Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
fogpaszta
fogpaszta 2022. 12. 30. 08:07
Előzmény: #187897  bronz
#187900
Raketstem de visszamenőleg sincs ezt alátámasztando cikk…
emerald 2022. 12. 30. 08:06
Előzmény: #187897  bronz
#187899
Így van! Egyenlőre a legjobb.
.
Viszont hatékonytalan, elavult rendszerek vannak benne.
A tavhő jelenleg 14szeres áron szolgáltat a piacnak.
Tulajdonképp nem is értem, hogy a távhősöknek miért nem emeletek ennek ellenére, mondjuk legalább 20-30%-ot. Ilyen államkassza hiány mellett.
.
Biztos vagyok benne, hogy ezt a szektort is átállítják majd vagy más fűtés rendszerre, vagy arra, hogy ne nyitott ablak mellett lehessen csak aludni a panelban :))
fogpaszta
fogpaszta 2022. 12. 30. 08:03
Előzmény: #187897  bronz
#187898
Ez az info honnan van?
-
Amúgy sok házban ahol bevezettek az egyedi mérőt visszaállítak a régire mert Full kaotikus és igazságtalan az a megoldás amit nyújtott….
bronz 2022. 12. 30. 07:59
Előzmény: #187896  fogpaszta
#187897
Távfűtésesek egyedi mérőt kapnak, így kb. 2 éven belül kiesnek a támogatott körből. Ennyi idő alatt minden lakást fel lehet szerelni.
fogpaszta
fogpaszta 2022. 12. 30. 07:55
Előzmény: #187894  kukor-ica
#187896
Így van! Sztem is nagyon szórtan fog viselkedni a jövőben a lakásárak értékének változása.
-
Sztem ezek a legfontosabbak:
-
1. Energiahatékonyság, rezsi. Itt ( amig nem változtatnak rajta ) a távfűtéses lakások is a legjobb kategóriába tartoznak.
-
2. Új, használt. Új lakas nem fog épülni ha adott áron nem lesz ra kereslet.
-
3. Lokació. 
-
4. Méret, praktikum. 
-
A legtöbb ingatlanba fektető sorstars panel vagy tégla lakást vett Pesten vagy megyeszékhelyen. Ezek értéke fentiek alapján ha esik is csak minimálisat reálértéken sztem.
-
Ha vkinek van egy vidéki mondjuk 130 m2 alapterületű 3 szintes szigeteletlen háza az eshet a realertekebol akar 30-50%-ot is
kukor-ica 2022. 12. 30. 01:09
#187895
Nem szeretném, ha ide jutnánk, de ugye oroszbarát kormányunk van...
https://hold.hu/holdblog/torokorszag-gazdasag-orosz-ukran-haboru-oligarcha-isztambul/
kukor-ica 2022. 12. 30. 01:07
Előzmény: #187827  gyula1971
#187894
Bár a részletes település listát most sem látom sehol, de a falusi CSOK még értelmetlenebb, mint a városi...
Azt tudjuk, hogy 3 gyerektől nyújt érdemi segítséget. 
De ki csinál ma 3 gyereket? 
1. A cigány, a plebsz. Akinek pénzügyi kultúrája nulla, hitelből hitelbe megy, gőze sincs arról, hogy miben különbözik az 1 millió a 10 millióból, hiszen közötte csak egy nulla a különbség, a nulláról meg tudjuk hogy az semmi, tehát akkor a különbség is semmi, nem? Pénzügyei kimerülnek a havi cashflow-ban, ennyi gyün be, annyi mén ki, ha nem fogy el a következő fizetésnapig, akkor jóvan. (De általában elfogy.)
.
2. Az elit. Aki eddig is csinált 3 gyereket, de ha adnak neki érte 10 milliót, meg SZJA mentességet, meg emlékplakettet, meg toronyórát lánccal, akkor köszöni szépen. De döntésében a pénz nem motiválja. Csak találta, hát zsebre teszi. Ez nem motivátor, hanem köszönőpénz az állam részéről.
(Ahelyett hogy az állam a KÖZÉPosztály MÁSODIK gyerekét motiválnál...)
Ismert balatoni környéken több 400-500 milliós villáról tudok, amikhez a tulaj kapott 20-30 milliót a Kisfaludy Programból. Baz+, milliomosként nem lenne pofám felvenni a pénzt, (de biztos ezért sem vagyok milliomos.) Persze a vezér is megmondta a 6000 Mrd EU-s támogatásról: az apróért is lehajolunk.
  
