• Tegnap jelentős leértékelődést szenvedett el a font árfolyama a dollárral szemben, miután vasárnap Theresa May kijelentette, hogy március végéig szeretnék aktiválni a Lisszaboni szerződés 50. cikkelyét. Korábban többen arra spekuláltak, hogy ezzel megvárja az őszi németországi parlamenti választásokat. Skóciával kapcsolatban is határozott álláspontja van a brit miniszterelnöknek, nem fogja megengedni, hogy megosztó nacionalisták kikezdjék Nagy-Britannia egységét. Skóciában ismét napirendre kerülhet a függetlenség kérdése, mivel ott az Európai Unióban maradásra szavaztak többen, ez pedig komoly feszültséget generálhat a következő hónapokban. A font dollárral szembeni árfolyama közel jár a Brexit-szavazást követően elért lokális mélyponthoz, mely 1,28 közelében található, szignifikáns letörése esetén újabb jelentős tér nyílhat meg lefelé.
• A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az 1,5%-os alapkamaton az ausztrál jegybank (RBA), a hazai idő szerint ma hajnalban tartott kamatdöntő ülésén. A közlemény nem tartalmazott új információt, ebben a jegybank kiemelte, hogy miután az idei évben már két alkalommal csökkentették a kamatszintet, a rendelkezésre álló adatok alapján a jelenlegi kamatszint összhangban van a fenntartható gazdasági növekedéssel, illetve az inflációs célszint későbbi elérésével. A globális gazdaság az átlagosnál alacsonyabb ütemben, de folyamatosan növekszik. A kínai gazdaságra is kitértek, a kormányzati intézkedések megtették a hatásukat, melyek támogatják a növekedést, azonban a beavatkozás nélkül jelentős visszaesés volt várható, mely az ausztrál gazdaságra is negatív hatást gyakorolt volna. Az ausztrál gazdaság mérsékelt ütemben nő, a korábbi bányászati visszaesést sikeresen kompenzálta az építőipar, és a szolgáltatási szektor, a lakossági, és üzleti hangulatindexek továbbra is az átlag felett vannak. Ismét kiemelték a túlzottan erős ausztrál dollár nemkívánatos hatásait, és nem zárták ki annak lehetőségét, hogy az idei évben még egy kamatvágást végrehajtanak. A mai ülésen elnökölt először Philip Lowe, miután Glenn Stevens-t váltotta az ausztrál jegybankelnöki székben. Az ausztrál dollár árfolyama mérsékelt gyengüléssel reagált a közleményben leírtakra.
• Tovább gyengült a török líra tegnap, miután a vártnál alacsonyabb infláció kamatvágási lehetőséget jelent a jegybank számára, melyet Erdogan elnök is szorgalmaz. Az elmúlt napokban a külföldi befektetők számára is világossá vált: nem szüntetik meg a rendkívüli állapotot Törökországban, Korábban Erdogan erről már nyilatkozott, az akkori információk szerint akár határozatlan ideig is érvényben maradhatott volna a szükségintézkedés. Tegnap az államelnök 90 napra vonatkozó, hivatalos kérelmet küldött a Parlamentnek, ez azonban csak formalitás: a tisztogatások folytatódnak, a rendkívüli állapot érvényben marad, az alkotmányos rend egyelőre nem érvényes az országban. Ez az oka annak, hogy a feltörekvő piacokba vetett növekvő bizalom ellenére a török eszközöktől elfordulnak a befektetők.
Mai adatok, események
• ES – 9:00 Munkanélküliek számának változása. Előző: +14,4 e fő. Várt: +23,5 e fő.
• GB – 10:30 Építőipar BMI, szeptember. Előző: 49,2. Várt: 49,0.
• EU – 11:00 Termelői árindex változása (év/év), augusztus. Előző: -2,8%. Várt: -2,1%
• US – 14:05 Fed-től Lacker tart beszédet
Október 5. szerda:
• AU – 0:30 AiG szolgáltatóipari index, szeptember. Előző: 45,0.
• US – 1:40 Fed-től Evans tart beszédet
• AU – 2:30 Kiskereskedelmi forgalom változása (hó/hó), augusztus. Előző: 0%. Várt: +0,2%
• AU – 7:30 RBA-tól Kent tart beszédet
1 százalék körül emelkedett tegnap az OTP is, melynek piacán ma is jó lehet a hangulat, ugyanis brutális céláremelés érkezett a JPMorgantől. A korábbi 7310 forintos célár 9570 forintra emelte, amely a legmagasabb a céget követő elemzők között, és több mint 30 százalékkal van magasabban, mint a tegnapi záróár. A JPMorgan egyébként a Richter részvényére is optimista, 6800 forintos célárat határozott meg.
2016, Október 1 - 16:18
A 2000-es évek első évtizedének egyik legtúltoltabb elmélete a Peak Oil volt. Ez azt mondta hogy egyre kevesebb olajat fogunk tudni kitermelni, a könnyen kitermelhető készletek már kimerültek, egyre csökkenni fog az olajkitermelés (az első verzió szerint USA-ban, a második szerint már az egész világra igaz lesz ez), és ebből következett hogy az olajárakban a határ a csillagos ég. Akkor 100 dollár körül volt az olaj ára, ma 50 se, és a folyamatos contango miatt aki az olajárak emelkedésében hitt az elmúlt években az ingét-gatyáját elbukta.
A Peak Oil helyett azonban sokkal érdekesebb és mindennapjainkra kiható lehet a Peak Car, azaz, hogy az autók száma tetőzni fog, és elkezd csökkenni. Valószínűleg ez elsőre csak a fejlett világra lesz igaz, de számos hatása lesz.
A fejlett világ lakosságnövekedése egyrészt megállt, másrészt a fiatalok egyre később és kevesebben szereznek jogosítványt, tehát az autók száma nagyon nem fog nőni, ám a fő érv a Peak Car mellett az önvezető autók elterjedése. Nem tudjuk, hogy ez mikor fog tényleg megvalósulni, de amikor igen, az teljesen átrajzolja a városi életet és ingatlanpiacot is. Az autóink ugyanis az idő nagy részében, minimum 80-90%-ban kihasználatlanul állnak. Azonban ha egy gombnyomással lehetne hívni egy önvezető autót (á lá Uber, csak sofőr nélkül!), ami a városon belül bárhova elvisz, akkor a legtöbb autóra nem lesz szükség. Sőt, a gyerekek reggeli-esti iskolai szállítása is felejtőssé válna. Ha például egy ilyen önvezető autó 10 millió forintba kerülne, és évi 100 000 kilométert tenne meg, mondjuk éves 2 millió forintos fenntartási költség (informatikai rendszer, szervizelés, stb.) mellett, akkor az üzemeltetés költsége 20 millió forint lenne 500 000 kilométerre (ötéves üzemeléssel számolva). Ez 40 Ft/km. Ehhez jönne az üzemanyag. Jelenleg a tesla 85kwh-s akkumulátorral állítólag 300-350 km-t tud megtenni, 85 kwh áram pedig cca 3000 Ft, azaz mondjuk 10 Ft/km.
Így az önvezető autók szállítási költsége a felhasználók számára várhatóan a profittartalmat beleszámítva sem lesz több 60-70 Ft/km-nél. Ilyen árak mellett a legtöbb ember aki ma autót tart nem fog, mert egyszerűen nem éri meg. Ez azt is jelenti, hogy az önvezető autók kihasználtsága jobb lesz, mint ma az autók összességét tekintve, tehát sokkal kevesebb autó lesz a városokban. Mit kezdünk vajon majd akkor a sok garázzsal és parkolóval amelyekkel tele vannak a városok? Mi lesz a parkolóházakkal? Milyen hatása lesz ennek az ingatlanpiacra?
A legegyértelműbb az, hogy a belvárosok még inkább felértékelődnek, a bűz, zaj és sok parkoló autó helyett sokkal csendesebb, jobb levegőjű, szellősebb, élhetőbb lesz a belváros. 20-30 éves távon ehhez szinte nem fért kétség. Nagyobb kérdés, hogy mihez fogunk kezdeni a kiürülő parkolókkal (plázák, irodaházak, lakóházak alatt)? Fogalmam sincs, de biztos jelentős értékvesztést fognak elszenvedni. 10-20 éves távon tuti nem fektetnék garázsba. És ha kevesebb autó lesz, akkor természetesen autógyártóba és taxiscégbe sem..
Matematikailag van két igen figyelemre méltó szám... 2014-ben a kétharmadot 2.142.142 szavazattal szerezték meg. Most 3.282.928 NEM szavazatot sikerült összekampányoljanak. Ha a bő egymilliónak csak a fele megmarad a 2018ra, akkor itt nem hogy a kétharmad, de minimum a négyötöd borítékolható.... matematikailag...
jó reggelt helikopteresek )
vacak idő van, bezzeg a fecó már készül )
Törölt felhasználó2016. 10. 04. 08:29
Előzmény:
törölt hozzászólás
#78430
De hogyan lehet ugyanazokból a számokból egészen mást kiolvasni? Úgy, hogy az ellenzéki lapok és politikusok a vágyaikat összetévesztik a valósággal. Azt kívánták, és ezért minden tőlük telhetőt meg is tettek, hogy a népszavazás kudarcba fulladjon, a Fidesz, személy szerint Orbán Viktor vereséget szenvedjen. Ezért nem vesznek tudomást arról, hogy az összes leadott szavazat több mint kilencven százaléka, az érvényes szavazatoknak pedig több mint 98 százaléka NEM lett, vagyis a kérdésre a kormány migránskvóta-ellenes álláspontját támogatva – az ellenzék bevándorláspárti álláspontját elutasítva – válaszoltak a magyar választópolgárok. Aki ezt úgy magyarázza, hogy a baloldali ellenzék győzött, a kormány veszített és Orbán elbukott, az nem a számokról beszél, hanem a vágyairól, amelyek köszönőviszonyban sincsenek a valósággal. - See more at: link
Tréder Topik :o)
hát mindenkinek jó horgászatot! ))
link