Topiknyitó: kuliominer 2024. 04. 30. 09:07

Kulio's F.I.R.E. portfolio (Financial Independence Retire Early)  

A portfólió összetevői hamarosan feltöltésre kerülnek.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2026. 06. 17. 22:07
Előzmény: #1421  h068
#1426
Áprilisban vettem pár száz darabot a kiütöttek helyett (és némileg növelve az össz darabszámot)
relative nem olcsó a 2022-es P/E=4 -hez képest.
Még ma is az egyik legütemesebben fejlődő európai bank.
És igazad van, optimális körülmények között az évi 10%-os növekedés is összejöhet. Össze is jött az elmúlt években.
Ha nem igy gondolnám, akkor már az összes certit eladtam volna.
De azért ne feledjük:
 ilyen optimisták voltak a részvényesek 2007-ben is
majd a Covid előtt és 
az orosz támadást megelőzően.
h068 2026. 06. 17. 21:28
Előzmény: #1424  _kt_
#1425
Köszönöm a választ. Nagyon hasznos volt.
_kt_ 2026. 06. 17. 21:26
Előzmény: #1422  h068
#1424

A Turbo Warrantok gyakorlatilag részvénnyel fedezett hitelt jelentenek. A lehívási ár jelenti a hitel mennyiségét, e fölött valamekkora ráhagyással van a korlát, amikor értékesítik a pozíciót hogy a hitelt védjék (ko). A mögöttes részvény árfolyama és a lehívási szint közötti különbség a te tőkéd.
 