kukor-ica 2022. 12. 30. 00:58
Előzmény: #187878  Placi82
#187893

"Es ezt nevezem en kamponak. A banyasz beka segge ala eso tranzakcio szamot."
.
Ezért fájjon az ingatlanközvetítők feje.
Számomra az lenne a "kampó" (bár nagyon utálom az ilyen clickbait megnevezéseket), ha éhező emberek adnák el az 40 milliós panelt 30-ért, hogy menjenek egy 20 milliósba, mert nincs pénz semmire.
Aki ilyet vizionál, az tegye mellé a főbb makrogazdasági mutatókat (GDP, munkanélküliség, infláció, HUF árfolyam, stb.), és látni fogja, hogy adott értelmezési tartományban nincs a függvénynek ilyen megoldása.
Analógia: röhej, hogy 10 millió egy valamirevaló Suzuki. De ez van, már SOHA nem fogják olcsóbban adni, még akkor sem, ha 0 lesz rá a kereslet. Akkor előbb zárják be a gyárat, és gyártanak a helyükön traktorokat, amivel a lebontott ingatlanok helyét szántjuk be...
.
A visszaesés a korrábinál nagyságrendileg nagyobb szelektivitással fogja érinteni az ingatlanpiacot, nagyon szomorú, hogy a rendszeresen linkelt féloldalas cikkek vagy a "szakemberi" jutúb csatornák ezt általában elfelejtik hangsúlyozni.
Lesznek lakások, amik eladhatatlanok lesznek, bár engem már az is meglepett, hogy eddig nem azok voltak, és Váci, Rákóczi, Üllői, Bocskai, stb. utak mentén eddig hogy létezhet ingatlanforgalom... (biztos sok az anaerob és nagyothalló ember).
Lesznek, amik nagyjából tartják a szintet, mert beállt valahova a horgony a piacnak, amit a felek nagyjából lenyelnek, ezek reálértékben folyatamosan veszítenek értékükből, de ha használati értékük és fenntarthatóságuk (rezsi) engedi, akkor mindig eladhatók lesznek.
És bőven lesznek, amelyek (ezért vagy azért), de kénytelenek lesznek követni a drasztikusan növekvő újratermelési értéket (azaz az építőipari árak emelkedését). 
Hogy ezeknek mi lesz végül a súlyozott átlaga, azt nem tudom, de nem is érdekel - mint ahogy senkit nem érdekli, csak az, hogy saját portfóliója melyik csapatba fog tartozni.
fogpaszta
fogpaszta 2022. 12. 29. 23:22
Előzmény: #187890  narancshej
#187892
Nincs vita köztünk. Reálérték esés van/ lesz
-
De az is valóban igaz ha vki jó helyen , nagyon jó áron, jól kiadható lakáshoz jutott az nem fogja eladni pár %-al nagyobb haszon reményében pl állampapírban
-
Pál Feri atyjátol tanulva “ elégedjünk meg az aránylag jóval is” 😀👍
fogpaszta
fogpaszta 2022. 12. 29. 23:18
Előzmény: #187889  narancshej
#187891
Azt aláírom, hogy számít mikor veszel.
-
Kiadással , felujitassal járó ügyek nem mindenkinek problémák. Sőt, ha sokmindent maga el tud végezni vki plusz üzlet.
narancshej 2022. 12. 29. 23:14
Előzmény: #187888  fogpaszta
#187890

Real ertek eses mar van, es jovore meg nagyobb lesz ha az elore jelzett infla bejon.
En azt mondom jovore megveri az allampapir az ingatlant, de ha nem illik vki strategiajaba az eladas azt is megertem, tradelni nem konnyu az ingatlant az adok es alapvetoen az itthoni kiszamithatatlan politikai es gazdasagi helyzett miatt se szerintem.
Lokacio minoseg nagyon szamit, durva felre arazasok vannak mindenki tudna peldakat mutogatni.
narancshej 2022. 12. 29. 23:06
Előzmény: #187887  fogpaszta
#187889

