Ez nem egészen világos így... ha egy tetszőleges "vélemény" (szerinted) nem bizonyítható, továbbá a tetszőleges vélemény cáfolata sem (ahogy azt láttuk), akkor mégis milyen típusú közlések tehetők egyáltalán (a világról) szerinted?
A szituáció érdekessége, hogy a fül levágását mind a 4 evangélium megemlíti, de a fül meggyógyítását egyedül csak Lukácsnál találjuk. Az előző hsz-ből talán az is kiderül(het), hogy miért. (Luk. 22,49-51)
Lukács evangéliuma egyébként a másik háromhoz képest is roppant figyelemreméltó irat. A mai újszövetségi szöveg- és forráskritikai konszenzus szerint Lukácsnak ismernie kellett a Máté és Márk alapjául (is) szolgáló (közös) Q-verziót... (vannak olyan exegéták, akik egyenesen Márk szövegét tartják a Q-verziónak, tehát az "ősevangéliumnak")... mindamellett Lukács azt is közli a saját evangéliuma legelején, hogy az általa ismert, korabeli írott források (Márk?) tanulmányozása mellett egyéni kutatást is folytatott a még élő eseménytanúk ill. a kortársai között: Luk. 1,1-3.
Saját Evangéliumának 2. és 3. fejezetében pld. olyan aktuális történeti eseményeket és személyeket nevez meg Jézus születésének ill. nyilvános működésének tájáról, melyek teljes összhangban vannak az ókortudomány vonatkozó ismereteivel... (Augustus császár népszámlálási rendelete, a korabeli szíriai helytartó neve, Keresztelő János fellépésének pontos "datálása" akkor ismert történelmi személyek megnevezése által a 3. fejezet elején... stb.) de még ezeken kívül is jópár olyan eseményt és személyt említ a saját írásában, melyek a másik három evangéliumban nem szerepelnek... egyszóval remek munkatárs volt az Úr szőlejében... :)
írod: "... Igaz.......bár Buddha történelmi személy volt, viszont Jézust csak az egyház emelné azzá ----erősen hiányos bizonyítékok alapján...."
Nos, úgy tűnik, hogy Buddha "történetisége" nem kérdéses számodra, viszont Jézusé az.
Tudtad-e, hogy a legrégebbi buddhista szövegek - pakisztáni lelőhelyük után gandhárai szövegeknek hívják őket - mintegy 500 évvel a történelmi Buddha halála után íródtak?
A következő személyek "történetiség"-éről mi a véleményed?
Cicero (élt: Kr. e. 106-43 között) - legrégebbi (másolt) művét a XIX. században találták meg, egy 4. századból származó kódexben... kb. 450 évvel Cicero halála utánról...
Josephus Flavius (élt: Kr. u. 37-100 között) - legrégebbről fennmaradt (másolt) két nagy művét középkori kódexekben találták meg. A másolatok keletkezési ideje: X.-XI. század... mintegy 900 évvel (!) a szerző halála utánról... Josephus műveire érdekes módon még ennek fényében is forrásmunkaként tekintenek az ókortudósok...;)
Seneca (meghalt: Kr. u. 65) - Néró császár nevelőjeként közismert író volt életében. Legrégebbi (másolt) művei a IX. századból maradtak ránk... mintegy 800 évvel Seneca halála utánról...
Horatius (élt: Kr.e 65-8) - a legjelentősebb római lírikus költő legrégebbről fennmaradt (másolt) költeményei IX. század végi kódexekben maradtak ránk... mintegy 900 évvel Horatius halála utánról...
Platón (élt: Kr.e. 427-347) - A filozófustól kb. 150 (másolt) kézirat maradt fenn... ezek közül tíz származik a IX század végéről, valamint van még 35 papirusztöredék a Kr.u. II. századból... tehát a legrégebbi töredékek mintegy 450-500 évvel, míg a teljes művek 1100-1200 évvel a filozófus halála utánról származnak...
Tacitus (élt: Kr. u. 55-120) - A legjelentősebb latin történetíró művei töredékes másolatokban maradtak fent, IX. századi kódexekben... azaz kb. 700-750 évvel a szerző halála utánról...
és végül:
Máté (a szerző Kr. u. 70 előtt élt) - az evangélium legrégebbi papiruszra írt töredékei a III. század elejéről származnak... a teljes evangéliumot IV. századi kódex(ek)ben találták meg... tehát a töredékek kevesebb mint 200 évvel a szerző halála utánról származnak.
Márk (a szerző Kr. u. 70 előtt élt) - ugyanaz mint Máténál, azzal a különbséggel, hogy jelenleg újabb Márk-töredékek bukkantak fel, melyeket évek óta a CSNTM-nél vizsgálnak: http://www.csntm.org/ ... az újabb töredékek az eddigieknél is jóval korábbiaknak tűnnek...
Lukács (a szerző Kr. u. 70 előtt élt) - A teljes Lukács-evangélium II. század végi, III. század eleji másolatokban maradt fenn, V. századból származó kódexben. A másolatok 120-150 évvel a szerző halála utániak.
János (a szerző Kr.u. 90 előtt élt) - A János-evangélium legkorábbi papirusztöredékei a II. század közepéről származnak... A teljes evangélium legrégebbi teljes (másolt) kézirata a II. sz. végén keletkezett... mintegy 100 évvel a szerző halála után.
Ennyit a "történetiség" bizonyító erejéről... :)... és akkor te a fentiek alapján azt írod, hogy Jézust csak az egyház szeretné történelmi személlyé "emelni"...
"A hamis guruk, próféták ill. papok léte és bomlasztó tevékenysége éppoly
kevéssé minősíti az eredeti tanításokat, ahogyan az elfajzott,
megrontott tudomány(oskodás) sem minősíti a valódi tudást. A helyes hit
és a helyes tudás nem egymás ellentétei, hanem egymás komplemensei. Ez
utóbbit lehet megtanulni Buddhától és Jézustól" Igaz.......bár Buddha történelmi személy volt, viszont Jézust csak az egyház emelné azzá ----erősen hiányos bizonyítékok alapján. A Római Birodalom bukása után ......de főleg a X.-XI. századtól az egész kereszténység átment "vakhit" metódusba: keresztes hadjáratok, "mindenkit meg kell téríteni", inkvizíció , sok esetben a földrajzi felfedezések is illeszkednek ebbe a folyamatba, mely más kultúrák elpusztításához vezettek. Ez az őrület csak a polgárosodás, a gazdasági fejlődés ---- az információ hozzáférhetőségének bővülésével ért véget. Egy legyengített vírusról beszélünk........
No látod. Ha még egy ilyen apróságot sem lehetséges cáfolni - ergo bizonyítani sem az ellenkezőjét - akkor mit szeretnél te bizonyítva (cáfolva) látni Newton kijelentésénél?... :)
"Isten az, aki mindent irányít és mindent tud, ami van vagy megtehető a világon."
A fenti állítást még nem látom bizonyítottnak. :))
Törölt felhasználó2020. 12. 29. 19:58
#1382
Az alábbi három örökérvényű, azaz bármely tetszőleges földi pillanatban teljesen "igaz" Newton-idézettel kívánok boldog(abb) Új Évet a "tudományos" topik lakóinak:
"Ha távolabbra láttam másoknál, azt azért tehettem, mert óriások vállán álltam."
"Tudásunk egy csepp. Amit nem tudunk, az egy egész óceán."
"A gravitáció magyarázatot ad a bolygók mozgására, de nem válaszol arra a kérdésre, hogy ki hozta mozgásba azokat. Isten az, aki mindent irányít és mindent tud, ami van vagy megtehető a világon."
Tudomány és Csillagászat