Amikor egy részvény osztalékot fizet, abból a hitel törlesztődik, ezáltal a korlát is automatikusan csökken. Amikor a hitel elfogy, akkor kivezetik a certifikátot. Mivel osztalékfizetésnél tipikusan az osztalék összegével csökkenni szokott a részvény árfolyama is, így a lehívási ár és a mögöttes árfolyam egyszerre mozdul el az osztalék összegével, tehát a tőkéd értéke nem változik. Ugyanannyi tőke alacsonyabb hitellel alacsonyabb tőkeáttételt jelent.
berlini
berlini 2026. 06. 17. 21:15
Előzmény: #1418  Lou70
#1423
De. De ezt tettem 2025 januárjában és az az újonnan megvett 4000 db nagy részét kiütötte Trump a 26 ezerről 18 ezer alá beesett árfolyammal 2025 április elején. Azt pótoltam az év folyamán, de most a 10,8 ezer darabbal meg vagyok elégedve. (Csak az iráni háborúban elesett pár száz darabot pótoltam április elején). Ennek ellenére a legrégebbiek egy részét el fogom adni és darabszámot csak kicsit növelve a tartalékokat emelem. Lesz itt még vérengzés a részvényeknél. Ne felejtsük trumpnak van még több mint 2 éve. Egy óvodás találékonyságával, de sajnos az eszével is bir. (Nem véletlen, hogy jogositványt sem lehet 6 évesen megszerezni.) 
h068 2026. 06. 17. 21:10
Előzmény: #1420  berlini
#1422
Akkor osztalékfizetésnél, a tőkeáttétel csökken, vagyis az ko-szint csökken?
h068 2026. 06. 17. 21:08
Előzmény: #1417  berlini
#1421
Amúgy mostanában vennél OTP-részvényt, vagy OTP-certit? Ha igen, milyen árfolyamon? Írod, hogy már nem olyan olcsó. Szerintem az OTP évi 10% organikus növekedésre képes, így 2030-2031 körül 7500-8000 HUF EPS kijöhet. Ha meg sikerül két-három akvizíció, amik képesek hozni 10+10% EPS-bővülést, akkor a 9500-10 000 HUF EPS nem lehetetlen vagyis 80-100 ezer HUF-os árfolyam nem irreális. Természetesen azt feltételezve, hogy 2031-ig nem lesz recesszió, maximum stagnáló gazdaság
berlini
berlini 2026. 06. 17. 21:05
Előzmény: #1419  h068
#1420
igen
h068 2026. 06. 17. 21:01
Előzmény: #1416  berlini
#1419
A certifikátoknál nincs osztalékfizetés. Hogyan kezelik az osztalékfizetést a certik? Gondolom a KO-szint mozdul el.
Lou70
Lou70 2026. 06. 17. 20:34
Előzmény: #1416  berlini
#1418
Neked még van TL89? :O nem lett volna érdemes áttenni 2-szer annyi db fiatalabba?
berlini
berlini 2026. 06. 17. 20:32
Előzmény: #1405  harding
#1417
2022-ben, amikor nagyon belevadultam azért sikerülhetett évekig kiütések nélkül folyamatosan cserélnem magasabb kiütésüekre a korábbi certiket, mert az OTP bődületesen alul volt értékelve a P/E=4 -es mutatóval. És nem esett tovább.
Ma az előretekintő P/E=9, már nem számit ennyire alulértékeltnek. Igaz a konkurencia értékeltségét (lengyel, cseh) ha elérné a papir akkor még van az árfolyamban egy 20-30%-os tartalék.
(2021 novemberében ez a mutató az OTP-nél is 11 volt)
Ezt én akkor várom, ha az orosz-ukrán konfliktus legalább befagyasztásra kerül egy fegyverszünettel.
Ha ez bekövetkezik, akkor visszatér a normális certi kereskedelem.
Ahogyan az ERSTEBANK is irja a tájékoztatójában ez egy napi kereskedésre kitalált tőkeáttételes eszköz.
Nagyon lelassult részvényárfolyam emelkedésnél (esetleg hosszú stagnálásnál) a dolog nem éri meg. A kiütési árfolyam ugyanis hetente folyamatosan változik. Az ERSTE dija (amivel növeli a kiütési árfolyat) ma évi 9,5%-os kamattal van számolva.
Az előbbi táblázatból is látszik, hogy ma a certi tulajdonosok jó része ráül a papirra akár évekig is.
Tehát, ha a "normál" állapot beáll, akkor én is lecsökkentem a certi mértéket.
Átállok részvényre + állampapir (Hogy milyen arányban arról még folyik az egyeztetés a feleségemmel. :)  )
berlini
berlini 2026. 06. 17. 20:18
Előzmény: #1405  harding
#1416
Bocs a késői válaszért. (Csak most olvastam.)Mára, (illetőleg már 2022 óta) nagyon leegyszürűsödött a certifikát csomagom. Régebben voltak európai és amerikai certik is és idehaza Richter is. Ma már csak OTP.  Különböző áttételű certikkel próbálom kiegyensúlyozottá tenni a rendszert, de ennek ellenére 2025 április elején ki lett ütve 3,5 ezer db certim. Az iráni háború elején is sikerült pár száz darabot elveszitenem. Mindig tartok tartalékot. tavaly kb 28 millió volt ez (Állampapir, befektetési alap, kp, euró,) Most ez lement pár millióval, de fel kell töltenem a tartalékot. Van egy érdekessége a történetnek 2022 nyara óta. Az OTP számlán online kereskedem és többször. Valamint belementem több certi kibocsájtási napú vételbe. Igy ott a négy év alatt kb 4 ezer db-ot kiütöttek. Az Equilornál telefonosak a megbizások. Talán ezért is jobban meggondolok egy vételt vagy eladást. 
A mai zárásnál ez volt a helyzet a két értékpapirszámlán (OTP és Equilor):
otp equilor OTP árf certi null (kötési ár)
tl87 0 0 44.990 12.850,46
tl88 0 0 44.990 14.123,66
tl89 1.500 0 44.990 15.350,22
tl90 600 1.289 44.990 16.613,06
tl93 1.350 0 44.990 14.722,55
tl94 900 1.684 44.990 15.934,17
tl103 0 0 44.990 18.013,14
tl104 0 0 44.990 18.823,83
tl105 100 0 44.990 20.401,58
tl106 100 500 44.990 22.098,68
tl107 0 500 44.990 23.923,42
tl108 300 1.100 44.990 25.750,73
sold out tl114 0 100 44.990 32.257,77
sold out tl115 0 0 44.990 28.847,81
0 0 44.990 0,00
sold out tl112 200 0 44.990 29.930,58
0 0 44.990 0,00
sold out tl110 600 0 44.990 27.768,98
ö.db: 10.823 5.650 5.173
berlini
berlini 2026. 06. 17. 13:45
#1415
Eltelt 2 hónap.
Ma állapot szerint az értékpapirszámláim:
5 millió kp.
2 millió Ft euró
19 millió befektetési alap
277 millió certifikát
össz: kb. 303 millió
Február elején 250 millió , március elején 190 millió, április közepén (Tisza rally) 295 millió volt.
Az értékpapirszámlámnál nagyobb a becsült értéke az ingatlanportfoliónak.
Firekiller
Firekiller 2026. 06. 13. 20:25
Előzmény: #1413  spartacus85
#1414
fogja majd csökkenteni mert a hozam is csökkenni fog
spartacus85 2026. 06. 12. 20:11
Előzmény: #1412  kuliominer
#1413
Mi a mélyebb oka annak, hogy csökkentetted az állampapírok arányát?
kuliominer
kuliominer 2026. 05. 18. 10:58
#1412
Sziasztok,
-
Vagyok ám, csak őszintén, annyi új hobbim lett, hogy kicsit "ellustultam" beírogatni, hogyan áll a portfólió. 
-
Majd osztok meg hamarosan egyí "szokásos" rendszerezést is, kicsit később......
-
A portfólió összetétele érdemben sokat nem változott, kb. így néz ki az április havi zárás alapján:
-
Government sec.:      61.654.742 HUF
Investment funds:     36.357.465 HUF
Hungarian stocks:     17.566.399 HUF
USA stocks:               16.507.841 HUF   (lecsökkent, mert 7 milla cash-ben egyelőre...)
Crypto:                          3.342.860 HUF
Others:                        53.454.610 HUF
------------------------------------------------------------
TOTAL:                      188.883.917 HUF
-
-
A választások és annak következményei miatt az eddigi komolyabb állampapír súlyt a portfólión belül a jövőben kissé csökkentem, és jobban előtérbe kerülnek a befektetési alapok, ETF-ek.......
szieszta 2026. 05. 17. 10:45
Előzmény: #1408  danko
#1411

Szerintem Kulio barátunk úgy lett fire, hogy nekiállt aktívan kezelni a befektetéseit és nincs ideje ide írogatni.
Nekem a legjobb befektetésem az volt, mikor dolgoztam, az hozta az igazi nyereséget. Szinte 0 befektetéssel jött a pénz.
danko 2026. 05. 17. 09:32
Előzmény: #1409  riskmanagementisnice
#1410
Oké csak véltem felfedezni hasonlóságot. 
riskmanagementisnice 2026. 05. 17. 09:23
Előzmény: #1408  danko
#1409
Aki a Friderikuszban volt 10 éve FIRE, kuliometer meg szerintem most lett az, szóval jó eséllyel nem.
danko 2026. 05. 16. 22:28
#1408
Kuliominer te voltál ma a Friderikuszban?
harding
Nem véletlenül kérdeztem, amit kérdeztem. Nem ma kezdtem az ipart. Komoly méretű és kockázatú magán portfóliót kezelek részvény alapon, látványos visszatekintő hozam mellett... de szívesen tanulok olyanoktól, akik máshogyan bánnak a valószínűség-számítással, mint én.
.
Nagy kockázatú portfólióval rövidtávon persze, hogy nagyot is lehet bukni. De azért ez nem rulett szintű negatív várható értékű játék. 20-30%-os hullámvasút mellett is lehet a hosszútávú hozam ennél jelentősen magasabb pozitív szám a nap végén. Kedvező nyereség/veszteség arányt érdemes lehet nagyobb tőkeáttétel is megjátszani. Berlini gondolkodása érdekel, hogyan kalkulálta ezt a portfólió megnyitásakkor/menedzselésekor? Volt-e rávásárlás (buy the dip)? Mekkora a daytrade faktor?
riskmanagementisnice 2026. 04. 18. 16:53
Előzmény: #1405  harding
#1406

'Nagyon érdekesnek és elgondolkodtatónak tartom a portfóliódat és a feltehetően racionális kockázatvállalásodat!'
Te nyilvánvalóan nem olvastad a 140M -> 60M -> 200M éven belüli hullámvasútot.
De szerencsére berlini reálisan látja és nem áltatja magát, le is írta, írja, ez nem befektetés, hanem szerencsejáték. Háromszor tette fel a pirosra, ebből először fekete lett, utána kétszer piros.
harding
harding 2026. 04. 18. 11:19
Előzmény: #1396  berlini
#1405
Szevasz berlini!
Meg szabad kérdezni, hogy milyen összetételű a (szammel jóllátható méretű) certifikát csomagod? Tőzsdei/árupiaci, Mely részvények certijeiben vagy nagy súllyal? Ha szabad megtudni 
Mekkora átlagos (kb) tőkeáttétellel vagy ezekben?
Most vállaltad be ezt a bődületes certifikátkitettséget hétfőn, vagy most csak rávásároltál?
Nagyon érdekesnek és elgondolkodtatónak tartom a portfóliódat és a feltehetően racionális kockázatvállalásodat!
Mire számítasz? Lengyelhez hasonló (évekig tartó) tőkepiaci hosszra?
Törölt felhasználó 2026. 04. 18. 09:31
Előzmény: #1403  slash
#1404
itt ossian megy
slash
slash 2026. 04. 18. 09:22
#1403
Lejöttünk a nyaralóba kikészültem a választásokba. Itt nem értem mit beszélnek mellettem. Erre ma reggel egy haverom küldött egy Szabó Zsófi katonaruhába "mars a frontra" AI képet... indulok le a tengerhez ne is viszek internetet..:-) Tankcsapda Föld és Ég című nóta és kész! :-)
slash
slash 2026. 04. 18. 09:18
Előzmény: #1398  berlini
#1402
Dicséret illeti a feleséged hogy zokszó nélkül benyelt egy 60 (le sem merem írni) millás bukót. 
A opus 4ig topikok tele vannak fickókkal akiket fenyeget a feleség pár millás bukóra.  Én múltkor egy ezer eurót buktam kriptón a télen asszony nem is tudja. 
FR73 2026. 04. 18. 08:36
Előzmény: #1395  kuliominer
#1401
Március 31-i zárást nem teszed fel?

Topik gazda

kuliominer
kuliominer
3 1 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek