Sokszor foglalkozunk vele, gondoltam legyen egy ilyen topic is.
Szóval EUR/HUF.
308 átütésével szépen feljött már többször 314ig, de úgy fest itt mindig elakad, pedig a következő ellenállás 318 környéke lenne csak, mint történelmi csúcs.
Mai Felföldi: "Nem az számít, mennyi pénz van a pénztárcában... Az év első felében az országos bruttó átlagbér 772 200 és 840 600 forint között alakult a KSH adatai szerint. El tudom milyen fejet vágna édesapám ezeknek a számoknak a hallatán. Sok éve ment el, és akkoriban kezdett el dolgozni, mikor a bruttó átlag pár ezer forint volt csupán, meg mondjuk egy kiló kenyér 3-4 forint. Biztosan éppen erre kérdezne rá tőlem, ha most itt lenne és a bérekről beszélgetnénk. „Na, jó-jó, de ebből mennyi az adó, fiam? És mennyibe kerül egy kiló kenyér?” S tudjátok mit, ha úgy igazán nekiállnánk matekozni akkor gyorsan rájönnénk, hogy a jóléti társadalmunk maximum egy szépen kiszínezett illúzió. Többet fogyasztuk, többet vásárolunk, de semmivel sincs több pénzünk, mint 20-30-40 éve. Legfeljebb több a hitellehetőség. Amikor a politikusok a bérekről beszélnek, rendszerint nagy számokat mondanak. Nőtt a minimálbér. Nőtt az átlagbér. Nőtt a garantált bérminimum. És valóban, ma sokkal több forint érkezik a bankszámlákra, mint húsz vagy akár tíz évvel ezelőtt. Csakhogy valójában nem az számít, hogy hány nulla szerepel a bankszámlánkon, hanem az, hogy mit tudunk venni abból a pénzből. Ha egy fizetés megemelkedik, de közben az élelmiszer, az energia, a lakhatás és a szolgáltatások ára még gyorsabban nő, akkor az ember valójában nem előrébb jutott, csak nagyobb számokat lát a papíron. Érdemes egy pillanatra visszatekinteni a 2000-es évek elejére. Akkoriban húszezer forint jelentős összegnek számított. Egy család komoly bevásárlást tudott belőle intézni. Meg lehetett tankolni az autót, ki lehetett fizetni több heti alapvető élelmiszert, és még maradt is valamennyi. Az akkori húszezer forint vásárlóereje mai értéken nagyjából hatvanezer forintnak felel meg. Magyarul, amiért 2000-ben elegendő volt egyetlen húszezres bankjegy, azért ma körülbelül három darab kell.Alig egy generációval ezelőttről beszélünk. Döbbenetes! Még beszédesebb a helyzet, ha a saját pénzünkre nézünk. Magyarországon ma is a 20 000 forintos a legnagyobb forgalomban lévő bankjegy. Közben egy átlagos nagybevásárlás során néhány perc alatt el lehet költeni belőle kettőt-hármat. Egy családi autó tankolása gyakran felemészti az egész bankjegyet, vagy üres tank esetén majdnem kettőt. Egy jobb cipőért vagy egy hétvégi családi programért több darabot kell elővenni. A bankjegyen ugyanaz a szám szerepel, mint húsz évvel ezelőtt.Csak a tartalma lett kevesebb. Sokszor hallom, hogy Magyarország gazdagodik. Lehet, hogy bizonyos statisztikákban ez így van. De a hétköznapi ember nem statisztikákban él, hanem a pénztárnál, a benzinkúton, a villanyszámlán és a gyerek iskolakezdésénél. Ott pedig nem az a kérdés, hogy mennyit keresünk. Hanem az, hogy mire elég. Ha valaki húsz éve félretett volna egy 20 000 forintos bankjegyet emlékbe, ma ugyanazt a papírt venné elő a fiókból. Ugyanaz a szín. Ugyanaz a méret. Ugyanaz a szám. Csakhogy az a pénz ma már csak töredékét éri annak, amit akkor. Ez az infláció valódi arca. De még egyszer hangsúlyozom, elég megnézni a bevásárlókosarat. Éppen ezért mindig óvatos vagyok, amikor politikusok azzal dicsekednek, hogy mennyivel magasabbak a fizetések, mint régen. A kérdés ugyanis nem az, hogy hány forintot viszünk haza. A kérdés az, hogy mennyi marad a hónap végén. Mert lehet olyan országot építeni, ahol milliós fizetések vannak, miközben a lakosság jelentős része hónapról hónapra él. Ahogy lehet olyan országot is építeni, ahol kisebb számok szerepelnek a fizetési papíron, de abból többet lehet vásárolni. A jólétet nem a pénztárcában lévő bankjegyek száma mutatja meg. A jólétet az mutatja meg, hogy egy család biztonságban érzi-e magát. Hogy tud-e félretenni. Hogy el tud-e menni nyaralni. Hogy nem kell-e minden hónapban számológéppel a kezében várnia a következő fizetést. Én vállalkozóként mindig azt tanultam, hogy nem a bevétel számít önmagában, hanem az eredmény. Hiába nő a forgalom, ha közben a költségek még gyorsabban emelkednek. Pontosan ugyanez igaz egy országra is. Nem az számít, hogy mennyi pénz van a pénztárcában. Hanem az, hogy mit lehet belőle megvenni. És ezen a mérlegen sajnos sok magyar család ma rosszabbul áll, mint amennyit a hivatalos sikertörténetekből gondolnánk."
Igen, a szándékos forintgyengítéssel elintézte az ingyen béremeléseket a külföldi multiknak, amelyek után látszólag többet kerestek az emberek, de a gyakorlatban ugyanazon a szinten maradt a nagy többség jó esetben és nem csúsztak vissza.
ja, 2010ben a fidesz került hatalomra. Orbán Viktor úgy kezelte az évtizedes világgazdasági szárnyalást és az országba áramló eus pénzeket hogy megduplázta az államadósságot és gyengítette a forintot. A fidesz bukott 2026-ban (jött a Tisza)... És az eus pénzek alighanem. Ezek tények, a jövőt senki sem tudja.
2009-ben az MSZP volt hatalmon. Bajnai Gordon úgy kezelte a válságot, hogy felvett egy nagy rakás hitelt. Az EURHUF 9 hónap alatt 30% felett szaladt. MSZP bukott 2010-ben (jött vissza a Fidesz)... Ezek tények, a jövőt senki sem tudja. De nem akarom vissza a Fideszt, ill. senki se legyen 2/3-ban. Talán ez utóbbi lesz...
Jóvanna, elismerem, hogy MP az Istenkirály. Még a dél-koreai tőzsde is a duplájára emelkedett, mióta ő van hatalmon... :D https://stooq.com/q/?s=^kospi&c=5m&t=l&a=lg&b=1
"És mit csináljanak a "fosrintozok" a drágábban vásárolt euróikkal?" Felhigítják olcsóbban vett euróval... Azért majd nézzük meg, hogy 2027 tavaszán mennyi lesz majd az árfolyam. Én 450-500 közzé tippelném...
Igen, pár embernek nagy a mellénye UTÓLAG, köztük a más betegségével saját magát mosdató Ibiza Nudli zajec Spillernek. Igen, más helyzet volt és ha nyertek volna áprilisban a ruszkibérenc, Putyin szopodár hazaárulók, akkor mostanra nemcsak 400 Ft felett lennénk igen jó eséllyel, hanem a felcsúti szarházi már javában szervezné a Huxitot.
"""geza77 2025. 04. 11. 11:37#91223 410.515 +4.045 +1.00% Hun vannak a népNEMZETThy büszkék akik itt vergődtek amikor beküzdötte magát ez a FO$ 400 alá pár napra 3 hónap alatt?! Nem kellett 3 hét, hogy visszaadja! """" Ez a geza77 volt itt az a lúzer aki éveken keresztül fosrintozott, és mindenkit hülyének állított be aki nem értett egyet ezzel a gusztustalan dumával. Április óta már nem fosrintozik, csendben számolgatja az elmúlt években összvásárolt fos euróit!😁
Sok podcast,riport,cikk jelent meg a napokban a forinttal kapcsolatban. Konszenzus kezd kialakulni, hogy már elég erős a forint, további jelentős forint erősödés több kárt mint hasznot hozna a magyar gazdaságnak és a további erősödést a jegybank is gátolná. Aztán van még egy dolog amiben konszenzust véltem kiolvasni, hogy ha a kormány következetesen végigmegy az euró bevezetésének az útján,jelentős gyengülés sem lesz már, 10-20 esetleg 30 forintos gyengülés képzelhető el. Nagyvonalakban én is hasonlókat gondolok és még annyit,hogy ha megvalósulnak a fenti forgatókönyvek, akkor lassan okafogyottá fog válni ez a topik.
EUR/HUF
Sokszor foglalkozunk vele, gondoltam legyen egy ilyen topic is.
Szóval EUR/HUF.
308 átütésével szépen feljött már többször 314ig, de úgy fest itt mindig elakad, pedig a következő ellenállás 318 környéke lenne csak, mint történelmi csúcs.
Real:313 (ma volt 314,7 is)