A hitelt vissza kell fizetni kamatostul 2005 2015 kozt nem volt negativ real kamat, mint az utolso x evben. Kiadasal jaro feladatok, amortizacio, felujitasi koltseg. Kozben meg vannak egyeb befektetesi alternativak.
Csak azt mondom h szamit h mikor vesz az ember nem csak tozsden hanem ingatlan piacon is. Nincs olyan h mindig tuti befektetes csak utolag lehet okoskodni.
Pl tavaly ilyenkor hany olyan youtubert hallgattam h a tozsde mennyire tuti mert hosszu tavon milyen jo meg csak felfele megy, de a valosagban kevesen tudjak nyugottan vegig ulni ha a reszvenye minusz 50szazalekban van, akar evekig.
fogpaszta
fogpaszta 2022. 12. 29. 22:56
Előzmény: #187886  narancshej
#187888
Persze a jövőt senki nem látja. Lehet igazad van/ lesz
-
De en meg biztos nem adnék el egy lakást sem, hogy vegyek belole állampapírt.
-
Most én is azt mondok reálérték csökkenés benne van a pakliban.
-
De nagyon nem mindegy az ingatlan paraméterei ( lokacio, méret, állapot, fűtés módja, szigetelése stb..)
fogpaszta
fogpaszta 2022. 12. 29. 22:50
Előzmény: #187885  narancshej
#187887
Ha csak azt néznénk hogy mi az eladási ára egy ingatlannak akkor ez a 10 év nem a legjobb de 
-
Egyrészt egy ingatlan termel is.
-
Másrészt lehet hitelezni is. Extrém esetben teljes hitelből ami aztán kitermeli magát teljesen..
narancshej 2022. 12. 29. 22:47
Előzmény: #187885  narancshej
#187886

https://www.ingatlannet.hu/statisztika/Magyarorsz%C3%A1g
Szerintem 18-19 tol lufi van. Ertem en h 10 ev emelkedes utan minden csokkenes irrealisnak tunik de ha mondjuk 13ban nezted akkor meg az emelkedes tunt a laikusoknak tulzasnak.
En 19ben es 20ban is adtam el ingatlant es habar latom h a mostani arak magasabbak ha felkinalnak ugyan azokon az arakon azt amit eladtam nem vennem vissza.
narancshej 2022. 12. 29. 22:42
Előzmény: #187883  fogpaszta
#187885
2005-2015
fogpaszta
fogpaszta 2022. 12. 29. 22:31
Előzmény: #187877  Pelikan_Jozsef
#187884
Mennyit?
fogpaszta
fogpaszta 2022. 12. 29. 22:24
Előzmény: #187879  Placi82
#187883
Úgy ugrálsz az időben mint a rendezők a filmekben😀😀
-
Ki mondta hogy most 2022 Q4 -Ben a legjobb Business ingatlant venni???
-
Egy ingatlannal ha 10 évet nézünk bármely időszakot nézve jó Business. Főleg 2014-tol mostanáig.
-
Engedd meg, hogy örüljek annak, hogy sikerült nagyon jó üzleteket kötnöm!!👍😀
fogpaszta
fogpaszta 2022. 12. 29. 22:11
Előzmény: #187878  Placi82
#187882
Tranzakció szám esés nem egyenlő a eladási/ vételi ar csökkenésével…
-
Persze nem azt mondom nem fognak reálértéken esni valamennyit az értékek, de a jó helyen, jó energetikai ( vagy távfűtéses ) lakások a legkisebbet. 
-
Az ingatlanba fektetők meg ilyeneket vesznek általában 
fogpaszta
fogpaszta 2022. 12. 29. 22:07
Előzmény: #187876  Placi82
#187881
Tévedsz!
-
Itt nagyon sokan bevallottan voltak úgy hogy azért nem vettek mert “ mar irreálisak az árak” és várnak hogy essenek…
-
És ez ment éveken át…😀😀
-
A múltra mutogatás meg azért van, mert az kristálytisztán mutatja, kinek volt igaza ——> ki tippelte meg jól a jövőt…👍

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek