Topiknyitó: saru 2007. 01. 22. 09:36

Egészségügyi reform  

Korábban Horn Gy.-nak az volt a véleménye, hogy a "reformok" megvalósíthatóak, ha a kórháztörvényt sikerül tető alá hozni, ezen fog eldőlni a kérdés !
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
neomodel 2007. 04. 14. 00:42
Előzmény: #819  Törölt felhasználó
#820
Jóccakát mindenkinek
Törölt felhasználó 2007. 04. 14. 00:40
Előzmény: #816  neomodel
#819
neomodel!

Akkor én most locsolok egy kevés vizet az izzó topikra és elmegyek aludni, mert már lassan én nem értem egyik szót sem. Reggel 8-kor ugyanis megelőzök a háziorvosommal. 8-10-ig tenisz...
neomodel 2007. 04. 14. 00:35
Előzmény: #817  Törölt felhasználó
#818
Képzeld magad elé a sok felelőséggel teli állampolgárt. Aki tudja mit akar, hova megy, mit tehet, hogyan kérhet számon. Lenne baj, nem kicsi, nagy. Képzeld el, hogy megtanulnának kérdezni. Nyugalmasan, érzelemmentesen kérdezni. És visszakérdezni. És sokat nyugalmasan kérdezni, amíg nem kapnak rendes választ. Semmi para, semmi pánik, semmi ideg, csak kérdések sora. Sok nyugodt kérdező.
Törölt felhasználó 2007. 04. 14. 00:21
Előzmény: #813  neomodel
#817
Neomodel.
"Az öngondoskodás annyira triviális fogalom, mint tőzsdézéskor a stoploss. És?? Mindig mindenki beteszi, vagy ül benne beragadva mint vásáros a Ladában. Ül benne, pedig triviális. Csak az az alkalmazotti tudat az ne lenne. Azt lehetne valahogyan kiirtani. Mint a gyomot. Irtani reggeltől estig. Helyébe pedig beemelni a felelősség szót, ami hatalmat is ad a saját kezedbe."
Pontosan. Nagy szavak ezek, de nagyon igazak. Nem véletlenül hoztam elő az öngondoskodás témával a tőzsdét. Nézz körül a kispapírtopicokban. Az van, amit írtál. Felelőtlen reménykedők, álmodozók, akik ha - saját maguk hibájából - buktak, a tanulás, önmaguk hibáinak felülvizsgálata, előrelépés helyett másokat okolnak, másokban keresik a hibát (1. lépcső: bunkó, aki rosszat mer mondani a pozim ellenében - egészségügyi megfelelője: hülye vagy, minek futni; 2. lépcső: szemét, geci ez vagy az, aki miatt buktam - eü: a szemét orvos megint felírt valami szart de nem hatott; 3. lépcső: szemét mindenki, aki hagyta ezt - eü: a szar egészségügy miatt van)
neomodel 2007. 04. 14. 00:19
Előzmény: #814  Törölt felhasználó
#816
Nagyon izzik ez a topic, a válaszom szinte érthetetlen annyi vélemény jön közbe.
Akira !
Nem bántani akartalak, Te magad írtad ezt a bizonyos tartalomtöltögetést. Az emberekbe könnyen bele lehet fáradni. Beszélsz hozzá, néz rád, és teljesen mást csinál. Szubjektum. A tőzsdei kereskedés és a pénz ellensége a szubjektum. Ezért csak fájdalom és szenvedés árán hajlandó mozdulni és tenni bármit. A sikeremberek képesek magukat sanyargatni, tulajdonképpen a takarékoskodás is egyfajta szenvedés, egy távoli megfoghatatlan valamiért most le kell mondanom egy kínai műanyag préselt kütyüről (amit 1-2év múlva utánnad dobálnak,etc.) ami akkora, de akkora boldogságot okoz, hogy az szuper...
Te 17 éve beszélsz hozzájuk. Mi a tapasztalatod? Melyik szót nem érti?
Törölt felhasználó 2007. 04. 14. 00:14
Előzmény: #809  Törölt felhasználó
#815
penznyelo!

Az öngondoskodás valóban elég összetett fogalom, aki nem konkrétan ezzel foglakozik évek óta, annak legtöbbször elvont fogalom marad, ritkán töltődik meg meg tartalommal. Még azok számára is akik tőzsdei kérdésekkel foglalkoznak...
Szerintem a tőzsdei spekik öngondoskodásról alkotott elképzeléseiben is hasonló a vélyeményünk. (Ebben a topikban azonban ezt nem taglanám tovább...)
Törölt felhasználó 2007. 04. 14. 00:05
Előzmény: #809  Törölt felhasználó
#814
penznyelo!

Az öngondoskodás valóban elég összetett fogalom, aki nem konkrétan ezzel foglakozik évek óta, annak legtöbbször elvont fogalom marad, ritkán töltődik meg meg tartalommal. Még azok számára is akik tőzsdei kérdésekkel foglalkoznak...
neomodel 2007. 04. 14. 00:02
Előzmény: #809  Törölt felhasználó
#813
Pénznyelő
Igazad van, tőzsdézünk, tőzsdézgetünk, kereskedgetünk, nyeregetünk. Hosszútávra elteszegetünk belőle, amihez nem nyúlogatunk, nem bontogatjuk, nem tördelgetjük csak hozzárakosgatunk és hízlalgatjuk, gyarapídgatjuk ??? Hm ??
Vagy tudjuk mindezt, de a híd túl messze van. Van időm, majd holnap ha nagyot kaszálok, majd abból, de nem ma, ma nem, ma még nem, még ma nem. De jól ellehet variálgatni, lehetne verset írni a NEM-hez.
Az öngondoskodás annyira triviális fogalom, mint tőzsdézéskor a stoploss. És?? Mindig mindenki beteszi, vagy ül benne beragadva mint vásáros a Ladában. Ül benne, pedig triviális. Csak az az alkalmazotti tudat az ne lenne. Azt lehetne valahogyan kiirtani. Mint a gyomot. Irtani reggeltől estig. Helyébe pedig beemelni a felelősség szót, ami hatalmat is ad a saját kezedbe. Ez félelmetes dolog, magad fölött hatalmat gyakorolni. De ez már egy másik tipusú topic témája.
Törölt felhasználó 2007. 04. 13. 23:58
Előzmény: #808  neomodel
#812
Bocs :)

A korosztály borzasztó fontos.
14-18 éves gyerekhez eljut egy kezdőlökés, amit folyamatos rugdosással kell egész életében folytatni - de nem feltétlenül a kormányzati kommunikációban. Szerintem az oktatásban (kellene egy-két óra ami az élet fontos dolgaira tanítaná meg az embereket).

Ha én ugyanazt egy 45 éves (bagós és a többi ) embernek mondom, rekedtre beszélhetném magam.
Törölt felhasználó 2007. 04. 13. 23:57
Előzmény: #808  neomodel
#811
neomodel!

Egyetértek, sajnos valóban hibádzik valami az öngondoskodás körül. Nem is kicsit, nagyon... Továbbá helyesen írtad le a társadalom nemöngondoskodó egyéneit. De mi a javaslatod?
Törölt felhasználó 2007. 04. 13. 23:49
Előzmény: #795  tokos.
#810
tokos!

Az egészségpénztárak tavaly még érvényes szabályai szerint pl. szerződés nélkül bárhol vásárolhattál sporteszközt, de csak szerződött egészségügyi szolgáltatóknál fizethettél egészségkártyával, máshol nem. Ez számomra vicces... Szerintem az egészségpénztárak (pl. USA-ban HSA) arra valók, hogy célzott megtakarítási számlát kezeljenek, a megelőzést (szabadidő, sport, wellnesshétvége, stb.) más módon, pl. közvetlen adókedvezménnyel kellene támogatni. Kérj számlát a sportszerről vagy pályabérletről (nem mellékesen legalább a szolgáltatók és kereskedők is fehérednének), és vond le az adóalapodból, mint magánszemély. A jövedelemmel nem rendelkezők ugyan kiesnének az adókedvezményből, de őket egyébként is az adófizetők tartják el, ill számukra más költségvetési forrásból kellene biztosítani a megelőzés lehetőségét, mint pl. szabadidő, sport, wlllness, stb.
Törölt felhasználó 2007. 04. 13. 23:45
Előzmény: #808  neomodel
#809
Örülök, hogy végre értelmes gondolatokat lehet olvasni ezekben a topicokban.
És ha már öngondoskodás a téma. Furcsa számomra, hogy ez egy ilyen lassan és nehezen érthető fogalom egy tőzsdei oldalon - ami tulajdonképpen az öngondoskodás egyik elég triviális területe az életünk anyagi dimenziójában.
neomodel 2007. 04. 13. 23:38
Előzmény: #806  Törölt felhasználó
#808
Na, na, na vigyázzunk a nyalizással.
Én nem 14-18 évesekről beszélek ám, hanem az értelmesnek tűnő középosztályról, de úgy látom nem elég a kezdőlökés. Én egy kezdő rúgásra gondolok, sajnos a noszogatás, simogatás, kézenfogdosás, karhuzigálás megvolt. És ez a bizonyos rúgás még mindig csak farba megy, még lehetőség van rá, hogy ne szemből jöjjön. Igen, sokat kell mondani, (érdekes a mosóporszöveget mindenki fújja), tegyél félre, tegyél félre, tegyél félre, ilyesmi, sűrübben, többször. Akkor meg az a baj, hogy sokat költ pártunk és kormányunk kommunikációra. Pedig ez a dolga !!! Hogy kommunikáljon, úgy mint a mosóporosok, legalább annyit, mert muszáj.
Tiszta ideg vagyok a saját szomszédomtól, aki bérből-fizetésből új autót vesz részletre, de bele se mer gondolni, "ha kitöröm a lábam rámegy a házam", de minden hétvégén kitakarítja. Ismerős, nem ??
Az embereknek folyamatos motiváció kell, hogy valamit folyamatosan megtegyenek. Punktum. Folyamatos. Meg jó példák, eredményes emberek, jó sikersztorik. Időnként sikeremberek könyveit olvasom, de nem kell milliárdosnak lenned a jó közérzethez, elég ha tudod, megteszed amit te magadhoz képest megtehetsz. Ez is közhely, de nem alkalmazza sok embertársam.
Majd akkor jön szemből...
Törölt felhasználó 2007. 04. 13. 23:31
Előzmény: #805  neomodel
#807
neomodel!

Miből gondolod, hogy én is azt hiszem, hogy valaki másnak kellene megtölteni tartalommal az öngondoskodás fogalmát?

17 éve abból élek, hogy erről győzködöm az embereket, és csakis abból profitáltam, ha ez sikerült is. Úgyhogy ez a megjegyzésed nemigen esett jól...
Törölt felhasználó 2007. 04. 13. 23:18
Előzmény: #805  neomodel
#806
neomodel
"Te is azt hiszed, hogy valakinek, valaki másnak kellene megtölteni a fogalmat tartalommal, szerintem meg minden embertársam pontosan tudja, de nem. Inkább most boldogságot okozok magamnak"

Én azt tapasztaltam, hogy ha fél órát kapok egy 14-18 éves osztállyal, ezt megfordítom. Ha tetszik, megtöltöm tartalommal a fogalmat, és utána már tudnak azonosulni vele. És elindulnak az öngondoskodás útján. Annyira, hogy még kérnek egy félórát :)
Te ahova eljutottál, sok véleményen, olvasáson, tájékozódáson át jutottál. Mások nem járják végig ezt az utat, saját erejükből. Kell egy kis segítség, legalább egy kezdőlökés.

És minden topikban örülök a hozzászólásaidnak, mert nagyon jók.
Nyali, nyali :)
neomodel 2007. 04. 13. 23:10
Előzmény: #803  Törölt felhasználó
#805
Megbocsáss, itt még szó sincs takarékosságról csak a pocsékolás korlátozásáról. (Egyébként még az elnevezés sem stimmel, mert ez betegségpénztár.)
Az öngondoskodás fogalmától meg a jelen népesség nagyobbik hányada elborzad, tulajdonképpen tudja mit jelent, tudja, hogy valódi tartalommal csak ő maga mint egyén, mint gondolkodó ember tudná megtölteni, pardon megspórolni, nem elkölteni bagóra, piára, sós mogyira, új autót részletre, áruhitelt buzerátoros bizgentyűre, etc.
Kedves Akira.
Te is azt hiszed, hogy valakinek, valaki másnak kellene megtölteni a fogalmat tartalommal, szerintem meg minden embertársam pontosan tudja, (járok köztük nap mint nap és értelmesnek tünnek) hogy mindenkinek magának most azonnal elkezdve kellene egy kis spórolt "lovettával" megtölteni némi nyeszt vagy befalapot vagy fundamentát vagy ázsiai püterméket, akármit. De nem. Inkább most boldogságot okozok magamnak, elb...szom, itt és most, egyszer élünk. A valós motíváció meg az lesz ahogyan látnak majd minket, ezt a mostani még takarékosságra egyébként alkalmas korosztályt dögletes elfekvőben szétporladni.
Tehát a magam részéről magamat jelöltem ki egészségem zálogának, és a felelősnek, ha nem viszem végbe, a felelősség vállalása, az a valós motíváció.
Törölt felhasználó 2007. 04. 13. 23:06
Előzmény: #802  Törölt felhasználó
#804
tozsdenyul!

Természetesen biztosítással foglalkozom, és valóban érdekel a témakör. (Mo-n élek, és nem vagyok miniszter Svédországban sem de kösz a bókot.)

Sajnos szerintem ezt kevesen gondolják így, mert más a motivációjuk, vagy korlátozott gyakorlati tapasztalatuk van a biztosítás területén. (Ez utóbbira céloztam az EUM honlapján olvasható összefoglaló kapcsán.)

A jól működő egészségügy még messze van, először a jól működő motivációs rendszerét (értsd: finanszírozási rendszerét) kellene kialakítani, ami valamivel közelebb hozható, ha a helyes irányban indulnánk el. tehát, ha a svéd modell az etalon, akkor kár lenne a balkán felé indulni, mert csak földkerüléssel jutnánk odáig, úgy meg még sok "hűvös" helyen (pl. Antarktiszon) kellene áthaladnunk, és félő, hogy útközben ledermedünk...

Törölt felhasználó 2007. 04. 13. 22:51
Előzmény: #796  tokos.
#803
tokos!

Szerintem se lenne Nagy dolog, hogy rájöjjünk végre, hogy mire jó az egészségpénztár. Egyenlőre azonban a kormányzat takarékossági intézkedései folyamatosan megfojtják az egészségpénztárakat, ill. maguk az egészségpénztárak sincsenek igazán tisztában a saját szerepükkel. A marketinjük az adóelőnyökről és a patikaszerek meg sporteszközök kedvező finanszírozásáról szól, nemigen hallani arról, hogy ha megtakarítasz itt néhány millát egy-két évtized alatt, akkor biztosabb lehetsz benne, hogy öregkorodban meg tudod venni a havi gyógyszeradagodat. Az öngondoskodás fogalmát néha meg kellene tölteni valódi tartalommal is.... (Hozzáteszem, hogy szerintem is az egészséges életmód a megelőzés legfőbb záloga, de nem biztos, hogy ennek finanszírozására az egészségpénztárakat kellene kijelölni. Nem találom meg itt a valós motivációt...)
Törölt felhasználó 2007. 04. 13. 22:51
Előzmény: #801  Törölt felhasználó
#802
Vaú akira!

Mivel foglalkozol, mert szerintem eü. miniszter vagy Svédországban ?!

Csak egy kérdés, ha ezt mi tudjuk, és gondolom mások is tudják, akkor... ?

Vagy tényleg muszáj Svédországba menni, ha jól működő egészségügyet akar látni az ember?
Törölt felhasználó 2007. 04. 13. 22:46
Előzmény: #798  tokos.
#801
Vannak anonim szűrések, csak személyesen kell odavonulnod, személyigazolvány alapján azonosítanak stb.. De egyébként anonim :)

A busznak pont az volt a lényege, hogy "titokban" tudtad igénybevenni (furikázott ide-oda), és semmilyen adatot nem kértek, mivel nem az ellátást fizette a TB, hanem előre meghatározott költségkerettel dolgoztak. Így semmilyen azonosításra, dokumentációra nem volt szükség.
Mellesleg a rajta dolgozók többnyire ingyér, hogy minél tovább működhessenek, miután kiderült hogy nem lesz folytatás.

Topik gazda

saru
3 3 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek