Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Beryl 2020. 08. 25. 20:55
Előzmény: #85956  infin
#85960
Ami az idoraforditast illeti, en nem forditok sok idot erre. Eloszor esetleg e-mail ban es/vagy telefonon beszelgetek az erdeklodovel, tisztazok alapveto dolgokat.  Akkor mar latom, hogy megfelelo-e szamomra az illeto mentalitasa, igenyei, helyzete, es a lakasom adottsagai talalkoznak-e az igenyeivel.  Akkor mutatom meg csak a lakast es megyek oda szemelyesen, amikor mar kepben vagyok mindezzel. Vannak olyan fiatalok, ahol mar a hozzaallasuk kizarja, hogy berbe adjam neki a lakast.
tihamer
tihamer 2020. 08. 25. 20:52
#85959
https://kiszamolo.hu/mennyi-az-uj-negy-szazalek/?
"A korai nyugdíj szintén félre van értelmezve. Ez a stratégia sokkal inkább az anyagi függetlenséget jelenti. Anyagi függetlenség = kiadásaimat tudom fedezni az eszközök hozamából.
 Eszem ágában nem lenne “visszavonulni” és ücsörögni a teraszon egész nap.Ugyanúgy dolgozol tovább, de kiegyensúlyozottabban, mert nincs meg a havi bevétel előteremtése általi nyomás rajtad. Ha meg dolgozol tovább, akkor eleve a kapott osztalékaidat sem éled fel, hanem szintén befekteted, így egyre nagyobb összegeket tudsz félretenni, ami egy idő után igen gyorsan fel tudja pörgetni az eszközökből származó bevételt."
Ezt a hozzászólást mintha én írtam volna magamról. ✔
Murdoch 2020. 08. 25. 20:48
Előzmény: #85957  infin
#85958
És valóban, sorry, elcsúsztam eggyel.
infin 2020. 08. 25. 20:47
Előzmény: #85951  Murdoch
#85957
Itt én a 13. kerületnél -6%-ot látok, amúgy érdekes infók.
infin 2020. 08. 25. 20:46
Előzmény: #85952  Beryl
#85956
Köszi, hogy leírtad. Ingatlanos igénybevétele nekem eddig akkor volt hasznos számomra, ha így gyorsabban tudtam kiadni a lakást, miközben nekem éppen nem volt annyira időm a kiadáshoz keresni bérlőt.
Beryl 2020. 08. 25. 20:45
Előzmény: #85944  Beka78
#85955
Szuper, hogy igy megosztottad ezeket az informaciokat. Ez a jelen helyzet..igen, jol tetted, hogy kicsit alkudtal a berleti dijbol, es korrekt, hogy a tulajdonos ebbe igen helyesen beleegyezett. Szinte mindenkinek nehezebb lett a helyzete a virus miatt, de tul kell elnunk, es az elet folytatodjon aktiv modon, kiegyensulyozottan. A berelt lakasod jo helyen van, kozel van minden, kozlekedes es a Margitsziget kulon bonusz. Nagyon jo a Palatinus, kinti medecek, kituno uszoda, a jogging palya, szivesen laknek ilyen helyen a varosban. Minden reggel futni jarnek a szigetre, de szep lenne.
Toled csak a 2 macskat irigylem!
Beka78 2020. 08. 25. 20:38
Előzmény: #85947  infin
#85954
Most rakerestem, és nem látom már a hirdetést az ingatlan.comon, de bérlőt én még itt azóta se láttam (3 hete néztem utoljára a hirdetést, akkor is írtam az alkurol a tulajomnak). Egyébként 67 nm-re írták a hirdetésben, 1,5 szoba, képek alapján olyan 10-15 éve lehetett uj, szóval nem volt fancy, de rendben volt minden. Enyém is ilyesmi.
Beryl 2020. 08. 25. 20:33
Előzmény: #85945  infin
#85953
Termeszetesen nem kozvetitovel adtam berbe, tehat ilyen koltseg - sot semmilyen koltseg - nem merult fel. Nem keppel hirdettem a kiadast, tul draga szerintem az i.com berbeadas hirdetesekre. Soha eletemben nem vettem igenybe kozvetitot. Sajnalom, hogy igy negligalom oket, pedig nekik is elni kell valamibol, es tenyleg vannak a szakmaban becsuletes es megbizhato kozvetitok.  Kb. 15 eve elvegeztem - hobbibol - egy ilyen OKJ tanfolyamot - ingatlan kozvetitoit is, es kozos kepviseletet is - egyszeruen azert, mert erdekelt. Az ingatlankozvetitoit egy igen elismert ingatlanos vezette, nagy tudasu, es megis szorakoztato volt., sokat tanultam. A jogasz kituno volt, bar sok ujat nem tanultam ( foiskolan tanultam jogot, ami a  hobbim volt sokaig, foleg a jogelmelet). Sokan azert jartak a tanfolyamokra, mert kellett a vegzettseg a munkajukhoz, tehat gyakorlatban a szakmaban dolgoztak. Igy az informacios szintem kemenyen megnott, megismertem nemcsak a modszereket, hanem az ingatlanos trukkoket is. Ebben a szakmaban a tapasztalat az, a konkret piac ismeret, ami szamit, es nem a vegzettseg, ezert van valoban szukseg az ingatlan kozvetitokre.
Beryl 2020. 08. 25. 20:19
Előzmény: #85945  infin
#85952
Nem biztos, hogy igazan publikus egy adat, hogy mennyiert adtam berbe, de azert leirom: 105 ezer berleti dij + nagyon nagyon alacsony rezsi. A haz kitunoen mukodik, a kozos koltseg 12 ezer, amiben a haz kozponti futes es a korlatlan vizfogyasztas is benne van (van ugyan vizora, de nem hitelesitettem, mikor lejart, mert nem bajlodom a vizszamlaval, nincsaen idom, es nem is eri meg) + az internet elofizetes.  Tehat csak a villanyfogyasztas merul fel ktg-kent pluszban.  Elektromos fogyasztast esetleg 3 havonta, ora szerint kell fizetni, kWh szerint, egysegaron (oraallast a szerzodesre irjuk). A berleti dij egy ev alatt kemenyen inflalodik ugyan, de nyugalmam van, nem kell a lakassal foglalkozni. A kislany sokat jart kulfoldon, nyelveket beszel, tajekozott. Azert marad itthon, mert a hollandiai egy eves Erasmus osztondijat a jarvany miatt nem biztositja az egyetem. Itthon tanul, es egy kis munkat is talalt maganak kozel a lakashoz. 
Murdoch 2020. 08. 25. 20:16
Előzmény: #85948  infin
#85951

https://www.mnb.hu/letoltes/lakaspiaci-jelentes-2020-junius-hu.pdf
6. ábra. De itt február és április közötti helyzetről van szó.
infin 2020. 08. 25. 20:15
Előzmény: #85947  infin
#85950
Bocs, nem jól írtam be. 150-től kezdődött a hirdetések többsége, amikor átnéztük őket múltkor. Azért lett így belőve + mert tudjuk tavalyról is hogy akkor kb mennyiért hirdették ezeket (akkor 150 alatt SEMMI nem volt). Ingatlanost kérdeztük 150 feletti árról, mondta h azzal ne vesződjünk, az már sok lenne. Persze azt is néztük, hogy ez újszerű lakás még, az is számít, stb stb.
Murdoch 2020. 08. 25. 20:13
Előzmény: #85944  Beka78
#85949
Ezek nagyon hasznos infók, köszi.
infin 2020. 08. 25. 20:13
Előzmény: #85946  Murdoch
#85948
Ez melyik statisztika alapján van? Köszi előre is, kíváncsi vagyok. Aki meg most írt be, nála rengeteg csökkenés 13. ker...
infin 2020. 08. 25. 20:12
Előzmény: #85944  Beka78
#85947
Na ez viszont tényleg bőven 20%-ot vagy többet is jelent. Nézte család is hogy van pár hirdetve 120-ért ami 2 szobás 50nm körüli, de a többség még mindig 150-ért van hirdetve. A klímás erkélyes cucc is megvan 50nm és 2 szoba?
Murdoch 2020. 08. 25. 20:11
Előzmény: #85943  infin
#85946
Február és április között 7% csökkenés volt a 14-ben (13-ban semmi).
infin 2020. 08. 25. 20:10
Előzmény: #85940  Beryl
#85945

Erre én biztos nem írok semmi becsmérlőt:) Engem érdekelnek az ilyen konkrétumok. Nem egészen értem, hogy miért nem 1 évre kérted a határozott szerződést. Fiatal vagy nem fiatal, nem jellemző szerintem az annál rövidebb időtartam. Bár értem az érvelésedet is. Az stimt, rendben van, hogy a kauciót veszti ilyen esetben. Megkérdezhetem mennyi volt a hirdetett ár amennyiért ki is vették? Meg hogy mennyiért árulod a lakást. Olyan bérlőm amúgy még nem volt, aki így elkérte volna a hrsz-ot, ez tényleg óvatosnak és korrektnek tűnik:).
Beka78 2020. 08. 25. 20:06
#85944
Pár mostani infó, tapasztalat berletrol, eladásról, amit tudok, bármiféle konklúzió levonása nélkül.
