanatokban kapkodni.
"Nekem ma azt írta az IBCE ügyfélszolgálat, hogy a NAVnak tegnap beküldték azt a számot, amit a friss tax report doksi tartalmaz. És ami a tervezetben persze nem látszik..." Akkor ez alapján aki az eSZJA-n tegnapelőttig már elfogadta a NAV által kitöltött SZJA bevallást és még a 30 nap nem telt el a bevallás beküldése után, akkor az fog szépen kapni egy NAV támogató vizsgálatot, mivel a ma kapott számok és a korábban NAV-hoz beküldöttek köszönő viszonyban sincsenek egymással és ezen eltérés fel fogja dobni őket a NAV rendszereiben... Aki túl van már a beküldés utáni 30. napon azt valószínűleg hagyják majd. Normális esetben viszont az IBCE-hez kéne kimenniük és tisztázni velük, hogy amit a NAV-nak már beküldtek februárban és amiről most igazolást állítottak ki az nem térhet el.
"Ki mit csinál végül? Az eSZJA-ban NAV által látott (valószínűleg hibás)
eredményt, vagy a mai tax reportban lévő (biztosan hibás) IBCE által
kimutatott eredményt valljátok be?" . Nekem ma azt írta az IBCE ügyfélszolgálat, hogy a NAVnak tegnap beküldték azt a számot, amit a friss tax report doksi tartalmaz. És ami a tervezetben persze nem látszik...
"Részvényeknél a T+2 forintosítás nem tudom jó-e, a Random Capital a T napi árfolyammal forintosított." Mindkettőt elfogadja a NAV, csak akkor egész évben ugyanúgy forintosíts minden ügyletnél: T nap (azaz kötésnapra) vagy T+1+2+... (elszámolásnapra)! Ezt onnan tudom, hogy az osztalékportfoliós srác már leírta ezt a blogján.
Az opcióknál is a nyitás és zárást forintosította. Itt nem tudom miért a T+1 forintosítás van. Részvényeknél a T+2 forintosítás nem tudom jó-e, a Random Capital a T napi árfolyammal forintosított.
"IBCE külön forintosította a tranzakciókat, tehát nem csak záráskor forintosított. Viszont T+2 nappal forintosított a részvényeknél és T+1 az opcióknál." Csak a részvényeknél és a kötvényeknél forintosított nyitáskor és záráskor is és ez jó így! Derivatíváknál (kivéve az opciót belőlük, mert annál nyitáskor is kifizetsz, vagy kapsz prémiumot) viszont csak a záráskor forintosított és ezt is jól csinálta, mert derivatívoknál (CFD, futures) csak záráskor kell forintosítani, csak záráskor lesz pénzmozgásod/eredményed belőle! Az ügyletek fenntartásához szükséges finanszírozási (tartási) költségeket viszont elfelejtette számszerűsíteni (CFD-knél) IBCE. A CFD mindegy, hogy nem tőzsdei termék, attól még ETÜ-nek minősül, mert a szolgáltató, aki kreálta ellenőrzött piacon székel. Ki mit csinál végül? Az eSZJA-ban NAV által látott (valószínűleg hibás) eredményt, vagy a mai tax reportban lévő (biztosan hibás) IBCE által kimutatott eredményt valljátok be? Vagy egy saját magatok által számolt eredményt vallotok be? Mindhárom esetben kinéz egy NAV támogató eljárás a különbségek tisztázására... Holott az IBCE-nél kellene körülnéznie a felügyelő hatóságnak, mert látható, hogy IBCE nincs tisztában vele mik a magyar SZJA szabályok és ennek ellenére igazolásokat állít ki és tölt fel a NAV-nak.
IBCE külön forintosította a tranzakciókat, tehát nem csak záráskor forintosított. Viszont T+2 nappal forintosított a részvényeknél és T+1 az opcióknál.
Interactive Brokers
Megköszönném, ha olyasvalaki(k) aki itt kereskedik, megosztaná tapasztalatait. (költség, felület, helpdesk, utalások- pénztranszfer, ilyesmi..)
köszi,
eF