1. Jelenleg bérlek egy lakást Ujlipotban, Jaszaihoz közel, 57 nm, mfszint, normál állapot, nincs klima, utcai nézet, 1,5 szoba, ágy és tolóajtós szekrény, sütő a Berbeadoe, minden más saját, 2 macska is. Eddig 140+12 KK + rezsi volt, de már olyan sok kiadó volt a környéken 105-130 között/hó, én is lealkudtam 120-ra +KK stb. gond nélkül. Még van másik 4 lakásuk, alig találnak bérlőt, simán belementek, 3 éve berlem, egyszer se volt elmaradás, nem furtam szét a kecot, alom bérlő vagyok igazából.
A kerületben folyamatosan figyeltem az árakat, már márciustól esett a bérleti díj, sok kiadó lett, de akkor szoltam csak, mikor már az eggyel felettem lévő erkélyes klímás keco ára is lement 120-ra. Először 160-ert hirdették márciusban, majd 140-ert, végül 120-lett a hirdetés, de még mindig üres. Az én bérbeadóm jó fej, nagyon jól kijövünk, úgyhogy a klíma/erkély miatt én nem akarom megkockáztatni, hogy kifogok vmi hülyét, örülök, hogy meg tudtuk beszélni, és levitte az enyémet is 120-ra. Öröm és boldogság kölcsönösen.
2. Mellettem lévő lakást 42M-ert hirdették, mfsz, 44 nm, utcai nézet, 1 szoba, étkezos konyha, konvektor, régi ablak/ajtó, nem putri teljesen, de a falban vezetékek régiek, festés nagyon kell, fürdőszobát nem láttam, de gondolom régi lehet az is. Befektető vette meg 30M-ert végül, 3 hónapig hirdették kb. Megtartja a bérlőt is 120-ert.
3. Ismerős árul panelt 11-ben, Albertfalvan, január óta hirdetik, kezdő hirdetési ár 39 volt, 8. emelet, erkély nelkul, 2+1 szoba, szép állapot, új ablakok, felújított. Most már csak 36M , de a kutya se hívja őket, meg pofátlan 20-30% alkuval se, gyakorlatilag 1-2 hívás volt eddig január ota, senki se nézte meg. Már ingatlanos is hirdeti. Engedni nem nagyon tudnának, mert épül a ház, amibe kellene az eladasi ár, legalább 35M. Eléggé meg vannak így love. Árat tartani akarják, mert az ingatlan.com-on megnézték mennyiért hirdetik a hasonlókat...
Ha esetleg másnak is van gyakorlatias infoja és megosztaná, annak örülnék. Köszi
infin 2020. 08. 25. 20:05
Előzmény: #85942  infin
#85943
Mondjuk nem tudom h mennyi lenne amúgy a piaci ár, mennyi a tényleges csökkenés kiadási árakban, de a 20%-ot 13. , 14. kerben (érdekeltségeink) mindenképp túlzásnak tartom. Az ismerősnek direkt (szerintem és ő is elfogadta) kedvezményes áron lett kiadva
infin 2020. 08. 25. 20:02
Előzmény: #85923  Beryl
#85942

Az engem is zavar.
---
Konkrét: írtam múltkor be, hogy családban meg lett hirdetve kiadásra 2 szobás lakás 10 éve épült társasházban Angyalföldön. 150-et szeretne családtag érte, picit alkuképes ha muszáj. Eddig ketten nézték-nézik, egyik hirdetésre jött 2 nap alatt, másikat ingatlanos hozza. Mindketten külföldiek, dolgozni jöttek Magyarországra. Ha sikerült kiadni szívesen beírok megint, h mennyiért és mennyi idő alatt sikerült. Szerintem tavaly az a 150 kicsit olcsóbbnak számított, mint most.
Nálam egyik bérlő most hosszabbít, ő is külföldi, 1 éve 120-ért vette ki és marad annyi most is. A másik lakást pár hete adtam ki ismerősnek (ő magyar) 104-ért aki majd 10e-rel többet fizet, ha jobb lesz a helyzet. Tehát ő nem piaci áron kapja most, de cserébe ingatlanost véletlenül sem kellett fizetni:). Mindkettő tégla garzon régi házban a belváros közelében. Itt értelemszerűen nem tudok írni arról h mennyi idő alatt sikerült.
De amúgy a családban más is sokszor adott ki külföldieknek (saját 1 szobás lakást amikor nem lakott benne). Az én előző bérlőm akit tavaly váltottak szintén külföldi volt. Nekem talán ez tűnt fel h elég sok külföldi van a piacon, és most is vannak ezek szerint
CyrusTheGreat 2020. 08. 25. 20:01
Előzmény: #85939  CyrusTheGreat
#85941
A 2-es ponthoz egy példa: a devizahitelesek kapcsán sem merült fel senkiben, hogy a hitelre "megvett" ingatlannal nullás poziban lennének, láttuk, hogy a lakásvásárlással is bőven lehet bukni (és nyerni is persze), innentől kezdve nem tudom értelmezni a nullás pozíciós elméletet - az csak akkor van, ha partvonalról nézed az eseményeket (1-es pont).

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók